Complete Results

Licensed to PIAA - District #6 T&F Champ. Meet            HY-TEK's Meet Manager
           AAA District VI Track and Field Championships - 5/19/2016           
                                     PIAA                                      
                           Mansion Park, Altoona, PA                           
                                    Results                                    
 
Event 301  Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================================
 Dist Record: R 9:20.74  1985        State College, State College              
                         Gardiner, Gold, Lynch, Roe                        
                9:35.48  SQS
    School                                               Seed     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 State College Area High School                    9:30.62    9:48.40                  
  2 Central Mountain                                 10:08.11   10:00.43                  
  3 Mifflin County High School                       10:02.17   10:02.19                  
  4 Bellefonte Area                                  10:08.10   10:03.85                  
  5 Altoona Area                                     10:37.24   10:44.22                  
  6 Somerset Area                                    10:43.49   11:00.88                  
 
Event 302  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================================
 Dist Record: R 15.00  2015        Rachel Wylie, State                         
                15.50  SQS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Wylie, Rachel             12 State                  15.18      15.07qSQS               3 
  2 Rohrbach, Jordan          11 State                  15.84      15.57q                  1 
  3 Kennedy, Kelsie           12 Mifflin County         15.76      16.26q                  2 
  4 Kelly, Maura              11 Altoona                17.14      17.11q                  3 
  5 Spratt, Olivia            12 Bellefonte             16.60      17.29q                  1 
  6 Close, Elizabeth          10 Somerset               16.94      17.40q                  2 
  7 Snyder, Aly                9 Hollidaysburg          16.94      17.45q                  3 
  8 Macvean, Nina             11 Hollidaysburg          17.74      17.75q                  1 
  9 Hunter, Quinn             11 Hollidaysburg          18.51      17.88                   2 
 10 Bressler, Madison         10 Mifflin County         17.68      18.13                   1 
 11 Overdorf, Olivia          12 Central Mts            18.10      18.17                   2 
 12 Herron, Willow            10 Somerset               18.84      18.27                   1 
 13 Walker, Amelia            10 Bellefonte             18.84      18.63                   3 
 14 Kauffman, Hannah          11 Mifflin County         18.94      18.74                   3 
 15 Hallinan, Kaylene         11 Altoona                18.74      18.78                   1 
 16 Linn, Andrea              10 Bellefonte             19.24      19.32                   2 
 -- Craig, Liana              10 State                  17.24         FS                   2 
 
Event 302  Girls 100 Meter Hurdles
=========================================================================================
 Dist Record: R 15.00  2015        Rachel Wylie, State                         
                15.50  SQS
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Wylie, Rachel             12 State                  15.07      14.79RSQS              
  2 Rohrbach, Jordan          11 State                  15.57      15.61                  
  3 Kennedy, Kelsie           12 Mifflin County         16.26      15.95                  
  4 Kelly, Maura              11 Altoona                17.11      16.88                  
  5 Snyder, Aly                9 Hollidaysburg          17.45      17.10                  
  6 Spratt, Olivia            12 Bellefonte             17.29      17.12                  
  7 Close, Elizabeth          10 Somerset               17.40      17.18                  
  8 Macvean, Nina             11 Hollidaysburg          17.75      17.36                  
 
Event 303  Girls 100 Meter Dash
============================================================================================
 Dist Record: R 12.20  1992        Tanya Harris, Penn Cambria                  
                12.50  SQS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Givens, Taylor            10 State                  12.37      12.43qSQS               2 
  2 Wyland, Ali               11 Hollidaysburg          12.29      12.51q                  3 
  3 Crawford, Haley           12 State                  12.41      12.60q                  1 
  4 VonColln, Jasmine         10 Altoona                12.64      12.71q                  1 
  5 Loe, Emada                10 Johnstown              12.87      12.98q                  2 
  6 Sampson, Katrina          12 Johnstown              13.36      13.33q                  3 
  7 Edwards, Mariah           11 Altoona                13.54      13.45q                  2 
  8 Brooks, Morgan            12 Bellefonte             13.64      13.47q                  3 
  9 Sky, Mandy                10 Hollidaysburg          13.45      13.50                   1 
 10 Barger, Hunter             9 Central Mts            13.62      13.59                   1 
 11 Bollinger, Sophia         11 State                  13.84      13.70                   3 
 12 Akeley, Macy              10 Central Mts            13.91      13.79                   3 
 13 Snowberger, Breonna        9 Hollidaysburg          13.73      13.82                   2 
 13 Kirwin, Mackenzie         10 Altoona                13.98      13.82                   3 
 15 Weimer, Maria             10 Somerset               14.20      13.88                   2 
 16 Bender, Courtney          12 Mifflin County         13.94      13.94                   2 
 17 Scott, Chelsey            11 Mifflin County         14.14      14.05                   1 
 18 Dirienzo, Mia             10 Somerset               14.42      14.35                   1 
 19 Himes, Logan              11 Mifflin County         14.23      14.42                   3 
 
