Pennsylvania Boys Outdoor Rankings: Top 25 By Event Heading Into Week 8

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now


Who cracked the top 25 in PA in each event heading into this weekend? We saw some big performances from a big slate of Week 7 meets and some strong id-week times and marks from some last chance and conference meets.

Check out the latest boys' rankings below:

100 Meter Dash

Rank Time Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 10.31
Dock Mennonite Academy
2018
2 10.64
Harry S Truman
2018
3 10.76
Central Bucks South
2019
4 10.77
Penn Hills
2018
5 10.78
Bethel Park
2018
5 10.78
Central Bucks West
2019
5 10.78
Dock Mennonite Academy
2018
8 10.81
Coatesville
2019
8 10.81
Pennridge
2018
10 10.86
Harrisburg High School
2018
11 10.87
Muhlenberg
2018
12 10.88
State College Area High School
2019
12 10.88
Avon Grove
2019
14 10.90
Upper Dublin
2018
14 10.90
Hickory
2018
14 10.90
Central Bucks East
2018
17 10.92
West Chester Henderson
2018
17 10.92
Imhotep Institute Charter HS
2018
17 10.92
Upper Perkiomen
2020
17 10.92
Schuylkill Valley
2018
21 10.93
Seneca
2018
22 10.94
Pittsburgh Central Catholic
2020
23 10.95
Neshaminy
2019
23 10.95
Lower Moreland
2018
25 10.96
Lower Merion
2019
25 10.96
Wilson (3)
2020

200 Meter Dash

Rank Time Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 20.74 0.4
Dock Mennonite Academy
2018
2 21.63
Bishop Shanahan
2018
3 21.66
Neshaminy
2019
4 21.78
Hempfield Area (7)
2018
5 21.79
Penn Hills
2018
6 21.82
Central Dauphin East (CD East)
2020
7 21.83
Westtown School
2019
8 21.85
Harry S Truman
2018
9 21.95
North Allegheny
2018
10 21.97
Upper Dublin
2018
11 22.05
Bensalem
2018
12 22.08
Unionville
2018
13 22.11
Hill-Freedman World Academy
2018
14 22.12
Coatesville
2019
15 22.13
West Chester East
2018
16 22.14
William Penn
2018
17 22.15
East Pennsboro Area SD
2018
18 22.17
Central Bucks South
2019
19 22.18
Hickory
2018
20 22.19
West Chester Henderson
2018
21 22.21
Canon-McMillan
2019
22 22.23
Saint Joseph's Prep
2018
23 22.24
No More Xcuses Track Club
2018
24 22.25
Franklin Regional
2018
25 22.26
Mechanicsburg Area High School
2020

400 Meter Dash

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 47.41
Saint Joseph's Prep
2018
2 48.51
Westtown School
2019
3 48.55
Bishop Shanahan
2018
4 48.78
Pennridge
2019
5 48.87
Hickory
2018
6 49.15
Saint Joseph's Prep
2018
7 49.16
Conestoga
2018
8 49.23
Wissahickon
2018
9 49.29
Upper Darby
2019
9 49.29
Unionville
2018
11 49.32
Harrisburg High School
2021
12 49.35
Mechanicsburg Area High School
2020
13 49.41
Cumberland Valley
2018
14 49.43
Pottsville Area
2018
15 49.49
Reading
2018
16 49.64
Council Rock North
2018
17 49.69
Upper Darby
2018
18 49.80
Hempfield Area (7)
2018
19 49.81
West Chester East
2018
20 49.84
Saint Joseph's Prep
2020
21 49.85
Garnet Valley
2018
22 49.92
Norwin
2020
23 49.95
Central Cambria HS
2018
24 49.96
The Haverford School for Boys
2019
25 49.98
Red Lion
2019

800 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 1:48.63
Bishop Shanahan
2018
2 1:53.89
Bishop Shanahan
2020
3 1:54.28
Milton Area
2018
3 1:54.28
Pennsbury
2018
5 1:54.40
Wyomissing Area
2018
6 1:54.54
Pennridge
2019
7 1:54.68
Central Bucks West
2018
8 1:54.98
Pennsbury
2018
9 1:55.03
Pottsville Area
2018
9 1:55.03
Warwick
2019
11 1:55.15
Neumann Goretti
2018
12 1:55.17
Ephrata
2020
13 1:55.56
Owen J. Roberts
2018
14 1:55.86
Methacton
2018
15 1:55.91
Council Rock South
2019
15 1:55.91
Quakertown
2018
17 1:56.07
Parkland
2018
18 1:56.10
Wyoming Valley West
2018
19 1:56.17
Mount Lebanon
2018
20 1:56.24
Seneca Valley
2019
21 1:56.26
Wallenpaupack
2019
22 1:56.29
Episcopal Academy
2018
23 1:56.30
Carlisle
2019
24 1:56.32
Radnor
2019
25 1:56.42
Central Bucks West
2018

