Complete Results


                   High School New Years Opener - 01/08/2011                    
                  Franklin & Marshall College, Lancaster, PA                   
                                    Results 

Errors and ommissions should be sent to Trey Jackson @
treyj@verizon.net

PTFCA Indoor State Championship qualifying performances are
indicated with a "Q".

Franklin & Marshall College will be hosting a series of 
"Learn by Doing" clinics on Wednesday, Jan 12, 19, and 26 at the 
ASFC, Franklin & Marshall College.  Bring your own poles and 
shots.  Coaches are welcome.  Cost is $10.00 for each 
participating athlete. Athletes will be required to 
download the insurance waiver and bring it to the event signed 
by parent or legal guardian along with cash. No checks or IOUís 
will be accepted. If the insurance waiver canít be downloaded, 
please call the track office at (717) 291-4100 and one can be 
mailed to you. (Waiver can be found on the track and field 
webpage.)
  
                                   
 
Event 1  Boys 4x800 Meter Relay
PTFCA Indoor: Q 8:2206

    School			                         Finals
  1 J.P. McCaskey                                       8:34.08  
  2 Eastern Lebannon County                             8:49.77  
  3 Avon Grove                                          9:08.73  
  4 Dallastown                                          9:43.52  
  5 York County School of Technology                    9:45.49  
  6 J.P. McCaskey  'B'                                  9:57.71  
  7 J.P. McCaskey  'C'                                 10:11.86  
  8 Eastern Lebanon County  'B'                        10:53.67  
 
Event 2  Girls 4x800 Meter Relay
PTFCA Indoor: Q 9:58.78

    School                                               Finals 
  1 Avon Grove                                         10:51.04  
  2 Methacton                                          11:08.18  
  3 J.P. McCaskey                                      11:39.65  
  4 Eastern Lebanon County                             11:46.67  
  5 Dallastown                                         11:50.44  
  6 Ephrata                                            11:52.66  
  7 Oxford Area                                        12:39.08  
 
Event 3  Boys 55 Meter Hurdles
PTFCA Indoor: Q 7.95
    
    Name                    Year School                  Finals  
  1 Landis, Kyle              12 Avon Grove                8.38    
  2 Mayfield, Derek           12 Dallastown                8.42    
  3 Tate, Leland              12 West York Area            8.69    
  4 Brown, Denzel             12 J.P. McCaskey             8.86    
  5 Pacheco, Angel            -- Conestoga Valley          9.39    
  6 Vitale, Mike              10 Oxford Area               9.63    
  7 Gilbert, Jeremiah         11 York County School of Tec 9.85    
  8 Reeves, Joshua            10 J.P. McCaskey             9.89    
  9 Kambic, Matthew           12 Cedar Cliff              10.27    
 10 Landis, Kevin              9 Avon Grove               10.99    
 11 Frutiger, Will            10 Cedar Cliff              11.07    
 12 Wiechecki, Michael        10 Oxford Area              11.11    
 13 Mellinger, Beau            9 Ephrata                  11.60    
 -- Mejia, Reilin             10 J.P. McCaskey              DNF    
 
Event 4  Girls 55 Meter Hurdles
PTFCA Indoor: Q 8.95

    Name                    Year School                  Finals  
  1 Kramer, Haley             12 Methacton                 9.18    
  2 Becattini, Gabby          12 Methacton                 9.33    
  3 Sullivan, Emma            11 Methacton                 9.37    
  4 Detzel, Zoe               -- Oxford Area               9.45    
  5 Bass, Kristen             11 Conestoga Valley          9.52    
  6 Reburn, Heather           12 Avon Grove                9.65    
  7 Leach, Nicolette          10 Avon Grove                9.76    
  8 Trout, Sally              11 Dallastown                9.93    
  9 Walmer, Sam               12 Eastern Lebanon          10.15    
 10 Tan-Torres, Seline        10 Methacton                10.43    
 11 Chapman, Amelia            9 Cedar Cliff              10.80    
 12 Rivera, Alicia            -- Conestoga Valley         10.87    
 13 Litschi, Tabitha           9 Eastern Lebanon          10.98    
 14 Kline, Taylor              9 Dallastown               11.00   
 15 Rivest, Gabrielle         12 Oxford Area              11.02    
 16 Beattie, Adrianna          9 York County School of Tec11.78    
 17 Keller, Margo             -- Eastern Lebanon          11.95    
 18 Witmer, Mary              10 Ephrata                  12.24    
 19 Beletti, Stephanie        10 Oxford Area              12.33    
 20 Aguilar, Katherine        10 York County              12.54    
 21 Joseph, Rachel               Bishop McDevitt (12)     12.89    
 22 Nusbaum, Anne             10 Oxford Area              13.41    
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
PTFCA Indoor: Q 4:32.93    
   