Event 303  Girls 100 Meter Dash
=========================================================================================
 Dist Record: R 12.20  1992        Tanya Harris, Penn Cambria                  
                12.50  SQS
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Givens, Taylor            10 State                  12.43      12.33 SQS              
  2 Wyland, Ali               11 Hollidaysburg          12.51      12.40 SQS              
  3 Crawford, Haley           12 State                  12.60      12.59                  
  4 VonColln, Jasmine         10 Altoona                12.71      12.76                  
  5 Loe, Emada                10 Johnstown              12.98      12.84                  
  6 Sampson, Katrina          12 Johnstown              13.33      13.38                  
  7 Edwards, Mariah           11 Altoona                13.45      13.49                  
  8 Brooks, Morgan            12 Bellefonte             13.47      13.58                  
 
Event 304  Girls 1600 Meter Run
=========================================================================================
 Dist Record: R 4:57.72  1982        Lynne Strauss, State College              
                5:12.25  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Fedkina, Natasha          12 State                5:04.95    5:04.11 SQS              
  2 Curtin, Catherine         11 State                5:18.79    5:16.39                  
  3 Laughner, Alyssa          10 Central Mts          5:17.24    5:19.18                  
  4 Simon, Emma                9 State                5:23.13    5:26.69                  
  5 Reese, Erin               12 Central Mts          5:24.40    5:29.87                  
  6 Chan, Rosie                9 Somerset             6:05.60    5:44.96                  
  7 Nesbitt, Ellie             9 Central Mts          5:49.13    5:47.09                  
  8 Woy, Jane                 12 Somerset             5:51.40    5:53.46                  
  9 Kuykendall, Lauren         9 Mifflin County       6:07.18    5:55.41                  
 10 Gilles, Megan             11 Hollidaysburg        5:58.76    5:57.08                  
 11 Rosas, Kayla              10 Altoona              5:45.44    5:58.03                  
 12 Aurand, Sophia            10 Mifflin County       5:48.95    6:00.92                  
 13 Lemons, Erin              12 Bellefonte           6:10.48    6:01.38                  
 14 Baker, Regan               9 Altoona              6:01.66    6:02.81                  
 15 Hatch, Rylee              11 Altoona              5:59.42    6:03.57                  
 16 Herwig, Rebecca           12 Somerset             5:57.81    6:04.72                  
 17 Knupp, Lindsay            10 Bellefonte           7:20.16    8:50.43                  
 
Event 305  Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================================
 Dist Record: R 48.69  2015        State College Area High School, State       
                       E Domico, T Givens, R Wylie, H Crawford           
                49.75  SQS
    School                                               Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 State College Area High School                      49.08      48.59RSQS              
  2 Hollidaysburg Area                                  50.90      50.35                  
  3 Altoona Area                                        52.24      52.64                  
  4 Central Mountain                                    53.89      52.75                  
  5 Greater Johnstown                                   54.52      52.81                  
  6 Bellefonte Area                                     54.45      53.90                  
  7 Mifflin County High School                          54.36      53.99                  
  8 Somerset Area                                       53.71      54.09                  
 
