Weekly Merge: The Top 25 Girls & Boys Performances Of The Week

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now


It was a huge week of track and field action in Pennsylvania with a number of league/conference/county/last chance meets! We saw some big performances as we prepare to head into Districts Week.

We combined all the week's results and put it into one. Check out the girls' merge below and the boys' merge in the link below:

GIRLS

BOYS


100 Meter Dash

Rank Time Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 12.07
Conestoga
2018
2 12.11
Athens Area
2018
2 12.11
Girard College HS
2019
4 12.14
Central
2018
5 12.16
Coatesville
2019
6 12.17
Saucon Valley
2020
7 12.18
State College Area High School
2018
8 12.21
Harry S Truman
2020
9 12.24
Dallastown
2018
10 12.25
Harrisburg High School
2018
11 12.26
Warwick
2019
12 12.28
East Pennsboro Area SD
2018
13 12.30
Swenson Arts & Technology
2019
14 12.32
Methacton
2018
15 12.33
Abington
2019
16 12.34
Warwick
2020
17 12.35
Selinsgrove
2019
18 12.41
Blue Mountain
2019
19 12.42
Susquehanna Township
2018
20 12.46
Lower Merion
2019
21 12.47
Ephrata
2018
22 12.48
Palisades
2019
22 12.48
State College Area High School
2019
24 12.50
Fox Chapel Area
2019
25 12.51
Mercersburg Academy
2018

200 Meter Dash

Rank Time Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 24.57
Saucon Valley
2020
2 24.72
Warwick
2019
3 24.83
Swenson Arts & Technology
2019
4 24.86
Central
2018
5 24.87
Palisades
2019
6 25.04
Harrisburg High School
2018
6 25.04
Neumann Goretti
2020
8 25.07
Donegal
2019
9 25.12
Dallastown
2018
9 25.12
Warwick
2020
11 25.21
Selinsgrove
2019
12 25.36
Harry S Truman
2020
13 25.37
Abington
2019
13 25.37
Conestoga Valley
2020
15 25.38
Central
2018
16 25.43
Springside Chestnut Hill Academy
2018
17 25.44
Conestoga
2018
18 25.50
Cedar Crest
2020
19 25.52
East Pennsboro Area SD
2018
20 25.53
Girard College HS
2019
21 25.65
North Penn
2020
21 25.65
South Philadelphia HS
2020
23 25.70
Williamsport Area
2021
24 25.71 -1.0
Cheltenham
2018
24 25.71
Pennsbury
2018

400 Meter Dash

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 54.94
Neumann Goretti
2020
2 56.48
Springside Chestnut Hill Academy
2018
3 56.77
Springside Chestnut Hill Academy
2018
4 57.06
Cheltenham
2018
4 57.06
North Penn
2019
6 57.20
Cedar Crest
2020
7 57.21
Selinsgrove
2019
8 57.28
Hampton
2019
9 57.58
Stroudsburg
2018
10 57.62
Mercersburg Academy
2018
11 57.64
Warwick
2019
12 57.79
Belle Vernon
2020
13 57.95
Central Bucks West
2019
14 57.98
Easton Area
2018
15 57.99
Exeter
2018
16 58.03
Susquehanna Township
2018
17 58.06
Donegal
2018
18 58.10
Williamsport Area
2021
19 58.12
Bloomsburg
2020
20 58.14
Germantown Academy
2018
21 58.18
Gwynedd-Mercy Academy
2018
22 58.20
Hickory
2018
22 58.20
Neumann Goretti
2018
24 58.21
Central
2018
25 58.26
Pennsbury
2018

800 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 2:10.47
State College Area High School
2018
2 2:12.88
Strath Haven
2019
3 2:13.38
Neumann Goretti
2020
4 2:14.34
Neumann Goretti
2019
5 2:14.41
Cardinal O'Hara
2019
6 2:14.85
Upper Saint Clair
2018
7 2:14.96
Abington Heights
2018
8 2:15.91
Central Bucks West
2021
9 2:16.14
Academy of Notre Dame
2019
10 2:16.37
Penn Charter
2020
11 2:17.54
Liberty
2019
12 2:18.02
Marian Catholic
2018
13 2:18.22
Central Dauphin East (CD East)
2019
14 2:18.41
Northeastern
2021
15 2:18.45
Owen J. Roberts
2018
16 2:18.59
Elizabethtown Area
2020
17 2:18.84
Central Bucks West
2018
17 2:18.84
Agnes Irwin
2019
19 2:18.89
Friends' Central
2018
20 2:19.15
North Penn
2019
21 2:19.19
Cheltenham
2018
22 2:19.33
Episcopal Academy
2018
23 2:19.38
Fleetwood Area
2018
24 2:19.39
Our Lady Of Sacred Heart
2020
25 2:19.46
Gwynedd-Mercy Academy
2021

