Complete Results

                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash AAA
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
District Rec: R 11.77  2005        Breehana Jacobs, Laurel Highlands           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Jay, Bria                 12 Plum                   12.94      12.40Q  1 
  2 Devonshire, Shequante     11 Moon Area              12.95      12.45Q  2 
  3 Burgwin, Danae            12 West Mifflin           12.83      12.78Q  3 
  4 Wilkerson, Iman           11 Penn Hills             12.67      12.48Q  1 
  5 Pitts, Jessica            12 West Mifflin           12.61      12.57Q  2 
  6 Kuss, Krista              10 Baldwin                12.59      12.87Q  3 
  7 Lowe, Tara                12 Butler                 12.74      12.50q  1 
  8 Traynor, Brittney         10 North Hills            12.82      12.58q  2 
  9 Wells, Heather             9 Belle Vernon Are       12.90      12.66   1 
 10 Werner, Samm              11 Hampton                13.07      12.70   1 
 11 Mazur, Amanda             11 Chartiers Valley       12.84      12.73   2 
 12 Carnegie, Anna            12 Bethel Park            13.07      12.79   2 
 13 Allen, Paige               9 Butler                 13.12      12.81   1 
 14 Fields, Paige             10 Penn Hills             12.83      12.94   3 
 15 Belt, Jerricka            10 Laurel Highlands       13.13      13.04   2 
 16 Ferguson, Samiya          10 Avonworth /            12.99      13.20   3 
 17 Smyda, Bethany            12 Penn Trafford          13.30      13.21   1 
 18 Hood, Jordyn              10 New Castle             13.24      13.36   3 
 19 Dutt, Katie               10 Penn Trafford          13.44      13.42   1 
 20 Closser, Lauren           11 Norwin                 13.03      13.47   3 
 21 Scurci, Taylor            11 Hopewell               13.29      13.52   2 
 22 Stiger, Kara              12 North Allegheny        13.25      13.57   3 
 23 Rupert, Alexandria        10 Hempfield Area         13.71      13.60   3 
 24 Hope, Kelsey              12 Derry Area             13.49      13.80   2 
 
Girls 100 Meter Dash AAA
=========================================================================
District Rec: R 11.77  2005        Breehana Jacobs, Laurel Highlands           
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Wilkerson, Iman           11 Penn Hills             12.48      12.09  
  2 Devonshire, Shequante     11 Moon Area              12.45      12.53  
  3 Pitts, Jessica            12 West Mifflin           12.57      12.55  
  4 Jay, Bria                 12 Plum                   12.40      12.60  
  5 Traynor, Brittney         10 North Hills            12.58      12.64  
  6 Lowe, Tara                12 Butler                 12.50      12.70  
  7 Burgwin, Danae            12 West Mifflin           12.78      12.79  
  8 Kuss, Krista              10 Baldwin                12.87      12.81  
 
Girls 200 Meter Dash AAA
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
District Rec: R 23.91  2006        Breehana Jacobs, Laurel Highlands           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkerson, Iman           11 Penn Hills             25.91      25.00Q  1 
  2 Lee, Jordan               12 Penn Hills             25.90      25.25Q  2 
  3 Pitts, Jessica            12 West Mifflin           25.89      25.37Q  3 
  4 Jay, Bria                 12 Plum                   26.58      25.48Q  3 
  5 Kuss, Krista              10 Baldwin                25.90      26.00Q  1 
  6 Bailey, Jasmine           10 Butler                 26.80      26.12Q  2 
  7 Burgwin, Danae            12 West Mifflin           26.60      26.06q  3 
  8 Raymond, Addison          12 North Hills            26.89      26.15q  3 
  9 Hurley, Elise             11 Indiana                26.51      26.32   2 
 10 Ferguson, Samiya          10 Avonworth /            26.73      26.38   2 
 11 Wetzel, Katelyn           10 Butler                 27.11      26.40   2 
 12 Ruffing, Kaitlyn           9 Franklin Regiona       26.75      26.47   1 
 13 Siergiej, Marisa          10 Penn Trafford          26.76      26.54   1 
 14 Kolodziej, Julie          11 Bethel Park            27.32      26.69   2 
 15 Squires, Deshaun          11 Penn Hills             27.19      26.77   1 
 16 Miciak, Emma              11 North Allegheny        27.49      26.95   2 
 17 Traynor, Brittney         10 North Hills            27.25      27.03   1 
 18 Mickens, Ameesha          11 Connellsville Ar       27.40      27.10   3 
 19 Scales, Taylor             9 Moon Area              27.36      27.24   3 
 20 Becker, Paige             11 Upper St. Clair        27.41      27.26   2 
 21 Hoover, Claire            11 Fox Chapel Area        27.54      27.27   3 
 22 Belt, Jerricka            10 Laurel Highlands       27.42      27.36   1 
 23 Check, Kristen            10 Mars Area              27.10      27.38   3 
 24 Vandergrift, Kaci         -- West Allegheny         27.43      27.45   1 
 
Girls 200 Meter Dash AAA
=========================================================================
District Rec: R 23.91  2006        Breehana Jacobs, Laurel Highlands           
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Wilkerson, Iman           11 Penn Hills             25.00      24.67  
  2 Lee, Jordan               12 Penn Hills             25.25      25.10  
  3 Pitts, Jessica            12 West Mifflin           25.37      25.70  
  4 Kuss, Krista              10 Baldwin                26.00      25.95  
  5 Jay, Bria                 12 Plum                   25.48      26.03  
  6 Raymond, Addison          12 North Hills            26.15      26.30  
  7 Bailey, Jasmine           10 Butler                 26.12      26.83  
  8 Burgwin, Danae            12 West Mifflin           26.06      27.49  
 
Girls 400 Meter Dash AAA
============================================================================
District Rec: R 55.21  2007        Breehana Jacobs, Laurel Highlands           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Lee, Jordan               12 Penn Hills             57.32      56.29   3 
  2 Kuss, Krista              10 Baldwin                59.72      57.50   3 
  3 Farris, Elise             12 Hopewell               59.65      57.64   3 
  4 Abraham, Shannon          12 Norwin                 58.53      57.67   3 
  5 O'Connell, Abby           10 North Hills            60.30      57.91   2 
  6 Dellefemine, Dana         12 Norwin                 58.77      58.32   3 
  7 Carter, Halie             11 North Allegheny        59.81      58.51   3 
  8 Hans, Erica                9 Mars Area              60.68      58.73   2 
  9 Bailey, Jasmine           10 Butler                 59.97      58.73   2 
 10 Coughlin, Emily           12 Upper St. Clair        60.49      58.78   2 
 11 Siergiej, Marisa          10 Penn Trafford          59.96      59.11   2 
 12 Simone, Anna              11 Mount Lebanon          58.43      59.17   3 
 13 Logan, Samantha            9 Knoch                  59.53      59.67   3 
 14 McCoy, India              -- Ambridge Area          61.04      60.61   2 
 15 Vandergrift, Kaci         -- West Allegheny         62.75      61.07   1 
 16 Gray, Ehlana              10 Avonworth /            63.69      61.62   1 
 17 Green, Hanna               9 Greater Latrobe        61.69      61.97   2 
 18 Hartz, Angie              11 Chartiers Valley       63.31      61.99   1 
 19 Fierro, Corrine           11 Mount Lebanon          63.59      62.26   1 
 20 Shields, Elena            12 Franklin Regiona       62.58      62.28   1 
 21 Conley-Martin, Creanna    12 Hempfield Area         63.02      62.46   1 
 22 DiCaprio, Samantha        10 Avonworth /            64.26      64.04   1 
 -- Thomas, Alexis            11 Moon Area              62.34        DNF   1 
 
Girls 800 Meter Run AAA
=========================================================================
District Rec: R 2:11.17  2000        Jen Maline, Hempfield                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Farris, Elise             12 Hopewell             2:20.45    2:13.40  
  2 Lopresti, Erin            12 Seneca Valley        2:18.10    2:14.60  
  3 Greba, Autumn             10 Norwin               2:21.29    2:16.68  
  4 Connolly, Joceyln         12 Belle Vernon Are     2:24.51    2:18.41  
  5 Valimont, Amber           12 Hempfield Area       2:22.35    2:19.05  
  6 Carl, Samantha            12 Mount Lebanon        2:25.70    2:19.71  
  7 Bedner, Paige             12 Moon Area            2:27.46    2:20.45  
  8 Gogniat, Marissa          11 Gateway              2:24.20    2:20.56  
  9 James, Madalina           10 Baldwin              2:28.92    2:21.07  
 10 Carter, Halie             11 North Allegheny      2:22.34    2:21.25  
 11 Kuhn, Jenna               10 Norwin               2:25.03    2:21.41  
 12 Lyons, Brandie             9 Hempfield Area       2:24.27    2:22.09  
 13 Ruschel, Amanda            9 Bethel Park          2:28.51    2:22.44  
 14 Eckstein, Sam              9 Mars Area            2:25.19    2:22.50  
 15 Green, Hanna               9 Greater Latrobe      2:25.48    2:22.61  
 16 Mermigas, Eleni           11 North Allegheny      2:22.25    2:23.43  
 17 Regan, Natalie            10 Pine-Richland        2:26.71    2:25.07  
 18 Palenchar, Alyssa         10 Derry Area           2:26.30    2:25.53  
 19 Iannarelli, Brianna       11 Canon-McMillan       2:29.84    2:25.65  
 20 Eckersberg, Lindsay       10 Norwin               2:26.96    2:26.66  
 21 Pia, Emily                -- West Allegheny       2:28.14    2:26.79  
 22 Poach, Melissa            12 Trinity (Washing     2:31.89    2:29.20  
 23 Grosjean, Taylor          10 Shaler Area          2:27.84    2:30.83  
 24 Touloumes, Maria          11 Bethel Park          2:29.94    2:33.41  
 
Girls 1600 Meter Run AAA
=========================================================================
District Rec: R 5:01.48  2009        Natalie Bower, Greater Latrobe            
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Malone, Margo             10 North Hills          5:08.81    4:59.70R 
  2 Valimont, Amber           12 Hempfield Area       5:11.02    5:00.29R 
  3 Regan, Natalie            10 Pine-Richland        5:17.66    5:07.59  
  4 Peck, Angelica            11 Blackhawk            5:08.79    5:07.68  
  5 Boxheimer, Hillary        10 Bethel Park          5:25.36    5:13.95  
  6 Gambill, Alex              9 North Allegheny      5:18.56    5:15.37  
  7 Kuhn, Jenna               10 Norwin               5:20.31    5:15.39  
  8 Erlanger, Betsy            9 Upper St. Clair      5:26.87    5:15.75  
  9 Snyder, Danica            11 Butler               5:24.39    5:16.24  
 10 Penneau, Becky            12 Blackhawk            5:20.35    5:16.68  
 11 Bujdos, Veronica          10 Indiana              5:30.87    5:17.90  
 12 Jackson, Kylie            11 Kiski Area           5:23.87    5:17.93  
 13 Vespa, Carolyn            12 Upper St. Clair      5:31.79    5:23.49  
 14 Polk, Marissa             11 Oakland Catholic     5:19.60    5:24.14  
 15 Lesko, Barb               10 West Allegheny       5:27.01    5:24.49  
 16 Moorhead, Shannon         11 Mount Lebanon        5:33.42    5:29.76  
 17 Walters, Bridgit          11 Avonworth /          5:28.32    5:31.05  
 18 Zimak, Jessica            12 Trinity (Washing     5:32.62    5:33.79  
 19 Carter, Meagen            10 Shaler Area          5:25.19    5:37.48  
 20 Metheny, Kelsey           10 Bethel Park          5:29.41    5:40.53  
 21 Dempsey, Emily            10 Penn Trafford        5:30.39    5:41.71  
 22 Poole, Chelsea             9 Penn Trafford        5:41.69    5:48.34  
 
