Division II Results

Licensed to Freedom Timing - Contractor License
                                      HY-TEK's Meet Manager 12/16/2017 03:18 PM
                         TFCAofGP Meet #1 - 12/16/2017                         
                           Philip Rauch Field House                            
                                    Results                                    
 
Boys 60 Meter Dash Division II
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Davon           12 Motivation H                       7.28q  4 
  2 Saydee, Edward            11 Penn Charter            7.90       7.34q  9 
  3 Vlassenko, Dylan          10 Conwell-Egan            7.10       7.36q  8 
  4 Carter, Jaydin            12 Exeter                  7.55       7.40q  4 
  5 McDonough, Brian          11 Great Valley            7.50       7.41q  1 
  6 Okeyo, Brandon            12 Lower Merion            8.00       7.43q  6 
  7 Reichard, Alex            11 Westtown Sch            7.45       7.45q  2 
  8 Hahn, Nicholas            11 Lower Merion            8.22       7.60q  4 
  9 williams, derreck         11 Franklin Hig            6.80       7.62q 10 
 10 Williams, Shaquille       10 Imhotep Inst            7.15       7.64q  7 
 11 Kromah, Lucky             10 Overbrook                          7.64q  5 
 12 Kennedy, Zaahid           11 Engineering             7.46       7.66q  1 
 13 Russell, Dejuan           11 Strath Haven            7.72       7.66   7 
 14 Joseph, Bancroft          12 Overbrook                          7.67   1 
 15 Ogunbiyi, Nathaniel       12 Msgr Bonner             7.52       7.68   3 
 16 deRamus, Demetrius        11 Penn Charter            8.00       7.68   4 
 17 Wakil, Gabriel            11 Upper Morela            7.25       7.68   6 
 18 Vloedman, Anders          12 Radnor                  7.44       7.70   3 
 19 Raftery, Kevin            12 Great Valley            7.65       7.71   5 
 20 Moses, Jarrett            11 Msgr Bonner             7.52       7.72   2 
 21 Ford, Arion               12 Strath Haven            7.66       7.73   6 
 22 Wileczek, Joey             9 WC East                 8.24       7.76   5 
 23 Padilla, Jarrod           12 Holy Ghost P            7.87       7.95  10 
 24 Grose, Jahmir             10 Haverford School        8.00       7.98   1 
 25 lewis, tarus              10 Franklin Hig            7.00       8.00   9 
 26 Eagle, Gabe               10 Exeter                  8.10       8.01   3 
 27 Rogers, Gabriel           11 Jenkintown              7.43       8.02   5 
 28 Connolly, Edward          11 Arch Wood               8.90       8.11   9 
 29 Bruce, Jahaziel           11 Engineering             7.93       8.14   8 
 30 Perks, Evan               11 Penncrest               7.44       8.16   4 
 31 Ogram, Stephen            10 Sun Valley              8.30       8.17   6 
 32 Platero, Lucas             9 Holy Ghost P            8.07       8.22   2 
 33 Salinas, Henry            11 Radnor                  7.88       8.29  10 
 34 Gedeo, Linus              10 Academy Park           11.20       8.30   5 
 35 Herman, Christopher       10 Motivation H                       8.34   3 
 36 Quinn, Tom                 9 Wissahickon             8.00       8.38   2 
 37 Jones, Victor             11 SS Chestnut Hill        7.94       8.39   7 
 38 Brown, Shawn              11 WC East                 9.14       8.46   8 
 39 O'Brien, Alex             11 Malvern Prep            8.00       8.53   3 
 40 Meyer, Alex               10 Arch Wood               8.85       8.56   8 
 41 Chang, Jason              10 Upper Merion                       8.59   2 
 42 Hernandez, Alex            9 Hill-Freedma                       8.67   4 
 43 Roberts, Colton            9 SS Chestnut Hill        7.84       8.77   8 
 44 Holz, Nick                12 Episcopal Ac            8.92       8.80  10 
 45 Kilshaw, Elias             9 Wissahickon             8.00       8.81   5 
 46 Tarui, Ryo                 9 Marple Newto            9.04       8.92   9 
 47 Keeys, Calvin              9 Academy Park           11.00       8.96   6 
 48 Korthaus, Kyle            11 Penncrest               8.54       9.14   7 
 49 Davis, Savion             11 Imhotep Inst            9.15       9.32   7 
 50 Welsh, Josh                9 Springfield (D)                   16.32   1 
 
