Results

Boys 55 Dash
1-Mike Downs Delcastle 6.76
2-Levin Carn Delcastle 6.77
3-Maurice Simmons Beth. Cath. 6.85
4-Zakee Vaughn Girard C. 6.89
5-Ernie Roselle Kennett 6.90
6-Ben Beichey Northampton 6.91


Boys 55HH
1-Tyrone Reams Delcastle 7.89
2-Andrew Miller Donegal 7.99
3-Vaclav Malek Walter Johnson 8.09
4-Matt Bailey Reading 8.36
5-Brian Powell Parkland 8.37
6-Tony Flores Hillsborough 8.80


Boys 200
1-Mike Downs Delcastle 23.32
2-Maurice Simmons Beth. Cath. 23.52
3-Johnny McCain Central 23.71
4-William Snydam Central 23.91
5-Montel Owens Concord 23.99
6-Zakee Vaughn Girard College 24.02


Boys 400
1-Cody Schovitz North Pocono 52.88
2-Bob Steward Laurel 53.52
3-Mike Whitehead Norristown 54.02
4-Jason Hammond Girard 54.26
5-Mike Barberio Hillsborough 54.36
6-Rich Ptakowski Salesanum 54.63

Boys 800
1-Kenrick Marsh Norristown 2:06.10
2-Jessie Slowikowski CM. Wright 2:06.14
3-Will Murddch CM. Wright 2:06.44
4-Alan Pearson Glasgow 2:07.51
5-Devon McKenzie Phillipsburg 2:07.71
6-Dave Lobue Salesianum 2:09.34

Boys 1600
1-Tim Erickson Southern Lehigh 4:34.21
2-Fanuel Chagesa Walter Johnson 4:37.48
3-Tom Lord Salesianum 4:37.65
4-Matt Luneman Hillsborough 4:42.82
5-Nick Vaccaro Hillsborough 4:43.08
6-Aaron Smith CM. Wright 4:46.42


Boys 3000
1-Chris Wright Mt. St. Joseph 9:08.18
2-Pat Bailey CM. Wright 9:17.69
3-Mike Klueber Hillsborough 9:25.80
4-Tyler Spencer Towanda 9:28.34
5-Jason White Ephrata 9:39.98
6-Steve Berardinucci Easton 9:47.89


Boys 4X400
1-Salesianum 3:36.11
2-Central 3:39.38
3-Reading 3:40.33
4-Walter Johnson 3:40.95
5-Wyomissing 3:40.97
6-Delcastle 3:42.12


Boys 4X800
1-CM Wright 8:28.46
2-Salesianum 8:33.29
3-Hillsborough 8:33.33
4-Glasgow 8:33.53
5-Walter Johnson 8:41.67
6-Parkland 8:43.14

Boys High Jump
1-Robert Edwards William Penn 6’4"
2-Travis Quillman Wyomissing 6’2"
3-Vaelav Malek Walter Johnson 6’2"
4-Adam Loser Central York 6’2"
5-Wendell Raulston Delcastle 6’0"
6-Louis Broyles Newark, DE 6’00"


Boys Pole Vault
1-Neil Schwab Beth. Cath. 13’0
2-Mike Serina Springford 13’0
3-Jared Leese Boiling Spring 12’6"
4-Oltara St. Joseph’s 12’6"
5-Mike Elhazzaz Easton 12’1"
6-Confuerto Hillsborough 12’0


Boys Long Jump
1-Anthony Tucker Girard 19’10 _"
2-Erin 19’8"
3-Delroy Bryan Reading 19’4 _"
4-James Davis Raritan Bridgewater 19’4 _"
5-Kevin Spence Norristown 19’4"
6-Edwin Lucus Newark 19’1 _"


Boys Shot
1-J. Hart Wyomissing 56’2"
2-D. Miller Schuykill 53’2 _"
3-R. Kanfman Wilson 52’2"
4-S. Adewumi State College 51’1 _"
5-E. Siefert Exeter 50’2 _"
6-W. Brown Wm. Penn 50’2"

 