1600 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 4:12.58
Butler
2018
2 4:14.13
Wallenpaupack
2019
3 4:14.49
Winchester Thurston
2018
4 4:16.17
Abington Heights
2018
5 4:18.34
Episcopal Academy
2018
6 4:19.60
Mechanicsburg Area High School
2018
7 4:20.01
Bishop Shanahan
2020
8 4:20.07
Grove City Area
2019
9 4:20.08
Wyomissing Area
2018
10 4:20.54
Conestoga Valley
2019
11 4:20.91
Downingtown West
2018
12 4:21.30
West Perry
2018
13 4:21.69
West Chester East
2020
14 4:21.75
Wyomissing Area
2020
15 4:22.03
Greensburg Salem
2019
16 4:22.07
Boyertown
2018
17 4:22.16
Ephrata
2020
17 4:22.16
West Chester Henderson
2018
19 4:22.31
Ridley
2018
20 4:22.85
Haverford Township HS
2019
21 4:22.90
Carlisle
2019
22 4:23.03
Warwick
2019
23 4:23.41
Juniata
2020
24 4:23.46
Spring Ford
2018
25 4:23.48
Seneca Valley
2019

One Mile Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 4:16.10
Owen J. Roberts
2018
2 4:16.24
Winchester Thurston
2018
3 4:16.62
LaSalle College High School
2018
4 4:20.14
Grove City Area
2019
5 4:21.60
Wyomissing Area
2018
6 4:21.63
Bishop Shanahan
2020
7 4:22.76
South Fayette High School
2018
8 4:22.87
Seneca Valley
2019
9 4:23.03
Winchester Thurston
2018
10 4:28.93
Butler
2018
11 4:29.94
General McLane
2019
12 4:30.18
Seneca Valley
2019
13 4:31.23
Fox Chapel Area
2020
14 4:32.85
Upper Saint Clair
2018
15 4:35.00
LaSalle College High School
2020
16 4:35.97
Pittsburgh Central Catholic
2018
17 4:38.30
LaSalle College High School
2020
18 4:38.70
Neumann Goretti
2018
19 4:41.18
Upper Saint Clair
2020
20 4:41.30
Saint Joseph's Prep
2020
21 4:41.60
LaSalle College High School
2020
22 4:42.00
Archbishop Carroll
2020
23 4:42.01
Methacton
2020
24 4:42.70
Archbishop Ryan
2020
25 4:43.00
Father Judge
2020

3200 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 9:09.15
Butler
2018
2 9:10.60
Neshaminy
2018
3 9:18.45
West Chester Henderson
2018
4 9:18.95
LaSalle College High School
2018
5 9:21.08
Owen J. Roberts
2018
6 9:22.00
Downingtown West
2018
7 9:24.25
Jersey Shore Area
2018
8 9:24.69
North Allegheny
2020
9 9:26.38
North East
2019
10 9:28.84
Abington Heights
2018
11 9:29.33
Winchester Thurston
2018
12 9:29.66
Upper Dauphin HS
2018
13 9:30.71
South Fayette High School
2018
14 9:31.45
Conestoga Valley
2019
15 9:31.55
Mechanicsburg Area High School
2018
16 9:31.68
Fox Chapel Area
2020
17 9:31.80
Warwick
2019
18 9:33.16
Juniata
2020
19 9:33.50
Greensburg Salem
2019
20 9:34.83
Wyomissing Area
2020
21 9:34.87
Mars Area
2020
22 9:35.89
Manheim Township
2019
23 9:35.91
Owen J. Roberts
2019
24 9:36.05
North Penn
2018
25 9:36.22
Mifflin County High School
2019

