Pennsylvania Girls Indoor Rankings: Top 25 By Event After Week 6

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now


The indoor season is rolling along. We are through 6 weeks of the season and the rankings are really starting to take shape. Gianna Labbiento (above) of Sharon finds herself ranked in a variety of events.

Check out the top 25 girls in each PTFCA-contested event after Week 6 (and as of 1/17)

55 Meter Dash

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 6.89
Germantown Academy
2022
2 7.04
Saucon Valley
2020
3 7.11
Lower Merion
2019
4 7.16
Warwick
2019
5 7.17
Warwick
2020
6 7.24
Norristown
2020
7 7.34
Perkiomen Valley
2019
7 7.34
Council Rock North
2019
9 7.38
Conestoga Valley
2019
9 7.38
Harry S Truman
2020
11 7.39
Neumann Goretti
2020
12 7.40
George School
2022
13 7.45
Southern Lehigh
2022
14 7.47
Harry S Truman
2022
14 7.47
Springside Chestnut Hill Academy
2021
14 7.47
Penn Wood
2020
17 7.49
Warwick
2020
18 7.50
Bishop McDevitt
2020
19 7.52
Friends' Central
2021
20 7.56
Penn Cambria
2020
21 7.57
Harry S Truman
2019
22 7.58
Conestoga
2020
23 7.60
The Hill School
2021
24 7.62
Neumann Goretti
2019
24 7.62
Harry S Truman
2019

60 Meter Dash

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 7.72
Warwick
2020
2 7.73
Warwick
2019
3 7.74
North Allegheny
2020
4 7.80
Cheltenham
2019
5 7.87
Obama Academy
2019
5 7.87
Springside Chestnut Hill Academy
2021
7 7.89
Mount Lebanon
2019
8 7.93
Thomas Jefferson
2020
9 7.94
Coatesville
2019
10 7.97
Upper Darby
2019
10 7.97
Conestoga Valley
2020
10 7.97
Boyertown
2020
13 7.98
Selinsgrove
2019
14 7.99
Harry S Truman
2020
15 8.00
Warwick
2020
16 8.01
Greater Latrobe
2020
17 8.03
Swenson Arts & Technology
2019
18 8.05
Ridley
2021
19 8.07
Friends' Central
2021
20 8.08
Science Leadership Academy at Beeber
2019
21 8.09
Abington
2020
22 8.10
Council Rock North
2019
22 8.10
Penn Cambria
2020
24 8.11
Bishop McDevitt
2020
24 8.11
Penn Wood
2020

200 Meter Dash

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 24.07
Girard College HS
2019
2 24.51
Germantown Academy
2022
3 24.82
George School
2022
4 25.54
Upper Saint Clair
2019
5 25.63
Cheltenham
2020
6 25.68
Coatesville
2019
7 25.83
Swenson Arts & Technology
2019
8 25.85
Norristown
2020
9 25.89
Abington
2019
10 25.94
Conestoga Valley
2019
11 25.97
North Penn
2019
12 26.01
Neumann Goretti
2020
13 26.04
Thomas Jefferson
2020
14 26.12
Springside Chestnut Hill Academy
2021
15 26.27
Friends' Central
2021
16 26.34
North Allegheny
2020
17 26.42
Greater Latrobe
2020
18 26.45
Obama Academy
2019
19 26.49
Conestoga Valley
2020
20 26.57
Boyertown
2020
21 26.58
Pine-Richland
2021
22 26.59
Ridley
2021
23 26.71
Norristown
2019
24 26.72
Penn Wood
2020
25 26.76
Mount Lebanon
2019

