New Balance Outdoor Nationals PA Entry List


Girls Championship

100 Meter Dash

Jaylyn Aminu, Liberty

Dasia Pressley, Pennsbury

200 Meter Dash

Dasia Pressley, Pennsbury

400 Meter Dash

Nicole Burke, Cheltenham

Bethany Evankovich, General McLane

800 Meter Run

Olivia Arizin, Cardinal O'Hara

Sarah Walker, Germantown Friends

Mile Run

Mady Clahane, Cumberland Valley

Madeleine Davison, North Allegheny

2 Mile Run and 5000 Meter Run

Aislinn Devlin, Downingtown West

100 Meter Hurdles

Katie Dodson, Oxford Area

Madison Langley-Walker, Cheltenham

400 Meter Hurdles

Brooklynn Broadwater, Springside Chestnut Hill

Maddy Mueseler, Greater Latrobe

4x100 Meter Relay

Overbrook

4x200 Meter Relay

Neumann Goretti

Overbrook

4x400 Meter Relay

Neumann Goretti

Souderton

4x800 Meter Relay

Villa Maria Academy (10)

Wilson (3)

800 Meter Sprint Medley Relay

George School

Souderton

1600 Meter Sprint Medley Relay

Germantown Friends

Episcopal Academy

4x100 Shuttle Hurdle Relay

Christopher Dock

High Jump

Lilly Harnish, Waynesboro

Abby Jones, Franklin Area

Moira O'Malley, Souderton

Erika Voyzey, Tyrone Area

Pole Vault

Lucianne Burner, North Pocono

Megan Fry, State College

Tesia Kempski, Bishop McDevitt

Long Jump

Veronika Karpenko, State College

Madison Langley-Walker, Cheltenham

Triple Jump

Veronika Karpenko, State College

Shot Put

Nina Gambacorta, Garnet Valley

Janese Lynch, Academy Park

Courtney McCartney, Selinsgrove

Jocelen Ruth, Kutztown Area

Emily Stauffer, Cocalico

Discus

Maura Kimmel, Moniteau

Janese Lynch, Academy Park

Courtney McCartney, Selinsgrove

Jocelen Ruth, Kutztown Area

Hammer

Jocelen Ruth, Kutztown Area

Javelin

Danielle Collier, Hickory

Skyler Duncan, Cedar Cliff

Brooke Hinderliter, Redbank Valley

Carly Peters, Archbishop Carroll

Sara Phelan, Bishop McDevitt

Jocelen Ruth, Kutztown Area

Girls Emerging Elite

100 and 200 Meter Dash

Janaya Webb, Norristown

400 Meter Dash

Caroline Duffy, Methacton

800 Meter Run

Claire Brown, Villa Maria Academy

Mile Run

Emma Planck, Downingtown West

2 Mile Run

Abbe Goldstein, Germantown Academy

100 Meter Hurdles

Maddy Mueseler, Greater Latrobe

400 Meter Hurdles

Caroline Duffy, Methacton

4x100 Meter Relay

Christopher Dock

Methacton

Neumann Goretti

Episcopal Academy

4x200 Meter Relay

Methacton

Episcopal Academy

4x800 Meter Relay

Christopher Dock

Germantown Friends

Northern

800 Meter Sprint Medley Relay

George School

Methacton

Episcopal Academy

1600 Meter Sprint Medley Relay

George School

Distance Medley Relay

Germantown Friends

High Jump

Rowan Palmour, George School

Pole Vault

Ellie Bennett, Crestwood

Rachel Finn, Liberty

Greer Gumbrecht, Easton

Kennedy Shank, Northern

Long Jump

Natasha Johnson, Harry S Truman

Bailey Kratz, Christopher Dock

Jordan Luciano, Easton

Triple Jump

Tabitha Miller, Christopher Dock

Tatiana Williams, Stroudsburg

Shot Put

Cailen Blaire, Hickory

Malissa Humanic, Titusville

Maura Kimmel, Moniteau

Discus

Cailen Blaire, Hickory

Emily Stauffer, Cocalico

Hammer

Cailen Blaire, Hickory

Jocelen Ruth, Kutztown Area

Jessica Slagus, North Pocono

Javelin

Alyssa Debski, Bethel Park

Lillian Hill, North East

Jacqueline Horner, State College

Girls Freshmen

100 Meter Dash

Breana Gambrell, Athens

Taylor Givens, State College

Grace Lanouette, Conestoga

Lauren Prusacki, Methacton

Ni'Asia Williams, Girls High

400 Meter Dash

Morgan Shronk, Owen J Roberts

Mile Run

Ariana Gardizy, North Penn

2 Mile Run

Alex Glasier, Owen J Roberts

Long Jump

Amy Domenick, Methacton

Breana Gambrell, Athens

Taylor Givens, State College

Portia McKoy, Germantown Friends

Triple Jump

Fallon Brown, Methacton

