Elite Performances
44 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
200 Meter Dash Finals | 25.27 | Iman Wilkerson | Penn Hills |
3000 Meter Run Finals | 10:16.68 | Nicole Hilton | South Fayette |
3000 Meter Run Finals | 10:24.39 | Kendall Seymour | Central Cambria |
3000 Meter Run Finals | 10:24.56 | Meagen Carter | Shaler Area |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.61 | Relay Team | Penn Hills |
60 Meter Dash Finals | 7.78 | Iman Wilkerson | Penn Hills |
High Jump Finals | 5-0 | Nikki Kerns | Altoona Area |
High Jump Finals | 5-0 | Paige Kassab | Meadville Area |
High Jump Finals | 5-0 | Beatrice Goodyear | Mount Lebanon |
High Jump Finals | 5-2 | Natalie Shiffler | Hempfield Area 07 |
One Mile Run Finals | 5:14.48 | Caitlin Bungo | Sewickley Academy |
One Mile Run Finals | 5:16.08 | Morgan Richards | Hickory |
One Mile Run Finals | 5:18.00 | Kendall Seymour | Central Cambria |
Pole Vault Finals | 12-4 | Larisa Debich | Hempfield Area 07 |
Shot Put Finals | 42-11.5 | Megan Dornisch | Elk County Catholic |
Shot Put Finals | 43-0.5 | Rachel Serafin | Hempfield Area 07 |
Triple Jump Finals | 36-6.5 | Lexis Frost | Butler |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
200 Meter Dash Finals | 22.64 | Deandre Black | Schenley |
200 Meter Dash Finals | 22.67 | Jason Pippens | Gateway |
3000 Meter Run Finals | 8:36.60 | Ryan Gil | North Allegheny |
3000 Meter Run Finals | 9:09.87 | Dylan Mountain | Altoona Area |
400 Meter Dash Finals | 50.44 | Greg Garmon | McDowell |
400 Meter Dash Finals | 51.02 | Hunter Williams | Seneca Valley |
400 Meter Dash Finals | 51.09 | Thorn Catlin | Penn Hills |
400 Meter Dash Finals | 51.13 | Oliver Philogene | Seneca Valley |
400 Meter Dash Finals | 51.39 | Jon Macoskey | Mount Lebanon |
4x200 Meter Relay Finals | 1:31.98 | Relay Team | McDowell |
4x200 Meter Relay Finals | 1:33.29 | Relay Team | Seneca Valley |
60 Meter Dash Finals | 7.02 | Dakoda Walker | McDowell |
60 Meter Dash Finals | 7.03 | Shakeil Carter | Bethel Park |
800 Meter Run Finals | 1:55.56 | Wade Endress | Altoona Area |
800 Meter Run Finals | 1:58.52 | Brandon Krszal | West Allegheny |
800 Meter Run Finals | 1:59.10 | Tyree Squires | Penn Hills |
800 Meter Run Finals | 2:00.04 | Josh Urso | Trinity (7) |
High Jump Finals | 6-0 | Donivel Evans | Kiski Area |
High Jump Finals | 6-2 | Mike McClelland | Trinity (7) |
High Jump Finals | 6-4 | John Dahlstrand | McDowell |
Long Jump Finals | 22-0.5 | Shakeil Carter | Bethel Park |
One Mile Run Finals | 4:21.43 | Wade Endress | Altoona Area |
One Mile Run Finals | 4:26.37 | Alex Moran | Mount Lebanon |
One Mile Run Finals | 4:30.80 | Tyler Lidwell | Altoona Area |
Pole Vault Finals | 14-0 | Patrick Anderson | Kane Area |
Shot Put Finals | 55-10 | Luke Monta | Greensburg Salem |
Triple Jump Finals | 47-0 | Ian Welch | Pittsburgh Central Catholic |