1600 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 4:54.77
State College Area High School
2018
2 4:55.99
Abington Heights
2018
3 4:56.61
Hershey
2018
4 4:56.64
State College Area High School
2019
5 4:57.70
Germantown Academy
2020
6 4:59.72
Owen J. Roberts
2018
7 5:00.19
North Penn
2018
8 5:00.97
Elizabethtown Area
2020
9 5:01.01
Academy of Notre Dame
2019
10 5:01.26
Wilson (3)
2020
11 5:02.42
Governor Mifflin
2019
12 5:03.31
J.P. McCaskey
2018
13 5:03.88
Friends' Central
2018
14 5:05.05
Oley Valley
2018
15 5:05.61
Central Dauphin East (CD East)
2019
16 5:05.85
Cedar Crest
2021
17 5:05.92
Marian Catholic
2018
18 5:06.05
Perkiomen Valley
2018
19 5:06.21
Northeastern
2018
20 5:06.49
Dallastown
2020
21 5:06.63
West Allegheny
2018
22 5:07.29
Warrior Run
2021
23 5:07.65
Upper Merion
2020
24 5:08.13
Loyalsock Township
2019
25 5:08.43
Cocalico
2018

One Mile Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 5:17.79
Cardinal O'Hara
2018
2 5:29.54
Archbishop Carroll
2019
3 5:32.29
Msgr Bonner & Abp Prendergast HS
2018
4 5:54.55
Msgr Bonner & Abp Prendergast HS
2020
5 5:54.78
Msgr Bonner & Abp Prendergast HS
2018
6 5:57.37
Cardinal O'Hara
2021
7 5:59.93
Lansdale Catholic
2021
8 6:09.10
Archbishop Wood
2020
9 6:11.80
John W. Hallahan
2018
10 6:12.58
Archbishop Wood
2021
11 6:14.30
Archbishop Ryan
2019
12 6:36.87
St. Hubert's
2019
13 6:41.68
Archbishop Ryan
2020
14 6:46.71
Little Flower
2018
14 6:46.71
St. Hubert's
2019

3200 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 10:47.08
Oakland Catholic
2019
2 10:51.76
Cocalico
2018
3 10:53.08
Chambersburg
2018
4 10:55.70
Loyalsock Township
2019
5 10:56.02
Warwick
2019
6 10:57.91
Cedar Crest
2021
7 11:00.83
Emmaus
2018
8 11:00.87
Wilson (3)
2020
9 11:04.86
North Penn
2018
10 11:05.23
Oley Valley
2018
11 11:10.02
Perkiomen Valley
2018
12 11:10.45
Wilson (3)
2020
13 11:11.81
State College Area High School
2019
14 11:12.14
Central Bucks West
2021
15 11:13.17
Friends' Central
2020
15 11:13.17
Allentown Central Catholic
2018
17 11:14.13
North Penn
2018
18 11:14.57
Stroudsburg
2021
19 11:15.83
Elizabethtown Area
2019
20 11:16.26
Eastern York
2018
21 11:16.90
Dallastown
2020
22 11:17.15
J.P. McCaskey
2018
23 11:17.31
Owen J. Roberts
2018
24 11:18.46
Pine Grove Area
2019
25 11:19.66
Germantown Academy
2020