    Name                    Year School                  Finals  
  1 Williams, Markeith        12 J.P. McCaskey             6.85   
  2 Langston, Andrew          12 Dallastown                6.91   
  3 Cunningham, Kelvin        11 J.P. McCaskey             6.95   
  4 Tate, Leland              12 West York Area            6.99   
  5 James, Dajour             12 J.P. McCaskey             7.04   
  6 Forwood, Ben              12 Avon Grove                7.05   
  7 Mayfield, Derek           12 Dallastown                7.08   
  8 Holmes, Matt              12 Avon Grove                7.14   
  9 Esiaba, Bobby             12 Dallastown                7.23   
 10 Grinev, Sergey            -- Eastern Lebanon           7.23   
 11 Vang, Lue                 11 Ephrata                   7.34   
 12 Strause, Cameron           9 Eastern Lebanon           7.34   
 13 Hargrove, Charlie         11 Lancaster Mennonite       7.35   
 14 Shinn, Noah               10 Avon Grove                7.41   
 15 Behrmann, Ryan            12 Dallastown                7.42   
 16 Pacheco, Angel            -- Conestoga Valley          7.49    
 17 Bly, Kyle                  9 York County               7.54    
 18 Stoner, Kreesyn           -- Conestoga Valley          7.56    
 19 Santos-Jamison, Luis      -- York County               7.60    
 20 Symonds, Shane            -- Hempfield (3)             7.67   
 21 Cortez, Jose Luis         12 Avon Grove                7.68    
 22 Loose, Elvin              -- Hempfield (3)             7.77    
 23 Zimmerman, Isaac           9 Cedar Cliff               7.85    
 24 Williams, Keith            9 Lancaster Mennonite       7.91   
 25 Klinger, Andrew           10 Cedar Cliff               7.94    
 26 Mellinger, Beau            9 Ephrata                   8.06    
 27 Rivest, Alan              10 Oxford Area               8.09    
 28 Clark, Tyrell              9 York County               8.23   
 29 Harrison, Kyle            -- York County               8.26    
 30 musser, seth              -- Eastern Lebanon           8.32    
 31 Wiechecki, Michael        10 Oxford Area               8.36    
 32 Myer, Brian               12 Eastern Lebanon           8.38    
 33 Hunt, James               11 Hempfield (3)             8.78   
 34 Ginder, Noah               9 Eastern Lebanon           9.04   
 
Event 6  Girls 55 Meter Dash
PTFCA Indoor: Q 7.93
    
    Name                    Year School                  Finals  
  1 Nickel, Becca             12 Avon Grove                7.64    
  2 Rios, Dominique           12 J.P. McCaskey             7.64   
  3 Lilly, Ciara              10 Lancaster Mennonite       7.79    
  4 Becattini, Gabby          12 Methacton                 7.83    
  5 Blouch, Whitney           11 Ephrata                   8.02    
  6 Petrella, Kristine        12 Avon Grove                8.06   
  7 Gould, Katlin             10 Cedar Cliff               8.25    
  8 Morrison, Sarah           10 Ephrata                   8.27    
  9 Emery, Meaghan            12 Methacton                 8.30    
 10 Encarnacion, Genesis         Bishop McDevitt (12)      8.30    
 11 Creasy, Lauren            12 Methacton                 8.31    
 12 Bricker, Noelle           12 Dallastown                8.38    
 13 Brubaker, Brianna         12 Ephrata                   8.41    
 14 Litschi, Tabitha           9 Eastern Lebanon           8.43    
 15 Brown, Lisa               10 Hempfield (3)             8.62    
 16 Tarmin, Brooke             9 Methacton                 8.80    
 17 Walgren, Megan            10 Ephrata                   8.85    
 18 Holmes, Casey             10 Avon Grove                8.86    
 19 Beattie, Adrianna          9 York County               8.87    
 20 Kline, Taylor              9 Dallastown                9.02    
 21 Chapman, Amelia            9 Cedar Cliff               9.07    
 22 Briggs, Sabrina            9 Methacton                 9.10    
 23 Schop, Beth               10 Eastern Lebanon           9.13    
 24 Reighard, Erica           11 Conestoga Valley          9.17    
 25 Walker, Nicole            10 Eastern Lebanon           9.19    
 26 Aguilar, Katherine        10 York County               9.29    
 27 Auman, Madison            -- Eastern Lebanon           9.38    
 28 Gibble, Nicole             9 Eastern Lebanon           9.78    
 29 Nusbaum, Anne             10 Oxford Area               9.93    
 30 Hull, Kelsey               9 York County              10.02    
 31 Salgado, Marvi            10 Avon Grove               10.03    
 32 Troshak, Brittany          9 York County              10.24    
 33 Troshak, Abby             12 York County              10.32    
 
