PIAA District 4 Championships 2013 vs PIAA District 4 Championships 2014

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes -4 339 343
Overall Average +8.88 22:04.55 21:55.66
1st-10th Place +2.50 17:02.40 16:59.90
1st-25th Place +1.68 17:26.32 17:24.64
1st-50th Place +1.50 17:51.50 17:50.00
1st-100th Place +8.41 18:35.42 18:27.01
Common Athletes -- -- 188
Ran Faster -56 66 122
Ran Season Best 6 84 78
Average Time +16.93 21:40.92 21:23.99
Median Time +16.00 21:21.00 21:05.00
Middle 80% Times +17.96 21:30.60 21:12.64
Top 10% Times +12.32 17:32.53 17:20.21
Top 25% Times +18.45 18:15.79 17:57.34
Top 50% Times +27.07 19:16.81 18:49.73
Bottom 50% Times +6.79 24:05.03 23:58.24
Bottom 25% Times +11.72 25:46.53 25:34.81
Bottom 10% Times +13.74 27:24.42 27:10.68
Average Difference +16.93 -- --
Median Difference +1:31.00 -- --
Middle 80% Difference +16.33 -- --
Top 10% Difference +11.16 -- --
Top 50% Difference +25.48 -- --
Top 25% Difference +16.68 -- --
Top 50% Difference +25.48 -- --
Bottom 50% Difference +8.38 -- --
Bottom 25% Difference +6.91 -- --
Bottom 10% Difference +28.89 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Griffin Molino South Williamsport +21.00 16:03.00 15:42.00
Simon Smith Towanda +33.00 16:50.00 16:17.00
Nate Bartos Mount Carmel Area +24.00 17:10.00 16:46.00
Quincy Amabile Mifflinburg -3.00 17:02.00 17:05.00
Brody Beiler Selinsgrove -37.00 17:09.00 17:46.00
Tommy Moser Mount Carmel Area +6.00 17:18.00 17:12.00
Bryce Gavitt Hughesville +23.00 17:42.00 17:19.00
Joe Malafronte Danville Area +21.00 17:43.00 17:22.00
Levi Upham Northeast Bradford -2.00 17:25.00 17:27.00
Anthony Bach Lewisburg Area +25.00 17:50.00 17:25.00
Nick Sweet Sayre Area +9.00 17:39.00 17:30.00
David Fletcher Mount Carmel Area +1:09.00 18:40.00 17:31.00
Garret Smith Northeast Bradford -4.00 17:37.00 17:41.00
Ciaran Fisher Mount Carmel Area +28.00 18:05.00 17:37.00
Collin Dudanowicz Southern Columbia Area +15.00 17:57.00 17:42.00
Austin Senn-Bishop Northeast Bradford +25.00 18:08.00 17:43.00
Darren Webb Warrior Run +49.00 18:34.00 17:45.00
Nick Alico Lewisburg Area +24.00 18:09.00 17:45.00
Brennan Gleckner Canton Area +22.00 18:11.00 17:49.00
Brett Vanden Heuvel Danville Area -18.00 17:50.00 18:08.00
Bradley Haines Mifflinburg +1:11.00 19:01.00 17:50.00
Thomas Choplick Sullivan County +33.00 18:25.00 17:52.00
Aaron Schaffer-Neitz Shikellamy -28.00 17:54.00 18:22.00
Keegan Beard Troy +1:31.00 19:25.00 17:54.00
Zak Lewis Milton Area + 17:57.00 17:57.00
Derrick Cole Towanda -10.00 18:02.00 18:12.00
Jonny Cope Selinsgrove -15.00 18:05.00 18:20.00
Dallas Blickley Warrior Run +48.00 18:54.00 18:06.00
Jordan Schools Wyalusing Valley Area +1:10.00 19:16.00 18:06.00
Ethan Fadale Selinsgrove -28.00 18:07.00 18:35.00
Gabe Herbst Athens Area +15.00 18:25.00 18:10.00
Sam Beers Northeast Bradford -1.00 18:12.00 18:13.00