400 Meter Dash

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 55.04
George School
2022
2 55.93
Cheltenham
2019
3 56.41
Saucon Valley
2020
4 56.85
Neumann Goretti
2020
5 57.48
Penn Wood
2019
6 58.05
Coatesville
2019
7 58.45
Upper Saint Clair
2019
8 58.83
Friends' Central
2022
9 59.08
Neumann Goretti
2019
10 59.25
Saint Basil Academy
2022
11 59.50
Swenson Arts & Technology
2019
12 59.64
Garnet Valley
2021
13 59.84
Warwick
2019
14 59.85
Chester
2021
15 1:00.01
Neumann Goretti
2020
16 1:00.05
Great Valley
2019
17 1:00.11
Mount Lebanon
2019
18 1:00.13
Radnor
2020
19 1:00.41
Warwick
2020
20 1:00.44
Central Bucks East
2019
21 1:00.50
Strath Haven
2019
22 1:00.51
North Penn
2019
23 1:00.58
Neumann Goretti
2019
24 1:00.61
Central Bucks West
2019
25 1:00.72
Seneca Valley
2021

800 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 2:14.46
Greensburg Salem
2019
2 2:15.06
Northern
2020
3 2:15.78
Cardinal O'Hara
2019
4 2:16.56
Saint Basil Academy
2022
5 2:17.37
Academy of Notre Dame
2019
6 2:18.40
Great Valley
2019
7 2:19.82
Radnor
2020
8 2:20.18
Saucon Valley
2020
9 2:20.32
Central Bucks East
2020
10 2:20.35
Penn Wood
2019
11 2:20.38
Friends' Central
2022
12 2:20.43
Central Bucks West
2020
13 2:20.69
Saul High School
2022
14 2:21.41
Strath Haven
2021
15 2:21.53
Central Bucks West
2021
16 2:21.68
Neumann Goretti
2019
17 2:21.72
Neumann Goretti
2020
18 2:21.92
Coatesville
2019
19 2:22.74
Central Dauphin East (CD East)
2019
20 2:22.76
Elizabethtown Area
2020
21 2:23.17
State College Area High School
2019
22 2:23.18
Neumann Goretti
2020
23 2:23.22
Garnet Valley
2019
24 2:23.34
Sharon
2021
25 2:23.91
Conestoga
2019

1600 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 5:10.32
Sharon
2021
2 5:15.24
Oakland Catholic
2019
3 5:17.07
Mercersburg Academy
2019
4 5:17.17
Hampton
2019
5 5:18.15
Warwick
2019
6 5:18.53
Central Dauphin East (CD East)
2019
7 5:18.81
Spring Ford
2021
8 5:21.68
Coatesville
2019
9 5:21.97
Warrior Run
2021
10 5:23.08
State College Area High School
2020
11 5:23.22
Red Lion
2020
12 5:23.71
Conneaut Area High School
2021
13 5:25.69
Mars Area
2021
14 5:26.03
Elizabethtown Area
2020
15 5:26.78
Radnor
2020
16 5:28.39
Central Dauphin East (CD East)
2021
17 5:29.18
Elizabethtown Area
2021
18 5:31.64
Northeastern
2021
19 5:31.79
High Point Baptist Academy
2019
20 5:32.19
Lampeter Strasburg
2020
21 5:32.38
State College Area High School
2019
22 5:32.56
Camp Hill
2020
23 5:33.59
Kennett
2020
24 5:34.13
Kiski Area
2019
25 5:35.79
Germantown Friends School
2022

One Mile Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 4:47.21
Northern
2020
2 4:54.76
Strath Haven
2019
3 4:56.40
Academy of Notre Dame
2019
4 5:00.29
Germantown Academy
2020
5 5:04.94
Friends' Central
2020
6 5:05.33
State College Area High School
2019
7 5:06.60
Friends' Central
2022
8 5:07.15
Sharon
2021
9 5:10.38
Saint Joseph's Catholic Academy
2019
10 5:14.30
Friends' Central
2020
11 5:14.38
Carlisle
2020
12 5:14.77
Camp Hill
2020
13 5:15.60
Penn Charter
2021
14 5:16.29
West Chester East
2020
15 5:18.22
Bethel Park
2021
16 5:18.63
Penn Charter
2019
17 5:19.09
Central Bucks West
2020
18 5:19.54
Neshaminy
2020
19 5:19.72
North Allegheny
2021
20 5:20.81
Dallastown
2020
21 5:21.24
Central Dauphin East (CD East)
2019
22 5:21.50
Cheltenham
2020
23 5:21.98
Central Bucks East
2020
24 5:22.30
State College Area High School
2020
25 5:22.64
Saint Basil Academy
2022