Event 7  Boys 1 Mile Run
PTFCA Indoor: Q 4:32.93 
                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Hauser, Billy             11 Ephrata                4:48.48  
  2 Kilgore, Nathan           -- Conestoga Valley       4:49.47  
  3 Smith, Bryan              12 Cedar Cliff            4:55.89  
  4 Walker, Quiwane           -- J.P. McCaskey          5:00.63  
  5 Cleary, Sean              10 Avon Grove             5:04.29  
  6 Crawford, Jordan          10 Cedar Cliff            5:08.74  
  7 Lehr, Connor              -- Hempfield (3)          5:12.21  
  8 Spitz, Mark               10 Dallastown             5:17.50  
  9 Masterson, Tyler          11 Ephrata                5:18.25  
 10 Harnish, Michael          -- Eastern Lebanon        5:18.38  
 11 Mayen, Mike               10 Avon Grove             5:18.73  
 12 Barrera, Francisco        11 Avon Grove             5:20.01  
 13 Hannan, Robert            11 Avon Grove             5:21.75  
 14 Harnish, Luke             -- J.P. McCaskey          5:23.71  
 15 Sebeck, Shane             10 Dallastown             5:23.86  
 16 Murcia, Gabrial            9 Ephrata                5:25.03  
 17 Garraway, Mark            12 Cedar Cliff            5:29.20  
 18 Gelnet, Jonny             12 Cedar Cliff            5:33.11  
 19 Gudz, Travis              11 York County            5:34.08  
 20 Pendleton, Jamie          11 Hempfield (3)          5:34.79  
 21 Gutnajer, Christopher     11 Avon Grove             5:35.59  
 22 Longmire, Sam              9 Hempfield (3)          5:42.11  
 23 Hickey, Aiden              9 J.P. McCaskey          5:46.63  
 24 Trella, Eric              10 Ephrata                5:50.99  
 25 Einsig, Ned               10 York County            5:54.65  
 26 Keebler, Alex              9 J.P. McCaskey          5:55.14  
 27 Williams, Grant            9 Hempfield (3)          5:55.64  
 28 Bucks, Devin              12 Eastern Lebanon        6:02.95  
 29 Bernat, Jacob              9 Eastern Lebanon        6:17.53  
 30 Bernat, Jeremy            10 Eastern Lebanon        6:18.65  
 31 Carralle, Seth            11 York County            6:49.37  
 32 Celley, Grant              9 Hempfield (3)          6:59.86  
 
Event 8  Girls 1 Mile Run
PTFCA Indoor: Q 5:23.93
                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Blackshire, Emily         10 Ephrata                5:45.29  
  2 Fickenger, Kara            9 Avon Grove             5:45.72  
  3 Heikkinen, Brianna        11 Conestoga Valley       5:46.27  
  4 Earnshaw, Brianna         10 Methacton              6:03.84  
  5 Michaelian, Meg           11 Cedar Cliff            6:15.29  
  6 Li, Rebecca               10 Methacton              6:18.38  
  7 Morales, Jeanette         -- J.P. McCaskey          6:22.16  
  8 Sprayberry, Kristen        9 Methacton              6:24.87  
  9 Miller, Vanessa           -- Eastern Lebanon        6:28.19  
 10 Childress, Molly           9 Dallastown             6:34.03  
 11 Beam, Melynda             11 Ephrata                6:37.49  
 12 Hurst, Vanessa             9 Ephrata                6:38.38  
 13 Rineer, Cassidy           10 Hempfield (3)          6:40.95  
 14 Stangl, Emily             11 Avon Grove             6:41.02  
 15 Westenberger, Emily       10 Dallastown             6:42.55  
 16 Mooney, Meghan            12 Oxford Area            6:45.78  
 17 Shaak, Maggie             -- Eastern Lebanon        6:45.83  
 18 Emenheiser, Cassidy       10 Dallastown             6:46.47  
 19 Eckel, Taylor             11 Eastern Lebanon        6:48.27  
 20 Reed, Kelsey              11 Conestoga Valley       7:04.79  
 
Event 9  Boys 4x200 Meter Relay
PTFCA Indoor: Q 1:35.17
                                                        
    School                                               Finals 
  1 J.P. McCaskey                                       1:36.70  
  2 Dallastown                                          1:42.16  
  3 York County School of Technology                    1:46.42  
  4 Oxford Area                                         1:46.47  
  5 Avon Grove                                          1:49.77  
  6 J.P. McCaskey  'B'                                  1:53.50  
 
Event 10  Girls 4x200 Meter Relay
PTFCA Indoor: Q 1:50.23
                                                        
    School                                               Finals  
  1 Avon Grove                                          1:53.57   
  2 Methacton                                           1:56.69   
  3 Ephrata                                             1:57.16    
  4 Methacton  'B'                                      1:59.29    
  5 Avon Grove  'B'                                     2:01.38    
  6 Dallastown                                          2:01.99    
  7 Eastern Lebanon County                              2:03.79    
  8 Oxford Area                                         2:04.55    
  9 Ephrata  'B'                                        2:10.88    
 10 Conestoga Valley                                    2:14.84    
 11 Oxford Area  'B'                                    2:16.46    
 12 Eastern Lebanon County  'B'                         2:18.67    
 13 Bishop McDevitt (12)                                2:19.46    
 