Event 306  Girls 400 Meter Dash
============================================================================================
 Dist Record: R 57.87  1982        Lori Kimbrough, Lewistown                   
                58.80  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Wilkinson, Makenzie       12 Hollidaysburg          60.76      60.71                   3 
  2 Wicks, Zoe                11 State                  60.48      60.76                   3 
  3 McCaleb, Sadie            10 Central Mts            63.00      62.04                   3 
  4 Prendergast, Allison      10 Mifflin County         63.34      63.03                   3 
  5 Durn, Madeline            12 Bellefonte             63.75      63.66                   2 
  6 Bollinger, Sophia         11 State                  64.34      63.67                   2 
  7 Seibel, Carolyn            9 Bellefonte             65.13      63.98                   1 
  8 Lytle, Jenna              10 Altoona                63.50      64.40                   2 
  9 Rohrer, Haylee            12 Somerset               63.96      64.42                   2 
 10 Bender, Courtney          12 Mifflin County         64.91      64.83                   2 
 11 Wray, Kenzie              12 Mifflin County         65.86      65.29                   1 
 12 Vogel, Cassandra          10 Bellefonte             65.91      65.43                   1 
 13 Moyer, Morgan             10 Altoona                65.84      65.49                   1 
 14 Wandell, Faith             9 Central Mts            66.00      65.95                   1 
 15 Muhammad, Fatima          11 Johnstown              67.19      66.08                   1 
 16 Renninger, Jamey          12 Central Mts            62.57      66.83                   3 
 17 Hnatenko, Tania           11 State                  67.54      74.37                   1 
 
Event 307  Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================================
 Dist Record: R 45.09  2015        Rachel Wylie, State                         
                46.25  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Wylie, Rachel             12 State                  44.12      44.95RSQS               3 
  2 Rohrbach, Jordan          11 State                  45.54      45.45 SQS               3 
  3 Kennedy, Kelsie           12 Mifflin County         46.96      46.91                   3 
  4 Close, Elizabeth          10 Somerset               49.32      48.18                   3 
  5 Snyder, Aly                9 Hollidaysburg          49.97      48.78                   3 
  6 Craig, Liana              10 State                  49.06      48.95                   3 
  7 Hunter, Quinn             11 Hollidaysburg          49.65      50.39                   3 
  7 McCloy, Grayson           12 Central Mts            51.44      50.39                   2 
  9 Bressler, Madison         10 Mifflin County         52.34      51.64                   2 
 10 Walker, Amelia            10 Bellefonte             54.44      51.66                   1 
 11 Wilkes, Madison           10 Altoona                53.18      51.90                   1 
 12 Herron, Willow            10 Somerset               51.59      52.26                   2 
 13 Horten, Baylie             9 Altoona                52.80      52.74                   2 
 14 Spratt, Olivia            12 Bellefonte             51.91      53.00                   2 
 15 Bielski, Emily            11 Mifflin County         53.04      53.21                   1 
 16 Benton, Madison           10 Altoona                53.24      54.29                   1 
 17 Overdorf, Olivia          12 Central Mts            51.14      55.59                   3 
 
Event 308  Girls 800 Meter Run
============================================================================================
 Dist Record: R 2:12.15  2009        Chloe Schmidt, State College              
                2:18.47  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Fedkina, Natasha          12 State                2:16.07    2:17.69 SQS               2 
  2 Piergallini, Rebecca      11 Central Mts          2:23.34    2:24.28                   2 
  3 Neely, Julia              10 State                2:22.84    2:28.31                   2 
  4 Maras, Emma                9 State                2:31.80    2:29.77                   2 
  5 Wilkinson, Makenzie       12 Hollidaysburg        2:24.73    2:29.98                   2 
  6 Kibe, Alexis              12 Mifflin County       2:31.86    2:32.02                   2 
  7 Fowler, Maria             12 Mifflin County       2:33.55    2:32.39                   2 
  8 Sehn, Angelina            10 Somerset             2:37.52    2:35.16                   1 
  9 Book, Jessica             12 Bellefonte           2:32.90    2:35.97                   2 
 10 McCarthy, Samantha        11 Bellefonte           2:36.16    2:37.52                   1 
 11 Hatch, Rylee              11 Altoona              2:40.58    2:37.69                   1 
 12 Myers, Madison            10 Central Mts          2:43.00    2:39.78                   1 
 13 Corle, Lauryn              9 Altoona              2:40.34    2:40.51                   1 
 14 Robinette, Morgan          9 Mifflin County       2:34.99    2:43.91                   2 
 15 Noel, Karlee              10 Altoona              2:40.65    2:44.02                   1 
 16 Basala, Sara               9 Somerset             2:45.00    2:49.34                   1 
 17 Herwig, Rebecca           12 Somerset             2:45.00    2:51.14                   1 
 