110 Meter Hurdles

Rank Time Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 13.69
Germantown Academy
2018
2 14.02
North Allegheny
2018
3 14.30
Penn Manor
2018
4 14.32
Delaware Valley
2018
5 14.43
Harrisburg High School
2018
5 14.43
Chester
2018
7 14.55
Coatesville
2018
8 14.65
Waynesburg Central
2019
9 14.72
Williamsport Area
2021
10 14.79
South Park High School
2018
11 14.80
Derry Area
2018
11 14.80
Wilson (3)
2018
13 14.81
Moniteau
2018
13 14.81
Wissahickon
2018
15 14.86
Malvern Prep
2019
16 14.87
Pennsbury
2018
17 14.89
Dock Mennonite Academy
2018
17 14.89
Hampton
2018
17 14.89
Ridley
2019
17 14.89
Norristown
2019
21 14.97
West Chester East
2019
21 14.97
Owen J. Roberts
2019
23 15.02
State College Area High School
2019
24 15.04
Littlestown
2019
24 15.04
Governor Mifflin
2018

300 Meter Hurdles

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 37.33
North Allegheny
2018
2 38.35
Delaware Valley
2018
3 38.79
Wilson (3)
2018
4 38.92
Butler
2018
5 38.95
Derry Area
2018
6 39.07
McConnellsburg
2018
7 39.15
East Stroudsburg Area South
2019
7 39.15
Penn Manor
2018
9 39.19
Littlestown
2019
10 39.20
New Oxford
2018
11 39.29
Riverside (7)
2019
12 39.44
Pine-Richland
2020
13 39.46
Germantown Academy
2018
14 39.54
Dock Mennonite Academy
2018
15 39.59
Ridley
2019
16 39.62
Warwick
2018
17 39.63
Donegal
2018
18 39.64
Reading
2019
18 39.64
Chester
2018
20 39.65
Schuylkill Valley
2018
21 39.69
Seneca Valley
2019
22 39.70
Williamsport Area
2021
23 39.73
Abington Heights
2019
24 39.82
Moniteau
2018
25 39.83
North Allegheny
2019

400 Meter Hurdles

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 52.30
Saint Joseph's Prep
2018
2 55.41
Hatboro Horsham
2018
3 55.42
Wilson (3)
2018
4 58.15
Montrose
2019
5 58.51
Central Bucks South
2018
6 58.78
Ridley
2019
7 1:01.48
Solebury School
2018
8 1:01.58
Ridley
2019
9 1:01.86
Central Bucks East
2019
10 1:02.29
North Penn
2020
11 1:02.30
Pennsbury
2018
12 1:02.38
Central Bucks East
2018
13 1:02.60
Wissahickon
2018
14 1:03.39
Council Rock North
2020
15 1:03.70
Father Judge
2018
16 1:03.91
Holy Ghost Preparatory School
2019
17 1:04.40
Upper Moreland
2018
18 1:04.84
The Hill School
2019
19 1:05.06
Abington
2020
20 1:05.15
Neshaminy
2019
21 1:05.20
Archbishop Ryan
2020
22 1:05.29
Twin Valley
2018
23 1:05.44
Council Rock North
2019
24 1:06.53
Neshaminy
2019
25 1:06.65
Bensalem
2018

4x100 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 41.59
Harry S Truman
2 42.12
Coatesville
3 42.18
Wilson (3)
4 42.27
Downingtown East
5 42.36
Upper Moreland
5 42.36
Dock Mennonite Academy
7 42.42
Central Dauphin East (CD East)
8 42.45
William Tennent
9 42.48
Pennridge
10 42.61
Avon Grove
11 42.67
Downingtown West
12 42.71
Roman Catholic
13 42.74
Schuylkill Valley
14 42.75
Harrisburg High School
15 42.91
Motivation High School
16 42.92
Imhotep Institute Charter HS
17 42.94
Central Bucks East
17 42.94
Perkiomen Valley
19 42.99
J.P. McCaskey
20 43.00
Central Bucks South
21 43.01
Lower Merion
22 43.03
West Mifflin
23 43.04
Gateway
24 43.06
Altoona Area
25 43.07
Canon-McMillan

4x400 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 3:15.56
Saint Joseph's Prep
2 3:20.63
Upper Darby
3 3:20.68
Pennridge
4 3:21.91
Central Bucks West
5 3:21.94
Pennsbury
6 3:22.04
Harry S Truman
7 3:22.22
Cumberland Valley
8 3:22.79
Bensalem
9 3:23.31
West Chester Henderson
10 3:23.77
Abington
11 3:23.84
Wilson (3)
12 3:23.92
Penn Manor
12 3:23.92
J.P. McCaskey
14 3:24.08
Norwin
15 3:24.17
Parkland
16 3:24.59
Central Bucks East
17 3:24.60
Chester
18 3:24.64
Reading
19 3:24.83
Episcopal Academy
19 3:24.83
West Chester East
21 3:24.86
Neumann Goretti
22 3:24.88
State College Area High School
23 3:24.89
Milton Hershey
24 3:25.07
Radnor
25 3:25.15
Garnet Valley