Event 11  Boys 400 Meter Dash
PTFCA Indoor: Q 51.83
                                                          
    Name                    Year School                  Finals  
  1 Grinev, Sergey            -- Eastern Lebanon          53.70   
  2 Felak, Quint              11 Ephrata                  54.23    
  3 Halerz, Nicholas          12 Ephrata                  55.14    
  4 Fitzpatrick, Dylan        12 Hempfield (3)            56.67    
  5 Harnish, Michael          -- Eastern Lebanon          57.05    
  6 Atkins, Luke              -- Eastern Lebanon          57.19   
  7 Heard, Jared              12 J.P. McCaskey            57.88    
  8 Strause, Cameron           9 Eastern Lebanon          58.32   
  9 Burgos, Noel              11 J.P. McCaskey            58.57    
 10 Nichol, William           11 Avon Grove               58.80    
 11 Ascencio, Chris           10 J.P. McCaskey            58.87    
 12 Schultz, Robert           -- Eastern Lebanon          59.14    
 13 McCloskey, Alec           12 Avon Grove               59.19    
 14 Bodine, Dan               12 Avon Grove               59.56    
 15 Frutiger, Will            10 Cedar Cliff              60.98    
 16 Weaver, Benjamin          11 Dallastown               61.24    
 17 Keller, Nicholas          10 Dallastown               61.57    
 18 Symonds, Shane            -- Hempfield (3)            62.66    
 19 Mejia, Reilin             10 J.P. McCaskey            63.49    
 20 Pierre, John              12 J.P. McCaskey            63.65    
 21 Reeves, Joshua            10 J.P. McCaskey            65.98    
 22 Kambic, Matthew           12 Cedar Cliff              67.63   
 23 Clark, Tyrell              9 York County              68.06    
 24 Zimmerman, Isaac           9 Cedar Cliff              68.51    
 25 Wiechecki, Michael        10 Oxford Area              70.88    
 
Event 12  Girls 400 Meter Dash
PTFCA Indoor: Q 61.03 
                                                         
    Name                    Year School                  Finals  
  1 Tan-Torres, Seline        10 Methacton                62.30   
  2 Witmer, Mary              10 Ephrata                  63.10   
  3 Nickel, Becca             12 Avon Grove               64.74   
  4 Trout, Sally              11 Dallastown               65.85    
  5 Sherman, Hailey           10 Methacton                67.71    
  6 Jarratt, Logan             9 Avon Grove               68.29    
  7 Lucidonio, Ashley          9 Methacton                68.77   
  8 Washington, Jaslynn       11 J.P. McCaskey            70.12    
  9 Wike, Alexus              10 Eastern Lebanon          71.11   
 10 Walmer, Sam               12 Eastern Lebanon          72.57    
 11 Harpold, Emily            -- Eastern Lebanon          74.49    
 12 Geller, Jessica           10 Methacton                75.20    
 13 Gallagher, Nicole         10 Oxford Area              77.73    
 14 Hershey, Elizabeth        10 Oxford Area              78.22    
 15 Donaldson, Victoria       10 Dallastown               78.97   
 16 Chapman, Amelia            9 Cedar Cliff              79.14    
 17 Alderfer, Maddie          10 Conestoga Valley       1:21.28    
 18 Barr, Michelle            12 Oxford Area            1:22.14    
 19 Goodman, Amanda           11 J.P. McCaskey          1:23.71    
 
Event 13  Boys 800 Meter Run
PTFCA Indoor: Q 2:01.23 
                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Witmer, Eric              -- J.P. McCaskey          2:09.61  
  2 Birk, Andrew              10 Hempfield (3)          2:10.84  
  3 Njenga, Richard           12 Ephrata                2:11.29  
  4 Lewis, Matthew            11 Dallastown             2:12.45  
  5 Smith, Bryan              12 Cedar Cliff            2:13.52  
  6 Hauser, Billy             11 Ephrata                2:14.34  
  7 Walston, Cossion          -- J.P. McCaskey          2:14.35  
  8 Compton, Harrison         12 Avon Grove             2:15.02  
  9 Crawford, Jordan          10 Cedar Cliff            2:20.43  
 10 Lehr, Connor              -- Hempfield (3)          2:21.58  
 11 Katora, Neil              10 Dallastown             2:21.75  
 12 Bernat, Jacob              9 Eastern Lebanon        2:24.39  
 13 Hartman, Bradley          10 Eastern Lebanon        2:27.08  
 14 Vanderwal, Jacob          12 Ephrata                2:27.84  
 15 Sipe, Kyle                11 York County            2:27.85  
 16 O'Doherty, Kevin          11 Avon Grove             2:31.64  
 17 Marks, Christian          11 York County            2:32.37  
 18 Astudilla, Jean           10 Ephrata                2:33.69  
 19 Gelnet, Jonny             12 Cedar Cliff            2:34.17  
 20 Verkouw, Clay              9 J.P. McCaskey          2:34.22  
 21 Hernandez, Jose              J.P. McCaskey          2:40.38  
 22 Wheeler, Joe              -- Avon Grove             2:41.38  
 23 Sieger, Lee               10 Eastern Lebanon        2:43.24  
 24 Einsig, Ned               10 York County            2:46.30  
 25 Bucks, Devin              12 Eastern Lebanon        2:49.86  
 26 Cotto, Jeremy             10 J.P. McCaskey          2:51.88  
 27 Carralle, Seth            11 York County            3:25.27  
 