100 Meter Hurdles

Rank Time Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 14.38
Conestoga Valley
2019
2 14.39 -1.3
Upper Dublin
2018
3 14.43
Council Rock South
2019
4 14.56
Manheim Township
2018
5 14.60
Perkiomen Valley
2019
6 14.70
Exeter
2018
7 14.78
North Hills
2018
8 14.81
Susquehanna Community
2018
9 14.92
North Penn
2020
10 15.11
East Stroudsburg Area South
2019
11 15.14
Western Wayne
2020
12 15.15
Cedar Cliff
2020
13 15.21
Lakeview
2018
14 15.22
Manheim Central
2018
15 15.23
Dover
2018
15 15.23
Chambersburg
2019
17 15.29
Holy Cross High School
2018
18 15.33
Harry S Truman
2019
19 15.35
Southern Lehigh
2020
20 15.40
Northern
2020
21 15.42 -1.3
Cheltenham
2020
22 15.44
Saint Basil Academy
2021
22 15.44
Palmyra
2020
24 15.45
Cedar Crest
2019
25 15.46
Pennsbury
2021

300 Meter Hurdles

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 42.92
Neumann Goretti
2018
2 43.35
Plymouth Whitemarsh
2018
3 43.96
Coatesville
2019
4 43.97
Coatesville
2019
5 44.18
Upper Dublin
2018
6 44.52
Cumberland Valley
2019
7 44.56
Exeter
2020
8 44.65
North Penn
2020
8 44.65
Susquehanna Community
2018
10 44.74
Manheim Township
2018
11 45.40
Athens Area
2019
12 45.51
Swenson Arts & Technology
2019
13 45.55
Warwick
2020
14 45.72
Exeter
2018
15 45.74
Western Wayne
2020
16 45.82
Cheltenham
2019
17 45.90
Mount Carmel Area
2018
18 46.00
Milton Area
2020
19 46.10
Wilson (3)
2018
20 46.16
Trinity (3)
2019
21 46.18
Nazareth Academy
2018
22 46.21
Methacton
2018
23 46.24
Martin Luther King HS
2019
24 46.34
Pine-Richland
2021
25 46.41
Manheim Central
2018

400 Meter Hurdles

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 1:10.24
The Hill School
2018
2 1:16.37
The Hill School
2021
3 1:20.08
Mercersburg Academy
2020
4 1:26.66
Mercersburg Academy
2020
5 1:30.49
Mercersburg Academy
2020

4x100 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 48.35
Cheltenham
2 48.56
Warwick
3 48.66
Exeter
4 48.69
Trinity (7)
5 48.85
Wilson (3)
6 48.86
Whitehall
7 48.94
Hempfield (3)
8 48.98
Canon-McMillan
9 49.04
Lower Merion
10 49.05
Neumann Goretti
11 49.09
North Penn
12 49.14
Athens Area
13 49.15
Upper Darby
14 49.21
Emmaus
15 49.31
East Stroudsburg Area South
16 49.40
Susquehanna Township
17 49.46
West Mifflin
18 49.47
Twin Valley
19 49.48
Pennsbury
20 49.54
Strath Haven
21 49.55
Dallastown
21 49.55
Harry S Truman
23 49.65
Greater Latrobe
24 49.71
Hickory
25 49.73
Norwin

4x400 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 3:56.12
Neumann Goretti
2 3:56.69
Coatesville
3 3:57.06
Warwick
4 3:59.41
Easton Area
5 3:59.56
Garnet Valley
6 4:00.15
Mount Lebanon
7 4:00.39
Central Bucks West
8 4:00.43
Upper Darby
9 4:00.52
Susquehanna Township
10 4:00.57
J.P. McCaskey
11 4:00.85
Hampton
12 4:00.89
Pine-Richland
13 4:00.95
Cheltenham
14 4:01.58
Cumberland Valley
15 4:02.29
Fleetwood Area
16 4:02.63
Central Bucks East
17 4:03.12
Donegal
18 4:03.30
Liberty
19 4:03.53
Twin Valley
20 4:03.80
Springside Chestnut Hill Academy
21 4:04.10
Ephrata
22 4:04.75
Kennett
23 4:04.85
Delone Catholic
24 4:05.17
Exeter
25 4:05.30
Wallenpaupack
25 4:05.30
Hickory