Boys 60 Meter Dash Division II
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Thompson, Davon           12 Motivation H            7.28       7.24   2 
  2 Saydee, Edward            11 Penn Charter            7.34       7.27   2 
  3 Vlassenko, Dylan          10 Conwell-Egan            7.36       7.39   2 
  4 Reichard, Alex            11 Westtown Sch            7.45       7.41   1 
  5 McDonough, Brian          11 Great Valley            7.41       7.47   2  7.463
  6 Carter, Jaydin            12 Exeter                  7.40       7.47   2  7.470
  7 Kennedy, Zaahid           11 Engineering             7.66       7.53   1 
  8 Williams, Shaquille       10 Imhotep Inst            7.64       7.56   1 
  9 Hahn, Nicholas            11 Lower Merion            7.60       7.57   1 
 10 Kromah, Lucky             10 Overbrook               7.64       7.60   1 
 11 williams, derreck         11 Franklin Hig            7.62       7.64   1 
 12 Okeyo, Brandon            12 Lower Merion            7.43      13.24   2 
 
Boys 200 Meter Dash Division II
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Rhoden, Romaine           12 Lower Merion           23.63      22.80   6 
  2 Thomas, Immanuel          12 Upper Morela           24.17      24.10   5 
  3 Wright, Rahsheed          12 Wissahickon            23.00      24.30   6 
  4 Savage, Nasir             11 Motivation H                      24.34   1 
  5 Jackson, Tymir            11 Overbrook              24.10      24.46   6 
  6 Boyle, Kevin              12 Malvern Prep           23.74      24.47   6 
  7 McKenley, Alton           12 Msgr Bonner            23.24      24.58   6 
  8 Smith, Kieran             12 Penn Charter           24.50      24.60   5 
  9 Pepose, Josh              12 Radnor                 24.11      24.91   5 
 10 Gasiewski, John           11 Holy Ghost P           24.95      24.93   4 
 11 Kearney, Sean             11 Arch Wood              24.49      25.05   5 
 12 Cichanowsky, Kyle         10 WC East                24.24      25.16   5 
 13 Rogers, Kyle              12 Academy Park           26.42      25.55   3 
 14 Sponholtz, Michael        11 Arch Carroll           24.77      25.67   5 
 15 Deane, Gabriel            12 Haverford School       23.30      25.68   6 
 16 Struk, Tim                10 Exeter                 26.50      25.97   3 
 16 Hollins, Lawrence          9 Imhotep Inst           25.00      25.97   4 
 18 Fernandez, Alex           11 Bishop McDev           26.24      26.52   4 
 19 Paolone, Trevor           12 Episcopal Ac           28.78      27.14   2 
 20 Boclair, Justin            9 Great Valley           28.50      27.23   2 
 21 Square-Wood, MeZel         9 Girard Colle           25.50      27.44   4 
 22 Bruce, Jahmai             11 Engineering            26.27      27.73   4 
 23 Tylek, Matt                9 Penncrest              28.50      27.90   3 
 24 Tickner, Joshua            9 Upper Merion           33.00      28.73   2 
 25 Chapman, Ben              11 Springfield (M)        28.00      29.24   3 
 26 Crokett, Derek             9 Sun Valley                        29.44   2 
 27 Dao, Steven               10 Marple Newto           28.64      30.39   2 
 28 Lee, Jared                12 Lower Morela           27.00      30.43   3 
 29 Perez, Caleb               9 Abington Friends                  30.46   1 
 
