Complete Results

Licensed to Bethlehem Liberty High School
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/30/2017 07:33 PM
                      Liberty v. Easton 2017 - 3/30/2017                       
                              Liberty High School                              
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shaffer, Payton           JR LIB                       12.7    5   
  2 Mittl, Grace              JR LIB                       12.9    3   
  3 Dallam, Jade              SR LIB                       13.1    1   
  4 Dover, Shayna             SO EAS                       13.4  
  5 Reed, Jasmine             JR EAS                       13.7  
  6 Young, Gabrielle          SR EAS                       14.2  
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willshaw, Kate            SO EAS                       26.8    5   
  2 Mittl, Grace              JR LIB                       26.9    3   
  3 Dallam, Jade              SR LIB                       27.8    1   
  4 Reed, Jasmine             JR EAS                       28.3  
  5 Phillips, Gabrielle       FR LIB                       29.4  
 -- Jones, Jada               FR EAS                         NT  
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Slader, Ellissa           JR EAS                       59.9    5   
  2 Valladeras, Alicia        JR LIB                     1:03.0    3   
  3 Corpora, Nina             SO EAS                    J1:03.0    1   
  4 Roach, Mikayla            JR EAS                     1:03.7  
  5 Lunger, Olivia            JR LIB                     1:05.6  
  6 Deschamps, Hazel          SO LIB                     1:10.5  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stuckey, Greta            SO LIB                     2:26.2    5   
  2 Repsher, Alyssa           SR EAS                     2:26.7    3   
  3 Disora, Alexis            FR EAS                     2:31.6    1   
  4 Byrne, Rachel             SO LIB                     2:32.3  
  5 Reed, Courtney            FR EAS                     2:34.9  
  6 Mazzella Di Bosco, Pia    FR EAS                     2:37.4  
  7 Bortz, Camryn             FR LIB                     2:47.3  
  8 Gunn, Regan               SO LIB                     2:54.5  
  9 Czaszar, Britteny         JR LIB                     3:08.4  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Danley, Skyler            SO EAS                     5:33.3    5   
  2 Weikert, Belle            FR LIB                     5:38.1    3   
  3 Ellmaker, Katherine       JR EAS                     5:38.9    1   
  4 Henry, Taylor             JR LIB                     6:07.1  
  5 Sharkan, Evelyn           FR LIB                     6:11.6  
  6 Maddison, Lauren          SO EAS                     6:22.6  
  7 Grube, Faith              JR LIB                     6:47.3  
  8 Szemenyei, Rylee          JR LIB                     6:53.8  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Weikert, Belle            FR LIB                    12:13.0    5   
  2 Danley, Skyler            SO EAS                    12:20.7    3   
  3 Heitz, Mackenzie          JR EAS                    12:33.8    1   
  4 Acevedo, Heidy            JR EAS                    12:39.0  
  5 Haas, Grace               SO LIB                    13:05.3  
  6 Keegan, Morgan            FR EAS                    13:23.8  
  7 Murphy, Kaitlyn           FR LIB                    14:09.7  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willshaw, Kate            SO EAS                       17.2    5   
  2 Kuykens, Cara             SO LIB                       18.7    3   
  3 Murray, Brianna           FR EAS                       18.8    1   
  4 Deschamps, Hazel          SO LIB                       19.1  
  4 Dover, Shayna             SO EAS                       19.1  
  6 Ferrufino, Yamilet        FR LIB                       19.4  
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shaffer, Payton           JR LIB                       50.3    5   
  2 Kuykens, Cara             SO LIB                       51.6    3   
  3 Jones, Jada               FR EAS                       53.2    1   
  4 Ferrufino, Yamilet        FR LIB                       54.8  
  5 Wills, Kianna             FR EAS                       56.8  