Girls 55 Dash
1-Jakki Bailey Kennett 7.31
2-Kamilah Salaam Glasgow 7.41
3-Brooke Wolfe Pennridge 7.53
4-Crystal Wright Wm. Penn 7.54
5-Laura Shaw Walter Johnson 7.56
6-Tiffany Nesfield C.H. Flowers 7.78


Girls 55 Hurdles
1-Tiffany Nesfield C.H. Flowers 8.57
2-Courtney Clark Norristown 8.65
3-Kelsi Russell Phillipsburg 8.95
4-Jaci Pfeiffer Hillsborough 9.24
5-Heather Patch Schuylkill Valley 9.27
6-Laura Shaw Walter Johnson 9.71


Girls 200
1-Kamilah Salaam Glasgow 26.34
2-Jakki Bailey Kennett 26.78
3-Brooke Wolfe Pennridge 27.04
4-Krista Brown Central (MD) 27.53
5-Michelle Bell Wm. Tennent 27.96
6-Tiffany Wilson Bridgewater Raritan 28.15


Girls 400
1-Tiffany Duncan Central (MD) 59.95
2-Simone Baptiste Laurel 1:00.38
3-Ambria Alexander CH Flowers 1:05.11
4-Morgan Chandler WM Penn 1:05.39
5-Jaci Pfeiffer Hillsborough 1:05.53
6-Rachel Salter Glasgow 1:06.22


Girls 800
1-Erin Crawford Hillsborough 2:26.66
2-Meghan O’Neil Springford 2:27.06
3-Erin Clemmer Parkland 2:27.32
4-Frances Koons CCHS 2:35.89
5-Brittany Darden Norristown 2:36.73
6-Ashley St. Denis Walter Johnson 2:37.80


Girls 1600m
1-Paula Giguere Parkland 5:22.38
2-Kelona Frenche Laurel 5:22.45
3-Meghan Bishop Gwynedd Mercy 5:23.65
4-Glenna Sullivan Maryvale 5:25.15
5-Kahks Mealy Gwynedd Mercy 5:27.19
6-Megan Watkins CM Wright 5:31.49


Girls 3000
1-Glenna Sullivan Maryvale Prep 10:51.10
2-Ashley Uniszkiewicz Hillsborough 11:00.37
3-Jenna Briedinger Easton 11:20.31
4-Morgan Little CM Wright 11:32.44
5-Christa Plummer Palisades 11:42.11
6-Vanessa Andes Ephrata 11:53.93


Girls 4X400
1-Laurel "A" 4:13.43
2-Hillsborough "A" 4:14.61
3-Glasgow 4:22.51
4-Easton-White 4:31.05
5-Springford 4:31.85
6-Eastside 5:16.80


Girls 4X800 (Hand times)
1-Hillsborough 10:04.2
2-Parkland 10:08.0
3-Walter Johnson 10:30.7
4-Maryvale Prep 11:03.3
5-State College 11:05.4
6-Ephrata 11:36.9

Girls Long Jump
1-Brooke Wolf Pennridge 17’10"
2-Kelsey Russel Phillipsburg 16’9 _"
3-Ebony Foster Hillsborough 16’ _"
4-Libbie Antosy Exeter 15’10 _"
5-Courtney Clark Norristown 15’9 _"
6-Casie Williams Saucon Valley 15’7 _"


Girls Pole Vault
1-M. Dudek St. Pius 9-6
2-M. Walsh Rising Sun 9-6
3-R. Moore Easton 9-6
4-J. Moyer Exeter 8-0
5-L. Kloss Hillsborough 8-0
6-T. Makovsky Beth. Catholic 8-0


Girls High Jump
1-Juleann Bencoski Springford 5’0"
2-Kaitline Baker CM Wright 4’10"
2-Kim Schmitt Wm. Tennett 4’10"
4-Casey Williams Saucon Valley 4’10"
5-Ashley Luneman Hillsborough 4’10"
5-Denise Manero Pennridge 4’10"


Girls Shot Put
1-Vaughn Wm. Penn 41’1 _"
2-Jenelle Stoner, Cocalico 38’10.25"
3-Silva Bridgewater Raritan 38’7 _"
4-Kratzer Greenwood 37’ 1 _"
5-Thompson Decastle 34’ 5 _"
6-Yondura Wm. Tennent 32’10 _"