Girls 3200 Meter Run AAA
=========================================================================
District Rec: R 10:39.40  2009        Natalie Bower, Greater Latrobe           
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Balouris, Elaina          12 Hampton             11:42.85   10:43.90  
  2 Malone, Margo             10 North Hills         11:42.83   11:01.58  
  3 Malone, Shannon            9 North Hills         11:42.73   11:01.64  
  4 Bujdos, Veronica          10 Indiana             11:42.15   11:05.44  
  5 Penneau, Becky            12 Blackhawk           11:37.36   11:20.88  
  6 Keddal, Kayla             12 Peters Twp          11:46.60   11:24.33  
  7 Erlanger, Betsy            9 Upper St. Clair     12:00.57   11:27.18  
  8 Bayer, Halley             11 North Allegheny     11:40.88   11:29.00  
  9 Fiaschetti, Madi           9 Hempfield Area      12:00.33   11:43.95  
 10 Vespa, Carolyn            12 Upper St. Clair     12:14.50   11:46.27  
 11 Reinhart, Emily           12 Pine-Richland       11:42.95   11:48.01  
 12 Peck, Angelica            11 Blackhawk           11:48.51   11:48.77  
 13 Walsh, Katelyn             9 Mount Lebanon       12:01.30   11:49.55  
 14 Fortunato, Julie           9 Baldwin             12:14.74   11:50.37  
 15 Collins, Jessica          10 Kiski Area          11:52.43   11:56.60  
 16 Fratto, Genie             12 Greater Latrobe     12:07.13   11:57.39  
 17 Bujdos, Jean              11 Indiana             12:05.33   11:58.76  
 18 Zimak, Jessica            12 Trinity (Washing    11:57.06   11:59.14  
 19 Jakubek, Mary Jo          12 Greater Latrobe     12:06.62   12:00.10  
 20 Kunkel, Jolene            11 Knoch               11:45.70   12:01.35  
 21 Tracey, Braelyn            9 Elizabeth Forwar    12:11.45   12:03.02  
 22 Friend, Julie              9 Uniontown Area      12:20.89   12:03.07  
 23 Pristas, Abby              9 Norwin              12:04.20   12:16.97  
 
Girls 100 Meter Hurdles AAA
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
District Rec: R 14.17  2005        Mycaiah Clemons, Valley                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Doaty, Taylor             12 Oakland Catholic       15.78      14.94Q  1 
  2 Robb, Regina              12 Knoch                  15.69      15.48Q  2 
  3 Crise, Vicki              11 Highlands              15.60      15.56Q  3 
  4 Triplet, Shaqualah        12 West Mifflin           15.70      15.29Q  1 
  5 McQuaide, Val             -- Shaler Area            16.56      15.95Q  2 
  6 Parris, London            11 Penn Hills             16.17      16.00Q  3 
  7 McDonagh, Kim             11 Greater Latrobe        16.52      15.73q  1 
  8 Tracy, Caitlin            12 Hempfield Area         16.53      16.07q  3 
  9 Cook, Zoey                11 Moon Area              16.35      16.13   2 
 10 Cook, Sarah               11 Shaler Area            16.17      16.20   3 
 11 Fowler, Maddie            11 Upper St. Clair        16.54      16.30   3 
 12 Nowacki, Becky            12 Butler                 16.53      16.40   2 
 13 Fox, Bethany              12 North Hills            16.12      16.46   2 
 14 Rosenberger, Teresa       11 Indiana                17.11      16.73   1 
 15 Shull, Lauren             11 Laurel Highlands       16.72      16.84   1 
 16 Barker, Jessica           12 Kiski Area             17.07      16.90   2 
 17 Powell, Sara              10 Baldwin                16.83      17.07   2 
 18 Bruno, Lauren             11 Elizabeth Forwar       16.81      17.23   1 
 19 Farabee, Samantha         12 Butler                 16.51      17.27   1 
 20 Farina, Emily             11 Gateway                17.20      17.36   1 
 21 Desantis, Katie           10 Greensburg Salem       17.36      17.78   3 
 22 Bruggeman, Sam            12 Bethel Park            16.91      17.79   3 
 23 Vasquez, Brea              9 Belle Vernon Are       17.29      17.83   2 
 24 Valek, Abby                9 Laurel Highlands       17.05      19.43   3 
 
Girls 100 Meter Hurdles AAA
=========================================================================
District Rec: R 14.17  2005        Mycaiah Clemons, Valley                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Doaty, Taylor             12 Oakland Catholic       14.94      14.95  
  2 Triplet, Shaqualah        12 West Mifflin           15.29      15.28  
  3 Robb, Regina              12 Knoch                  15.48      15.34  
  4 Crise, Vicki              11 Highlands              15.56      15.40  
  5 Tracy, Caitlin            12 Hempfield Area         16.07      15.64  
  6 Parris, London            11 Penn Hills             16.00      15.99  
  7 McQuaide, Val             -- Shaler Area            15.95      17.34  
  8 McDonagh, Kim             11 Greater Latrobe        15.73      19.23  
 
Girls 300 Meter Hurdles AAA
============================================================================
District Rec: R 43.18  1998        Julianna Reed, Hampton                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Doaty, Taylor             12 Oakland Catholic       47.05      45.09   3 
  2 Robb, Regina              12 Knoch                  46.40      45.78   3 
  3 Leonhards, Jana           -- Chartiers Valley       48.73      46.24   3 
  4 Kost, Rachel              12 North Allegheny        48.52      46.48   3 
  5 Baron, Elexa              12 Seneca Valley          46.75      46.67   3 
  6 Hoffman, Brittany         11 Peters Twp             49.00      46.78   2 
  7 Haitz, Shelby             12 Norwin                 47.18      47.62   3 
  8 Dicello, Danielle         10 Canon-McMillan         48.02      47.83   3 
  9 Reeves, Dara              12 Uniontown Area         48.96      47.87   3 
 10 Cook, Sarah               11 Shaler Area            49.10      48.00   2 
 11 Parris, London            11 Penn Hills             50.00      48.06   2 
 12 Schlumpf, Mikell          10 Avonworth /            49.04      48.36   2 
 13 Nguyen, Jenna             10 Norwin                 50.26      49.30   1 
 14 Spreng, Melissa            9 Knoch                  49.67      49.37   2 
 15 Downey, Tiffanni          12 Derry Area             49.99      49.62   2 
 16 Vitolo, Megan             12 Hempfield Area         51.21      49.69   1 
 17 Cloud, Tatiana             9 Kiski Area             50.56      49.89   1 
 18 Rae, Meredith              9 Franklin Regiona       50.64      49.90   1 
 19 Guggenheimer, Allison     10 Kiski Area             50.21      49.97   1 
 20 Lingley, Claire           11 Mount Lebanon          51.22      50.17   1 
 21 Bagwell, Angie            -- Shaler Area            49.23      50.38   2 
 22 Brueckner, Mani           10 Mars Area              49.04      50.49   2 
 23 Johnson, Clairesa         11 Laurel Highlands       50.71      50.65   1 
 24 Fowler, Maddie            11 Upper St. Clair        51.34      50.89   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay AAA
============================================================================
District Rec: R 47.67  2004        Penn Hills, Penn Hills                      
                       Bender, Richardson, Cottle, Snell                 
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Penn Hills                                          49.82      47.69   3 
     1) Roberson, Christina 10          2) Squires, Deshaun 11            
     3) Fields, Paige 10                4) Johnson, Samara 10             
  2 Butler                                              50.43      49.03   3 
     1) Allen, Paige 9                  2) Lowe, Tara 12                  
     3) Wetzel, Katelyn 10              4) Bailey, Jasmine 10             
  3 West Mifflin                                        50.38      49.05   3 
     1) Burgwin, Danae 12               2) Hays, Jasmine 11               
     3) Triplet, Shaqualah 12           4) Pitts, Jessica 12              
  4 Seneca Valley                                       50.58      49.68   3 
     1) Sieminski, Brianna 11           2) Mitchell, Sabrina 11           
     3) Stevens, Sarah 10               4) Kelly, Kate 12                 
  5 Bethel Park                                         50.81      49.73   3 
     1) Kolodziej, Julie 11             2) Wright, Alexandra 10           
     3) Reilly, Stevie 11               4) Carnegie, Anna 12              
  6 Mount Lebanon                                       50.82      49.79   3 
     1) Envela, Misako 10               2) Battaglia, Andrea --           
     3) Schrott, Rose 12                4) Meyer, Ellese 12               
  7 Moon                                                52.31      50.01   1 
     1) Thomas, Alexis 11               2) Devonshire, Shequante 11       
     3) Snaman, Valerie 10              4) Cook, Zoey 11                  
  8 Hampton                                             51.65      50.06   2 
     1) Werner, Samm 11                 2) Franceschelli, Shanna 12       
     3) Ceravolo, Vanessa 8             4) Spencer, Amanda 9              
  9 Kiski                                               51.51      50.23   2 
     1) Corrales, Tenesha 12            2) Poynter, Christina 12          
     3) Carter, Allie 12                4) Meighan, Celina 11             
 10 Franklin Regional                                   51.27      50.28   3 
     1) Faughty, Paige 12               2) Boren, Alyssa 10               
     3) Ralph, Elizabeth 11             4) Ruffing, Kaitlyn 9             
 11 North Hills                                         50.91      50.31   3 
     1) Raymond, Addison 12             2) O'Connell, Abby 10             
     3) Fox, Bethany 12                 4) Traynor, Brittney 10           
 12 Belle Vernon                                        51.58      50.44   2 
     1) Roman, Brianne 11               2) Sietzinger, Lauren 10          
     3) Zuchowski, Taylor 10            4) Franco, Chelsey 11             
 13 Penn Trafford                                       51.45      50.83   2 
     1) Siergiej, Marisa 10             2) Dutt, Katie 10                 
     3) Adams, Jessica 12               4) Smyda, Bethany 12              
 14 North Allegheny                                     51.80      51.13   2 
     1) Miciak, Emma 11                 2) Yarshen, Taylor 11             
     3) Stiger, Kara 12                 4) Kost, Rachel 12                
 15 Plum                                                52.23      51.33   2 
     1) Kortze, Alyssa 10               2) Smecker, Lindsey 10            
     3) Domke, Casslyn 11               4) Jay, Bria 12                   
 16 New Castle                                          51.67      51.37   2 
     1) Hood, Jordyn 10                 2) Hood, Kyrstin 10               
     3) McKnight, Kayla 12              4) Pavia, Lauren 10               
 17 Mars Area                                           52.58      51.42   1 
     1) Check, Kristen 10               2) Williams, Sarah 12             
     3) Cooper, Courtney 12             4) Krause, Ashley 11              
 18 Laurel Highlands                                    51.91      51.57   2 
     1) Shull, Lauren 11                2) Parker, Amanda 11              
     3) Belt, Jerricka 10               4) Pirl, Anna Marie 9             
 19 Avonworth / Northgate                               52.69      51.60   1 
     1) Douglass, Deanna 10             2) DiCaprio, Samantha 10          
     3) Denes, Sarah 9                  4) Ferguson, Samiya 10            
 20 Upper St. Clair                                     52.38      51.70   1 
     1) Coughlin, Emily 12              2) Becker, Paige 11               
     3) King, Rachel --                 4) Chakurda, Emily 11             
 21 Peters Twp                                          52.68      51.82   1 
     1) Howard, Kayla 12                2) Miller, Stephanie 10           
     3) Wickstrom, Carlee 9             4) Santa Lucia, Gabby 10          
 22 Connellsville                                       52.68      52.21   1 
     1) Pilot, Kylie 11                 2) Leighty, Darian 9              
     3) Mickens, Ameesha 11             4) Taylor, Tiarra 10              
 23 Woodland Hills                                      54.77      52.28   1 
     1) Lewis, Dakotah 9                2) Lewis, Cheyenne --             
     3) Lewis, Victoria 12              4) Douthett, Chelcey 9            
 24 Gateway                                             56.18      55.77   1 
     1) Marney, Bailey 11               2) Kuster, Gabby --               
     3) Ernst, Shannon 10               4) Taylor, Samantha 10            
 