4x800 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 7:50.16
Pennridge
2 7:52.72
Ephrata
3 7:53.32
Central Bucks West
4 7:58.41
Pennsbury
5 7:59.30
Central Bucks East
6 7:59.42
Germantown Friends School
7 8:00.82
Mount Lebanon
8 8:02.82
LaSalle College High School
9 8:04.71
Mifflinburg
10 8:04.96
Schuylkill Valley
11 8:05.06
Wyomissing Area
12 8:05.60
Cumberland Valley
13 8:05.76
Council Rock South
14 8:06.70
Greensburg Salem
15 8:07.03
Twin Valley
16 8:07.09
Haverford Township HS
17 8:07.24
Parkland
18 8:07.86
Downingtown West
19 8:07.98
Owen J. Roberts
20 8:08.15
Abington
21 8:08.47
Boyertown
22 8:08.90
Cedar Crest
23 8:09.14
Elk County Catholic
24 8:09.36
Penn Wood
25 8:09.59
Danville Area

Shot Put

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 62-6
Bradford Area
2018
2 56-6
Selinsgrove
2018
3 56-0
Bensalem
2018
4 55-8.5
Somerset Area
2019
5 54-8.25
Fleetwood Area
2020
6 54-0.5
Danville Area
2018
7 53-10.7
Corry Area
2018
8 53-8
Berks Catholic
2019
9 53-7
South Fayette High School
2018
10 53-6
Dock Mennonite Academy
2018
11 53-2.75
Baldwin
2019
12 53-0
Selinsgrove
2018
13 52-5
Germantown Academy
2019
14 52-3
Franklin Area
2020
15 52-2
Seneca Valley
2018
16 52-1
Wilmington
2021
17 51-10.75
Chambersburg
2020
18 51-10.5
Manheim Township
2018
19 51-9.25
Northampton Area
2018
20 51-7.5
South Western
2018
21 51-7.25
Penn Trafford
2018
22 51-1
Donegal
2018
23 50-11.5
Greater Latrobe
2019
24 50-9
Hickory
2019
25 50-7.5
Perkiomen Valley
2018

Discus

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 182-8
Seneca Valley
2018
2 174-2
Selinsgrove
2018
3 169-6
South Fayette High School
2018
4 167-10
Bensalem
2018
5 164-7
Selinsgrove
2018
6 163-8
Hickory
2019
7 163-7
Dock Mennonite Academy
2018
8 163-4
Berks Catholic
2019
9 160-11
Pennsbury
2018
10 159-9
Lakeland
2021
11 159-2
Northampton Area
2018
11 159-2
Methacton
2018
13 158-0
Corry Area
2019
14 157-0
Harbor Creek
2018
15 155-3
Quaker Valley
2019
MAC Meet 1st
16 155-0
Moniteau
2019
17 154-11
Notre Dame Green Pond
2020
18 154-6
Moniteau
2018
19 153-8
Somerset Area
2019
20 152-8
Chestnut Ridge
2020
21 152-2
Bethlehem-Center
2018
22 151-8
Exeter
2018
22 151-8
Corry Area
2018
24 151-6.5
North East
2018
25 151-3
Fleetwood Area
2020

Long Jump

Rank Mark Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 23-11
Msgr Bonner & Abp Prendergast HS
2018
2 23-9.5
Schuylkill Valley
2018
3 23-8
Franklin Regional
2018
4 23-7.25
North Allegheny
2018
5 23-3.5
West Chester Rustin
2018
6 23-3
Dock Mennonite Academy
2018
7 23-2.5
Schuylkill Valley
2018
8 23-1
State College Area High School
2019
9 23-0
Lampeter Strasburg
2019
10 22-11.25
Strath Haven
2018
11 22-11.2
Malvern Prep
2018
12 22-10
Scranton
2018
12 22-10
Lower Merion
2018
12 22-10
Conestoga Valley
2018
15 22-8.5
Salisbury Township
2018
16 22-8
Germantown Academy
2018
17 22-7.75
McDowell
2019
18 22-7.5
Delaware Valley
2019
19 22-7
Nazareth Area
2018
20 22-6.25
Saint Joseph's Prep
2018
21 22-5.5
State College Area High School
2019
22 22-5
George Washington HS
2018
23 22-4.75
Ambridge Area
2018
MAC Meet 1st
24 22-4.25
Baldwin
2019
25 22-3.5
Devon Preparatory School
2018