  6 Johnson, Aaliyah          FR EAS                       59.3  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Easton Area High School  'A'                           54.6    5   
     1) Couch, Hailey JR                2) Reed, Jasmine JR               
     3) Dover, Shayna SO                4) Young, Gabrielle SR            
 -- Liberty  'A'                                             DQ  
     1) Bradley, Julia SR               2) Dallam, Jade SR                
     3) Okumus, Meryum SR               4) Tereska, Caleya SO             
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Liberty  'A'                                         4:15.9    5   
     1) Valladeras, Alicia JR           2) Stuckey, Greta SO              
     3) Shaffer, Payton JR              4) Byrne, Rachel SO               
  2 Easton Area High School  'A'                         4:18.2  
 -- Easton Area High School  'B'                             NT  
     1) Corpora, Nina SO                2) Willshaw, Kate SO              
     3) McDonald, Morgan SR             4) Slader, Ellissa JR             
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Easton Area High School  'A'                         9:55.0    5   
     1) Corpora, Nina SO                2) McDonald, Morgan SR            
     3) Repsher, Alyssa SR              4) Slader, Ellissa JR             
  2 Liberty  'A'                                        10:32.0  
     1) Valladeras, Alicia JR           2) Stuckey, Greta SO              
     3) Bortz, Camryn FR                4) Byrne, Rachel SO               
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willshaw, Kate            SO EAS                    5-02.00    5   
  2 Bittle, Megan             SO LIB                    4-07.00    3   
  3 Russell, Darian           SO EAS                    4-05.00    1   
  4 Rachwal, Amanda           SR LIB                    4-03.00  
  5 Tereska, Caleya           SO LIB                    4-01.00  
  5 Roberts, Anna-Patrice     SR EAS                    4-01.00  
 -- Gassler, Abby             SO LIB                         NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bradley, Julia            SR LIB                    8-00.00    5   
  2 Jenkins, Gracie           JR LIB                    7-00.00    3   
  3 Gray, Molly               SO LIB                    6-06.00    1   
  4 Roberts, Anna-Patrice     SR EAS                   J6-06.00  
 -- Kern, Keri                SO LIB                         NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mittl, Grace              JR LIB                   16-10.00    5   
  2 Corpora, Nina             SO EAS                   14-08.75    3   
  3 Roach, Mikayla            JR EAS                   14-07.50    1   
  4 Roberts, Anna-Patrice     SR EAS                   14-06.00  
  5 Rodriguez, Jessica        JR LIB                   13-10.25  
  6 Okumus, Meryum            SR LIB                   13-09.50  
  7 Tereska, Caleya           SO LIB                   12-11.25  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Roberts, Anna-Patrice     SR EAS                   33-02.25    5   
  2 Mittl, Grace              JR LIB                   32-03.50    3   
  3 Okumus, Meryum            SR LIB                   31-08.75    1   
  4 Velez, Amella             SO EAS                   26-10.00  
  5 Rodriguez, Jessica        JR LIB                   26-02.50  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arthur, Jochebed          SR LIB                   37-04.00    5   
  2 Wilson, Sydney            SR LIB                   32-04.00    3   
  3 Polak, Kristina           SR LIB                   29-10.00    1   
  4 Prodes, Eleni             JR LIB                   27-09.00  
  5 Janeisha, Johnson-Willia  SO EAS                   27-08.00  
  6 Menos, Maxine             SR EAS                   26-11.00  
  7 Lopez, Dakotah            SR LIB                   24-03.00  
  8 Davis, Jaida              SO LIB                   24-01.00  
  9 Bressette, Allison        FR EAS                   23-01.00  
 10 Scheneck, Mia             JR EAS                   23-00.00  
 11 Lawerence, Kimberly       JR EAS                   22-02.00  
 12 George, Destiny           SR EAS                   17-07.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arthur, Jochebed          SR LIB                     110-06    5   
  2 Wilson, Sydney            SR LIB                     108-06    3   