Addison Zakarian Danville Area -27.00 18:14.00 18:41.00
Ben Horton Northeast Bradford -7.00 18:16.00 18:23.00
Ryan Kelleher Lewisburg Area +33.00 18:53.00 18:20.00
Garrett Wolf Selinsgrove +1:08.00 19:31.00 18:23.00
Jacob Culkin Troy +57.00 19:26.00 18:29.00
Chris Petraskie Shamokin Area +58.00 19:28.00 18:30.00
Liam Molyneux Sullivan County +1:26.00 19:59.00 18:33.00
Hunter Klena Danville Area -1:09.00 18:35.00 19:44.00
Tyler Walters Danville Area -8.00 18:36.00 18:44.00
Connor Houseknecht Southern Columbia Area +37.00 19:13.00 18:36.00
Alex Spiro Lewisburg Area +51.00 19:27.00 18:36.00
Lance Pealer Warrior Run +21.00 19:00.00 18:39.00
Matt Woodruff Wyalusing Valley Area +34.00 19:14.00 18:40.00
Mitchell Schools Wyalusing Valley Area +7.00 18:47.00 18:40.00
Caleb Stiffler Jersey Shore Area +1:24.00 20:09.00 18:45.00
Jordan Beinlich Sullivan County -29.00 18:46.00 19:15.00
Nathan Bonham Cowanesque Valley +12.00 18:59.00 18:47.00
Wes Hill Hughesville +1:11.00 20:00.00 18:49.00
Mitchell Keiser Warrior Run +1:13.00 20:03.00 18:50.00
Morgan Comini Montoursville Area +46.00 19:37.00 18:51.00
Tyler Miller Jersey Shore Area +1:24.00 20:15.00 18:51.00
Jordan Heintz Columbia Montour Area Vo Tech +52.00 19:50.00 18:58.00
Mike May Canton Area +11.00 19:12.00 19:01.00
Blake Wargo Milton Area +1:15.00 20:16.00 19:01.00
Brice Harro Selinsgrove +2:00.00 21:05.00 19:05.00
Marc Boyer Southern Columbia Area +1:13.00 20:20.00 19:07.00
Charles Walters Selinsgrove +15.00 19:23.00 19:08.00
Garrett Walter Midd-West High School +1:03.00 20:13.00 19:10.00
Jace Kreamer Midd-West High School -29.00 19:11.00 19:40.00
Tanner Reed Milton Area +17.00 19:32.00 19:15.00
Cody Brooks Mifflinburg +1.00 19:18.00 19:17.00
Tracey Brown Wyalusing Valley Area +16.00 19:40.00 19:24.00
Yoangelys Cedeno Shikellamy +34.00 20:02.00 19:28.00
Jeff Gao Athens Area -23.00 19:29.00 19:52.00
Matt Dunkle Troy +1:06.00 20:36.00 19:30.00
Noah Bella Bloomsburg +1:58.00 21:28.00 19:30.00
Sam Perri Athens Area +21.00 19:55.00 19:34.00
Mackenzie Jones Danville Area +10.00 19:46.00 19:36.00
Ashley Blair Selinsgrove +2:08.00 21:46.00 19:38.00
Sean Wither South Williamsport -5.00 19:41.00 19:46.00
Dylan Heller Shikellamy -6.00 19:42.00 19:48.00
Jordan Isabell Towanda -20.00 19:43.00 20:03.00
Benjamin Williams Cowanesque Valley +2:28.00 22:12.00 19:44.00
Jack Temple Lewisburg Area -7.00 19:47.00 19:54.00
Eric Sink Central Columbia +1:18.00 21:09.00 19:51.00
Jordan Pedro Sullivan County +1:11.00 21:03.00 19:52.00
Kegan Wagner Jersey Shore Area +23.00 20:18.00 19:55.00
Mike Walter Athens Area -8.00 19:58.00 20:06.00
Jon Pedro Sullivan County +58.00 20:58.00 20:00.00
Joey Messmer Wellsboro Area +1:06.00 21:08.00 20:02.00
Alden Weiner Wellsboro Area +1:23.00 21:25.00 20:02.00
Caleb Bieser Cowanesque Valley +1:31.00 21:34.00 20:03.00
John Merrifield Hughesville +34.00 20:41.00 20:07.00