Breana Gambrell, Athens

Lauren Prusacki, Methacton

Boys Championship

100 Meter Dash

Jahvel Hemphill, Bloomsburg

200 and 400 Meter Dash

Andrew Snyder, Camp Hill

800 Meter Run

John Lewis, Cheltenham

Sam Ritz, Germantown Academy

Matt Wisner, Carlisle

Mile Run

Colin Abert, Easton

Jaxson Hoey, Downingtown West

Sam Ritz, Germantown Academy

2 Mile Run

Nick Dahl, Germantown Friends

5000 Meter Run

Zach Brehm, Carlisle

400 Meter Hurdles

Charles Bowman Jr, Central Dauphin East

2000 Meter Steeplechase

Garrett Butters, Mansfield

4x100 Meter Relay

Academy Park

Bishop McDevitt

Delaware Valley Charter

Hempfield (3)

4x200 Meter Relay

Springside Chestnut Hill

4x400 Meter Relay

Central Dauphin East

4x800 Meter Relay

Pennridge

800 Meter Sprint Medley Relay

Academy Park

Central Dauphin East

Imhotep Charter

The Haverford School

Pole Vault

Caleb Sanford, McDowell

Ryan Wilkes, Valley View

Long Jump

Saahir Bethea, Cheltenham

Isaiah Brooks, Woodland Hills

Triple Jump

Brandon Stanback, Bishop McDevitt

Shot Put

Jordan Geist, Knoch

David Lucas, Warwick

Discus

Jordan Geist, Knoch

David Lucas, Warwick

Tom Peppernick, Fannett-Metal

Hammer

Matthew Slagus, North Pocono

Javelin

Ian Behm, Wilmington

Michael Biddle, Williamsburg

Hayden Fox, Hempfield (7)

Drew Hess, Wilson (11)

Grayson Hill, Cathedral Prep

Grant Jones, Lasalle

Andrew Manz, North Allegheny

Michael Marsack, Stroudsburg

Skyler Mason, West Allegheny

Evan Sing, Penncrest

Nick Solfanelli, Scranton Prep

Boys Emerging Elite

200 Meter Dash

Austin Kratz, Christopher Dock

Alex Mollick, Springside Chestnut Hill

Andrew Snyder, Camp Hill

400 Meter Dash

Ahmir Manning, Milton Hershey

Jeronimo Rodriguez, Lebanon

Andrew Snyder, Camp Hill

Mile Run

Matt Kravitz, North Pocono

Cooper Leslie, Camp Hill

Paul Power, Spring Ford

Kyle Shinn, Wyomissing

110 Meter Hurdles

Luke Rarig, Southern Columbia

400 Meter Hurdles

Samuel Huslin, Holy Ghost Prep

4x100 Meter Relay

Springside Chestnut Hill

4x200 Meter Relay

Imhotep Charter

The Haverford School

4x800 Meter Relay

Germantown Friends

Indiana Area

800 Meter Sprint Medley Relay

George School

Germantown Friends

Springside Chestnut Hill

1600 Meter Sprint Medley Relay

Garnet Valley

Germantown Friends

Springside Chestnut Hill

Distance Medley Relay

Germantown Friends

High Jump

Shaq Cobb, Fleetwood

Nicholas McKnight, Manheim Township

James Steen, George School

Pole Vault

Matthew Dever, West Chester Rustin

Hayden Fox, Hempfield (7)

Joey Kelly, Pine Richland

Jacob Kester, Indiana Area

Evan Lesnick, Riverview

Keith Steele, Northern

Danny Stoner, Biglerville

Griffin Thompson, State College

Bobby Upton, North Allegheny

Long Jump

Micah Sims, The Haverford School

Dontrece Tasker, Milton Hershey

Triple Jump

Reggie Harris, The Haverford School

Jesse Romanchak, South Side

Shot Put

Evan Blaire, Hickory

Tyler Hoag, Manheim Central

Benjamin Viau, Manheim Township

Discus

Evan Blaire, Hickory

Dominic Farronato, Mount Carmel

Tyler Hoag, Manheim Central

Javelin

Dominic Farronato, Mount Carmel

Tyler Hoag, Manheim Central

Matt Hook, Fleetwood

Elijah Knapp, Bloomsburg

Aidan Krombolz, Conestoga

Adam Zeiders, Lower Dauphin

Freshmen Boys

100 Meter Dash

Kyle Garland, Germantown Academy

Austin Kratz, Christopher Dock

Armonte Paulk, Hill Freedom World Academy

400 Meter Dash

Bobby Dupell, St Joe's Prep

Kyle Garland, Germantown Academy

Miles Green, St Joe's Prep

Armonte Pault, Hill Freedom World Academy

Mile Run

Josh Hoey, Malvern Prep

Long Jump

Kyle Garland, Germantown Academy

Austin Kratz, Christopher Dock

Triple Jump

Isaac Myran, Germantown Friends

Treyvon Wheeling, Hershey

Comments