  3 Prodes, Eleni             JR LIB                     101-11    1   
  4 Polak, Kristina           SR LIB                      76-09  
  5 Reifinger, Zoey           FR LIB                      70-10  
  6 Lopez, Dakotah            SR LIB                      65-10  
  7 Scheneck, Mia             JR EAS                      59-01  
  8 Janeisha, Johnson-Willia  SO EAS                      57-10  
  9 Bressette, Allison        FR EAS                      57-09  
 10 Menos, Maxine             SR EAS                      55-10  
 11 Lawerence, Kimberly       JR EAS                      38-10  
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arthur, Jochebed          SR LIB                     105-11    5   
  2 Prodes, Eleni             JR LIB                     103-03    3   
  3 Wilson, Sydney            SR LIB                      85-02    1   
  4 Gray, Molly               SO LIB                      66-01  
  5 Bressette, Allison        FR EAS                      63-02  
  6 Harris, Allison           FR LIB                      59-09  
  7 Menos, Maxine             SR EAS                      59-06  
  8 George, Destiny           SR EAS                      52-07  
  9 Huskey, Haven             SR LIB                      49-02  
 10 Scheneck, Mia             JR EAS                      37-01  
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Street, Darian            SR LIB                       11.4    5   
  2 Vazquez, Jaden            JR LIB                       11.6    3   
  3 West, Devon               SO LIB                       11.7    1   
  4 Foreman, Jahmel           SR EAS                       12.0  
  5 Jaden, Jean Baptiste      SR EAS                       12.6  
 -- McNally, Kade             SR EAS                         NT  
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 West, Devon               SO LIB                       23.8    5   
  2 Anglovich, Gunner         SR LIB                       23.9    3   
  3 Vazquez, Jaden            JR LIB                       24.0    1   
  4 Selassie, Isreal          JR EAS                       24.2  
  4 DelMoral, Deven           SR EAS                       24.2  
 -- Walker, Rashon            SO EAS                         NT  
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muhammad, Tawheed         SR EAS                       52.9    5   
  2 Lesley, Elijah            JR LIB                       54.8    3   
  3 Scalzo, Joseph            FR EAS                       55.6    1   
  4 Grays, Camryn             JR EAS                       59.0  
  5 Langston, Tyrece          JR LIB                     1:02.1  
  6 Holmes, Cincere           SO LIB                     1:02.3  
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kraus, Stephen            SR EAS                     2:02.9    5   
  2 Fermin, Darlyn            SO LIB                     2:15.0    3   
  3 Galloway, Jared           SO LIB                     2:15.9    1   
  4 Reinert, Tristan          SO LIB                     2:16.7  
  5 Gonella, Anthony          SO EAS                     2:18.3  
  6 Koch, Skyler              SO EAS                     2:23.3  
  7 Canca, Omer               SO LIB                     2:26.8  
  8 Beisel, Nathaniel         SO LIB                     2:30.4  
  9 DeRohn, Dahjmir           FR EAS                     2:41.6  
 -- Holmes, Reece             SR LIB                         NT  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kraus, Stephen            SR EAS                     4:55.3    5   
  2 Cardone, Marco            FR EAS                     4:58.7    3   
  3 Frank, Casey              FR LIB                     4:59.0    1   
  4 Koch, Skyler              SO EAS                     5:03.5  
  5 LaRotta, Pedro            SR LIB                     5:04.3  
  6 Seixas, GianCarlos        SR LIB                     5:08.6  
  7 Vincent, Nicholas         SO EAS                     5:35.8  
 -- Sanders, Donovan          SR EAS                         NT  
 -- Basile, Andrew            FR EAS                         NT  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cardone, Cosmo            SO EAS                    10:31.1    5   
  2 Guydish, Sean             JR EAS                    10:34.9    3   
  3 Ozgar, Joseph             SO EAS                    10:35.3    1   