Nate Lincoln Bloomsburg +29.00 20:38.00 20:09.00
Micah Beiter Loyalsock Township +1:12.00 21:22.00 20:10.00
Ethan Ace Wyalusing Valley Area -27.00 20:13.00 20:40.00
Allison Graham Lewisburg Area +26.00 20:40.00 20:14.00
Jenna Farmer Lewisburg Area +1:59.00 22:13.00 20:14.00
John Wilson Southern Columbia Area +7.00 20:32.00 20:25.00
Jake Mashack Central Columbia +12.00 20:41.00 20:29.00
Katelin Purdy Towanda -3:51.00 20:30.00 24:21.00
Sarah Lemon Mifflinburg -1:50.00 20:31.00 22:21.00
Maddy Messa Danville Area -18.00 20:37.00 20:55.00
Jeremy Marshall Sayre Area -1:56.00 20:56.00 22:52.00
John Misner Sayre Area -3:28.00 20:56.00 24:24.00
Lydia Werner Northeast Bradford +19.00 21:16.00 20:57.00
Katelyn Maffei Danville Area +16.00 21:21.00 21:05.00
Jordan Hartzell Lewisburg Area -23.00 21:09.00 21:32.00
Dalton Messmer Wellsboro Area -41.00 21:12.00 21:53.00
Dalton Yoder Midd-West High School +2:08.00 23:24.00 21:16.00
Brett Long Shamokin Area +13.00 21:30.00 21:17.00
Brandon Ulmer Montoursville Area +28.00 21:46.00 21:18.00
Lee Pitonyiak Columbia Montour Area Vo Tech +4.00 21:22.00 21:18.00
Jordyn Coffee Wellsboro Area -2:21.00 21:20.00 23:41.00
Jada Jackson Wellsboro Area -53.00 21:22.00 22:15.00
Kaylee Long Milton Area -1:58.00 21:23.00 23:21.00
Ben Kline Midd-West High School -27.00 21:23.00 21:50.00
Sydney Beeman Sayre Area +42.00 22:05.00 21:23.00
Janelle Peachy Midd-West High School +17.00 21:42.00 21:25.00
Kayla Trimble Montoursville Area +1:23.00 22:49.00 21:26.00
Gabe Slodysko Columbia Montour Area Vo Tech -28.00 21:32.00 22:00.00
Chantelle Skavery Mount Carmel Area +1:17.00 22:53.00 21:36.00
Kristin Smith Milton Area +40.00 22:18.00 21:38.00
Draven Faus Shamokin Area +1:46.00 23:24.00 21:38.00
Victoria Ackley Towanda -22.00 21:47.00 22:09.00
Quin Abercrombie Canton Area +2:00.00 23:51.00 21:51.00
Maria Hudock Athens Area -56.00 21:54.00 22:50.00
Corinne Thomas Warrior Run +11.00 22:06.00 21:55.00
Ben Miller Central Columbia -1:18.00 22:01.00 23:19.00
Beatrice Ferguson Jersey Shore Area +1:12.00 23:13.00 22:01.00
Annelyse Matzinger Montoursville Area -14.00 22:15.00 22:29.00
Philip Bennett Sayre Area +4.00 22:19.00 22:15.00
Brittany Weiskopf North Penn - Mansfield +6.00 22:22.00 22:16.00
Morgan Sutton Wyalusing Valley Area +1:23.00 23:41.00 22:18.00
David Zavetsky Wellsboro Area -28.00 22:21.00 22:49.00
Bethany Lambert Sullivan County -14.00 22:22.00 22:36.00
Sammi Bailey Wellsboro Area -1:33.00 22:26.00 23:59.00
Jared Slodysko Columbia Montour Area Vo Tech +18.00 22:44.00 22:26.00
Paige Kratzer Shikellamy +1.00 22:29.00 22:28.00
Kayla Fulp Mifflinburg +3:01.00 25:32.00 22:31.00
Kara Devine Lewisburg Area +8.00 22:46.00 22:38.00
Emily Webb Warrior Run -1:02.00 22:41.00 23:43.00
Pam Kelley Wyalusing Valley Area +1:08.00 23:49.00 22:41.00
Emily Yackiel Bloomsburg +49.00 23:37.00 22:48.00