Boys 400 Meter Dash Division II
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Klenner, Julian           11 Westtown Sch           51.00      50.71   6 
  2 Cooper, Jared             12 WC East                53.24      52.40   6 
  3 Whaley, Dan               11 Haverford School       51.90      52.86   6 
  4 Byrd, Tyler               11 Bishop McDev           56.90      53.91   4 
  5 Holmes, Frank             12 Engineering            51.16      55.16   6 
  6 Dalton, Frank             12 Upper Merion           56.00      55.23   4 
  7 Kromah, Lansana           11 Overbrook              55.34      55.35   4 
  8 Brown, Dominick           11 Chichester             54.69      55.43   5 
  9 Francis, Tyler            11 Malvern Prep           55.24      55.98   5 
 10 Leininger, Jack            9 SS Chestnut Hill       56.00      56.87   4 
 11 Onyemachi, Nwabueze       11 Msgr Bonner            54.25      57.03   5 
 12 May, Ryan                 11 Great Valley           59.00      57.51   4 
 13 Turner, Alex              11 Penn Charter           56.00      57.73   4 
 14 Veith, Alex               10 Friends' Cen           55.31      57.84   5 
 15 Barkley, Chris            12 Radnor                 54.24      57.85   6 
 16 Hansen, Malachi            9 Arch Carroll           55.00      58.77   5 
 17 Collins, Marquez          12 Hill-Freedma                    1:01.17   1 
 18 Madison, Trevon           10 Academy Park         1:05.00    1:02.19   3 
 19 Sweeton, Jonathan         10 Exeter               1:00.00    1:02.95   3 
 20 Miller, Benjamin           9 Penncrest            1:06.00    1:03.16   2 
 21 McCants-Green, Elijah     10 Strath Haven         1:04.00    1:03.66   3 
 22 Madison, Copeland          9 Sun Valley             59.50    1:04.29   3 
 23 Grucella, Joe              9 Arch Wood            1:06.24    1:05.77   2 
 24 Fowier, Jahsire            9 Imhotep Inst         1:05.00    1:06.46   2 
 25 Speights, Damir            9 Science Lead         1:15.00    1:06.77   2 
 26 Kim, Nathan                9 Wissahickon          1:02.00    1:07.10   3 
 27 Cideciyan, Nick            9 Abington Friends                1:13.90   1 
 28 Zelinsky, Jarrett         11 Holy Ghost P           52.92    1:14.37   6 
 29 Travers, Cormac           10 Springfield (D)      1:19.79    1:18.10   2 
 -- Valente, Evan             10 Marple Newto         1:05.74         DQ   2 
 
Boys 800 Meter Run Division II
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Gregory, Mark             12 Haverford School     2:02.00    2:05.49   2 
  2 Zeh, Ethan                11 Radnor               2:04.24    2:05.67   2 
  3 Hurst, Connor             12 Upper Morela         2:08.00    2:06.45   2 
  4 Carbino, Burton           11 Holy Ghost P         2:03.62    2:08.29   2 
  5 Hoffritz, Seth            11 Great Valley         2:10.00    2:09.94   2 
  6 Daley, Tyler              11 WC East              2:06.24    2:10.29   2 
  7 Amaefuna, Chimezie        11 Upper Merion         2:10.00    2:13.20   2 
  8 Huntzinger, Barrett       12 Exeter               2:08.50    2:14.07   2 
  9 Gabor, Danny              12 Lower Merion         2:07.00    2:15.23   2 
 10 Brooks, Lamont            10 Overbrook            2:18.56    2:18.86   2 
 11 Billops, Anthony          11 Chichester           2:23.00    2:21.26   1 
 12 Blender, Scott            10 Harriton             2:19.00    2:25.08   2 
 13 Geter Jr., Leslie         12 Imhotep Inst         2:10.00    2:25.51   2 
 14 Woodring, Brian           10 Arch Wood            2:23.11    2:25.77   1 
 15 Rooney, Forte             12 Bishop McDev         2:40.00    2:27.73   1 
 16 Yepoyan, Sevag            10 Friends' Cen         2:28.96    2:27.93   1 
 17 Grable, George            10 Penncrest            2:26.00    2:28.26   1 
 18 Sheldon, Connor           10 Springfield (D)      2:25.00    2:28.84   1 
 19 Geer, Travis              11 Jenkintown           2:16.00    2:30.79   2 
 20 Bodner, John              11 Malvern Prep         2:30.24    2:34.74   1 
 21 Hare, Jason               11 Marple Newto         2:30.00    2:35.83   1 
 22 Walsh, Colin               9 Springfield (M)      2:20.00    2:36.15   1 
 23 Conley, Jeremiah          11 Science Lead         3:00.00    2:40.39   1 
 24 Forbes, Justin             9 Abington Friends                2:42.87   1 
 25 Eichman, John              9 Academy Park         3:00.00    3:07.29   1 
 