Two Mile Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 11:56.37
Camp Hill
2020
2 12:04.12
Easton Area
2019
3 12:04.50
Central Bucks West
2020
4 12:14.35
Central Bucks West
2021
5 12:38.52
Twin Valley
2019
6 14:34.79
Blue Mountain
2020
7 15:08.14
Twin Valley
2021

3000 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 9:55.35
West Chester Henderson
2022
2 9:55.39
Northern
2020
3 10:08.64
Strath Haven
2019
4 10:09.40
Sharon
2021
5 10:12.50
Bethel Park
2021
6 10:16.67
Academy of Notre Dame
2019
7 10:16.86
West Chester East
2020
8 10:22.58
Friends' Central
2020
9 10:26.77
Neshaminy
2020
10 10:29.23
Friends' Central
2020
11 10:33.50
Penn Charter
2021
12 10:35.30
Germantown Academy
2020
13 10:40.93
Unattached-PA
2019
14 10:44.04
West Chester Henderson
2019
15 10:44.22
Oakland Catholic
2019
16 10:45.43
Germantown Friends School
2022
17 10:46.66
Warrior Run
2021
18 10:48.91
Fox Chapel Area
2020
19 10:49.63
Villa Maria Academy
2019
20 10:51.64
Cheltenham
2020
21 10:51.74
Council Rock South
2020
22 10:51.80
Central Dauphin East (CD East)
2019
23 10:54.57
Neshaminy
2020
24 10:58.04
Elizabethtown Area
2021
25 11:00.04
Camp Hill
2020

3200 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 11:31.98
Hampton
2019
2 11:58.13
Mars Area
2021
3 12:01.09
State College Area High School
2021
4 12:08.94
Northampton Area
2021
5 12:09.49
Shenango
2021
6 12:12.30
Stroudsburg
2019
7 12:28.70
Northern Lehigh
2020
8 12:29.38
Mifflin County High School
2019
9 12:33.70
Montrose
2020
10 12:36.17
South Fayette High School
2022
11 12:38.82
Unionville
2020
12 12:39.96
McKeesport Area
2020
13 12:43.36
State College Area High School
2019
14 12:44.83
South Fayette High School
2022
15 12:51.74
State College Area High School
2020
16 12:53.60
Emmaus
2021
17 12:55.14
South Fayette High School
2020
18 13:02.39
South Fayette High School
2021
19 13:07.66
McKeesport Area
2020
20 13:12.30
South Fayette High School
2022
21 13:21.77
Cranberry
2021
22 13:34.34
Greensburg Salem
2020
23 14:07.90
Altoona Area
2019
24 14:10.16
Unionville
2021

5000 Meter Run

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place

55 Meter Hurdles

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 7.95
Perkiomen Valley
2019
2 8.10
Conestoga Valley
2019
3 8.37
Cheltenham
2020
4 8.48
Saint Basil Academy
2021
5 8.66
Council Rock South
2019
6 8.73
Saint Basil Academy
2021
7 8.75
North Penn
2020
8 8.79
Harry S Truman
2019
9 8.84
Mount Lebanon
2019
10 8.85
George School
2020
11 8.91
Pennsbury
2021
12 8.93
Milton Area
2020
13 8.94
Southern Lehigh
2020
14 8.97
Ridley
2019
15 8.99
Saint Basil Academy
2021
16 9.06
Springfield (Delco)
2021
17 9.11
Easton Area
2019
18 9.16
Bermudian Springs
2019
18 9.16
Manheim Township
2020
18 9.16
Methacton
2021
21 9.19
Warwick
2020
22 9.27
Archbishop Ryan
2020
23 9.31
Easton Area
2021
24 9.32
Villa Maria Academy
2022
25 9.35
Pocono Mountain East
2020
25 9.35
North Penn
2020