Event 14  Girls 800 Meter Run
PTFCA Indoor: Q 2:24.93 
                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Karsch, Nicole            11 Methacton              2:25.26  
  2 Sherman, Elexa            10 Methacton              2:35.97  
  3 Saal-Ridpath, Kaitlyn     12 Methacton              2:37.43  
  4 Keegan, Caroline           9 Avon Grove             2:38.45  
  5 Gray, Lauren              11 Avon Grove             2:38.64  
  6 Heikkinen, Brianna        11 Conestoga Valley       2:40.18  
  7 Voigt, Caitlin            12 Ephrata                2:40.70  
  8 O'Doherty, Kaitlyn         9 Avon Grove             2:47.65  
  9 Reid, Shannon             11 Avon Grove             2:49.34  
 10 Smith, Kirsten            10 Avon Grove             2:50.59  
 11 Ventura, Sadie            12 J.P. McCaskey          2:52.38  
 12 Primavera, Julie           9 Methacton              2:55.69  
 13 Raucci, Mary              10 Dallastown             2:56.84  
 14 Yoder, Hannah             10 Ephrata                2:59.47  
 15 Michaelian, Meg           11 Cedar Cliff            3:00.44  
 16 Shay, Amber               -- Eastern Lebanon        3:01.20  
 17 Polansky, Bridget            Bishop McDevitt        3:01.56  
 18 Dorwart, Brooke           11 Hempfield (3)          3:02.12  
 19 Reed, Kelsey              11 Conestoga Valley       3:02.83  
 20 Harnish, Kayla            -- Eastern Lebanon        3:03.24  
 21 Armbruster, Hanna         12 J.P. McCaskey          3:07.79  
 22 Vargas, Valerie            9 Ephrata                3:12.81  
 23 Snyder, Brooke             9 Dallastown             3:14.67  
 24 Harpold, Emily            -- Eastern Lebanon        3:15.61  
 25 Smith, Tori               10 Eastern Lebanon        3:26.33  
 26 Pham, Ashleigh            11 J.P. McCaskey          3:27.69  
 
Event 15  Boys 200 Meter Dash
PTFCA Indoor: Q 23.23
                                                          
    Name                    Year School                  Finals  
  1 Langston, Andrew          12 Dallastown               24.91    
  2 Brown, Denzel             12 J.P. McCaskey            24.93  
  3 Forwood, Ben              12 Avon Grove               24.98    
  4 April, Nick               11 Oxford Area              24.99    
  5 Halerz, Nicholas          12 Ephrata                  25.28    
  6 Fitzpatrick, Dylan        12 Hempfield (3)            25.51    
  7 Lehman, Nick              11 Dallastown               25.83    
  8 Mulvenna, Niall           12 Ephrata                  25.98    
  9 Bernier, Evan             12 Avon Grove               26.29    
 10 Vang, Lue                 11 Ephrata                  26.31    
 11 Wilson, Avery             10 J.P. McCaskey            26.46    
 12 Bly, Kyle                  9 York County              26.55    
 13 Strause, Cameron           9 Eastern Lebanon          26.67   
 14 Atkins, Luke              -- Eastern Lebanon          26.87    
 15 Pacheco, Angel            -- Conestoga Valley         26.98    
 16 Coberly, Var              11 Oxford Area              27.47    
 17 Frutiger, Will            10 Cedar Cliff              27.75    
 18 Symonds, Shane            -- Hempfield (3)            27.88    
 19 Loose, Elvin              -- Hempfield (3)            27.94    
 20 Tate, Leland              12 West York Ar             28.48    
 21 Williams, Keith            9 Lancaster Mennonite      28.49    
 22 Stoner, Kreesyn           -- Conestoga Valley         28.51    
 23 Kambic, Matthew           12 Cedar Cliff              28.52    
 24 Brackin, Collin           11 Avon Grove               28.69    
 25 Clark, Tyrell              9 York County              29.04   
 26 Mellinger, Beau            9 Ephrata                  29.29    
 27 Torres, Miguel             9 J.P. McCaskey            29.63    
 28 Rivest, Alan              10 Oxford Area              29.83    
 29 Harrison, Kyle            -- York County              30.42    
 30 musser, seth              -- Eastern Lebanon          30.64   
 31 Myer, Brian               12 Eastern Lebanon          30.76    
 32 Hunt, James               11 Hempfield (3)            31.25    
 33 Ginder, Noah               9 Eastern Lebanon          33.03    
 
Event 16  Girls 200 Meter Dash
PTFCA Indoor: Q 26.83
                                                          
    Name                    Year School                  Finals  
  1 Nickel, Becca             12 Avon Grove               28.58    
  2 Shadle, Lizzy             11 Methacton                28.63    
  3 Barefoot, Paige           10 Dallastown               29.04   
  4 Petrella, Kristine        12 Avon Grove               29.06    
  5 Lucidonio, Ashley          9 Methacton                29.29    
  6 Arcangelo, Dana            9 Methacton                29.32    
  7 Blouch, Whitney           11 Ephrata                  29.39    
  8 Bongiovanni, Zoe          10 Methacton                29.83    
  9 Sparks, Brianna              Bishop McDevitt          29.84    
 10 Wike, Alexus              10 Eastern Lebanon          30.62    
 11 Sherman, Hailey           10 Methacton                30.74    
 12 Beck, Hannah              10 Eastern Lebanon          31.34    
 13 Rivera, Alicia            -- Conestoga Valley         31.94    
 14 Walgren, Megan            10 Ephrata                  32.12    
 15 Beletti, Stephanie        10 Oxford Area              32.34    
 16 Rios, Dominique           12 J.P. McCaskey            32.37    
 17 Kelleher, Taylor          10 Oxford Area              32.48    
 18 Cox, Rachel               11 Oxford Area              32.71   
 19 DiGiacomo, Jackie          9 Oxford Area              33.12    
 20 Schop, Beth               10 Eastern Lebanon          33.18    
 21 Brown, Lisa               10 Hempfield (3)            33.86    
 22 Walker, Nicole            10 Eastern Lebanon          33.97    
 23 Aguilar, Katherine        10 York County              35.23    
 24 Roundtree, Kiersten        9 Ephrata                  35.93    
 25 Salgado, Marvi            10 Avon Grove               36.38    
 26 Troshak, Abby             12 York County              39.35    
 27 Troshak, Brittany          9 York County              40.34    
 28 Hull, Kelsey               9 York County              41.44    
 