Boys 1 Mile Run Division II
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Zatlin, Brett             12 Great Valley         4:35.00    4:34.55   2 
  2 Herrmann, Charlie         11 Lower Merion         4:39.00    4:35.53   2 
  3 Maiale, Matt              12 Wissahickon          4:35.00    4:39.26   2 
  4 Jackson, Joshua           12 Jenkintown           4:45.00    4:45.42   2 
  5 Yasin-Spann, Saabir       12 Overbrook            4:39.50    4:47.94   2 
  6 Bland, Khalil             11 Haverford School     4:50.00    4:48.75   2 
  7 Brown, Frank              10 Radnor               4:33.98    4:49.01   2 
  8 Kartsonis, Sam            10 Harriton             4:40.00    4:50.08   2 
  9 Balick, Chase             11 Abington Friends     4:53.40    4:50.20   1 
 10 Doherty, Aidan            10 Arch Carroll         4:53.79    4:55.45   1 
 11 Murphy, Kyle              12 Upper Morela         4:50.00    4:55.81   2 
 12 Clarke, Matthew           12 WC East              4:45.24    4:56.89   2 
 13 Ruth, Zach                12 Exeter               4:40.00    4:59.48   2 
 14 Duddy, Matt               11 Bishop McDev         4:48.24    5:03.33   2 
 15 Hess, Collin               9 Malvern Prep         4:52.00    5:04.23   1 
 16 Chin, Jalen               10 Penncrest            4:59.00    5:06.34   1 
 17 Vagvala, Abhiram          11 Upper Merion         5:17.00    5:10.48   1 
 18 Mengoni, Leon             12 Springfield (M)      5:30.00    5:14.11   1 
 19 Levitties, Nathan         11 Friends' Cen         5:10.00    5:19.99   1 
 20 Miles, Matt               10 SS Chestnut Hill     5:15.00    5:23.55   1 
 21 Meincke, Nolan             9 Twin Valley          5:25.25    5:25.74   1 
 22 Lilly, Ben                10 Arch Wood            5:15.00    5:28.89   1 
 23 Houston, Conor            10 Springfield (D)      5:45.00    5:56.60   1 
 24 Sherry, David             11 Chichester           6:05.00    5:57.02   1 
 
Boys 3000 Meter Run Division II
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Borger, Peter             12 Malvern Prep         9:12.00    9:12.82  
  2 Theveny, Patrick          10 Penncrest            9:45.00    9:14.98  
  3 Lindgren, Elias           12 Episcopal Ac         9:10.00    9:17.19  
  4 Hoyer, Ben                12 Wissahickon          9:10.00    9:23.13  
  5 Merhige, Will             12 Haverford School     9:37.00    9:24.53  
  6 Knorr, Garrett            12 Twin Valley          9:35.25    9:27.13  
  7 Bell, Jack                12 Radnor               9:48.24    9:34.18  
  8 Litvin, Joey              10 Lower Merion         9:30.00    9:37.21  
  9 Moser, Domenic            10 WC East              9:45.24    9:52.87  
 10 Silen, Roman              12 Great Valley        10:00.00    9:55.19  
 11 Smolenski, Shane          12 Harriton            10:05.00    9:59.92  
 12 Wagner, Pat               11 Jenkintown          10:20.00   10:08.06  
 13 Capella, Jeremy           11 Conwell-Egan        11:06.00   10:13.97  
 14 Coll, Shane               11 Upper Morela                   10:14.99  
 15 Fisher, Jason              9 Exeter              10:55.00   10:15.05  
 16 O'Donnell, Stephen        10 Arch Wood           11:15.00   11:18.28  
 17 Falsone, Nicholas          9 Strath Haven        11:45.00   12:39.64  
 
Boys 60 Meter Hurdles Division II
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Costantini, Sebastian     11 Malvern Prep            8.64       8.61q  2 
  2 Webb, Charlie             11 WC East                 9.14       8.76q  2 
  3 Davies, Liam              12 Wissahickon             8.99       8.94q  1 
  4 Vandellos, Quinn          10 Strath Haven            9.50       8.96q  3 
  5 Boyd, Jonathan            10 Exeter                 10.00       9.49q  1 
  6 Love, Kyle                 9 Msgr Bonner             9.80       9.49q  1 
  7 Moore, Tajah              10 Bishop McDev                       9.58   1 
  8 richardson, charles       11 Franklin Hig                       9.69   2 
  9 Pannapacker, Stone        12 Upper Morela            9.60       9.77   3 
 10 Poe, Adrian               11 Lower Merion            8.44      10.05   3 
 11 Beebe, Nathan             12 Great Valley           10.20      10.27   2 
 12 O'Donnell, Ryan           10 Penncrest              10.64      10.46   3 
 13 Beck, Andrew              11 Holy Ghost P            9.74      10.62   2 
 14 Whitlock, Collin          12 Twin Valley            11.50      10.98   2 
 15 Davis, John               11 Penn Charter            9.00      11.18   1 
 16 Valente, Luke             12 Marple Newto           10.44      12.06   3 
 17 Manley, David             11 Academy Park           16.00      12.50   1 
 