Triple Jump

Rank Mark Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 49-3.5 -1.20
Milton Hershey
2018
2 47-10.5 0.60
State College Area High School
2019
3 46-10.75
Strath Haven
2018
4 46-10.5
State College Area High School
2019
5 46-9
Neshaminy
2019
6 46-8 0.40
Harrisburg High School
2019
7 46-0
Coatesville
2019
8 45-11
Scranton
2018
9 45-9
Northeastern
2018
9 45-9
State College Area High School
2018
11 45-5.5
Central Bucks East
2018
12 45-5
Franklin Regional
2018
13 45-3.75
South Park High School
2018
14 45-3
Pennridge
2018
15 45-1.25
Milton Hershey
2019
16 45-1
Hanover Area
2018
17 45-0.5
East Stroudsburg Area North
2018
18 45-0
Bellwood Antis
2018
18 45-0
Hazleton Area
2018
20 44-10.5
Williamsport Area
2018
21 44-9
Mercersburg Academy
2018
22 44-8.5
Keystone
2019
23 44-7
Spring Grove
2018
24 44-6
State College Area High School
2019
25 44-5
Clearfield Area
2019
25 44-5
Garnet Valley
2019

High Jump

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 6-8
Salisbury Township
2018
1 6-8
Bangor Area
2018
1 6-8
Tunkhannock
2020
1 6-8
Bermudian Springs
2020
1 6-8
Ephrata
2018
6 6-7.5
Penn Hills
2018
7 6-7
Perkiomen Valley
2019
7 6-7
LaSalle College High School
2018
7 6-7
Reading
2019
10 6-6
Northeastern
2018
10 6-6
Blue Mountain
2018
10 6-6
Bethlehem Catholic
2019
10 6-6
George Junior Republic HS
2018
10 6-6
Canton Area
2018
15 6-5
Butler
2020
15 6-5
Nazareth Area
2019
15 6-5
Pocono Mountain West
2019
15 6-5
Pennridge
2018
15 6-5
Bethlehem Catholic
2020
15 6-5
Boiling Springs
2018
15 6-5
Germantown Academy
2018
22 6-4
Scranton
2018
22 6-4
Abington Friends
2018
22 6-4
Franklin High School
2018
22 6-4
Penn Charter
2020
22 6-4
Hempfield (3)
2018
22 6-4
Bensalem
2018
22 6-4
Northeast HS
2018

Pole Vault

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 17-0
West Chester Rustin
2018
2 16-4.75
East Pennsboro Area SD
2018
3 15-9
Germantown Academy
2019
4 15-7
Schuylkill Valley
2018
5 15-0
William Tennent
2018
5 15-0
Waynesburg Central
2018
7 14-9
Nazareth Area
2018
7 14-9
Council Rock South
2020
9 14-7
Hershey
2018
10 14-6
State College Area High School
2019
10 14-6
Altoona Area
2018
10 14-6
North Allegheny
2018
10 14-6
Bishop Shanahan
2018
14 14-3
Westtown School
2018
14 14-3
Northern
2019
14 14-3
Butler
2019
17 14-1
Bishop Shanahan
2018
18 14-0
Catasauqua
2018
18 14-0
Neshaminy
2020
18 14-0
North Penn
2018
18 14-0
Reynolds
2018
18 14-0
Parkland
2018
18 14-0
Manheim Central
2018
24 13-9
Indiana Area
2018
24 13-9
Hempfield Area (7)
2021
24 13-9
Baldwin
2018
24 13-9
Waynesburg Central
2019

Javelin

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 206-8
Penn Manor
2018
2 204-9
Dunmore
2018
3 202-2
Wyoming Area
2018
4 199-2
Richland
2018
5 196-11
Montoursville Area
2018
6 194-11
Hopewell
2018
7 192-11
Wyomissing Area
2018
8 190-9
Elizabeth Forward
2018
9 190-8
Coatesville
2019
10 190-2
Bangor Area
2019
11 189-9
Northern
2019
12 188-7
Blue Mountain
2018
13 186-11
Palmerton Area
2019
14 186-5
Hazleton Area
2018
15 185-8
Shikellamy
2019
16 183-11
Pottsville Area
2018
17 183-10
Coatesville
2020
18 183-2
Council Rock North
2018
19 183-0
Methacton
2018
20 182-11
Lower Merion
2019
21 182-1
Germantown Academy
2018
22 181-9
Hershey
2019
23 181-2
Cedar Crest
2018
24 180-11
Seneca Valley
2018
25 179-5
Cocalico
2018

Comments