Event 17  Boys 3000 Meter Run
PTFCA Indoor: Q 9:00.23
                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Katora, Adam              11 Dallastown             9:37.52  
  2 Boyer, Matthew            12 Cedar Cliff            9:39.42  
  3 Shelly, Justin            12 Cedar Cliff            9:44.86  
  4 Sensenig, Tyler           11 Ephrata                9:50.20  
  5 Foster, Dan               10 Avon Grove             9:50.38  
  6 Fitzgerald, Caleb         12 Avon Grove            10:02.47  
  7 Holdren, Tyler            -- J.P. McCaskey         10:05.32  
  8 Repetz, Nathan            10 Cedar Cliff           10:05.47  
  9 Dube, Blake               10 Dallastown            10:05.80  
 10 Kilgore, Nathan           -- Conestoga Valley      10:15.49  
 11 Knauss, Sam               11 Hempfield (3)         10:17.61  
 12 Miller, Andrew            -- J.P. McCaskey         10:19.31  
 13 Bair, Nolan               -- Conestoga Valley      10:32.12  
 14 Barrera, Francisco        11 Avon Grove            11:09.17  
 15 Schatz, Jessie             9 Lancaster Mennonite   11:42.54  
 16 Werstler, Greg            12 Hempfield (3)         12:11.35  
 
Event 18  Girls 3000 Meter Run
PTFCA Indoor: Q 10:45.63                                                       
   
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Barlow, Katie              9 Methacton             12:02.21  
  2 Matthews, Tiffany         11 Cedar Cliff           12:38.63  
  3 Anderson, Rachel          10 Ephrata               12:39.62  
  4 Gray, Ashley              12 Avon Grove            13:22.51  
 
Event 19  Boys 4x400 Meter Relay
PTFCA Indoor: Q 3:33.23
                                                        
    School                                               Finals  
  1 J.P. McCaskey                                       3:41.46    
  2 Ephrata                                             3:42.47    
  3 Oxford Area                                         3:55.88    
  4 Avon Grove                                          3:58.20    
  5 Avon Grove  'C'                                     4:09.08    
  6 Ephrata  'B'                                        4:12.45    
  7 Avon Grove  'B'                                     4:13.76    
  8 J.P. McCaskey 'B'                                   4:15.65    
 
Event 20  Girls 4x400 Meter Relay
PTFCA Indoor: Q 4:11.40 
                                                       
    School                                               Finals 
  1 Avon Grove                                          4:21.88  
  2 Ephrata                                             4:24.94  
  3 Methacton                                           4:26.92  
  4 Avon Grove  'B'                                     4:49.35  
  5 Oxford Area                                         4:52.51  
  6 Ephrata  'B'                                        5:02.76  
 
Event 21  Boys Pole Vault
PTFCA Indoor: Q 13-06 
                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Steele, Ben               12 Central Daup          14-00.00Q 
  2 Allison, Jared            -- Dallastown            13-00.00  
  3 Conner, Zachary           12 Avon Grove            12-00.00  
  4 Engle, Drew                9 Manheim Central      J12-00.00  
  5 Lamm, Tom                 10 Cedar Cliff          J12-00.00  
  6 Kahler, Zack              11 Cedar Cliff           11-00.00  
  7 Gillispie, Jeff           10 Red Land             J11-00.00  
  8 Harper, Daniel            11 Hempfield (3)         10-06.00  
  9 Woeppel, Kevin            12 Hempfield (3)         10-00.00  
 10 Alicea, Julian            -- Hempfield (3)        J10-00.00  
 11 Greiner, Mitchell         12 Red Land               9-06.00  
 12 Zimmerman, Isaac           9 Cedar Cliff            8-06.00  
 13 Hartman, Bradley          10 Eastern Lebanon       J8-06.00  
 -- Beimfohr, Nelson          10 Oxford Area                 NH  
 -- Foehlinger, Mike          11 Hempfield (3)               NH  
 -- Williams, Eric            12 Northern                    NH  
 -- Vanderwal, Jacob          12 Ephrata                     NH  
 -- Myer, Brian               12 Eastern Lebanon             NH  
 