Boys 60 Meter Hurdles Division II
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Webb, Charlie             11 WC East                 8.76       8.58  
  2 Costantini, Sebastian     11 Malvern Prep            8.61       8.62  
  3 Vandellos, Quinn          10 Strath Haven            8.96       8.89  
  4 Davies, Liam              12 Wissahickon             8.94       8.93  
  5 Love, Kyle                 9 Msgr Bonner             9.49       9.35  
  6 Boyd, Jonathan            10 Exeter                  9.49       9.59  
 
Boys 4x200 Meter Relay Division II
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 The Haverford School for Boys  'A'                1:36.50    1:35.92   5 
  2 Girard College HS  'A'                            1:36.00    1:39.88   5 
     1) Bloodworth, Taahir 11           2) Jones, Mikah 10                
     3) Sanders, Donovan 10             4) Smith, Jordan 10               
  3 Episcopal Academy  'A'                            1:44.09    1:39.98   4 
  4 Penncrest  'A'                                    1:38.00    1:40.35   5 
     1) Bassett, Ian 11                 2) DiGiulio, Nicholas 11          
     3) Tait, Collin 11                 4) Tait, Garrett 9                
  5 Twin Valley  'A'                                  1:39.25    1:40.40   4 
  6 Marple Newtown  'A'                               1:43.03    1:43.84   4 
  7 Martin Luther King HS  'A'                        1:48.00    1:44.46   3 
  8 Imhotep Institute Charter HS  'A'                 1:36.00    1:44.48   5 
     1) Collier-Harley, Isaac 10        2) Elliott, Mekhi 10              
     3) Upshaw, Hafis 9                 4) Watkins, Shane 9               
  9 Lower Moreland  'A'                               1:45.00    1:44.80   4 
 10 Great Valley  'A'                                 1:50.00    1:45.95   2 
     1) Miller, Max 9                   2) Misra, Bharavi 9               
     3) Mitchell, Patrick 9             4) Nolan, Pierce 9                
 11 Springside Chestnut Hill Acade  'A'               1:47.00    1:46.20   3 
 12 Msgr Bonner & Abp Prendergast  'A'                1:35.35    1:46.50   5 
 13 Radnor  'A'                                       1:45.24    1:48.39   3 
 14 Springfield (Delco)  'A'                          1:46.20    1:49.33   3 
     1) Atik, Malek 10                  2) Carr, Shane 10                 
     3) Rendon, Alex 10                 4) Riehl, Frank 10                
 15 Upper Moreland  'A'                               1:52.00    1:49.33   2 
     1) Holcombe, George 11             2) Lobban, Jason 9                
     3) McCown, Andrius 12              4) Wallace, Chi'ere 9             
 16 Upper Merion  'A'                                 1:53.00    1:49.49   2 
 17 Bishop McDevitt  'A'                              1:38.24    1:49.65   5 
 18 Engineering & Science  'A'                        1:48.46    1:49.71   2 
     1) Daley, Omario 10                2) Edwards, Gabriel 9             
     3) Fofana, Mahmud 9                4) Williamson, Jayden 9           
 19 Strath Haven  'A'                                 1:48.18    1:51.22   3 
 20 West Chester East  'A'                            1:45.24    1:51.77   3 
 21 Lower Merion  'A'                                 1:43.22    1:51.86   4 
 22 Archbishop Carroll  'A'                           1:44.31    1:52.44   4 
 23 Malvern Prep  'A'                                 2:05.00    1:55.67   1 
 24 Hill-Freedman World Academy  'A'                             1:57.29   1 
     1) Collins, Marquez 12             2) Hernandez, Alex 9              
     3) Murphy, Jayden 9                4) Shelton, Russell 12            
 25 Franklin High School  'A'                                    1:57.51   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay Division II
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Malvern Prep  'A'                                 3:50.00    3:52.38   3 
  2 West Chester East  'A'                            3:45.24    3:54.22   3 
  3 Science Leadership Academy at  'A'                4:00.00    3:54.95   2 
  4 Wissahickon  'A'                                  3:50.00    4:00.92   3 
     1) Futch, Mark 10                  2) Reed, Eric 9                   
     3) Williams, Sean 11               4) Wilson, Robert 10              
  5 Radnor  'A'                                       3:55.24    4:00.97   3 
  6 Episcopal Academy  'A'                            4:08.12    4:02.61   1 
  7 Msgr Bonner & Abp Prendergast  'A'                3:44.24    4:04.67   3 
  8 Strath Haven  'A'                                 4:01.90    4:07.16   2 
  9 Penncrest  'A'                                    4:06.00    4:07.46   1 
     1) Abahazy, Jason 10               2) Choi, John 10                  
     3) Ihnat, Max 9                    4) Schnyder, Owen 9               
 10 Twin Valley  'A'                                  3:58.25    4:11.48   2 
 11 Exeter  'A'                                       3:55.50    4:11.54   2 
     1) Francois, Kyle 12               2) Garcia, Jonathan 10            
     3) Linfoot, Harrison 12            4) Morgan, Ryu 10                 
 12 Holy Ghost Preparatory School  'A'                4:05.44    4:12.46   2 
     1) Berdecia, Dominic 10            2) Feyl, Mitchell 10              
     3) Plunkett, Andrew 11             4) Simcsak, Zachary 9             
 13 Upper Merion  'A'                                 4:30.00    4:15.47   1 
 14 Harriton  'A'                                     3:55.00    4:16.65   1 
 15 Engineering & Science  'A'                        4:30.22    4:25.91   1 
     1) Augustin, Nathan 11             2) Daye, Isaiah 10                
     3) Peaker, Franklin 12             4) Rodgers, Charles 11            
 16 Lower Moreland  'A'                               4:10.00    4:26.48   1 
 17 Great Valley  'A'                                 4:00.00    4:32.17   2 
     1) Barnes, Brendan 12              2) Boland, Matt 12                
     3) Carnes, Cody 9                  4) Macarron, Gabriel 9            
 