60 Meter Hurdles

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 8.57
Conestoga Valley
2019
2 8.77
Perkiomen Valley
2019
3 8.96
Cheltenham
2020
4 9.04
Council Rock South
2019
5 9.07
Saint Basil Academy
2021
6 9.14
Saint Basil Academy
2021
7 9.30
Mount Lebanon
2019
8 9.33
Saint Basil Academy
2021
9 9.35
Strath Haven
2019
10 9.36
Western Wayne
2020
11 9.39
Harry S Truman
2019
12 9.43
Milton Area
2020
13 9.46
North Penn
2020
14 9.48
Ridley
2019
15 9.49
Bermudian Springs
2019
16 9.50
Springfield (Delco)
2021
16 9.50
Seneca Valley
2019
18 9.65
Pennsbury
2021
19 9.68
Cumberland Valley
2019
20 9.71
Cedar Cliff
2020
20 9.71
Somerset Area
2021
22 9.74
Norwin
2021
23 9.80
Southern Columbia Area
2019
24 9.81
Warwick
2020
24 9.81
Athens Area
2019

4x200 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 1:42.34
Coatesville
2 1:45.27
Penn Wood
3 1:45.76
North Penn
4 1:45.83
Harry S Truman
5 1:45.95
Warwick
6 1:46.30
Cheltenham
7 1:46.97
Neumann Goretti
8 1:47.10
Norristown
9 1:48.11
George School
10 1:48.90
Butler
11 1:48.96
Central Bucks East
12 1:49.22
J.P. McCaskey
13 1:49.29
Springside Chestnut Hill Academy
14 1:49.33
Great Valley
15 1:49.54
Paul Robeson School for Human Services
16 1:49.61
Germantown Academy
17 1:49.77
Friends' Central
18 1:49.87
State College Area High School
19 1:49.88
Emmaus
20 1:49.90
Bishop McDevitt
21 1:50.22
Strath Haven
22 1:50.32
Southern Lehigh
23 1:50.46
Cumberland Valley
24 1:50.48
Pennridge
25 1:50.49
Upper Saint Clair

4x400 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 3:57.90
Coatesville
2 3:58.95
Neumann Goretti
3 4:02.12
Penn Wood
4 4:04.16
Strath Haven
5 4:07.91
Friends' Central
6 4:08.32
Warwick
7 4:08.41
Central Bucks West
8 4:08.82
Central Bucks East
9 4:09.03
North Penn
10 4:12.40
Penn Hills
11 4:12.65
Conestoga Valley
12 4:12.70
Radnor
13 4:13.73
Great Valley
14 4:14.11
Easton Area
15 4:14.33
Butler
16 4:14.38
Garnet Valley
17 4:14.83
Conestoga
18 4:14.93
Cheltenham
19 4:15.44
J.P. McCaskey
20 4:15.61
Harry S Truman
21 4:16.40
South Fayette High School
22 4:16.85
Kennett
23 4:18.18
Cumberland Valley
24 4:19.33
Wissahickon
25 4:20.25
Upper Darby

4x800 Meter Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 9:22.58
Strath Haven
2 9:42.65
Friends' Central
3 9:43.68
Neumann Goretti
4 9:49.58
Central Bucks East
5 9:51.32
State College Area High School
6 9:58.30
Central Bucks West
7 10:02.58
West Chester East
8 10:03.91
Radnor
9 10:05.45
Hershey
10 10:15.61
Baldwin School
11 10:17.13
Easton Area
12 10:17.81
Fox Chapel Area
13 10:18.20
Downingtown West
14 10:19.02
Seneca Valley
15 10:19.03
Academy of Notre Dame
16 10:20.06
Upper Dublin
17 10:23.74
Pennridge
18 10:24.28
Northeastern
19 10:24.80
Nazareth Academy
20 10:24.82
Owen J. Roberts
21 10:26.71
North Penn
22 10:27.27
Council Rock North
23 10:29.33
Cardinal O'Hara
24 10:30.00
South Fayette High School
25 10:33.32
Unionville