Camryn Keane Wellsboro Area -27.00 22:49.00 23:16.00
Hannah Spotts Mifflinburg +3:18.00 26:14.00 22:56.00
Malayna Rowe Mifflinburg -55.00 23:10.00 24:05.00
Pearl Patterson Jersey Shore Area +32.00 23:42.00 23:10.00
Gabrielle Strzelecki Central Columbia -13.00 23:11.00 23:24.00
Cassie Johnson Northeast Bradford +55.00 24:07.00 23:12.00
Alyssa Turner Northeast Bradford -1:02.00 23:15.00 24:17.00
Randy Marks Bloomsburg +54.00 24:10.00 23:16.00
Annie Sweeney Wellsboro Area +10.00 23:27.00 23:17.00
Emily Eck Southern Columbia Area +37.00 24:11.00 23:34.00
Timothy Kirk Bloomsburg +53.00 24:27.00 23:34.00
Ezoza Ismailova Towanda +9.00 23:45.00 23:36.00
Kelly Kramer Sullivan County +1:48.00 25:27.00 23:39.00
Christina Troutman Shamokin Area +2:17.00 26:00.00 23:43.00
Alexis Kiess Sullivan County +6.00 23:58.00 23:52.00
Mackenzie Doyle Sullivan County -53.00 23:58.00 24:51.00
Jackie Wapple Selinsgrove +9.00 24:09.00 24:00.00
Emily Madigan Athens Area -29.00 24:01.00 24:30.00
Caitlynn Butler Wellsboro Area +11.00 24:16.00 24:05.00
Alexa Landis Canton Area +1:36.00 25:42.00 24:06.00
Alexa Randall Warrior Run -1:22.00 24:09.00 25:31.00
Heather Merrifield Hughesville +33.00 24:43.00 24:10.00
Paige Weston Jersey Shore Area -48.00 24:11.00 24:59.00
Michaela Courtney Athens Area -1:45.00 24:13.00 25:58.00
Kyleigh Ward Wyalusing Valley Area -14.00 24:25.00 24:39.00
Kinslee Kriner Towanda -32.00 24:26.00 24:58.00
Taylor Arnold Northeast Bradford -31.00 24:27.00 24:58.00
Cassidy Bellows Canton Area +1:12.00 25:53.00 24:41.00
Danielle Kline Montoursville Area +29.00 25:15.00 24:46.00
Emily McMahon Sullivan County -31.00 24:47.00 25:18.00
Maddie Murtin Central Columbia -38.00 25:00.00 25:38.00
Leah Ward Troy -42.00 25:03.00 25:45.00
Sam Romania Southern Columbia Area +38.00 25:43.00 25:05.00
Claudia Kuhns Midd-West High School +44.00 25:54.00 25:10.00
Megan McClelland Wyalusing Valley Area +3:56.00 29:09.00 25:13.00
Taylor Krusen Cowanesque Valley +2:15.00 27:30.00 25:15.00
Haley Naugle Jersey Shore Area -31.00 25:16.00 25:47.00
Faith Cryan Troy +1:02.00 26:27.00 25:25.00
Emma Fox Loyalsock Township +3:04.00 28:29.00 25:25.00
Taylor Hull Sullivan County -21.00 25:32.00 25:53.00
Kylee Webb Midd-West High School +8.00 25:44.00 25:36.00
Jacqualin Lyden Mount Carmel Area +55.00 26:42.00 25:47.00
Rebecca Brown Canton Area -1:37.00 25:49.00 27:26.00
Vanessa Klemas Mount Carmel Area -3:02.00 25:54.00 28:56.00
Sabrina Heier Bloomsburg +1:46.00 27:54.00 26:08.00
Alexandra Evans Southern Columbia Area +15.00 26:40.00 26:25.00
Julia Mudrock Southern Columbia Area -15.00 26:38.00 26:53.00
Meghan Rogers Troy +32.00 27:22.00 26:50.00
Taylor Knorr Central Columbia -2:28.00 27:37.00 30:05.00
Sarah Padner Central Columbia -37.00 27:44.00 28:21.00
Emma Simpson Troy -3:02.00 30:15.00 33:17.00
Sarah Drucker Bloomsburg +1:51.00 32:33.00 30:42.00