Boys 4x800 Meter Relay Division II
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 West Chester East  'A'                            8:50.24    8:50.38  
  2 Penncrest  'A'                                    9:00.00    8:58.33  
     1) Luong, Brendan 10               2) McGlinn, John 12               
     3) Narbus, Luke 10                 4) Woolery, Andrew 10             
  3 Wissahickon  'A'                                  9:00.00    9:18.46  
     1) Chaiken, Josh 10                2) Hippensteal, Trey 12           
     3) Klugherz, Sam 12                4) Shamsi, Ahmad 11               
  4 Twin Valley  'A'                                  9:50.25    9:24.22  
  5 Great Valley  'A'                                 9:15.00    9:45.10  
     1) Chasinoff, Ean 10               2) Sadanaga, Jonathan 10          
     3) Small, Ryan 11                  4) Stahl, Nate 12                 
  6 Exeter  'A'                                       8:45.00    9:53.66  
     1) Armendariz, Carlos 12           2) DeVage, Jake 10                
     3) Herb, Dylan 11                  4) Walter, Josh 12                
  7 Motivation High School  'A'                                 10:47.37  
     1) Alston, Tyrell 10               2) Hussen, Awet 11                
     3) Mekonnen, Yohannes 10           4) Richardson, Kenneth 12         
  8 Radnor  'A'                                       8:45.24   10:47.63  
  9 Msgr Bonner & Abp Prendergast  'A'                          10:51.71  
 -- Upper Merion  'A'                                10:25.00         DQ  
 