Girls 4x400 Meter Relay AAA
============================================================================
District Rec: R 3:52.92  2008        Norwin, Norwin                            
                         Cotherman, Mols, Hartz, Abraham                   
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Penn Hills                                        3:55.33    3:52.35R  3 
     1) Roberson, Christina 10          2) Squires, Deshaun 11            
     3) Wilkerson, Iman 11              4) Lee, Jordan 12                 
  2 Norwin                                            3:57.80    3:56.57   3 
     1) Aley, Lacey 9                   2) Eckersberg, Lindsay 10         
     3) Haitz, Shelby 12                4) Greba, Autumn 10               
  3 Seneca Valley                                     4:06.97    3:59.26   3 
     1) Lopresti, Erin 12               2) Fox, Haley 10                  
     3) Kozlowski, Madison 10           4) Kelly, Kate 12                 
  4 Knoch                                             4:04.70    4:00.04   3 
     1) Logan, Samantha 9               2) Haverstick, Tess 10            
     3) Mahan, Jamie 11                 4) Robb, Regina 12                
  5 Chartiers Valley                                  4:08.78    4:03.11   3 
     1) Mazur, Amanda 11                2) Carik, Anna 12                 
     3) Shepos, Chelsey 12              4) Hartz, Angie 11                
  6 Upper St. Clair                                   4:08.97    4:03.66   3 
     1) Coughlin, Emily 12              2) Becker, Paige 11               
     3) Veglia, Meghan --               4) King, Rachel --                
  7 Mount Lebanon                                     4:08.24    4:05.28   3 
     1) Carl, Samantha 12               2) Lingley, Claire 11             
     3) Simone, Anna 11                 4) Fierro, Corrine 11             
  8 Butler                                            4:13.16    4:06.89   2 
     1) Petrak, Emily 12                2) Bresnehan, Olivia 12           
     3) Brandt, Trisha 11               4) Bailey, Jasmine 10             
  9 Pine-Richland                                     4:10.08    4:07.80   3 
     1) Weismann, Stacey 11             2) Stanley, Lauren 12             
     3) Bove, Alyssa 11                 4) Brown, Katie 12                
 10 Franklin Regional                                 4:13.50    4:07.83   2 
     1) Shields, Elena 12               2) Bonnell, Ali 11                
     3) Cala, Megan 11                  4) Ruffing, Kaitlyn 9             
 11 Belle Vernon                                      4:13.45    4:08.79   2 
     1) Sietzinger, Lauren 10           2) Zuchowski, Taylor 10           
     3) Connolly, Joceyln 12            4) Franco, Chelsey 11             
 12 Shaler                                            4:15.59    4:09.18   2 
     1) Pfeiefer, Sarah --              2) Bagwell, Jessica 10            
     3) Grosjean, Taylor 10             4)                                
 13 Greater Latrobe                                   4:17.02    4:09.23   1 
     1) Scalise, Danielle 11            2) Jakubek, Annie 10              
     3) Yelenic, Carly 9                4) Green, Hanna 9                 
 14 Indiana                                           4:21.72    4:09.84   1 
     1) Veney, Da'Jon 9                 2) Hurley, Jessica 9              
     3) Rosenberger, Teresa 11          4) Hurley, Elise 11               
 15 Canon-McMillan                                    4:15.49    4:10.27   2 
     1) Pozonsky, Jamie 11              2) Pigott, Victoria 11            
     3) Tershel, Sara 12                4) Mosley, Shawn 10               
 16 Avonworth / Northgate                             4:17.27    4:10.69   1 
     1) Walters, Bridgit 11             2) DiCaprio, Samantha 10          
     3) Ferguson, Samiya 10             4) Schlumpf, Mikell 10            
 17 Hopewell                                          4:10.72    4:10.85   2 
     1) Farris, Elise 12                2) Bonavita, Olivia 12            
     3) Erath, Lindsay 12               4) Scurci, Taylor 11              
 18 Peters Twp                                        4:20.81    4:10.87   1 
     1) Hoffman, Brittany 11            2) Helbig, Shannon 9              
     3) Dietsch, Raechelle 9            4) Wickstrom, Carlee 9            
 19 Baldwin                                           4:21.71    4:11.00   1 
     1) Edwards, Brittney 12            2) Schiller, Colleen 12           
     3) Kuss, Krista 10                 4) Powell, Sara 10                
 20 Hempfield                                         4:15.66    4:11.12   2 
     1) Lyons, Brandie 9                2) Conley-Martin, Creanna 12      
     3) Valimont, Amber 12              4) Thorniley, Alexandria 10       
 21 Mars Area                                         4:16.21    4:11.27   2 
     1) Clark, Carly 11                 2) Check, Kristen 10              
     3) Cooper, Courtney 12             4) Brueckner, Mani 10             
 22 Oakland Catholic                                  4:19.71    4:11.34   1 
     1) Polk, Marissa 11                2) Mozley, Michaela 11            
     3) Doaty, Taylor 12                4) Polk, Natalie 11               
 23 Woodland Hills                                    4:23.73    4:13.17   1 
     1) Colquitt, Danielle 12           2) Lewis, Cheyenne --             
     3) Evans, Jalyn 12                 4) Douthett, Chelcey 9            
 24 Plum                                              4:42.66    4:32.03   1 
     1) Weichler, Karleigh 10           2) Domke, Casslyn 11              
     3) Pekny, Julianne 11              4) Jay, Bria 12                   
 
Girls 4x800 Meter Relay AAA
=========================================================================
District Rec: R 9:19.43  2008        Greater Latrobe, Greater Latrobe          
                         Hewitt, Harkins, Egan, Bower                      
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 North Allegheny                                   9:46.24    9:19.25R 
     1) Carter, Halie 11                2) Gambill, Alex 9                
     3) Mermigas, Eleni 11              4) Bayer, Halley 11               
  2 Norwin                                            9:45.06    9:20.57  
     1) Eckersberg, Lindsay 10          2) Kuhn, Jenna 10                 
     3) Pristas, Abby 9                 4) Gigliotti, Jenna 11            
  3 Bethel Park                                      10:02.39    9:25.74  
     1) Ruschel, Amanda 9               2) Touloumes, Maria 11            
     3) Metheny, Kelsey 10              4) Boxheimer, Hillary 10          
  4 Butler                                            9:43.67    9:28.31  
     1) Brandt, Trisha 11               2) Petrak, Emily 12               
     3) Snyder, Danica 11               4) Savisky, Katresa 12            
  5 Mount Lebanon                                    10:10.17    9:36.37  
     1) Carl, Samantha 12               2) Schmulevich, Danielle 12       
     3) Barcic, Marie 12                4) Moorhead, Shannon 11           
  6 Shaler                                           10:01.48    9:40.96  
     1) Wakeley, Heather 12             2) Delancey, Hannah 11            
     3) Bagwell, Jessica 10             4) Grosjean, Taylor 10            
  7 Oakland Catholic                                 10:05.53    9:42.53  
     1) Lampenfeld, Charlotte 10        2) Polk, Marissa 11               
     3) Mozley, Michaela 11             4) Sunseri, Tatiana 10            
  8 Baldwin                                          10:19.13    9:51.96  
     1) Dindak, Rachel 12               2) Schiller, Colleen 12           
     3) Hallinan, Kelsey 12             4) Czerniewski, Ashley 9          
  9 Franklin Regional                                10:25.31    9:53.85  
     1) Leftwich, Rachel 12             2) Figurelli, Kaitlyn 9           
     3) Cala, Megan 11                  4) Schott, Leah 11                
 10 Kiski                                            10:05.45    9:54.33  
     1) Collins, Jessica 10             2) Harold, Jenny 10               
     3) Jackson, Kylie 11               4) Armagost, Fawn 12              
 11 Upper St. Clair                                  10:18.79    9:54.80  
     1) Vespa, Carolyn 12               2) Erlanger, Betsy 9              
     3) Griffith, Leah 9                4) Chakurda, Emily 11             
 12 Trinity                                          10:27.03    9:58.96  
     1) Poach, Melissa 12               2) Zimak, Jessica 12              
     3) Mocniak, Elizabeth 11           4) Kulla, Emily 11                
 13 Mars Area                                        10:21.35   10:02.60  
     1) Smialek, Salina 10              2) Clark, Carly 11                
     3) Perri, Michelle 12              4) Wills, Brittney 9              
 14 Derry Area                                       10:19.14   10:03.05  
     1) Palenchar, Alyssa 10            2) Scipio, Hannah 11              
     3) Hauser, Amber 10                4) Scipio, Sarah 10               
 15 Pine-Richland                                    10:01.24   10:07.19  
     1) Stasko, Christina 12            2) Stanley, Lauren 12             
     3) Ahrendt, Gillian 9              4) Lattner, Michelle 12           
 16 Greater Latrobe                                  10:21.33   10:16.36  
     1) Fratto, Mary 9                  2) Fratto, Genie 12               
     3) Paul, Kasey 9                   4) Jakubek, Annie 10              
 17 Hempfield                                        10:20.49   10:16.41  
     1) Gregory, Jenn 12                2) Neish, Abigal 11               
     3) Nalevanko, Nicole 12            4) Lyons, Brandie 9               
 18 Chartiers Valley                                 10:28.81   10:23.02  
     1) White, Brittany 12              2) Stewart, Courtney 11           
     3) Carik, Anna 12                  4) Coyne, Alex 9                  
 19 Canon-McMillan                                   10:37.11   10:23.78  
     1) Regoli, Erica 10                2) Iannarelli, Brianna 11         
     3) Haney, Makena 12                4) Mosley, Shawn 10               
 20 West Mifflin                                     10:37.87   10:26.90  
     1) Fuga, Justine 10                2) Crow, Amanda 11                
     3) McCarten, Courtney 9            4) Hawthorn, Caitlin 10           
 21 Woodland Hills                                   10:48.44   10:28.20  
     1) Colquitt, Danielle 12           2) Evans, Jalyn 12                
     3) Douthett, Chelcey 9             4) Miller, Gwen 12                
 22 Penn Trafford                                    10:34.61   10:39.86  
     1) Barker, Cassie 10               2) Dowell, Jessica 9              
     3) Smyda, Christy 12               4) Ruschak, Lauren 11             
 23 Moon                                             10:34.09   10:40.40  
     1) Bedner, Paige 12                2) Ray, Kristen 11                
     3) Olsen, Jessica 11               4) Marince, Maddie 9              
 
Girls High Jump AAA
=========================================================================
District Rec: R  5-08  1977        Linda Christensen, Kendall Butch, Norwin-But
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCoy, India              -- Ambridge Area        5-00.00    5-06.00  
  2 Powell, Shannon           11 Shaler Area          4-10.00    5-03.00  
  3 Loughner, Sarah           12 Penn Trafford        4-08.00    5-03.00  
  4 Rittelman, Paige          10 Butler               5-00.00    5-03.00  
  5 Goodyear, Beatrice        -- Mount Lebanon        4-10.00    5-03.00  
  6 Hays, Jasmine             11 West Mifflin         4-10.00    5-01.00  
  7 Shiffler, Natalie          9 Hempfield Area       4-08.00    5-01.00  
  7 Tracy, Caitlin            12 Hempfield Area       4-08.00    5-01.00  
  9 Williams, Ashley          12 West Allegheny       4-10.00    5-01.00  
  9 Stiger, Kara              12 North Allegheny      4-10.00    5-01.00  
  9 Rylands, Jaimie           12 Hampton              5-00.00    5-01.00  
  9 O'Hanlon, Chelsea         12 Shaler Area          4-10.00    5-01.00  
 13 Burns, Brook              11 Laurel Highlands     4-10.00    4-11.00  
 13 Goodman, Kathlene          9 Hampton              5-00.00    4-11.00  
 13 Waters, Catherine         10 Elizabeth Forwar     4-10.00    4-11.00  
 13 Zidek, Makenzie           10 Kiski Area           4-08.00    4-11.00  
 13 Downey, Tiffanni          12 Derry Area           4-08.00    4-11.00  
 18 Hope, Kelsey              12 Derry Area           4-08.00    4-09.00  
 18 Madison, Emilee           12 Uniontown Area       4-10.00    4-09.00  
 18 McKellar, Melissa         12 North Hills          4-10.00    4-09.00  
 18 Edeburn, Rachel           12 Chartiers Valley     4-10.00    4-09.00  
 22 Black, Sidney              9 Norwin               4-08.00    4-07.00  
 22 Fefolt, Haley             11 Indiana              4-08.00    4-07.00  
 -- West, Ashley              10 Pine-Richland        4-10.00         NH  
 -- Kennedy, Georgia          10 Ringgold             4-10.00         NH  
 