Event 22  Girls Pole Vault
PTFCA Indoor: Q 10-06
                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
  1 McPhillips, Kathleen         Carlisle HS           11-00.00Q 
  2 Sullivan, Emma            11 Methacton             10-00.00  
  3 Gould, Katlin             10 Cedar Cliff            9-06.00  
  4 Schatz, Jacqui            12 Methacton              9-00.00  
  5 Swisher, Rebecca          11 Unattached            J9-00.00  
  6 Crist, Sierra             11 Avon Grove            J9-00.00  
  7 Amos, Carly               10 Trinity (3)            8-06.00  
  8 Beatty, Kristin           10 Methacton             J8-06.00  
  9 Depner, Madison           10 Trinity (3)           J8-06.00  
 10 Brubaker, Brianna         12 Ephrata                7-06.00  
 11 Stauffer, Megan           12 Ephrata                7-00.00  
 12 Garpstas, Kayla           10 Hempfield (3)          6-06.00  
 -- Loy, Olivia               11 Cedar Cliff                 NH  
 -- Poletti, Danielle          9 Hempfield (3)               NH  
 
Event 23  Boys High Jump
PTFCA Indoor: Q  6-03 
                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Landis, Kyle              12 Avon Grove             5-11.00  
  2 Miller, James             10 Oxford Area            5-08.00  
  3 Burgos, Noel              11 J.P. McCaskey         J5-08.00  
  4 Pollock, Erik             10 Avon Grove             5-06.00  
  5 Torres, Eric              -- Dallastown             5-04.00  
  6 Davis, Quashon            11 J.P. McCaskey         J5-04.00  
 -- Rowe, Will                10 J.P. McCaskey               NH  
 -- Pena, Gabrielle           11 J.P. McCaskey               NH  
 
Event 24  Girls High Jump
PTFCA Indoor: Q  5-02 
                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Stauffer, Savanah         -- Conestoga Valley       4-08.00  
  2 Saxena, Ritu              12 Methacton             J4-08.00  
  3 Ulearey, Bobbie           11 J.P. McCaskey          4-06.00  
  4 Beatty, Kristin           10 Methacton             J4-06.00  
  5 Word, Lare                -- Dallastown            J4-06.00  
  6 Holmes, Casey             10 Avon Grove             4-00.00  
 -- Sprayberry, Kristen        9 Methacton                   NH  
 -- Salgado, Marvi            10 Avon Grove                  NH  
 
Event 25  Boys Shot Put
PTFCA Indoor: Q 51-00 
                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Asencio, Jesus            12 J.P. McCaskey         48-11.25  
  2 Ford, Anthony             -- J.P. McCaskey         45-10.50  
  3 Collins, Zach             11 Cedar Cliff           44-11.00  
  4 Reed, Nate                12 Dallastown            43-05.75  
  5 Nissley, Stephen          12 Hempfield (3)         40-09.00  
  6 Williams, Andrew          12 J.P. McCaskey         38-03.00  
  7 Adams, Zach               11 Eastern Lebanon       36-06.50  
  8 Daugherty, Alex           12 West York Ar          35-01.25  
  9 Brackin, Collin           11 Avon Grove            34-06.00  
 10 Landis, Kyle              12 Avon Grove            34-03.75  
 11 Bogale, Kaleb             10 Hempfield (3)         32-06.50  
 12 Stump, Dan                12 Cedar Cliff           31-11.75  
 13 Falcone, Dominic          12 Hempfield (3)         31-00.75  
 14 Griest, Brandon           12 Hempfield (3)         30-06.75  
 15 Sipe, Kyle                11 York County           30-04.25  
 16 Strause, Caden            12 Eastern Lebanon       30-02.50  
 17 Marks, Christian          11 York County           29-11.75  
 18 Quenzer, Jeremiah         12 Eastern Lebanon       29-05.25  
 19 King, Connor              11 Avon Grove            29-01.50  
 20 Jackson, Sean             11 J.P. McCaskey         29-00.25  
 21 Wheatcraft, Robert        10 Avon Grove            28-04.50  
 22 Hunt, Cory                12 Dallastown            27-10.00  
 23 Bruce, Dan                -- York County           26-02.75  
 24 Vicente, Antonio          -- Eastern Lebanon       23-06.00  
 25 Salguerro, Nick            9 J.P. McCaskey         20-05.75  
 
Event 26  Girls Shot Put
PTFCA Indoor: Q 37-00
                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Britton, Margo            12 Dallastown            40-07.50Q 
  2 Scott, Dana               12 Dallastown            27-01.75  
  3 Fredricksen, Brianna      11 Avon Grove            27-00.75  
  4 Moll, Kendra              -- Eastern Lebanon       26-11.25  
  5 Gogets, Sam               12 Eastern Lebanon       26-08.50  
  6 Jeffers, Christine        12 Methacton             26-08.25  
  7 Eldridge, Justine          9 Eastern Lebanon       26-00.00  
  8 Polansky, Bridget            Bishop McDevitt       25-10.25  
  9 Pennypacker, Jessica      10 Methacton             24-00.75  
 10 Magner, Stacey            12 Methacton             22-08.25  
 11 Baumann, Steph            11 Hempfield (3)         20-11.75  
 12 Brubaker, Ashley          12 Hempfield (3)         20-02.25  
 13 Brainard, Katherine       11 Avon Grove            19-00.25  
 14 Keytanjian, Mary          10 Methacton             18-08.25  
 15 Frisco-Prusihowski, Alis  10 Methacton             18-08.00  
 16 McMahon, Molly            10 Avon Grove            18-04.50  
 17 Troshak, Abby             12 York County           17-05.50  
 18 Troshak, Brittany          9 York County           16-09.50  
 19 Waite, Brenna             10 Avon Grove            15-04.50  
 