Boys Distance Medley Division II
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Twin Valley  'A'                                 11:15.25   11:06.64  
  2 Penncrest  'A'                                   11:15.00   11:08.45  
     1) Angelina, Billy 12              2) Lederer, Avery 12              
     3) Rigby, Ethan 11                 4) Senackerib, Justin 12          
  3 Great Valley  'A'                                11:26.00   11:29.57  
     1) Barratt, Geoffrey 12            2) Casey, Riley 10                
     3) Coates, Hayden 11               4) Mohammed, Rahman 11            
  4 West Chester East  'A'                           11:30.24   11:42.59  
  5 Harriton  'A'                                    12:00.00   11:42.66  
  6 Strath Haven  'A'                                11:20.00   11:46.29  
  7 Wissahickon  'A'                                 11:25.00   11:55.26  
     1) Cantos, Brendan 12              2) Leung, Nathan 12               
     3) Miles, Bryce 11                 4) Ryan, Justin 11                
  8 Upper Moreland  'A'                              14:00.00   12:06.94  
     1) Deleon, Gustavo 11              2) Henderson, Josh 9              
     3) Mullen, Ciaran 12               4) Stewart, Christopher 11        
  9 Sun Valley  'A'                                  11:56.00   12:08.04  
     1) Cassidy, Ryan 12                2) Dykes, William 11              
     3) Kelly, Justin 12                4) Segool, Austin 12              
 10 Holy Ghost Preparatory School  'A'               12:10.10   12:09.77  
     1) Evans, Nicholas 11              2) Horgan, John 9                 
     3) Puckett, Elliot 9               4) Watkins, Paul 10               
 11 Lower Moreland  'A'                              11:50.00   12:10.57  
 12 Marple Newtown  'A'                              12:56.64   12:10.87  
 13 Engineering & Science  'A'                       12:15.26   12:30.96  
     1) Badume, Meless 10               2) Gelaye, Thomas 9               
     3) Harmon, Donte 9                 4) Moreland, Andrew 10            
 14 Friends' Central  'A'                                       12:32.97  
     1) Levitties, Nathan 11            2) McDonnell, Alex 12             
     3) Moyerman, Michael 10            4) Veith, Alex 10                 
 15 The Haverford School for Boys  'A'               12:00.00   12:40.54  
 16 Malvern Prep  'A'                                13:00.00   12:59.78  
 
Boys High Jump Division II
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bolles, David             12 Malvern Prep         6-02.00    6-04.00  
  2 Blake, Akeel              10 Penn Charter         5-08.00    6-00.00  
  3 Keys, Isaiah              10 Sun Valley           5-02.00    5-04.00  
  4 McDonald, Jacob           11 Holy Ghost P         5-02.00    5-02.00  
  5 Quinn, Mason              11 Marple Newto         5-00.00    5-00.00  
 -- McManness, Ryan           11 Arch Carroll                         NH  
 
Boys Pole Vault Division II
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dever, Charles            12 WC Rustin           15-01.00   15-03.00  
  2 Gadra, Ethan              12 Westtown Sch        13-10.00   13-00.00  
  3 Lasure, Luke              12 Great Valley        13-00.00   12-00.00  
  4 Joo, Kevin                11 Wissahickon         10-00.00   10-06.00  
  5 Gallary, Aidan            10 Malvern Prep        10-00.00   10-00.00  
  5 Delisle, Nick             12 Marple Newto        10-00.00   10-00.00  
 -- Donnelly, Riley           10 Exeter               8-00.00         NH  
 -- Ginnetti, Matthew         10 Holy Ghost P         9-00.00         NH  
 
Boys Long Jump Division II
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Ahmir            12 Wissahickon         22-05.00   23-04.75  
  2 Cooper, Akeem             12 Imhotep Inst                   21-01.50  
  3 Lucas, Lamont             12 Haverford School    19-00.00   19-09.50  
  4 Ramsey, Lamar             12 Arch Carroll        19-09.25   19-04.00  
  5 Rosenberger, Ryan          9 Malvern Prep        19-00.00   18-11.00  
  6 Davidheiser, Darlington   12 Exeter              18-06.00   17-09.00  
  7 O'Brien, Tim              10 Msgr Bonner                    16-08.00  
  8 Guy, Zamir                12 Holy Ghost P        17-03.00   16-04.25  
  9 Ng, Aitar                  9 Strath Haven        16-00.00   15-10.00  
 10 Loeper, Brian              9 Penncrest           14-06.00   15-09.00  
 11 Morris, Ian                9 Radnor              15-06.00   14-09.00  
 12 Tran, Andrew              10 Marple Newto        12-01.00   13-08.00  
 13 Watson, Enoch             10 Academy Park        15-06.00   13-00.00  
 -- Shaner, Austin            10 Springfield (D)                    FOUL  
 
Boys Triple Jump Division II
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Abeeb, Dayo               12 Strath Haven        45-10.00   44-03.50  
  2 Gabor, Patrick            11 Penn Charter        40-00.00   38-10.25  
  3 Trusdell, Kevin           12 Holy Ghost P        39-02.50   38-05.50  
  4 Martin, Charles           12 Upper Morela        33-06.00   36-04.50  
  5 Laughlin, Corey           11 Upper Merion        34-00.00   36-00.50  
  6 Pierlott, Brenden          9 Wissahickon         35-00.00   33-08.50  
  7 Williams, Julian           9 Malvern Prep        33-00.00   29-07.50  
 -- Sarkahian, Shant          10 Marple Newto                       FOUL  
 