Event 309  Girls 200 Meter Dash
============================================================================================
 Dist Record: R 25.26  2004        Rachel Gehret, Altoona Area                 
                25.91  SQS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Crawford, Haley           12 State                  25.26      25.60qSQS               3 
  2 Wyland, Ali               11 Hollidaysburg          26.06      26.14q                  2 
  3 Frazier, Darci             9 Hollidaysburg          26.93      26.60q                  1 
  4 Loe, Emada                10 Johnstown              28.62      27.18q                  3 
  5 Barger, Hunter             9 Central Mts            28.17      27.62q                  2 
  6 Edwards, Mariah           11 Altoona                28.04      27.76q                  1 
  7 Craig, Liana              10 State                  28.75      28.25q                  2 
  8 Berger, Anna              11 Central Mts            28.43      28.26q                  3 
  9 Weimer, Maria             10 Somerset               29.42      28.70                   1 
 10 Moyer, Morgan             10 Altoona                29.37      28.89                   3 
 11 Marteeney, Chandler       12 Somerset               28.84      29.03                   2 
 12 Wray, Kenzie              12 Mifflin County         30.05      29.38                   3 
 13 Heverly, Alexis           10 Bellefonte             29.23      29.44                   1 
 13 Scott, Chelsey            11 Mifflin County         29.34      29.44                   2 
 15 Himes, Logan              11 Mifflin County         29.74      30.01                   1 
 16 Morgante, Kathryn          9 Bellefonte             29.65      30.35                   2 
 17 Hnatenko, Tania           11 State                  32.44      31.73                   1 
 
Event 309  Girls 200 Meter Dash
=========================================================================================
 Dist Record: R 25.26  2004        Rachel Gehret, Altoona Area                 
                25.91  SQS
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Crawford, Haley           12 State                  25.60      25.29 SQS              
  2 Wyland, Ali               11 Hollidaysburg          26.14      25.78 SQS              
  3 Frazier, Darci             9 Hollidaysburg          26.60      26.73                  
  4 Loe, Emada                10 Johnstown              27.18      27.12                  
  5 Barger, Hunter             9 Central Mts            27.62      27.93                  
  6 Edwards, Mariah           11 Altoona                27.76      28.19                  
  7 Craig, Liana              10 State                  28.25      28.62                  
  8 Berger, Anna              11 Central Mts            28.26      28.63                  
 
Event 310  Girls 3200 Meter Run
=========================================================================================
 Dist Record: R 10:34.78  1982        Lynne Strauss, State College             
                11:13.30  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Almarzooqi, Sarah         12 State               11:19.55   11:28.74                  
  2 Reese, Erin               12 Central Mts         11:40.20   11:55.33                  
  3 Laughner, Alyssa          10 Central Mts         12:39.40   11:55.69                  
  4 Saylor, Cailin            10 State               11:53.44   12:05.06                  
  5 Hoaglund, Anya            12 Bellefonte          12:12.90   12:18.03                  
  6 Garvin, Haley             11 State               12:33.94   12:25.30                  
  7 Hassinger, Amanda         12 Mifflin County      12:07.25   12:31.95                  
  8 Woy, Jane                 12 Somerset            12:31.82   12:36.20                  
  9 Parks, Grace               9 Mifflin County      12:23.28   12:37.19                  
 10 Nesbitt, Ellie             9 Central Mts         12:18.61   12:46.07                  
 11 Chan, Rosie                9 Somerset            12:30.58   12:56.34                  
 12 Aurand, Sophia            10 Mifflin County      12:51.44   13:03.63                  
 13 Baker, Regan               9 Altoona             12:58.42   13:15.92                  
 