4x800 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 9:20.92
Central Bucks West
2 9:26.66
Central Bucks East
3 9:29.87
J.P. McCaskey
4 9:30.39
North Penn
5 9:31.11
Warwick
6 9:36.26
Mount Carmel Area
7 9:36.77
Stroudsburg
8 9:38.33
Carlisle
9 9:38.89
Emmaus
10 9:40.46
Cheltenham
11 9:41.08
Easton Area
12 9:41.20
Hershey
13 9:42.04
Radnor
14 9:42.42
Spring Ford
15 9:42.67
Wilson (3)
16 9:43.44
Minersville Area
17 9:44.13
Selinsgrove
18 9:44.95
Chambersburg
19 9:46.29
Avonworth / Northgate
20 9:46.45
West Chester Henderson
21 9:46.79
Lewisburg Area
22 9:46.92
Governor Mifflin
23 9:47.62
Camp Hill
24 9:47.90
Delone Catholic
25 9:48.31
Pennridge

Shot Put

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 46-1
North Clarion
2018
2 44-10.5
Greenwood
2019
3 41-10
Germantown Academy
2020
4 41-9.25
Solanco
2018
5 40-7.75
Baldwin
2018
6 40-7
Berks Catholic
2019
7 40-4.25
Spring Grove
2018
8 39-5.75
Selinsgrove
2018
9 39-3
Downingtown East
2019
10 39-2.25
Strath Haven
2019
10 39-2.25
Corry Area
2018
12 39-0
Lakeland
2019
13 38-10.25
Souderton Area
2020
14 38-9
United
2021
15 38-6
Punxsutawney Area
2018
16 38-5
Bishop McCort
2019
16 38-5
Ephrata
2018
18 38-2
McConnellsburg
2020
18 38-2
Carbondale Area Jr/Sr High School
2019
20 38-1
Coatesville
2019
21 37-10
Hickory
2018
21 37-10
Milton Area
2020
23 37-9.5
Penns Manor
2018
24 37-7
Coudersport
2018
25 37-5
Haverford Township HS
2018

Discus

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 154-1
Selinsgrove
2018
2 148-9
Red Lion
2018
3 136-10
Punxsutawney Area
2018
4 136-8
Hempfield Area (7)
2019
5 130-7
Greenwood
2019
6 128-8
Hickory
2018
7 128-0
Dover
2018
8 127-1
Cedar Crest
2019
9 126-8
Lampeter Strasburg
2019
10 126-4
Lakeland
2019
11 124-3
Corry Area
2018
12 122-10
North Pocono
2018
13 122-0.5
Germantown Academy
2020
14 121-11
West Chester Rustin
2018
15 121-9
Moniteau
2018
16 119-5
Warrior Run
2018
17 119-0
Warrior Run
2018
18 118-5
Lehighton
2019
19 118-3
Altoona Area
2018
20 117-11
North Clarion
2018
21 116-11
West Chester Rustin
2019
22 116-10
Hickory
2018
23 116-9
Keystone
2018
24 116-5
DuBois Area
2018
25 116-4
North East
2018

Long Jump

Rank Mark Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 20-7
Athens Area
2018
2 19-3
North Penn
2019
3 18-11
Lower Dauphin
2018
4 18-9
Upper Dublin
2018
5 18-7.75
State College Area High School
2018
5 18-7.75
Central Dauphin
2020
7 18-7.5
North Hills
2018
8 18-6.75
Conestoga Valley
2019
9 18-3.75
Catasauqua
2018
10 18-3.5
Pocono Mountain West
2019
11 18-3
Forest Hills
2018
12 18-0
Palisades
2019
13 17-10.75
Wellsboro Area
2019
14 17-10.25
Springside Chestnut Hill Academy
2019
14 17-10.25
Perkiomen Valley
2019
14 17-10.25
Penn Cambria
2020
17 17-9
Friends' Central
2021
18 17-8.5
Bishop Carroll
2018
19 17-8.25
Bethlehem Catholic
2020
20 17-8
Cheltenham
2020
20 17-8
Northern
2020
22 17-7.5
North Schuylkill
2021
22 17-7.5
Trinity (7)
2019
22 17-7.5
Penn Cambria
2018
25 17-6.5
Saint Basil Academy
2021
25 17-6.5
Oswayo Valley
2019