Boys Shot Put Division II
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arndt, Matt               12 Penncrest           46-05.00   47-04.00  
  2 Lemmon, Petey             11 Haverford School    47-00.00   47-00.00  
  3 Francis, Quameer          12 Conwell-Egan        42-06.00   44-03.25  
  4 Mayer, Levi               10 Arch Wood           44-06.00   43-06.00  
  5 Lawall, Adam              11 Holy Ghost P        39-09.50   40-06.00  
  6 Shub, Fred                12 Lower Morela        42-00.00   37-07.50  
  7 Smith, Andy               12 Exeter              40-00.00   36-08.00  
  8 McGinnis, Shawn           12 Twin Valley         36-05.00   35-07.00  
  9 Adele, Chilekasi          10 Msgr Bonner                    34-05.00  
 10 Rome, Zachary             12 Harriton                       34-03.00  
 11 Allen, Nick               10 Springfield (D)     34-10.00   33-04.75  
 12 Goldstein, Jon            10 Lower Merion        33-05.00   31-08.50  
 13 warren, Jared             11 Bishop McDev                   31-06.00  
 14 Metcalf, Craig            12 WC East             35-00.00   29-03.50  
 15 Au, Luke                  11 Radnor              31-10.00   27-09.50  
 16 Hurst, Logan              11 Upper Morela        26-06.00   27-09.00  
 16 Palazzo, Rocco            10 Penn Charter        35-00.00   27-09.00  
 18 Rama, Jonathon            11 Science Lead        35-00.00   26-06.00  
 19 Davis, Mason              10 Upper Merion        24-05.00   26-02.50  
 19 Harmon, Isaiah            11 Imhotep Inst                   26-02.50  
 21 Hayton, Pierce            10 Friends' Cen                   23-11.00  
 22 Winkelvoss, Jacob          9 Strath Haven        20-00.00   23-09.00  
 23 Bachhal, Sikander          9 Marple Newto        22-04.00   23-08.50  
 24 Higgins, Jack             11 Arch Carroll                   22-08.00  
 25 Shaer, John               10 Great Valley        22-10.00   22-04.50  
 -- brown, danel              12 Franklin Hig        30-00.00       FOUL  
 
Boys 4x800 Meter Relay Frosh/Soph Div II
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Springfield (Delco)  'A'                          9:00.00    9:11.00  
     1) Fox, Andrew 9                   2) Remy, Michael 10               
     3) Rendon, Colin 10                4) Thomas, Viraj 9                
  2 Wissahickon  'A'                                  9:15.00    9:22.75  
     1) Dallal, Zachary 9               2) Le, Justin 9                   
     3) Quinn, Jack 10                  4) Thistle, Solomon 10            
  3 Radnor  'A'                                       8:40.24    9:23.00  
  4 Strath Haven  'A'                                 9:55.00    9:32.52  
  5 Msgr Bonner & Abp Prendergast  'A'                9:40.45    9:34.34  
  6 Penncrest  'A'                                    9:40.00    9:38.10  
     1) Brubaker, Ryan 10               2) Kelly, Patrick 10              
     3) Klinger, Benjamin 9             4) Senackerib, Josh 10            
  7 Jenkintown  'A'                                   9:15.00    9:43.24  
  8 Lower Moreland  'A'                               9:30.00    9:52.38  
  9 Great Valley  'A'                                 9:50.00    9:57.52  
 10 Lower Merion  'A'                                 9:54.00   10:00.70  
 11 Marple Newtown  'A'                               9:57.64   10:18.49  
 12 Twin Valley  'A'                                 10:08.50   10:26.58  
 13 Upper Merion  'A'                                11:48.00   10:29.73  
 14 Sun Valley  'A'                                             10:37.69  
     1) Das, Levi 9                     2) Hansen, Christian 10           
     3) Maiale, Nicholas 10             4) Segool, Chase 9                
 15 Martin Luther King HS  'A'                                  10:38.20  
 16 The Haverford School for Boys  'A'               10:05.00   10:40.92  
 17 Chichester  'A'                                  11:38.00   10:42.96