Girls Pole Vault AAA
=========================================================================
District Rec: R 12-07  2005        Katlin Hewitt, Greater Latrobe              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Debich, Larissa           10 Hempfield Area       9-06.00   12-00.00  
  2 Yarshen, Taylor           11 North Allegheny      8-06.00   11-03.00  
  3 Ciotti, Kimberly          12 Greater Latrobe      9-06.00   11-00.00  
  4 Masterson, Lexi            9 Hempfield Area       9-03.00   10-09.00  
  5 Mancuso, Brooke            9 North Allegheny      8-06.00   10-03.00  
  5 Paul, Bre                 12 Hempfield Area       9-03.00   10-03.00  
  7 Recupero, Jenna           12 Norwin               9-00.00   10-03.00  
  8 Rohar, Maddie             11 North Allegheny      8-06.00   10-03.00  
  9 Kemp, Kasey               10 Norwin               9-03.00   10-03.00  
  9 Fennello, Caitlyn         11 Seneca Valley        8-06.00   10-03.00  
 11 Schubert, Emily           11 Shaler Area          8-06.00    9-09.00  
 12 Paschl, Nicole            11 Peters Twp           8-03.00    9-03.00  
 12 Espy, Sarah               10 Baldwin              8-03.00    9-03.00  
 12 Debonis, Danielle         11 Peters Twp           8-03.00    9-03.00  
 12 Bacik, Lindsay            12 Baldwin              8-03.00    9-03.00  
 12 Tuite, Rachel             10 Montour              8-06.00    9-03.00  
 12 Bonnell, Ali              11 Franklin Regiona     9-03.00    9-03.00  
 12 Blank, Katie              12 Greater Latrobe      9-03.00    9-03.00  
 19 Hinkle, Kasey             12 West Mifflin         8-03.00    8-03.00  
 19 McGhee, Jessica           12 Blackhawk            8-00.00    8-03.00  
 19 Rogers, Brittany          11 Mount Lebanon        8-03.00    8-03.00  
 19 Domhoff, Leah             11 Butler               8-06.00    8-03.00  
 -- Trossman, Sarah           10 Canon-McMillan       8-03.00         NH  
 -- Defelice, Michelle        12 Chartiers Valley     8-03.00         NH  
 
Girls Long Jump AAA
=========================================================================
District Rec: R 18-10  1998        Nikita Lewis, South Park                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Edwards, Brittney         12 Baldwin             17-00.00   18-05.25  
  2 Leonhards, Jana           -- Chartiers Valley    15-10.25   17-10.00  
  3 McDonagh, Kim             11 Greater Latrobe     16-08.00   17-09.50  
  4 Campbell, Jasmine         10 Blackhawk           16-10.50   17-06.75  
  5 Hawkins, Alexis           11 Hempfield Area      15-11.25   17-06.50  
  6 Walker-Kimbrough, Shator   9 Hopewell            16-05.00   17-03.75  
  7 Schifino, Gloria           9 Penn Hills          16-01.00   17-01.00  
  8 Roman, Brianne            11 Belle Vernon Are    15-07.25   17-00.00  
  9 Hawkins, Jacquay          12 Chartiers Valley    15-08.00   16-10.50  
 10 Studds, Meghan            11 Butler              16-02.25   16-10.25  
 11 West, Ashley              10 Pine-Richland       16-02.75   16-09.50  
 12 Yarshen, Taylor           11 North Allegheny     15-11.50   16-09.25  
 13 Reeves, Dara              12 Uniontown Area      15-05.50   16-06.00  
 14 Sieminski, Brianna        11 Seneca Valley       16-00.50   16-03.50  
 14 Pilot, Kylie              11 Connellsville Ar    16-03.25   16-03.50  
 16 Squires, Deshaun          11 Penn Hills          15-09.50   16-02.50  
 17 Boren, Alyssa             10 Franklin Regiona    15-09.25   16-02.00  
 18 Opferman, Caroline         9 West Mifflin        14-09.00   16-01.00  
 19 Antill, Jennifer           9 Penn Trafford       16-01.75   16-00.00  
 20 Schoeneweis, Lorrin       10 Moon Area           16-06.25   15-10.50  
 21 Howard, Kayla             12 Peters Twp          15-01.00   15-09.00  
 22 McAndrew, Rachel           9 Seneca Valley       16-00.00   15-03.25  
 23 Ward, Rebecca             12 Mount Lebanon       15-00.50   15-03.00  
 24 Kemp, Tara                12 Norwin              15-09.00   13-02.25  
 
Girls Triple Jump AAA
=========================================================================
District Rec: R 41-02.50  1998        Nikita Lewis, South Park                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Edwards, Brittney         12 Baldwin             35-09.75   39-02.00  
  2 Hawkins, Jacquay          12 Chartiers Valley    34-00.50   37-11.00  
  3 Campbell, Jasmine         10 Blackhawk           35-01.25   36-08.50  
  4 Studds, Meghan            11 Butler              33-08.00   35-11.50  
  5 Hays, Jasmine             11 West Mifflin        34-09.00   35-11.00  
  6 Boren, Alyssa             10 Franklin Regiona    34-08.00   35-10.00  
  7 Scalise, Danielle         11 Greater Latrobe     34-01.50   35-06.00  
  8 Snaman, Valerie           10 Moon Area           33-07.00   34-04.75  
  9 Smith, Jeralyn            12 Butler              33-06.50   34-04.00  
 10 Goodman, Emilee           12 Hampton             33-04.50   34-03.00  
 10 West, Ashley              10 Pine-Richland       33-03.25   34-03.00  
 10 Miller, Laurel            11 Bethel Park         32-11.25   34-03.00  
 13 Kemp, Tara                12 Norwin              32-06.50   34-02.00  
 14 Schreiber, Audrey         -- Shaler Area         33-03.00   34-01.00  
 15 Ward, Rebecca             12 Mount Lebanon       33-06.00   34-00.50  
 16 Hawkins, Alexis           11 Hempfield Area      32-10.75   33-10.50  
 17 Shiffler, Natalie          9 Hempfield Area      33-03.50   33-06.50  
 18 Nortum, Brandi            11 Highlands           32-06.00   33-05.25  
 19 Dicello, Danielle         10 Canon-McMillan      34-01.25   33-04.50  
 20 Laquatra, Nicole          12 Moon Area           32-11.50   33-03.00  
 21 Mathews, Megan            10 Mount Lebanon       32-08.75   33-02.00  
 22 Reeves, Dara              12 Uniontown Area      32-08.75   32-05.50  
 23 Woodrow, Taylor           11 Kiski Area          33-02.25   31-08.25  
 24 Elma, Kira                 9 Greensburg Salem    32-05.00   31-04.75  
 
Girls Shot Put AAA
=========================================================================
District Rec: R 48-04.25  1980        Elaine Sobansky, Trinity                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Paterra, Tori             12 Elizabeth Forwar    38-02.00   41-10.00  
  2 Lumley, Briana            12 Butler              37-09.50   40-08.00  
  3 Serafin, Rachel           11 Hempfield Area      42-02.00   40-04.50  
  4 Zahn, Chelsea             12 Canon-McMillan      36-04.00   38-11.50  
  5 Cress, Allyson            12 Knoch               34-07.50   38-09.25  
  6 Krahe, Margaux            11 Bethel Park         36-11.00   38-04.00  
  7 Brodland, Rachel          12 Upper St. Clair     33-07.50   36-09.25  
  8 Housen, Anica             12 North Allegheny     32-06.00   35-09.00  
  9 Luttner, Katerine         10 Fox Chapel Area     31-01.25   35-07.50  
 10 Natter, Katie             11 Baldwin             33-03.00   35-05.75  
 11 Meade, Jete               12 Ringgold            34-00.00   35-05.25  
 12 Hagy, Angele              12 Mount Lebanon       33-08.50   35-04.75  
 13 Miller, Vicki             11 Highlands           33-09.00   34-08.00  
 14 Wilson, Dana              10 Hempfield Area      33-03.00   34-05.00  
 15 Green, Nikki              10 Highlands           33-11.00   34-01.00  
 16 Washko, Kate              10 Norwin              34-07.00   33-07.75  
 17 Batis, Christina          12 Norwin              33-02.50   33-04.00  
 18 Bonetti, Ava               9 Butler              32-07.00   32-07.50  
 19 Lusby, Sara               12 Pine-Richland       31-04.50   32-01.00  
 20 Royal, Marena             11 Seneca Valley       30-07.25   31-08.00  
 21 Nesby, Lexis              -- Baldwin             33-00.00   31-04.25  
 -- Metrick, Amy              12 Butler              33-07.25         ND  
 -- Lambing, Megan            11 Indiana             33-11.00         ND  
 -- Gardner, Becky            12 Hempfield Area      32-10.50         ND  
 
Girls Discus Throw AAA
=========================================================================
District Rec: R 167-07  1985        Colleen Rosensteel, Greensburg Cent Catholi
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Serafin, Rachel           11 Hempfield Area        120-04     131-02  
  2 Zahn, Chelsea             12 Canon-McMillan        103-09     127-06  
  3 Gardner, Becky            12 Hempfield Area        109-11     118-06  
  4 Hagy, Angele              12 Mount Lebanon          96-00     114-08  
  5 Calabria, Jordan          12 Moon Area              97-11     108-10  
  6 Bonetti, Ava               9 Butler                108-03     107-01  
  7 Miller, Katy              12 Norwin                112-09     105-00  
  8 Hay, Alexandra            12 Bethel Park            99-02     104-08  
  9 Lambing, Megan            11 Indiana               111-02     104-00  
 10 Rapp, Rebecca             12 North Hills            96-03     101-01  
 11 Luttner, Katerine         10 Fox Chapel Area        98-09      99-09  
 11 Frank, Julie              12 Plum                  101-08      99-09  
 13 Kweder, Nicole            12 Baldwin                95-08      98-09  
 14 Hredzak, Julie            11 Franklin Regiona      105-06      96-00  
 14 Stoner, Ashley            11 Thomas Jefferson       97-02      96-00  
 16 Venturella, Lizzie        10 Mount Lebanon          94-07      95-08  
 17 Gibson, Theresa            9 Kiski Area             99-00      95-04  
 18 Sutton, Kristen           11 Seneca Valley          87-02      94-03  
 19 Prota, Shannon            11 Elizabeth Forwar      101-03      94-00  
 20 Tunney, Emalee            12 Belle Vernon Are       94-00      93-11  
 20 Jupena, Anne              11 Greater Latrobe        98-11      93-11  
 22 Cress, Allyson            12 Knoch                 107-06   93-01.50  
 23 Housen, Anica             12 North Allegheny        88-06      90-09  
 -- Metrick, Amy              12 Butler                 93-06         DQ  
 
Girls Javelin Throw AAA
=========================================================================
District Rec: R 141-05  2004        Bev Rogers                                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Paterra, Tori             12 Elizabeth Forwar      144-11     162-09R 
  2 Sanner, Mallory           12 Uniontown Area        128-10     143-01R 
  3 Reid, Felicia             11 Kiski Area            127-02     135-10  
  4 Brace, Kaitlyn            11 Peters Twp            113-00     129-07  
  5 Gracik, Marina            12 Butler                 99-09     127-05  
  6 Shiffler, Natalie          9 Hempfield Area        104-08     125-01  
  7 Natter, Katie             11 Baldwin               121-09     124-09  
  8 Parham, Jessy             12 Peters Twp            113-08     122-02  
  9 Alviani, Paige            12 Hopewell              100-06     116-04  
 10 Slagus, Jessica            9 Belle Vernon Are      119-01     114-11  
 11 Carrozza, Mira            10 Canon-McMillan        114-04     113-11  
 12 Rutkowski, Jamie           9 Seneca Valley          96-08     111-01  
 13 Parisi, Courtney          12 Ambridge Area          96-05     107-10  
 14 Taylor, Samantha          10 Gateway               106-09     106-03  
 15 Pierce, Maria             -- Laurel Highlands      111-01     105-06  
 16 Jurich, Julie             12 Penn Trafford          96-04     104-07  
 17 Sirera, Melissa           12 Pine-Richland          96-07     102-09  
 18 Deskins, Carly            11 Highlands             105-09     102-06  
 19 Brenner, Nicole           12 Norwin                 93-09      97-00  
 20 Barkus, Natalie            9 Butler                 95-01      94-04  
 21 Shasko, Ariel             12 Norwin                 86-05      92-04  
 22 Lark, Tori                11 Knoch                  94-09      91-11  
 23 Nauman, Kristina           9 Hempfield Area         98-02      91-10  
 -- Mitchell, Katie           11 North Allegheny       102-05         ND  
 