Distance Medley Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 12:02.10
Strath Haven
2 12:20.83
Friends' Central
3 12:28.44
Central Bucks West
4 12:33.28
West Chester East
5 12:39.11
Academy of Notre Dame
6 12:55.29
West Chester Henderson
7 13:02.01
Episcopal Academy
8 13:08.74
Central Bucks East
9 13:12.98
Upper Dublin
10 13:13.92
Neumann Goretti
11 13:14.36
Saint Joseph's Catholic Academy
12 13:17.93
Council Rock South
13 13:20.59
North Penn
14 13:25.58
Mount Saint Joseph Academy
15 13:26.51
Marple Newtown
16 13:26.56
Lower Merion
17 13:28.54
Wissahickon
18 13:29.38
Spring Ford
19 13:29.80
Garnet Valley
20 13:30.17
Easton Area
21 13:30.86
Cardinal O'Hara
22 13:31.02
Carlisle
23 13:33.44
Penn Charter
24 13:34.11
Downingtown East
25 13:35.76
Emmaus

Sprint Medley Relay

Rank Time Team Meet Date Place
1 4:15.27
Saint Basil Academy
2 4:21.21
Central Bucks West
3 4:25.46
Central Bucks East
4 4:36.00
Neumann Goretti
5 4:37.77
Emmaus
6 4:38.75
Bensalem
7 4:40.54
Martin Luther King HS
8 4:41.38
Upper Moreland
9 4:41.48
Great Valley
10 4:42.18
Easton Area
11 4:43.79
Upper Darby
12 4:46.01
Ridley
13 4:46.62
Archbishop Ryan
14 4:47.72
The Hill School
15 4:48.57
George School
16 4:51.23
Central
17 4:51.51
Pennsbury
18 4:53.78
North Penn
19 4:53.95
Council Rock North
20 5:03.23
Harry S Truman
21 5:04.60
Chichester
22 5:08.71
William Allen
23 5:15.14
Spring Ford
24 5:18.72
Paul Robeson School for Human Services
25 5:18.97
Kennett

High Jump

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 5-8
Easton Area
2019
2 5-7
Cheltenham
2020
3 5-6
Twin Valley
2019
3 5-6
Abington Heights
2019
5 5-5
Butler
2021
6 5-4
Avon Grove
2021
7 5-3
Garnet Valley
2019
7 5-3
Canon-McMillan
2019
7 5-3
Council Rock North
2020
7 5-3
Oakland Catholic
2019
7 5-3
Great Valley
2019
7 5-3
Haverford Township HS
2020
13 5-2
Quaker Valley
2021
13 5-2
Western Wayne
2019
13 5-2
Nazareth Area
2020
13 5-2
Hollidaysburg Area
2020
13 5-2
State College Area High School
2020
18 5-1
Derry Area
2021
18 5-1
Southern Lehigh
2021
18 5-1
Bishop Shanahan
2019
18 5-1
Wissahickon
2021
18 5-1
Mount Saint Joseph Academy
2021
18 5-1
Council Rock South
2021
18 5-1
Council Rock South
2020
25 5-0
Bermudian Springs
2021
25 5-0
Mifflin County High School
2019
25 5-0
Delone Catholic
2019
25 5-0
Delone Catholic
2019
25 5-0
Chambersburg
2021
25 5-0
Easton Area
2021

Long Jump

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 18-10.75
Saint Basil Academy
2021
2 18-9.5
North Allegheny
2020
3 18-7
Perkiomen Valley
2019
4 18-4.25
Penn Cambria
2020
5 18-1.75
Cheltenham
2020
6 18-1.5
Oakland Catholic
2019
7 17-11
Council Rock North
2019
7 17-11
Springside Chestnut Hill Academy
2019
9 17-10.25
North Penn
2019
10 17-6.5
Oswayo Valley
2019
11 17-5.75
Exeter
2020
12 17-5.25
Central Dauphin
2020
13 17-5
Abington
2020
14 17-4.5
Conestoga Valley
2019
15 17-3.25
Twin Valley
2019
16 17-0
Mount Lebanon
2021
17 16-11.25
Friends' Central
2021
17 16-11.25
Wissahickon
2021
19 16-9.5
Mercersburg Academy
2020
20 16-8.75
Saint Basil Academy
2021
21 16-8.5
Central Bucks West
2020
22 16-8
Methacton
2020
23 16-7.75
Mastery Charter Schools - Pickett Campus
2020
24 16-6
Saint Basil Academy
2021
24 16-6
Hershey
2020