Event 311  Girls 4x400 Meter Relay
=========================================================================================
 Dist Record: R 3:58.81  1982        State College, State College              
                         Skipper, Spalvins, Bisztray, White                
                4:02.50  SQS
    School                                               Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 State College Area High School                    3:59.50    3:57.36RSQS              
  2 Hollidaysburg Area                                4:11.09    4:09.52                  
  3 Altoona Area                                      4:21.44    4:12.70                  
  4 Central Mountain                                  4:15.50    4:13.71                  
  5 Mifflin County High School                        4:11.94    4:20.19                  
  6 Somerset Area                                     4:23.61    4:21.91                  
  7 Bellefonte Area                                   4:27.26    4:25.67                  
 
Event 312  Girls High Jump
=========================================================================================
 Dist Record: R 5-07.25  1995        Betsy Moore, Indian Valley                
                5-03.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 McCloy, Grayson           12 Central Mts          5-03.00    4-11.00                  
  2 Spratt, Olivia            12 Bellefonte           5-01.00    4-11.00                  
  3 Woomer, Lauren            11 Altoona              4-10.00    4-11.00                  
  3 Jodon, Paige               9 Hollidaysburg        5-00.00    4-11.00                  
  5 McCready, Madison         10 Hollidaysburg        4-08.00    4-09.00                  
  6 Wible, Kathy               9 Altoona              4-08.00    4-09.00                  
  7 Ciccolini, Skylar          9 Mifflin County       5-00.00    4-07.00                  
  7 Evanitsky, Rebecca        12 Mifflin County       4-10.00    4-07.00                  
  9 Linn, Andrea              10 Bellefonte           4-08.00    4-07.00                  
  9 Yoder, Hannah             11 State                4-06.00    4-07.00                  
  9 Kane, Kassidy             11 State                4-08.00    4-07.00                  
 12 Gonsman, Julia             9 Altoona              5-00.00    4-05.00                  
 12 Weaver, Madison           11 Central Mts          4-08.00    4-05.00                  
 -- McConaughey, Sierra       10 Mifflin County       4-06.00         NH                  
 -- Rowe, Jasmine             10 Johnstown            4-10.00         NH                  
 -- Despot, Alexis            10 Hollidaysburg        4-06.00         NH                  
 
Event 313  Girls Pole Vault
=========================================================================================
 Dist Record: R 12-05  2014        Hannah Mulhern, Altoona Area                
             11-00.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Thompson, Kinsey          12 State               11-06.00   12-00.00 SQS              
  2 Reed, Lyndsey              9 State               11-09.00   11-06.00 SQS              
  3 Lidwell, Morgan           11 Altoona             10-06.00   10-00.00                  
  4 Plute, Lily               10 State                9-03.00    9-00.00                  
  5 Fulchiero, Madilyn         9 Altoona              7-06.00    8-00.00                  
  5 Wagner, Alexis            11 Hollidaysburg        8-06.00    8-00.00                  
  7 Kuhn, Aubrey              11 Bellefonte           8-06.00    8-00.00                  
  7 Bielski, Emily            11 Mifflin County       8-06.00    8-00.00                  
  9 Sehn, Angelina            10 Somerset             7-00.00    7-06.00                  
  9 Richner, Kelsie           11 Bellefonte           8-06.00    7-06.00                  
  9 Krier, Rachel              9 Altoona              8-00.00    7-06.00                  
 12 Basala, Sara               9 Somerset             7-00.00    7-00.00                  
 12 Brashaer, Cailin          11 Hollidaysburg        7-06.00    7-00.00                  
 12 Courter, Maranda          11 Central Mts          8-00.00    7-00.00                  
 12 Fultz, Jackelyn           11 Mifflin County       6-06.00    7-00.00                  
 12 Clayton, Abigail           9 Hollidaysburg        7-00.00    7-00.00                  
 