Boys 100 Meter Dash AAA
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
District Rec: R 10.65  2005        Montel Williamson, West Mifflin             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Blinn, PJ                 12 Seneca Valley          11.27      11.01Q  2 
  2 Ifill, Brandon            12 Penn Hills             11.38      11.21Q  1 
  3 Alford, Tyrell            12 Moon Area              11.45      11.30Q  3 
  4 Carter, Shakeil           11 Bethel Park            11.59      11.06Q  2 
  5 Pippens, Jason            11 Gateway                11.27      11.22Q  1 
  6 Dobbins, Ian              10 Belle Vernon Are       11.25      11.31Q  3 
  7 Fleo, Justin              10 New Castle             11.35      11.09q  2 
  8 Siciliano, Dom            12 Plum                   11.31      11.28q  1 
  9 Moreno, Izzy              12 Shaler Area            11.46      11.34   2 
 10 Darnell, Daniel           12 Penn Hills             11.46      11.42   1 
 10 Stevenson, Jeff           -- Shaler Area            11.33      11.42   2 
 12 Austin, Ryan              12 Penn Trafford          11.36      11.45   1 
 13 Garcia, Pedro             12 Highlands              11.45      11.48   3 
 14 Hull, Mike                12 Canon-McMillan         11.58      11.56   3 
 15 Creighan, Max             12 North Hills            11.34      11.58   3 
 16 Adams, Alex               11 Canon-McMillan         11.53      11.63   2 
 17 Taylor, Josh              12 Kiski Area             11.61      11.70   1 
 18 Shandrich, Mark           12 Baldwin                11.35      11.70   3 
 19 Gannon, Pat               12 Mount Lebanon          11.53      11.72   1 
 20 Alexander, Damion         11 West Mifflin           11.62      11.78   1 
 21 Piccolo, Mark             11 Moon Area              11.54      11.90   3 
 22 Mastrogiacomo, Anthony    10 Penn Trafford          11.66      11.97   3 
 -- Keene, Keeth              12 New Castle             11.44        DNF   2 
 -- Carson, Beau              12 Chartiers Valley       11.65        DNF   2 
 
Boys 100 Meter Dash AAA
=========================================================================
District Rec: R 10.65  2005        Montel Williamson, West Mifflin             
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Blinn, PJ                 12 Seneca Valley          11.01      10.91  
  2 Ifill, Brandon            12 Penn Hills             11.21      10.91  
  3 Pippens, Jason            11 Gateway                11.22      11.11  
  4 Fleo, Justin              10 New Castle             11.09      11.22  
  5 Carter, Shakeil           11 Bethel Park            11.06      11.23  
  6 Dobbins, Ian              10 Belle Vernon Are       11.31      11.30  
  7 Siciliano, Dom            12 Plum                   11.28      11.38  
  8 Alford, Tyrell            12 Moon Area              11.30      11.44  
 
Boys 200 Meter Dash AAA
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
District Rec: R 21.37  1998        Robert Foster, Highlands                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Ifill, Brandon            12 Penn Hills             22.74      22.18Q  3 
  2 Carter, Shakeil           11 Bethel Park            23.00      22.44Q  2 
  3 Pippens, Jason            11 Gateway                22.97      22.63Q  1 
  4 Austin, Ryan              12 Penn Trafford          23.01      22.51Q  3 
  5 Alford, Tyrell            12 Moon Area              23.21      22.68Q  1 
  6 Borsuk, Joey              10 Hempfield Area         23.09      22.80Q  2 
  7 Shivetts, Kyle             9 North Allegheny        23.02      22.71q  3 
  8 Kikta, Tim                -- Upper St. Clair        22.89      22.81q  2 
  9 Fawcett, Mitch            11 Upper St. Clair        22.98      22.89   1 
 10 Creighan, Max             12 North Hills            23.28      23.03   2 
 11 Dalesandro, Colin         12 Mount Lebanon          23.24      23.34   2 
 12 McCune, Troy              11 Pittsburgh Centr       23.93      23.36   3 
 13 Fontaine, Alex            12 Franklin Regiona       23.27      23.40   3 
 14 Barlow, Aaron             10 Gateway                23.25      23.43   3 
 15 Robinson, Novian          12 Canon-McMillan         23.38      23.49   1 
 16 Pompeo, Mike              10 Pittsburgh Centr       23.53      23.53   3 
 17 Veney, Tyrayl             10 Indiana                23.22      23.60   1 
 18 Vivio, Tyler              12 Southmorelan           23.67      23.61   1 
 19 Goetz, Christian          11 Fox Chapel Area        23.84      23.66   2 
 20 Hackworth, Eric           12 Shaler Area            23.66      23.74   1 
 21 Ferari, Chris             -- Mount Lebanon          23.41      23.76   2 
 22 Jones, Ryan               12 West Mifflin           23.43      23.88   3 
 23 Moody, William            11 West Mifflin           23.54      24.67   2 
 -- Piccolo, Mark             11 Moon Area              23.39        DNF   1 
 
Boys 200 Meter Dash AAA
=========================================================================
District Rec: R 21.37  1998        Robert Foster, Highlands                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Ifill, Brandon            12 Penn Hills             22.18      21.89  
  2 Austin, Ryan              12 Penn Trafford          22.51      22.53  
  3 Carter, Shakeil           11 Bethel Park            22.44      22.54  
  4 Alford, Tyrell            12 Moon Area              22.68      22.64  
  5 Shivetts, Kyle             9 North Allegheny        22.71      22.73  
  6 Borsuk, Joey              10 Hempfield Area         22.80      22.75  
  7 Pippens, Jason            11 Gateway                22.63      23.13  
  8 Kikta, Tim                -- Upper St. Clair        22.81      23.13  
 
Boys 400 Meter Dash AAA
============================================================================
District Rec: R 48.60  2002        Steve Breaston, Woodland Hills              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Funderlich, Marc          12 Mars Area              50.28      49.05   3 
  2 Murray, Micah             12 Penn Hills             50.58      49.45   3 
  3 James, Arkangelo          12 Baldwin                51.21      49.46   3 
  4 Catlin, Thorn             11 Penn Hills             50.40      49.89   3 
  5 Schardt, Evan             12 Mount Lebanon          51.31      50.04   3 
  6 Tomich, Mark              12 Belle Vernon Are       51.51      50.14   2 
  7 Christy, Eli              12 Butler                 51.01      50.73   3 
  8 Macoskey, Jon             11 Mount Lebanon          51.78      50.75   2 
  9 Fontaine, Alex            12 Franklin Regiona       51.71      50.94   2 
 10 Brown, Chris              11 Yough                  50.73      51.00   3 
 11 Robinson, Novian          12 Canon-McMillan         53.51      51.17   1 
 12 Zangaro, Troy             11 North Hills            52.99      51.26   1 
 13 Helfferich, Nathaniel     12 Greater Latrobe        51.84      51.32   2 
 14 Straka, Tim               12 Hempfield Area         51.50      51.75   3 
 15 Schreiber, Tyler          12 Shaler Area            52.17      52.00   2 
 16 Fawcett, Mitch            11 Upper St. Clair        53.32      52.04   1 
 17 Leonard, Chris            11 Pine-Richland          53.44      52.51   1 
 18 Cicio, Nick               11 Connellsville Ar       52.27      52.67   2 
 19 Mawhinney, Mike            9 Fox Chapel Area        54.54      53.13   1 
 20 Owens, Devay              12 Ambridge Area          54.01      53.18   1 
 21 Martin, Luke              11 Canon-McMillan         53.69      53.59   1 
 22 Merry, Brandon            10 North Allegheny        54.44      55.04   1 
 23 Kikta, Tim                -- Upper St. Clair        52.89      56.66   2 
 
Boys 800 Meter Run AAA
=========================================================================
District Rec: R 1:53.30  2002        Matt Evans, Hempfield                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Logan, Dennis             12 Baldwin              1:59.34    1:54.70  
  2 Anderson, Charles         12 Penn Hills           1:59.18    1:54.92  
  3 Rumble, Dorian            12 Penn Hills           1:58.33    1:55.13  
  4 Rupp, Bryce               12 Plum                 1:59.35    1:55.49  
  5 Krszal, Brandon           11 West Allegheny       1:59.92    1:55.53  
  6 Gibson, Nick              12 Canon-McMillan       2:01.15    1:55.96  
  7 D'Amico, Luke             12 Mount Pleasa         1:58.86    1:57.15  
  8 Cosgrove, Robbie          11 Mckeesport Area      2:01.64    1:57.62  
  9 Dulick, Brian             12 North Hills          2:01.66    1:57.87  
 10 Urso, Josh                10 Trinity (Washing     2:02.23    1:58.57  
 11 Squires, Tyree            10 Penn Hills           1:59.93    1:58.71  
 12 Miller, Ben               12 Greensburg Salem     1:59.07    1:59.41  
 13 Olsewski, Zach            12 Belle Vernon Are     2:03.23    2:00.22  
 14 Schwertz, Dillon          12 Knoch                2:01.86    2:00.86  
 15 Badaczewski, Luke         12 North Allegheny      2:02.21    2:01.40  
 16 McLaughlin, Connor        12 Chartiers Valley     2:02.22    2:02.03  
 17 Madigan, Sean             11 North Allegheny      2:02.59    2:02.23  
 18 Kendrick, Brent           11 Seneca Valley        2:03.03    2:02.95  
 19 Dugger, Lance             12 Butler               2:01.21    2:03.58  
 20 Attar, Adam               12 Fox Chapel Area      2:01.81    2:06.11  
 21 Thompson, Fred            12 Woodland Hills       1:59.44    2:21.84  
 
Boys 1600 Meter Run AAA
=========================================================================
District Rec: R 4:11.97  2003        Ian Fitzgerald, North Hills               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gibson, Nick              12 Canon-McMillan       4:27.53    4:17.77  
  2 Hough, Brad               12 West Allegheny       4:28.71    4:19.42  
  3 Bishop, Bobby             10 Baldwin              4:29.55    4:19.87  
  4 Gasior, Bob               11 Pittsburgh Centr     4:31.93    4:19.93  
  5 Poole, Chansler           12 Penn Trafford        4:31.11    4:20.57  
  6 Moran, Alex               10 Mount Lebanon        4:29.11    4:23.56  
  7 Steinbock, Ryan           12 Chartiers Valley     4:37.09    4:26.69  
  8 Kennedy, Ryan             11 Kiski Area           4:33.77    4:27.37  
  9 Domasky, Paulson          12 North Hills          4:34.03    4:28.34  
 10 Short, Chris              11 Pittsburgh Centr     4:32.88    4:28.45  
 11 Balaban, Eric             12 North Allegheny      4:37.40    4:32.78  
 12 Weis, Connor              12 Fox Chapel Area      4:33.85    4:33.95  
 13 O'Dowd, Ryan              12 Pine-Richland        4:35.83    4:36.20  
 14 Kusbit, Matt              12 Fox Chapel Area      4:36.03    4:37.93  
 15 Hill, Shane               11 West Allegheny       4:38.91    4:39.37  
 16 Palenchak, Tyler           9 Gateway              4:40.90    4:40.22  
 17 Poole, Chase              10 Penn Trafford        4:37.98    4:40.53  
 18 Bailey, Wil               10 Penn Hills           4:43.39    4:43.38  
 19 Siecinski, Adam           10 Connellsville Ar     4:43.84    4:43.95  
 20 Debone, Jimmy             11 Hempfield Area       4:48.69    4:44.53  
 21 Tonzo, Vincent            10 North Allegheny      4:35.82    4:46.89  
 22 Smith, Robert             11 Southmorelan         4:46.63    4:47.36  
 