Pole Vault

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 13-0
State College Area High School
2019
2 12-10
Germantown Academy
2020
3 12-7
Manheim Township
2020
4 12-1
Scranton Preparatory School
2019
4 12-1
Loyalsock Township
2019
6 12-0
Waynesburg Central
2021
7 11-7
Abington Heights
2019
7 11-7
Central York
2019
9 11-3
Western Wayne
2020
10 11-1
Bethel Park
2019
10 11-1
Warrior Run
2019
12 11-0
Hatboro Horsham
2019
12 11-0
Moniteau
2020
12 11-0
Methacton
2019
12 11-0
Wilson Area (11)
2020
12 11-0
Clarion Area
2020
12 11-0
Central Dauphin
2020
18 10-10
Greensburg Central Catholic
2022
19 10-9
Germantown Academy
2021
20 10-7
Mifflin County High School
2021
21 10-6
Mount Saint Joseph Academy
2019
21 10-6
Kennett
2019
21 10-6
Hatboro Horsham
2021
21 10-6
Owen J. Roberts
2022
21 10-6
Central York
2022

Shot Put

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 48-1
Reading
2019
2 46-0.5
Greenwood
2019
3 45-11
Hempfield Area (7)
2019
4 43-7.5
Germantown Academy
2020
5 42-2
Souderton Area
2020
6 41-3
South Park High School
2019
7 40-10.25
Upper Darby
2020
8 39-7
Upper Darby
2019
9 39-5.5
Council Rock South
2021
10 39-0.25
Milton Area
2020
11 38-10.5
Quakertown
2019
12 38-10
Coatesville
2019
13 38-6.25
Downingtown East
2019
13 38-6.25
Easton Area
2019
15 38-2.75
Shenango
2022
16 38-2.5
Peters Township
2019
17 37-4.75
Coatesville
2019
18 37-2.25
Wyoming Area
2019
19 37-2
Schuylkill Valley
2021
19 37-2
Hempfield Area (7)
2021
21 37-1.5
Bethel Park
2020
21 37-1.5
Franklin Regional
2020
23 37-1
Kiski Area
2019
24 36-4.75
McConnellsburg
2020
24 36-4.75
Springside Chestnut Hill Academy
2021

Triple Jump

Rank Mark Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 39-8
Perkiomen Valley
2019
2 38-3.5
Hempfield Area (7)
2022
3 37-7
Central Dauphin
2020
4 37-6.25
Friends' Central
2021
5 37-0.5
Conwell-Egan
2019
6 36-6
West York Area
2020
7 36-3.5
Warwick
2020
8 36-1.5
Ridley
2019
9 36-1.25
Saint Basil Academy
2021
10 35-11.75
Shipley School
2022
11 35-8.5
Downingtown West
2019
12 35-6
Conestoga Valley
2019
13 35-5.5
Methacton
2020
14 35-3
Spring Grove
2019
15 35-1.5
Saint Joseph's Catholic Academy
2020
16 34-11.25
Martin Luther King HS
2019
17 34-10.5
Saint Basil Academy
2021
18 34-9
Oswayo Valley
2019
18 34-9
Upper Darby
2020
20 34-8.5
Cameron County
2019
21 34-6
Norwin
2019
22 34-5.5
Mastery Charter Schools - Pickett Campus
2020
23 34-5.25
North Penn
2020
24 34-5
Emmaus
2019
25 34-4.5
Bishop Carroll
2019

Comments