  4 Griffiths, John           JR EAS                    10:58.1  
  5 Wycherley, Ryan           SO LIB                    11:06.0  
  6 Kenawy, Omar              SO EAS                    12:22.2  
  7 Jenkins, Vincent          SR LIB                    13:41.8  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thompson, Katrell         JR EAS                       15.6    5   
  2 Selassie, Isreal          JR EAS                       18.0    3   
  3 Kolb, Thaddeus            SO LIB                       18.2    1   
  4 Foreman, Jahmel           SR EAS                       19.6  
  5 Colon-Dejesus, Ezequiel   FR LIB                       19.8  
  6 Tackett, Christian        FR LIB                       20.1  
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thompson, Katrell         JR EAS                       41.7    5   
  2 Couch, Michael            SR EAS                      J41.7    3   
  3 Kromah, Lansana           SO EAS                       42.4    1   
  4 Tackett, Christian        FR LIB                       43.3  
  5 Kolb, Thaddeus            SO LIB                       45.9  
  6 Hunter, Chrys             JR LIB                       46.8  
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Liberty  'A'                                           45.4    5   
     1) Anglovich, Gunner SR            2) Street, Darian SR              
     3) West, Devon SO                  4) Damon, DeAndre SR              
  2 Easton Area High School  'A'                           45.8  
     1) DelMoral, Deven SR              2) McNally, Kade SR               
     3) Ekoko, Brendon JR               4) Thompson, Katrell JR           
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Easton Area High School  'A'                         3:36.4    5   
     1) Couch, Michael SR               2) Lopez, Kevin JR                
     3) Kraus, Stephen SR               4) Muhammad, Tawheed SR           
  2 Liberty  'A'                                         3:42.5  
     1) Holmes, Reece SR                2) Tompkins, Donovan SR           
     3) Josephs, DeAndre SR             4) Holmes, Cincere SO             
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Easton Area High School  'A'                         9:15.9    5   
     1) Austin, Christopher SR          2) Aguilar, Johnathan JR          
     3) Kraus, Stephen SR               4) Ozgar, Joseph SO               
  2 Liberty  'A'                                         9:44.2  
     1) Holmes, Reece SR                2) Beisel, Nathaniel SO           
     3) Chmiel, Julian JR               4) Cauller, Masa SO               
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muhammad, Tawheed         SR EAS                    6-00.00    4   
  1 Ekoko, Brendon            JR EAS                    6-00.00    4   
  3 Heess, Jonathan           SR LIB                    5-05.00    1   
  4 Donchez, Matt             SR LIB                    5-03.00  
  5 Vazquez, Jaden            JR LIB                    5-01.00  
  5 Manley, Chaqour           SR EAS                    5-01.00  
  5 Damon, DeAndre            SR LIB                    5-01.00  
  5 Teague, Daeshawn          SO LIB                    5-01.00  
  5 McGill, Jay               JR LIB                    5-01.00  
 -- Harris, Evan              SO EAS                         NH  
 -- Pastula, Tyler            FR EAS                         NH  
 -- Jaden, Jean Baptiste      SR EAS                         NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph, Trevor            SR LIB                   11-06.00    5   
  2 Smith, Trevor             SR EAS                    9-09.00    3   
  3 Scalzo, Joseph            FR EAS                    9-03.00    0.50
  4 Roan, Alex                SO LIB                   J9-03.00    0.50
 -- Wu, Zhenhen               FR EAS                         NH  
 -- Rodriguez, Jordan         SO EAS                         NH  
 -- Warren, Andrew            SO EAS                         NH  
 -- Jones, John               FR LIB                         NH  
 -- Rogers, Kellen            JR LIB                         NH  
 -- Austin, Christopher       SR EAS                         NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Street, Darian            SR LIB                   22-04.25    5   