Boys 3200 Meter Run AAA
=========================================================================
District Rec: R 9:04.45  2004        Ian Fitzgerald, North Hills               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gunzenhauser, Rad         12 Mount Lebanon        9:34.21    9:07.33  
  2 Gil, Ryan                 11 North Allegheny      9:22.99    9:10.62  
  3 Kush, Joe                 11 North Hills          9:30.85    9:16.03  
  4 Hebda, Zach               11 North Hills          9:32.89    9:20.32  
  5 Silenieks, Juris          11 North Hills          9:32.72    9:24.03  
  6 Staltari, Sean            12 Mount Lebanon        9:49.63    9:27.06  
  7 Addison, Richie           12 Plum                 9:52.05    9:29.40  
  8 Standish, Mike            12 Trinity (Washing     9:51.73    9:32.40  
  9 Arrigoni, Travis          12 Canon-McMillan       9:56.39    9:36.34  
 10 Razanauskas, Andrew       12 Seneca Valley        9:45.12    9:39.78  
 11 Kuchta, Andrew            10 Baldwin              9:53.96    9:40.54  
 12 Ravi, Ainesh              12 Bethel Park          9:53.23    9:41.21  
 13 DeGregorio, Paul          11 Baldwin              9:59.70    9:46.21  
 14 Pane, Joe                 11 North Allegheny      9:54.26    9:47.44  
 15 Weis, Trevor              11 Fox Chapel Area      9:55.93    9:48.14  
 16 Stewart, Scott            11 Fox Chapel Area      9:53.47    9:50.61  
 17 Boccabello, Ryan          10 Norwin              10:00.73    9:51.41  
 18 Lydon, Denny              12 Plum                 9:54.66    9:53.02  
 19 Surmick, Casey            11 West Mifflin        10:06.56    9:54.52  
 20 Faye, Jon                  9 Hempfield Area      10:02.53   10:01.28  
 21 Porter, Eric              11 Mount Pleasa        10:03.01   10:05.45  
 22 Talamo, Michael           11 Hempfield Area       9:58.27   10:10.71  
 23 Lednak, Richard           10 Kiski Area          10:03.64   10:14.58  
 
Boys 110 Meter Hurdles AAA
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
District Rec: R 14.43  2000        Brian Mancini, Peters Twp.                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 McCaster, Terrance        12 New Castle             15.50      15.34Q  1 
  2 Abels, Tyler              11 Elizabeth Forwar       15.57      15.40Q  2 
  3 Kaylor, Austin            11 Greensburg Salem       15.30      15.51Q  3 
  4 Kiawua, Grant             11 Thomas Jefferson       15.32      15.45Q  2 
  5 McCune, Alex              11 North Hills            16.00      15.53Q  3 
  6 Agubata, Emeka            12 West Allegheny         16.02      15.87Q  1 
  7 Douglass, Josh            11 Avonworth /            16.16      15.89q  3 
  8 Burgwin, Jared            12 West Mifflin           16.00      16.07q  1 
  9 Elam, Jeff                10 Greater Latrobe        16.00      16.10   2 
 10 Nola, Joseph              10 Gateway                16.27      16.12   3 
 11 Parra, Patrick            11 Avonworth /            16.07      16.15   2 
 12 Stevens, Ken               9 Gateway                16.48      16.22   2 
 13 Clinton, Luke             12 Baldwin                16.00      16.23   3 
 14 Frick, Neil               11 Moon Area              16.47      16.26   3 
 15 Milsom, Robbie            11 Knoch                  16.30      16.28   1 
 16 Smith, Jaylyn             11 Albert Gallatin        16.29      16.32   2 
 17 Frye, Aaron               11 Kiski Area             16.31      16.57   1 
 18 Klohonatz, Nicholas       12 Greater Latrobe        16.62      16.70   1 
 19 Holland, Brandon          12 North Hills            16.33      17.01   2 
 20 Sanchez, Carlos           10 Butler                 16.46      17.12   3 
 21 Burkhart, Josh            11 Southmorelan           16.70      17.37   1 
 22 Nabors, Chris             11 Mount Lebanon          15.53      17.66   1 
 -- Rekich, Matt              11 Butler                 16.77        DNF   3 
 -- Lomika, Ryan              12 Pittsburgh Centr       16.74        DNF   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles AAA
=========================================================================
District Rec: R 14.43  2000        Brian Mancini, Peters Twp.                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 McCaster, Terrance        12 New Castle             15.34      15.07  
  2 Abels, Tyler              11 Elizabeth Forwar       15.40      15.12  
  3 Kiawua, Grant             11 Thomas Jefferson       15.45      15.37  
  4 McCune, Alex              11 North Hills            15.53      15.66  
  5 Douglass, Josh            11 Avonworth /            15.89      15.76  
  6 Agubata, Emeka            12 West Allegheny         15.87      15.85  
  7 Burgwin, Jared            12 West Mifflin           16.07      16.35  
  8 Kaylor, Austin            11 Greensburg Salem       15.51      20.74  
 
Boys 300 Meter Hurdles AAA
============================================================================
District Rec: R 38.36  2001        Steve Breaston, Woodland Hills              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Elam, Jeff                10 Greater Latrobe        41.02      39.85   3 
  2 Kletzli, Paul             12 Knoch                  40.40      40.06   3 
  3 Locklin, Kyle             12 Franklin Regiona       40.39      40.18   3 
  4 Kiawua, Grant             11 Thomas Jefferson       41.83      40.27   3 
  5 McCaster, Terrance        12 New Castle             40.74      40.38   3 
  6 Ayitey, Mark              10 Woodland Hills         43.08      40.65   2 
  7 McCune, Alex              11 North Hills            41.59      41.34   3 
  8 Parise, Rob               12 Moon Area              42.60      41.73   2 
  9 Clinton, Luke             12 Baldwin                44.16      42.05   1 
 10 Parra, Patrick            11 Avonworth /            42.22      42.14   2 
 11 Stawovy, Luke             12 Hempfield Area         42.17      42.23   2 
 12 Klohonatz, Nicholas       12 Greater Latrobe        43.09      42.34   2 
 13 Subosits, Pete            12 Upper St. Clair        42.17      42.36   2 
 14 Nola, Joseph              10 Gateway                43.58      42.47   1 
 15 Gibson, Dominic           10 Uniontown Area         43.68      42.64   1 
 16 Amorose, John             12 Plum                   41.99      43.06   3 
 17 Spencer, David            -- Penn Hills             43.40      43.34   1 
 18 Murphy, Ben               10 Mount Lebanon          43.80      43.72   1 
 19 King, Matt                10 Seneca Valley          43.15      44.23   1 
 20 Hafen, Kyle               11 Pine-Richland          43.61      44.69   1 
 21 Lanni, Joe                12 West Allegheny         42.49      44.89   2 
 22 Louco, Byrum              11 North Allegheny        40.35      51.79   3 
 -- Rice, Darrian             10 New Castle             43.51        DNF   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay AAA
============================================================================
District Rec: R 41.83  2004        West Mifflin, West Mifflin                  
                       Coleman, Gray, Klein, Williamson                  
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 New Castle                                          43.66      43.19   3 
     1) Jay, Jajuan 12                  2) Fleo, Justin 10                
     3) Carter, Marcus 10               4) Keene, Keeth 12                
  2 Pittsburgh Central Catholic                         44.68      43.30   3 
     1) Pompeo, Mike 10                 2) Nixon, Anthony 10              
     3) McCune, Troy 11                 4) Jones-Moore, Damian 10         
  3 Gateway                                             43.72      43.42   3 
     1) Robinson, Keith 11              2) Pippens, Jason 11              
     3) Barlow, Aaron 10                4) Laus, John 10                  
  4 Seneca Valley                                       44.87      43.56   2 
     1) Blinn, PJ 12                    2) Kriley, Andrew 12              
     3) Barnes, Forest 9                4) Hetzel, Evan 12                
  5 Mount Lebanon                                       45.00      43.66   2 
     1) Gannon, Pat 12                  2) Nabors, Chris 11               
     3) Fritz, Alexander 11             4) Ferari, Chris --               
  6 Shaler                                              44.36      43.83   3 
     1) Moreno, Izzy 12                 2) Schreiber, Tyler 12            
     3) Hughes, Scott --                4) Hackworth, Eric 12             
  7 Greater Latrobe                                     45.35      44.18   2 
     1) Deluca, Cole 11                 2) Elam, Jeff 10                  
     3) Helfferich, Nathaniel 12        4) Laduke, Zachary 11             
  8 Knoch                                               44.63      44.34   3 
     1) Hixon, Grayson 12               2) Snow, Steve 12                 
     3) Williams, Anthony 11            4) Rumburg-Goodlin, Andrew 10     
  9 Canon-McMillan                                      45.67      44.39   1 
     1) Robinson, Novian 12             2) Brown, Kenyadda 10             
     3) Adams, Karon 12                 4) Hull, Mike 12                  
 10 North Allegheny                                     45.45      44.47   2 
     1) Shepard, Evan 12                2) Louco, Byrum 11                
     3) Papson, Alex 11                 4) O'Connor, Cody 10              
 11 Bethel Park                                         44.81      44.51   2 
     1) Carter, Shakeil 11              2) Sheatsley, Ryan --             
     3) Ford, Bre 11                    4) Kwiatkoski, Nick --            
 12 Peters Twp                                          45.84      44.61   1 
     1) Venanzi, Phil 12                2) Piscattelli, Tad 12            
     3) Hunter, Harrison 11             4) Jordan, El Sun 11              
 13 Connellsville                                       45.12      44.62   2 
     1) Miller, Richie 12               2) Williams, Tyler 12             
     3) McCrae, Jordan 9                4) Keffer, Sean 12                
 14 Hempfield                                           44.84      44.65   2 
     1) Day, Travis 10                  2) Borsuk, Joey 10                
     3) Bonham, Nolan 12                4) Steve, Schmidt --              
 15 Fox Chapel                                          45.32      44.72   2 
     1) Goetz, Christian 11             2) Mawhinney, Sean --             
     3) Mawhinney, Ben --               4) Anderson, Albert 11            
 16 Penn Trafford                                       45.73      45.19   1 
     1) Mastrogiacomo, Anthony 10       2) Gonder, Travis 11              
     3) Ellis, Jordan 10                4) Austin, Ryan 12                
 17 Albert Gallatin                                     46.15      45.21   1 
     1) McKoy, Diare 10                 2) McKoy, Deon 11                 
     3) Smith, Jaylyn 11                4) Sanders, Grayling --           
 18 Indiana                                             45.88      45.30   1 
     1) DeGory, Tommy 11                2) Schamus, Mike 11               
     3) Doran, Josh 12                  4) Veney, Tyrayl 10               
 19 West Mifflin                                        45.79      45.52   1 
     1) Francis, Danyiel 11             2) Green, Shamar 9                
     3) Alexander, Damion 11            4) Cherry, Tre 12                 
 20 Elizabeth Forward                                   46.42      45.58   1 
     1) Abels, Tyler 11                 2) Ranson, Ian 12                 
     3) Pomilio, Josh 12                4) Hill, Brandon 11               
 21 Uniontown                                           46.16      45.78   1 
     1) Ross, Ronzel 12                 2) Ricks, Daryl 10                
     3) Johnson, Fred 10                4) Davis, Joel 11                 
 -- Belle Vernon                                        44.60        DNF   3 
     1) Green, Matt 11                  2) Tomich, Mark 12                
     3) Dobbins, Ian 10                 4) William, Cody 12               
 -- Moon                                                44.00         DQ   3 
     1) Colaianni, Vince 12             2) Moore, Umar 10                 
     3) Piccolo, Mark 11                4) Alford, Tyrell 12              
 -- Plum                                                44.25         DQ   3 
     1) Wellington, Demetrius 11        2) Siciliano, Dom 12              
     3) Lutz, Cj 10                     4) Arrow, Eric 9                  
 
