Results

GIRLS

Class AAA
Finals

Pole vault: 1. Kim Peifer (CC) 9-6; 2. Erin Weaner (Gett) 9-6; 3. Kelly Nesbit (Mech) 9-0; 4. (tie) Lauren Bumbaugh (Chbg), Jen Shepard (CDE) 9-0; 6. Joy Kuntz (BiS) 9-0
3200 run: 1. Angie Saterstad (Her) 11:04.46; 2. Kylee Schuler (Chbg) 11:26.51; 3. Bri Lambert (Chbg) 11:31.98; 4. Janelle Young (CC) 11:38.06; 5. Brianne MacNamara (BiS) 11:42.61; 6. Terri Sutherland (CDE) 11:56.63
Triple jump: 1. Amy Reed (Gett) 36-2 1/2; 2. Michelle Wolfe (Her) 35-8; 3. Sotanya Imadojemu (CD) 35-5 1/4; 4. Shanai Alexander (Har) 35-3 1/2; 5. Erin Cavanaugh (Nor) 35-1 1/2; 6. Rechelle Edrington (Har) 34-10
Javelin: 1. Liz McCullough (CC) 126-7; 2. Amy Reed (Gett) 122-9; 3. Casey Laver (Mid) 120-0; 4. Beth Nemia (ST) 118-11; 5. Rachael Schatz (WP) 115-6; 6. Libby Van Pelt (Nor) 114-1
300 hurdles: 1. Allison Brown (LD) 46.00; 2. Ashley Barnhart (Her) 47.44; 3. Akemia Nesmith (Car) 47.96; 4. Heather Angel (CD) 49.62; 5. Brynn Kauffman (LD) 49.94; 6. Megan Reed (Way) 50.72
Discus: 1. Nicole James (ST) 132-5; 2. Kristina Peters (CDE) 111-1; 3. Mary Nell (Nor) 110-2; 4. Raquel Chavez (CD) 105-6; 5. Jen Andrews (Chbg) 102-1; 6. Megan Linn (Gett) 102-1

Class AA
Finals

High jump: 1. Jess Uhrich (Pal) 5-2; 2. Brooke Shuler (EP) 5-0; 3. Lauren Kessler (EP) 4-10; 4. Nicole Harvey (MH) 4-8; 5. (tie) Kerilyn Anderson (Trin), Lauren Willis (BoS) 4-8
3200 run: 1. Catherine Lewis (JB) 11:28.92; 2. Molly Ritter (Bigl) 11:43.19; 3. Kyleigh Millhouse (BoS) 11:47.28; 4. Katie Kosola (G-A) 12:14.55; 5. Amy Gilbert (Sus) 12:27.48; 6. Stephanie Steele (EP) 12:38.97
Shot put: 1. Crystal Griffin (MH) 40-9 1/2; 2. Iva Liou (Fair) 37-2; 3. Alicia Thompson (G-A) 36-3; 4. Nana Forson (MH) 35-6 1/2; 5. Anna Kent (JB) 35-3 1/2; 6. Jenn Tillet (Pal) 34-7
300 hurdles: 1. Jess Uhrich (Pal) 47.80; 2. Tonya Glacken (Bigl) 48.01; 3. Meredith Davis (G-A) 51.04; 4. Heather Henseling (Ber) 51.25; 5. Savanna Smoker (Bigl) 51.31; 6. Hillary Nimtz (Sus) 51.92
Long jump: 1. Ashley Mondie (MH) 16-5 1/2; 2. Natalie Blasco (Sus) 15-3 1/2; 3. Nicole Harvey (MH) 15-1 1/2; 4. Lindy Burt (Pal) 14-7 1/4; 5. Kerilyn Anderson (Trin) 14-7 1/4; 6. Liz Brandler (EP) 14-6 1/2	
BOYS

Class AAA
Finals

3200 run: 1. John Butler (CC) 9:22.88; 2. Mark Turner (CV) 9:33.20; 3. Chris Robson (RL) 9:41.42; 4. Zack Deitz (Gett) 9:43.55; 5. Frank Arnold (Mid) 9:47.08; 6. Andy Brehm (CC) 9:48.58
300 hurdles: 1. Marques Pinkas (CV) 39.89; 2. David Corbett (Har) 41.31; 3. Jeff Boushell (Chbg) 41.61; 4. Bryan Laird (WP) 41.72; 5. Andrew Eshelman (Way) 41.75; 6. Shane Whitehead (Pal) 42.24
High jump: 1. Terrance Davis (Scot) 6-0; 2. Alan Pettner (JB) 6-0; 3. Ryan Trostel (Bigl) 5-10; 4. Gerald Mickie (MH) 5-10; 5. (tie) Tim Neri (CH), Charles Davis (Scot) 5-8
Triple jump: 1. John Onikepe (Way) 45-7 1/2; 2. Nick Kipe (Way) 43-7 1/4; 3. Aaron George (Ship) 43-3; 4. Joel Knott (Pal) 42-6 3/4; 5. A.J. Dorogi (Nor) 41-9; 6. Kyle Ream (WP) 41-4 1/2
Javelin: 1. Jarrod Shull (WP) 174-1; 2. David Green (Way) 172-5; 3. Quinton Cobb (ST) 169-8; 4. Jason Menotti (Mech) 166-5; 5. Steve Sample (CV) 166-4; 6. Zack Tannner (Way) 164-5

Class AA
Finals

3200 run: 1. Ryan Blood (EP) 9:42.56; 2. Danny Helfrick (JB) 9:57.88; 3. Alan Keefer (JB) 10:22.15; 4. Zach Smith (CH) 10:24.43; 5. Dustin Young (G-A) 10:36.25; 6. Chris Walter (BM) 10:42.68
Discus: 1. Chad Stoner (JB) 136-7; 2. Andy Groce (EP) 132-11; 3. C.J. Gehr (JB) 128-11; 4. Charles Davis (Scot) 126-7; 5. Dave Shemaria (CH) 125-4; 6. Gabe Pepper (CH) 124-5
Long jump: 1. Raheem Kearney (Scot) 20-0; 2. Jason Neil (JB) 19-8; 3. Gerald Mickie (MH) 19-7; 4. Angel Rivera (JB) 19-5; 5. Godwin Benjamin (MH) 19-4 1/2; 6. Adam Speaks (MH) 19-4 1/2
300 hurdles: 1. Justin Mason (G-A) 41.42; 2. Joe Hoff (Ber) 42.07; 3. Zach Pitzer (Fair) 42.35; 4. Dan White (G-A) 43.43; 5. John Howie (Scot) 43.67; 6. Eric Frey (Bigl) 44.63
Pole vault: 1. Jared Leese (BoS) 13-0; 2. Steve Connors (CH) 12-6; 3. Eric Steinour (Bigl) 12-0; 4. Dave Maser (EP) 11-0; 5. Steve Haas (Scot) 10-6; 6. Ross Hoffman (Ber) 10-6
High jump: 1. Terrance Davis (Scot) 6-0; 2. Alan Pettner (JB) 6-0; 3. Ryan Trostel (Bigl) 5-10; 4. Gerald Mickie (MH) 5-10; 5. (tie) Aaron Siodlowski (EP), Charles Davis (Scot) 5-8
Shot put: 1. Chad Stoner (JB) 52-2; 2. Sean Coleman (G-A) 50-8; 3. Angelo Washington (Scot) 47-7; 4. David Shemaria (CH) 46-2 3/4; 5. Raheem Williams (Scot) 45-0; 6. Nick Plank (EP) 43-4 3/4