2016 Outdoor Track PTFCA All-State Teams


Girls' Athlete of the Year: Thelma Davies (Girard College)
Girls' Co-Coach of the Year: Kelly Jensen (Cheltenham) and Jim Boyd (Hickory)
Boys' Athlete of the Year: Jordan Geist (Knoch)
Boys' Coach of the Year: Steve Shisler (State College Area)
1st Team - Girls
EVENT
100m Thelma Davies (Girard College)
100 Hurdles Chanel Brissett (Cheltenham)
200m Kouri Peace (Pennridge)
300 Hurdles Yasmin Brooks (Susquehanna Township)
400m Uche Nwogwugwu (North Penn)
800m Olivia Arizin (Cardinal O'Hara)
1600m Mady Clahane (Cumberland Valley)
3200m Aislinn Devlin (Downingtown West)
Shot Put Emily Stauffer (Cocalico)
Discus Jocelen Ruth (Kutztown)
Javelin Madison Wiltrout (Connellsville)
Pole Vault Katie Jones (South Williamsport)
High Jump Erika Voyzey (Tyrone Area)
Long Jump Khyasi Caldwell-Adams (Pocono Mountain East)
Triple Jump Evelyn Berecz (Downingtown East)
4x100 Cheltenham
4x400 Penn Wood
4x800 North Penn
2nd Team - Girls
EVENT
100m Dasia Pressley (Pennsbury)
110 Hurdles Yasmin Brooks (Susquehanna Township)
200m Thelma Davies (Girard College)
300 Hurdles Brooklynn Broadwater (Springside Chestnut Hill)
400m Alexis Crosby (Cheltenham)
800m Agnes Mansaray (Penn Wood)
1600m Gabrielle Wilkinson (Friends' Central)
3200m Mady Clahane (Cumberland Valley)
Shot Put Tori McKinley (Hickory)
Discus Maura Kimmel (Moniteau)
Javelin Maura Fiamoncini (Mount Carmel Area)
Pole Vault Greer Gumbrecht (Easton)
High Jump Valerie Przekop (Central Bucks South)
Long Jump Breana Gambrell (Athens Area)
Triple Jump Veronika Karpenko (State College)
4x100 Norristown
4x400 Cheltenham
4x800 Wilson (3)
3rd Team - Girls
EVENT
100m Jaylyn Aminu (Liberty)
100 Hurdles Mahendra McWhite (Dieruff)
200m Dasia Pressley (Pennsbury)
300 Hurdles Lynne Mooradian (South Western)
400m Brooklynn Broadwater (Springside Chestnut Hill)
800m Maddie Villalba (Central Bucks West)
1600m Katie Dammer (Abington Heights)
3200m Clara Savchik (North Allegheny)
Shot Put Janese Lynch (Neumann Goretti)
Discus Tori McKinley (Hickory)
Javelin Brooke Hinderliter (Redbank Valley)
Pole Vault Dominique Franco (Council Rock South)
High Jump Moira O'Malley (Souderton)
Long Jump Reagan Hess (Annville-Cleaona)
Triple Jump Julia Howard (Greensburg Salem)
4x100 Central Bucks South
4x400 Susquehanna Township
4x800 Central Cambria
Honorable Mention - Girls
EVENT
100m Kouri Peace (Pennridge)
110 Hurdles Summer Thorpe (Sewickley Academy)
200m Nicole Scherer (Burrell)
300 Hurdles Heather Grober (Hickory)
400m Hunter Robinson (Avonworth/Northgate)
800m Anna Juul (Unionville)
1600m Kacie Breeding (Unionville)
3200m Abby Yourkavitch (Chambersburg)
Shot Put Jocelen Ruth (Kutztown)
Discus Emily Stauffer (Cocalico)
Javelin Kayla Merkel (Hazleton)
Pole Vault Rachel Finn (Liberty)
High Jump Katie Kravitsky (Dallas)
Long Jump Yasmin Brooks (Susquehanna Township)
Triple Jump Madison Langley-Walker (Cheltenham)
4x100 Susquehanna Township
4x400 Springside Chestnut Hill
4x800 Villa Maria (10)
1st Team - Boys
EVENT
100m Journey Brown (Meadville Area)
100 Hurdles Jace Roundtree (Kiski Area)
200m Joshua McLemore (Downingtown West)
300 Hurdles Ayden Owens (North Allegheny)
400m Joshua McLemore (Downingtown West)
800m Domenic Perretta (Beaver Falls)
1600m Alex Milligan (State College Area)
3200m Nicholas Dahl (Germantown Friends' School)
Shot Put Jordan Geist (Knoch)
Discus Jordan Geist (Knoch)
Javelin Mike Marsack (Stroudsburg)
High Jump Greg Lauray (Notre Dame Green Pond)
Pole Vault Griffin Thompson (State College Area)
Long Jump Jahan Dotson (Nazareth Area)
Triple Jump Ravaughn Dillard (Gettysburg)
4x100 Nazareth Area
4x400 Downingtown West
4x800 State College Area
2nd Team - Boys
EVENT
100m Darien Williams (Wissahickon)
110 Hurdles Ian Nieves (Milton)
200m Terrance Laird (Coatesville)
300 Hurdles Raheem Twyman (E.L. Meyers)
400m Kier Miner (Cumberland Valley)
800m Joseph Espinal (Wilson)
1600m Mike Kolor (Seneca Valley)
3200m Dominic Hockenbury (Lake Lehman)
Shot Put Joey Mundell (Schulykill Valley)
Discus Evan Blaire (Hickory)
Javelin Andrew Manz (North Allegheny)
High Jump Terrance Massey-Porter (Williamsport)
Pole Vault Nick Marino (Hatboro-Horsham)
Long Jump Brendan Sparr (Schuylkill Valley)
Triple Jump Anthony Milliner (New Brighton)
4x100 Coatesville
4x400 State College Area
4x800 Abington
3rd Team - Boys
EVENT
100m Jahvel Hemphill (Bloomsburg)
100 Hurdles Billy Cooney (Solanco)
200m Keon Rantin (Glen Mills)
300 Hurdles Stephen Testa (William Tennent)
400m Tyreek Mathis (MLK)
800m Matt Wisner (Carlisle)
1600m Josh Hoey (Downingtown West)
3200m Matt Kravitz (North Pocono)
Shot Put Lawson Monta (Greensburg Salem)
Discus Matt Slagus (North Pocono)
Javelin August Cook (Bedford)
High Jump Spencer Hay (Palmerton)
Pole Vault Hayden Fox (Hempfield Area)
Long Jump Jahmair Craig (Delaware Valley Charter)
Triple Jump Bricen Garner (Piitsburgh Central Catholic)
4x100 Downingtown East
4x400 Milton Hershey
4x800 Central Bucks West
Honorable Mention - Boys
EVENT
100m Jeremy Jennings (Downingtown West)
110 Hurdles Colin Harker (Souderton)
200m Austin Kratz (Christopher Dock)
300 Hurdles Miles Green (St. Joseph's Prep)
400m Miles Green (St. Joseph's Prep)
800m Jaxson Hoey (Downingtown West)
1600m Domenic Perretta (Beaver Falls)
3200m Nick Wolk (Peters Township)
Shot Put Evan Blaire (Hickory)
Discus Joey Mundell (Schuylkill Valley)
Javelin Jake Wilson (Laurel)
High Jump Qayyim Ali (Williamsport)
Pole Vault Caleb Sanford (McDowell)
Long Jump Troy Miller (Solanco)
Triple Jump Darian Alston (Downingtown West)
4x100 Imhotep Charter
4x400 Penn Wood
4x800 Pennridge
Comments