Boys 4x400 Meter Relay AAA
============================================================================
District Rec: R 3:20.97  1998        Mt. Lebanon, Mt. Lebanon                  
                         McClain Spaeyer, Mangariello, Carson              
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Penn Hills                                        3:22.45    3:17.83R  3 
     1) Murray, Micah 12                2) Catlin, Thorn 11               
     3) Rumble, Dorian 12               4) Ifill, Brandon 12              
  2 Seneca Valley                                     3:26.04    3:21.19   3 
     1) Blinn, PJ 12                    2) Mellon, Dave 12                
     3) Hughes, Mike 12                 4) Williams, Hunter 11            
  3 Baldwin                                           3:24.75    3:22.47   3 
     1) Brown, Dorian 9                 2) Logan, Dennis 12               
     3) Bishop, Bobby 10                4) James, Arkangelo 12            
  4 Greater Latrobe                                   3:28.74    3:23.18   3 
     1) Elam, Jeff 10                   2) Stewart, Andrew 12             
     3) Laduke, Zachary 11              4) Helfferich, Nathaniel 12       
  5 Knoch                                             3:27.16    3:24.13   3 
     1) Kletzli, Paul 12                2) McCrea, KJ 11                  
     3) Schwertz, Dillon 12             4) Rumburg-Goodlin, Andrew 10     
  6 West Mifflin                                      3:24.32    3:24.51   3 
     1) Jones, Ryan 12                  2) Metosky, Mike 12               
     3) Moody, William 11               4) Taylor, Shekem 11              
  7 Canon-McMillan                                    3:33.93    3:24.93   1 
     1) Angotti, Justin 12              2) Gibson, Nick 12                
     3) Robinson, Novian 12             4) Brown, Kenyadda 10             
  8 Butler                                            3:27.21    3:26.11   3 
     1) Christy, Eli 12                 2) Dugger, Lance 12               
     3) Gomez, Evan 11                  4) Hightower, Darius 11           
  9 Mount Lebanon                                     3:29.52    3:26.84   3 
     1) Schardt, Evan 12                2) Macoskey, Jon 11               
     3) Connelly, Brian 12              4) Hoyek, Eli 10                  
 10 Gateway                                           3:29.87    3:27.35   2 
     1) Laus, John 10                   2) Wallace, Brian 11              
     3) Robinson, Keith 11              4) Barlow, Aaron 10               
 11 Peters Twp                                        3:32.74    3:27.50   2 
     1) Czajkowski, Mike 11             2) Piscattelli, Tad 12            
     3) Hunter, Harrison 11             4) Wagner, Anthony 10             
 12 Pittsburgh Central Catholic                       3:34.20    3:29.13   1 
     1) Myers, David 12                 2) Nixon, Anthony 10              
     3) Zeh, Ryan 12                    4) Montgomery, Brendan 11         
 13 Mount Pleasant                                    3:33.72    3:29.65   1 
     1) Wagner, Eric 11                 2) Remaley, Matt 12               
     3) Wirth, Quinn 12                 4) D'Amico, Luke 12               
 14 West Allegheny                                    3:31.93    3:30.32   2 
     1) Hough, Brad 12                  2) Bruni, Daniel 12               
     3) Krszal, Brandon 11              4) Hill, Shane 11                 
 15 Hempfield                                         3:30.77    3:30.46   2 
     1) Borsuk, Joey 10                 2) Pastor, Josh 11                
     3) Hawkins, Anthony 12             4) Straka, Tim 12                 
 16 Belle Vernon                                      3:31.32    3:31.84   2 
     1) Gruber, Nick 11                 2) Tomich, Mark 12                
     3) William, Cody 12                4) Pirilla, Tyler 11              
 17 Connellsville                                     3:33.55    3:32.15   2 
     1) Cicio, Nick 11                  2) Marshall, Brendan 11           
     3) Basinger, Jeremy 10             4) Keffer, Sean 12                
 18 Shaler                                            3:33.10    3:32.26   2 
     1) Schreiber, Tyler 12             2) Kubiesek, Blaine 11            
     3) Stokes, Pat --                  4) Hughes, Scott --               
 19 Plum                                              3:30.28    3:32.46   2 
     1) Rupp, Bryce 12                  2) Hill, Adam 11                  
     3) Andrew, Nate 12                 4) Griffiths, Sam 11              
 20 North Allegheny                                   3:35.45    3:33.24   1 
     1) Tonzo, Vincent 10               2) Madigan, Sean 11               
     3) Merry, Brandon 10               4) Mcilvried, Alex 10             
 21 Chartiers Valley                                  3:34.04    3:34.75   1 
     1) Steinbock, Ryan 12              2) McLaughlin, Connor 12          
     3) Hicken, Stephen 12              4) Hinnebusch, Josh 10            
 22 Highlands                                         3:35.52    3:35.63   1 
     1) Carter, Jesse 11                2) Rogers, Niles 12               
     3) Crise, Alan 10                  4) Barry, Josh 12                 
 23 Fox Chapel                                        3:36.96    3:37.56   1 
     1) Mawhinney, Ben --               2) Attar, Adam 12                 
     3) Lee, Dexter 11                  4) Anderson, Albert 11            
 24 Blackhawk                                         3:50.29    3:41.65   1 
     1) Pritchard, Philip 11            2) Mulig, Christian 12            
     3) Braddock, Kyle 12               4) Morrow, Zack 12                
 
Boys 4x800 Meter Relay AAA
=========================================================================
District Rec: R 7:44.69  2001        Butler, Butler                            
                         Voll, Maxwell, Offerson, McGee                    
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Baldwin                                           8:12.12    7:47.61  
     1) Bishop, Bobby 10                2) Crompton, George 12            
     3) James, Arkangelo 12             4) Logan, Dennis 12               
  2 Penn Hills                                        8:12.54    7:48.81  
     1) Rumble, Dorian 12               2) Squires, Tyree 10              
     3) Catlin, Thorn 11                4) Anderson, Charles 12           
  3 West Allegheny                                    8:27.01    7:52.96  
     1) Krszal, Brandon 11              2) Hough, Brad 12                 
     3) Hill, Shane 11                  4) Bruni, Daniel 12               
  4 Canon-McMillan                                    8:28.92    7:55.68  
     1) Angotti, Justin 12              2) Gibson, Justin 10              
     3) Dunn, Austin 12                 4) Gibson, Nick 12                
  5 Plum                                              8:17.95    7:58.33  
     1) Rupp, Bryce 12                  2) Griffiths, Sam 11              
     3) Betts, Matt 12                  4) Andrew, Nate 12                
  6 North Allegheny                                   8:21.91    8:00.74  
     1) Tonzo, Vincent 10               2) Badaczewski, Luke 12           
     3) Smolinski, Mike 12              4) Madigan, Sean 11               
  7 Chartiers Valley                                  8:32.79    8:04.16  
     1) Steinbock, Ryan 12              2) McLaughlin, Connor 12          
     3) Hicken, Stephen 12              4) Hinnebusch, Josh 10            
  8 Butler                                            8:10.90    8:09.15  
     1) Burger, Chris --                2) Dugger, Lance 12               
     3) Gomez, Evan 11                  4) Olson, Adam 12                 
  9 Fox Chapel                                        8:29.83    8:09.88  
     1) Weis, Connor 12                 2) Attar, Adam 12                 
     3) Weis, Trevor 11                 4) Kusbit, Matt 12                
 10 Gateway                                           8:28.32    8:17.13  
     1) Wallace, Brian 11               2) O'Toole, Patrick 11            
     3) Getty, Matt 12                  4) Palenchak, Tyler 9             
 11 Seneca Valley                                     8:47.12    8:19.37  
     1) Mascio, Alex 11                 2) Kendrick, Brent 11             
     3) Davis, Mark 11                  4) Schroeder, Andrew 10           
 12 Knoch                                             8:33.82    8:19.61  
     1) Hacker, Ethan 12                2) Cetnar, Chris 12               
     3) McCrea, KJ 11                   4) Schwertz, Dillon 12            
 13 Indiana                                           8:42.92    8:27.51  
     1) Lenze, Ben 11                   2) Logan, Jordan 11               
     3) Hartle, Nathan 12               4) Edgar, Kyle 11                 
 14 Bethel Park                                       8:35.57    8:28.13  
     1) Ravi, Ainesh 12                 2) Harkins, Chris 10              
     3) Emmett, Pat 10                  4) Walter, Taylor 12              
 15 Hampton                                           8:51.89    8:28.54  
     1) Reidy, Pat 12                   2) Doutt, Matt 11                 
     3) Berkow, Scott 12                4) Smith, Grant 9                 
 16 Hempfield                                         8:32.31    8:29.43  
     1) Brown, Alex 12                  2) Pastor, Josh 11                
     3) Nalevanko, Tyler 12             4) Hawkins, Anthony 12            
 17 Moon                                              8:52.90    8:29.90  
     1) Aldridge, Will 12               2) Bubeck, John 12                
     3) Culley, Chris 9                 4) Young, Christian 11            
 18 Ringgold                                          8:37.40    8:30.18  
     1) Sendek, John 12                 2) Johnson, Brian 12              
     3) Spahr, Drake 11                 4) Spahr, Chris 9                 
 19 Norwin                                            8:31.67    8:31.23  
     1) Boccabello, Ryan 10             2) Flynn, Tim 10                  
     3) Bickerstaff, Shawn 12           4) Kravec, Zane 11                
 20 Uniontown                                         8:44.08    8:33.96  
     1) Wagner, Nathan 12               2) Markwardt, Bryce 11            
     3) Kegg, Tommy 11                  4) Kelley, Torin 10               
 21 Highlands                                         8:51.06    8:41.74  
     1) Rogers, Niles 12                2) Grove, Ben 10                  
     3) Clark, Gabe 12                  4) Carter, Jesse 11               
 22 Peters Twp                                        8:37.39    8:51.65  
     1) Tupta, Stephen 12               2) Weaver, Andy 12                
     3) Wagner, Anthony 10              4) Rooney, Brendan 11             
 23 Woodland Hills                                    8:37.92    8:54.22  
     1) Thompson, Fred 12               2) Harris, David 11               
     3) Davis, Chaz 12                  4) Lofton, Joe 12                 
 24 New Castle                                        8:54.26    9:15.33  
     1) Rapone, Spenser 12              2) O'Laughlan, Mike 12            
     3) Yarbrough, James 12             4) Rice, Kanneak 10               
 
Boys High Jump AAA
=========================================================================
District Rec: R  7-00  1981        Terrence Jackson, Uniontown                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McClelland, Mike          11 Trinity (Washing     5-10.00    6-07.00  
  2 Penrose, Zach             11 Indiana              5-11.00    6-05.00  
  3 Carson, Travis            11 Norwin               5-09.00    6-03.00  
  4 Harriger, Nathan          12 Norwin               5-11.00    6-03.00  
  5 Wickerham, Tyler          12 Belle Vernon Are     5-10.00    6-01.00  
  6 Bender, Joel              12 Indiana              5-09.00    6-01.00  
  7 Sanderson, Ryan           10 Norwin               5-11.00    6-01.00  
  8 Kocher, Tom               11 Seneca Valley        5-08.00    5-11.00  
  8 Carroll, John             12 Woodland Hills       5-09.00    5-11.00  
  8 Kachurick, Lucas          12 Elizabeth Forwar     5-10.00    5-11.00  
  8 Pohlot, Josh              12 Belle Vernon Are     5-10.00    5-11.00  
  8 McCurrie, Rob             11 Upper St. Clair      5-10.00    5-11.00  
 13 Harmotto, Nolan           10 Hopewell             5-06.00    5-09.00  
 13 Stevens, Ken               9 Gateway              5-09.00    5-09.00  
 13 Desmond, Josh             10 Blackhawk            5-06.00    5-09.00  
 13 Moffa, Mike               12 Hempfield Area       5-09.00    5-09.00  
 13 Adams, Jake                9 Hampton              5-06.00    5-09.00  
 13 Ligouri, Mike             11 Montour              5-08.00    5-09.00  
 13 Korzi, Zach               12 Moon Area            5-08.00    5-09.00  
 13 Knox, Chad                10 Mars Area            5-06.00    5-09.00  
 -- Raggi, Dominic            11 Trinity (Washing     5-10.00         NH  
 -- Davis, Cody               11 Seneca Valley        5-06.00         NH  
 -- Smith, Steve              11 Peters Twp           5-08.00         NH  
 -- Gualteri, Joe             -- Seneca Valley        5-06.00         NH  
 -- Carson, Beau              12 Chartiers Valley     5-08.00         DQ  
 -- Evans, Donivel             9 Kiski Area           5-09.00         DQ  
 