Event 27  Boys Long Jump
PTFCA Indoor: Q 21-09
                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Beattie, Hassan           12 J.P. McCaskey         21-00.75  
  2 Cypress, Julienne         12 J.P. McCaskey         19-09.50  
  3 Burgos, Noel              11 J.P. McCaskey         18-02.50  
  4 Holmes, Matt              12 Avon Grove            18-01.50  
  5 Torres, Eric              -- Dallastown            18-01.25  
  6 Felak, Quint              11 Ephrata               17-10.50  
  7 Strause, Cameron           9 Eastern Lebanon       17-05.50  
  8 Mulvenna, Niall           12 Ephrata               17-03.00  
  9 Pena, Gabrielle           11 J.P. McCaskey         17-02.50  
 10 Santos-Jamison, Luis      -- York County           17-01.50  
 11 Frutiger, Will            10 Cedar Cliff           16-11.75  
 12 Gilbert, Jeremiah         11 York County           16-09.50  
 13 Shinn, Noah               10 Avon Grove            16-01.25  
 14 Miller, James             10 Oxford Area           15-03.50  
 15 Harrison, Kyle            -- York County           14-01.25  
 16 Gelnet, Jonny             12 Cedar Cliff           12-09.50  
 
Event 28  Girls Long Jump
PTFCA Indoor: Q 17-03  
                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
  1 McPhillips, Kathleen         Carlisle HS           17-02.00  
  2 Pollock, Ellie            10 Avon Grove            15-10.50  
  3 Loy, Olivia               11 Cedar Cliff           15-10.00  
  4 Rios, Dominique           12 J.P. McCaskey         15-09.50  
  5 White, Geena              12 Avon Grove            15-01.50  
  6 Saxena, Ritu              12 Methacton             14-10.50  
  7 Litschi, Tabitha           9 Eastern Lebanon       14-06.00  
  8 Wike, Alexus              10 Eastern Lebanon       14-05.00  
  9 Njenga, Virginia          10 Ephrata               14-04.00  
 10 Womack, Kira              10 Oxford Area           14-00.00  
 11 Gould, Katlin             10 Cedar Cliff           13-09.50  
 12 Word, Lare                -- Dallastown            13-02.50  
 12 Morrison, Sarah           10 Ephrata               13-02.50  
 14 Beck, Hannah              10 Eastern Lebanon       13-01.00  
 14 Rivera, Alicia            -- Conestoga Valley      13-01.00  
 16 Lucidonio, Ashley          9 Methacton             13-00.00  
 17 Nearing, Megan            12 Methacton             12-11.50  
 18 Stauffer, Savanah         -- Conestoga Valley      12-08.00  
 19 Beattie, Adrianna          9 York County           12-02.00  
 20 Aguilar, Katherine        10 York County           11-03.75  
 21 Winter, Maggie             9 Avon Grove            10-11.25  
 22 Larkin, Jennifer          11 Avon Grove            10-07.50  
 23 Anderson, Kelsey          10 Dallastown            10-03.75  
 -- Arcangelo, Dana            9 Methacton                 FOUL  
 
Event 29  Boys Triple Jump
PTFCA Indoor: Q 43-03
                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
  1 Beattie, Hassan           12 J.P. McCaskey         42-06.25  
  2 Njenga, Richard           12 Ephrata               41-04.50  
  3 Holmes, Matt              12 Avon Grove            38-04.50  
  4 Gilbert, Jeremiah         11 York County           36-04.00  
  5 Schultz, Robert           -- Eastern Lebanon       35-08.00  
  6 Santos-Jamison, Luis      -- York County           35-03.25  
  7 Marks, Christian          11 York County           34-11.00  
  8 Atkins, Luke              -- Eastern Lebanon       34-04.00  
  9 Miller, James             10 Oxford Area           33-11.00  
 
Event 30  Girls Triple Jump
PTFCA Indoor: Q 35-03 
                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
  1 McPhillips, Kathleen         Carlisle HS           35-10.50Q 
  2 White, Geena              12 Avon Grove            34-06.00  
  3 Saxena, Ritu              12 Methacton             32-00.50  
  4 Witmer, Mary              10 Ephrata               30-02.00  
  5 Rios, Dominique           12 J.P. McCaskey         30-01.50  
  6 Womack, Kira              10 Oxford Area           29-11.50  
  7 Fields, Kelly             10 Methacton             29-08.00  
  8 Njenga, Virginia          10 Ephrata               29-03.00  
  9 Emery, Meaghan            12 Methacton             29-01.00  
 10 Detzel, Zoe               -- Oxford Area           27-08.00  
 11 Beattie, Addrianna        -- York County           24-10.00  
 12 Larkin, Jennifer          11 Avon Grove            23-03.50  
 13 Winter, Maggie             9 Avon Grove            23-00.50