Triple Jump

Rank Mark Wind Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 40-8
Stroudsburg
2018
2 38-10
Pottsgrove
2018
3 38-9
Perkiomen Valley
2019
4 38-7
Penn Cambria
2018
5 38-4.25
Athens Area
2018
6 38-2
Upper Dublin
2018
7 38-1.75
Bishop Carroll
2019
8 38-1
North Penn
2019
9 37-5.75
North Hills
2020
10 37-5.5
North Schuylkill
2021
11 37-5
Saltsburg High School
2019
12 37-1.75
Warwick
2020
13 37-1.5
Bethlehem Catholic
2020
14 37-1.25
Conestoga Valley
2019
15 37-0.25
West York Area
2020
16 37-0
Lower Dauphin
2018
17 36-11
Milton Hershey
2018
17 36-11
Ligonier Valley
2018
17 36-11
Parkland
2019
20 36-10.5
Wellsboro Area
2019
21 36-9.75
Forest Hills
2018
22 36-7.5
Owen J. Roberts
2018
23 36-6.75
Central Dauphin
2020
24 36-6.5
Exeter
2021
25 36-5
Cedar Cliff
2018

High Jump

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 5-10
Palisades
2019
2 5-8
Central Dauphin East (CD East)
2018
2 5-8
Central Dauphin
2018
4 5-6
Cheltenham
2020
4 5-6
Central Mountain
2020
6 5-5
Elk County Catholic
2020
7 5-4
Council Rock North
2020
7 5-4
Athens Area
2018
7 5-4
Garnet Valley
2019
7 5-4
Penn Cambria
2018
7 5-4
Carlisle
2018
12 5-3
Northeast HS
2020
12 5-3
Shady Side Academy
2018
14 5-2.5
Belle Vernon
2021
15 5-2
Northern
2019
15 5-2
United
2018
15 5-2
Bishop McDevitt
2018
15 5-2
South Western
2019
15 5-2
Abington Heights
2019
15 5-2
Punxsutawney Area
2018
15 5-2
Mahanoy Area
2018
15 5-2
Dallastown
2020
15 5-2
Plymouth Whitemarsh
2018
15 5-2
Delone Catholic
2019
15 5-2
Catasauqua
2018
15 5-2
Shikellamy
2018
15 5-2
Ligonier Valley
2021
15 5-2
Troy
2020
15 5-2
East Pennsboro Area SD
2018
15 5-2
State College Area High School
2020

Pole Vault

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 13-6
Manheim Township
2018
2 12-2
Richland
2018
3 12-0
Scranton Preparatory School
2019
3 12-0
Abington Heights
2019
3 12-0
Hempfield (3)
2018
6 11-9
Central York
2019
7 11-6
Bellwood Antis
2018
7 11-6
Loyalsock Township
2019
7 11-6
Western Wayne
2020
7 11-6
Manheim Township
2020
7 11-6
Ephrata
2018
12 11-4
State College Area High School
2018
13 11-0
Hatboro Horsham
2019
13 11-0
Moniteau
2020
13 11-0
Warrior Run
2019
16 10-9
Methacton
2019
16 10-9
Council Rock South
2018
16 10-9
Greensburg Central Catholic
2018
16 10-9
Northampton Area
2018
16 10-9
Bangor Area
2019
21 10-7
Delone Catholic
2019
22 10-6
Fairfield Area
2018
22 10-6
Bethel Park
2019
22 10-6
Uniontown Area
2018
22 10-6
Kennett
2019
22 10-6
Mount Saint Joseph Academy
2019
22 10-6
Jim Thorpe Area
2019
22 10-6
Somerset Area
2019
22 10-6
West Chester Henderson
2018
22 10-6
Lakeland
2019

Javelin

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 173-11
Mifflin County High School
2019
2 144-9
Johnsonburg Area
2019
3 141-3
Moniteau
2018
4 136-11
Corry Area
2018
5 135-7
Greencastle-Antrim
2018
6 135-2
Greenville
2019
7 134-5
Parkland
2019
8 133-7
Central Mountain
2018
9 131-10
Reynolds
2020
10 131-7
Cocalico
2018
11 130-4
Neshaminy
2018
12 128-9
Penns Manor
2018
13 128-6
Jersey Shore Area
2018
14 127-2
Palmyra
2018
15 126-10
Penncrest
2018
16 126-2
Redbank Valley
2018
17 125-7
Altoona Area
2018
17 125-7
Villa Maria Academy
2019
19 124-9
North East
2018
20 124-8
Jersey Shore Area
2019
21 124-5
Exeter
2018
22 123-11
Spring Grove
2018
23 123-6
Shikellamy
2018
24 122-10
North Clarion
2018
25 122-8
Wilmington
2020


Comments