Boys Pole Vault AAA
=========================================================================
District Rec: R 16-03  2005        Ron Walter, Baldwin                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Harold, Justin            12 Kiski Area          12-03.00   14-09.00  
  2 Codd, Mitch               12 Seneca Valley       12-03.00   14-09.00  
  3 Bilka, Dillion            11 Seneca Valley       12-03.00   14-03.00  
  4 Marzullo, Adam            11 Butler              12-03.00   14-00.00  
  5 Hensh, Jacob              10 Laurel Highlands    12-06.00   14-00.00  
  6 Piscattelli, Tad          12 Peters Twp          11-03.00   13-06.00  
  7 Donahue, Ryan             12 North Allegheny     12-03.00   13-06.00  
  8 Shaw, Garrett             11 Knoch               12-03.00   13-00.00  
  9 Bubeck, Bubba             12 Moon Area           12-03.00   13-00.00  
  9 Ruffner, Andrew           12 Shaler Area         12-03.00   13-00.00  
  9 Somers, Tyler             12 Greater Latrobe     12-03.00   13-00.00  
  9 Garland, Ryan             12 Hempfield Area      12-03.00   13-00.00  
  9 Menard, Andrew            11 Greater Latrobe     12-03.00   13-00.00  
 14 Wirth, Quinn              12 Mount Pleasa        12-03.00   12-06.00  
 14 Slafka, Mike              11 Norwin              12-03.00   12-06.00  
 16 Stretch, Nick             12 West Allegheny      11-03.00   12-00.00  
 16 Meverden, Mitch           11 Pine-Richland       11-09.00   12-00.00  
 16 Kalning, Mitchel          11 Greater Latrobe     11-09.00   12-00.00  
 16 DeNardo, Zack             10 Baldwin             11-03.00   12-00.00  
 16 Lyngvar, Levi             11 Uniontown Area      11-03.00   12-00.00  
 16 Snyder, Kevin             12 Indiana             12-03.00   12-00.00  
 16 Wisneski, Jerome          12 Derry Area          11-09.00   12-00.00  
 23 Wain, Chantz              12 Thomas Jefferson    11-03.00   11-00.00  
 23 Sinclair, Josh            10 Chartiers Valley    11-03.00   11-00.00  
 23 Laverdiere, Jesse         10 Laurel Highlands    11-03.00   11-00.00  
 
Boys Long Jump AAA
=========================================================================
District Rec: R 26-00  1989        Dion Bentley, Penn Hills                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rouse, Richard            11 Penn Hills          21-00.75   23-00.00  
  2 Carter, Marcus            10 New Castle          21-02.50   22-08.50  
  3 Colaianni, Vince          12 Moon Area           21-09.75   22-06.50  
  4 Green, Matt               11 Belle Vernon Are    21-02.50   22-02.50  
  5 McClelland, Mike          11 Trinity (Washing    20-06.00   22-02.50  
  6 Mckay, Gregory            -- Albert Gallatin     20-07.25   22-01.00  
  7 Anderson, Albert          11 Fox Chapel Area     20-10.00   21-09.00  
  8 Giansante, James          12 Thomas Jefferson    20-02.50   21-07.50  
  9 Siciliano, Dom            12 Plum                20-11.50   21-04.25  
 10 McCune, Alex              11 North Hills         20-10.75   21-03.00  
 11 Wickerham, Tyler          12 Belle Vernon Are    19-01.00   21-01.00  
 12 Mancini, Caleb            12 Blackhawk           20-08.25   21-00.50  
 13 Miller, Richie            12 Connellsville Ar    20-02.25   20-09.00  
 14 Brown, Jordan             12 Indiana             21-00.00   20-07.50  
 15 Jordan, Jaylen            10 Gateway             20-01.75   20-05.50  
 16 Dougan, Riley             12 Hampton             21-01.75   20-03.25  
 17 Hixon, Grayson            12 Knoch               20-09.75   20-01.50  
 18 Kriley, Andrew            12 Seneca Valley       20-07.50   20-01.00  
 19 Nabors, Chris             11 Mount Lebanon       19-08.00   20-00.00  
 20 Kwiatkoski, Nick          -- Bethel Park         18-10.75   19-10.00  
 21 Taylor, Josh              12 Kiski Area          20-00.25   19-07.50  
 22 Dibble, Avery              9 Bethel Park         19-00.00   19-06.00  
 23 Harriger, Nathan          12 Norwin              20-11.50   19-01.00  
 -- Killins, Colin            11 West Mifflin        19-02.25         ND  
 
Boys Triple Jump AAA
=========================================================================
District Rec: R 48-02  1969        Ulysses Walker, New Castle                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rouse, Richard            11 Penn Hills          44-03.00   44-07.50  
  2 Welsh, Ian                11 Pittsburgh Centr    43-06.50   44-04.50  
  3 Douglass, Josh            11 Avonworth /         41-08.50   43-11.00  
  4 Ranson, Ian               12 Elizabeth Forwar    40-03.00   43-09.75  
  5 Jordan, Jaylen            10 Gateway             41-08.00   43-07.00  
  6 Colaianni, Vince          12 Moon Area           43-08.00   43-03.25  
  7 Murry, Spencer            -- Butler              41-06.00   42-07.00  
  8 King, Greg                 9 Franklin Regiona    40-08.50   42-00.50  
  9 Tompkins, Jeff            12 Butler              41-06.25   41-08.00  
 10 Seebacher, Randy          12 Mars Area           41-09.00   41-05.00  
 11 Thompson, Julian          10 Greensburg Salem    41-09.50   41-04.75  
 12 Killins, Colin            11 West Mifflin        41-09.00   41-04.50  
 13 Hixon, Grayson            12 Knoch               42-02.00   41-03.00  
 14 Kennison, Sean               Trinity (Washing    38-06.50   41-02.25  
 15 Wirth, Quinn              12 Mount Pleasa        42-10.00   41-00.25  
 16 McCargo, Jihad            11 Connellsville Ar    40-05.00   40-11.50  
 17 Siergiej, Chris           12 Penn Trafford       41-09.25   40-07.00  
 18 Dalesandro, Colin         12 Mount Lebanon       40-06.00   40-06.50  
 19 Touloumes, George         12 Bethel Park         39-04.25   39-10.00  
 20 Blaszczak, E j             9 Laurel Highlands    38-11.00   39-04.50  
 21 Haag, Collin               9 Pittsburgh Centr    41-03.25   38-10.00  
 22 Biggie, Lance             11 Hempfield Area      40-08.75   38-09.50  
 22 Davis, Joel               11 Uniontown Area      40-04.50   38-09.50  
 -- Carter, Marcus            10 New Castle          41-11.50         ND  
 
Boys Shot Put AAA
=========================================================================
District Rec: R 70-01.75  1972        Ron Semkiw, Baldwin                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Paskorz, Jordan           12 Hampton             49-04.75   54-11.00  
  2 Venanzi, Phil             12 Peters Twp          52-04.75   52-08.50  
  3 Tuzikow, Adam             11 Knoch               49-08.50   52-06.50  
  4 Veights, Sean             -- Mount Lebanon       47-10.00   52-06.00  
  5 Henderson, Kyle           11 Moon Area           51-01.50   51-08.50  
  6 Monta, Luke               10 Greensburg Salem    52-10.50   51-06.50  
  7 Golembiewski, Steve       12 Kiski Area          48-08.00   50-02.50  
  8 Graham, Luke              12 Penn Trafford       45-10.00   50-01.00  
  9 O'Donnell, Dylan          12 Butler              48-10.00   49-07.25  
 10 Pilato, Gino              11 Hempfield Area      50-05.50   48-10.25  
 11 Schultz, Christian        11 Mount Lebanon       43-08.50   48-05.75  
 12 Bush, Randy               11 Baldwin             47-09.00   48-00.75  
 13 Fyalkowski, Sean          11 Hempfield Area      47-06.50   48-00.25  
 14 Bute, Jon                 12 Pine-Richland       45-01.75   46-09.50  
 15 Hillen, Kekoa             11 Southmorelan        47-03.00   46-08.25  
 16 Morsillo, Nico            11 Moon Area           45-05.25   46-00.50  
 17 Heter, Austin             11 Montour             45-05.50   45-09.00  
 18 Johnson, Tim              12 West Allegheny      45-11.50   45-02.25  
 19 Wilson, Josh              11 Hempfield Area      46-10.50   45-01.50  
 20 Miller, Beau              12 West Mifflin        46-01.25   44-07.00  
 21 Rawls, Michael            11 Elizabeth Forwar    44-07.00   44-05.50  
 22 Wagner, Eric              12 Connellsville Ar    43-11.50   44-02.50  
 23 Macar, Matt               -- Laurel Highlands    47-07.50   43-04.00  
 24 Brown, Cody               12 North Allegheny     46-09.75   40-09.00  
 
Boys Discus Throw AAA
=========================================================================
District Rec: R 193-07  1985        Mark White, Upper St. Clair                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Filous, Zach              12 Kittanning            134-04     150-07  
  2 Pantalone, Clement        10 Greensburg Salem      141-05     147-10  
  3 Golembiewski, Steve       12 Kiski Area            137-09     146-04  
  4 Bowman, Zach              11 Hempfield Area        143-10     144-07  
  5 Devall, Mitchell          12 Gateway               139-08     144-06  
  6 Swanson, Steve            11 Seneca Valley         138-08     144-02  
  7 Turner, Jason             12 North Allegheny       145-06     142-04  
  8 Henderson, Kyle           11 Moon Area             143-09     139-10  
  9 Baird, Ben                11 Norwin                133-10     139-02  
 10 Pomilio, Josh             12 Elizabeth Forwar      123-01     133-11  
 11 Garuccio, Nick            11 Moon Area             132-04     132-02  
 12 Schultz, Christian        11 Mount Lebanon         145-00     131-00  
 13 Tuzikow, Adam             11 Knoch                 134-01     130-11  
 14 Miller, Beau              12 West Mifflin          127-03     130-09  
 15 Avampato, Chris           12 Greensburg Salem      142-10     129-09  
 16 Reed, Travis               9 Butler                124-00     128-02  
 17 Pilato, Gino              11 Hempfield Area        142-10     128-00  
 18 Martin, Billy             12 Laurel Highlands      123-08     123-01  
 19 Johnson, Tim              12 West Allegheny        131-07     119-06  
 20 Belardia, Michael         11 Elizabeth Forwar      121-08     119-04  
 21 Means, Kwame              10 West Mifflin          123-00     110-05  
 -- Wisneski, Zachary         10 Derry Area            139-11         ND  
 -- Buda, Jt                  12 Mount Lebanon         117-01         DQ  
 -- Plazek, Joe               10 North Hills           124-09         DQ  
 
Boys Javelin Throw AAA
=========================================================================
District Rec: R 201-08  2008        Zane Zebrasky, Canon McMillan              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Belardia, Michael         11 Elizabeth Forwar      158-02     195-05  
  2 McCauley, Chas            12 Peters Twp            156-10     176-07  
  3 Janicki, Anthony          10 Elizabeth Forwar      162-04     175-10  
  4 Simmen, Ben               12 West Allegheny        157-05     173-08  
  5 Cole, Adam                10 Belle Vernon Are      162-05     173-06  
  6 Matarazzo, John           10 New Castle            167-06     172-00  
  7 Blystone, Scott           12 Indiana               160-05     171-01  
  8 Dominick, Matt            12 Norwin                136-06     164-07  
  9 Ponko, Bernie             12 Pittsburgh Centr      166-07     160-08  
 10 Collura, Mike             11 Baldwin               147-02     158-04  
 11 Trent, Garrett            11 Hempfield Area        138-02     157-06  
 12 Galloway, Jerrod          11 Hempfield Area        153-10     157-01  
 13 Doucette, Mike            12 Highlands             150-03     157-00  
 14 Howard, Peter             11 North Allegheny       144-11     155-06  
 15 Minor, Lukas              12 Albert Gallatin       142-08     154-11  
 16 Martin, Mike              12 Canon-McMillan        148-06     153-06  
 17 Tuzikow, Andy             10 Knoch                 151-02     151-07  
 18 Humphrey, Daniel          12 North Allegheny       144-11     150-08  
 19 Borgan, Andy              11 Pine-Richland         145-02     149-09  
 20 Austin, Colin             10 Penn Trafford         142-08     146-04  
 21 Ricker, Kris              11 Butler                145-08     145-03  
 22 Vogel, Zach               11 Kiski Area            147-09     143-06  
 23 Janusey, Stephen          10 Peters Twp            147-04     139-02  
 24 Fedorka, Brandon          12 Hopewell              140-09     134-04