  2 Ruth, Hayden              SR LIB                   20-08.25    3   
  3 Ekoko, Brendon            JR EAS                   19-07.50    1   
  4 Heess, Jonathan           SR LIB                   19-07.25  
  5 Smith, Trevor             SR EAS                   19-06.25  
  6 Damon, Daniel             SO LIB                   19-04.50  
  7 Teague, Daeshawn          SO LIB                   19-01.50  
  8 McGill, Jay               JR LIB                   18-11.00  
  9 DelMoral, Deven           SR EAS                   18-09.25  
 10 Manley, Chaqour           SR EAS                   17-08.25  
 11 Jaden, Jean Baptiste      SR EAS                   17-08.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muhammad, Tawheed         SR EAS                   40-07.50    5   
  2 Heess, Jonathan           SR LIB                   39-06.50    3   
  3 McGill, Jay               JR LIB                   38-11.00    1   
  4 Teague, Daeshawn          SO LIB                   38-03.75  
  5 Damon, Daniel             SO LIB                   38-03.25  
  6 Ward, Carleton            SR EAS                   36-04.00  
  7 Gaddy, Salah              FR EAS                   35-10.25  
  8 Adams, Patrick            SO LIB                   35-06.50  
  9 Kendall, Ashante          FR EAS                   34-03.25  
 10 Lopez, Kevin              JR EAS                   32-08.00  
 -- Donchez, Matt             SR LIB                         ND  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ferrency, Elek            SO EAS                   45-10.00    5   
  2 McLaughlin, Shane         JR LIB                   38-07.00    3   
  3 Harris, Trevor            SO LIB                   38-05.00    1   
  4 Ekoko, Liam               SR EAS                   36-04.00  
  5 Figueroa, Jayden          SR LIB                   33-09.00  
  6 Nimeh, Luke               JR EAS                   33-04.00  
  7 Freeman, Jaden            SO LIB                   33-03.00  
  8 Cardwell, Jevian          JR EAS                   31-02.00  
  9 Hill, Marcus              JR LIB                   30-08.00  
 10 Figueroa, Jaret           SR LIB                   30-06.00  
 -- Wiafe, Nathan             SR EAS                         ND  
 -- Horn, Jonathan            JR EAS                         ND  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McLaughlin, Shane         JR LIB                      99-08    5   
  2 Harris, Trevor            SO LIB                      96-11    3   
  3 Hill, Marcus              JR LIB                      96-10    1   
  4 Nimeh, Luke               JR EAS                      87-04  
  5 Horn, Jonathan            JR EAS                      80-05  
  6 Powell, Ian               SO EAS                      77-10  
  7 Cardwell, Jevian          JR EAS                      73-11  
  8 Figueroa, Jayden          SR LIB                      72-08  
  9 Quinones, Neko            FR LIB                      70-01  
 10 Ekoko, Liam               SR EAS                      67-03  
 11 Prodes, Nicholas          FR LIB                      61-11  
 -- Figueroa, Jaret           SR LIB                         ND  
 -- Ferrency, Elek            SO EAS                       FOUL  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Figueroa, Jayden          SR LIB                     122-11    5   
  2 Figueroa, Jaret           SR LIB                     114-01    3   
  3 Hontz, Gabriel            FR LIB                     108-03    1   
  4 Donchez, Matt             SR LIB                     108-01  
  5 Campbell, Edward          JR LIB                     102-01  
  6 Beagall, Nolan            SO LIB                     101-04  
  7 Gonella, Anthony          SO EAS                      97-06  
  8 Radowitzh-Ambearle, Hunt  FR EAS                      92-10  
  9 Cardwell, Jevian          JR EAS                      85-06  
 10 Nimeh, Luke               JR EAS                      80-06  
 11 Ventura, Kyle             JR EAS                      75-02  
 12 Villante, Anthony         FR EAS                      67-02  
 -- Wiafe, Nathan             SR EAS                         ND  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Liberty                     93        2) Easton Area High School    57   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Easton Area High School     77.50     2) Liberty                    72.50