Event 314  Girls Long Jump
=========================================================================================
 Dist Record: R 19-00.50  2006        Rachel Gehret, Altoona Area              
                17-06.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Karpenko, Veronika        12 State               18-07.50   18-03.00 SQS              
  2 Givens, Taylor            10 State               18-05.25   17-11.50 SQS              
  3 Frazier, Darci             9 Hollidaysburg       17-01.00   17-08.75 SQS              
  4 VonColln, Jasmine         10 Altoona             17-08.00   17-03.25                  
  5 Rowe, Jasmine             10 Johnstown           15-07.75   16-03.50                  
  6 Robison, Laken            10 Somerset            15-07.25   15-09.00                  
  7 Maclay, Laurel            11 Mifflin County      15-11.00   15-08.00                  
  8 Berger, Anna              11 Central Mts         15-04.00   15-06.00                  
  9 Wagner, Alexis            11 Hollidaysburg       14-10.50   15-04.50                  
 10 Smith, Abby                9 Somerset            14-09.00   14-09.00                  
 11 Shirey, Summer            11 Bellefonte          14-05.50   14-08.50                  
 12 Kirwin, Mackenzie         10 Altoona             14-05.75   14-08.00                  
 12 Evanitsky, Rebecca        12 Mifflin County      15-02.00   14-08.00                  
 14 McConaugh, Serena         10 Mifflin County      15-03.00   14-07.00                  
 15 Gallagher, Kara           10 Hollidaysburg       14-03.50   14-05.50                  
 16 Van Lenten, Meghan        12 Somerset            15-03.00   14-04.75                  
 17 Stangl, Rhiannon          11 Altoona             15-00.75   13-11.50                  
 18 Register, McCartney       11 Central Mts         14-10.75   13-10.00                  
 19 Hay, Emily                11 Somerset            14-07.50   13-05.00                  
 20 Yoder, Hannah             11 State               14-05.50   13-03.00                  
 21 Smith, Gina               10 Johnstown           12-00.00   13-01.00                  
 22 Seibel, Hailey            11 Bellefonte          13-01.00   13-00.25                  
 -- Smith, Lelani             10 Central Mts         12-05.25         ND                  
 
Event 315  Girls Triple Jump
=========================================================================================
 Dist Record: R 39-09  2015        Veronika Karpenko, State                    
             36-06.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Karpenko, Veronika        12 State               39-09.00   38-01.75 SQS              
  2 Lytle, Jenna              10 Altoona             35-01.75   35-04.00                  
  3 Givens, Taylor            10 State               35-06.50   33-10.00                  
  4 Evanitsky, Rebecca        12 Mifflin County      34-02.00   33-10.00                  
  5 Wagner, Alexis            11 Hollidaysburg       31-07.00   33-08.25                  
  6 Register, McCartney       11 Central Mts         32-08.50   32-05.50                  
  7 Paige, Madisen            12 Bellefonte          31-04.00   32-04.75                  
  8 Stangl, Rhiannon          11 Altoona             31-07.00   32-04.25                  
  9 Hay, Emily                11 Somerset            33-01.00   32-03.25                  
 10 Sky, Mandy                10 Hollidaysburg       31-11.75   32-02.75                  
 11 Horten, Baylie             9 Altoona             31-06.00   32-00.75                  
 12 Kane, Kileigh              9 State               29-05.00   31-08.00                  
 13 Robison, Laken            10 Somerset            31-03.00   31-05.50                  
 13 Van Lenten, Meghan        12 Somerset            31-07.00   31-05.50                  
 15 Maclay, Laurel            11 Mifflin County      31-04.00   31-01.75                  
 16 Shirey, Summer            11 Bellefonte          32-01.00   31-00.75                  
 17 Seibel, Hailey            11 Bellefonte          29-10.00   29-11.50                  
 18 Gallagher, Kara           10 Hollidaysburg       30-03.75   29-06.25                  
 19 Hannon, Lexie             12 Mifflin County      30-04.00   28-08.75                  
 20 Smith, Lelani             10 Central Mts         27-06.00   27-02.50                  
 -- Rowe, Jasmine             10 Johnstown                            ND                  
 -- Diehl, Johna               9 Central Mts         29-08.75         ND                  
 -- Smith, Abby                9 Somerset            30-06.75         ND                  
 
Event 316  Girls Shot Put
=========================================================================================
 Dist Record: R 39-11.50  2007        Lynnette Howard, Altoona Area            
                37-06.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Bair, Jordan              11 State               39-05.75   38-08.00 SQS              
  2 Sunderland, Lauryn        11 Mifflin County      35-05.00   34-05.00                  
  3 Mencer, Jina              11 Altoona             34-06.00   32-07.00                  
  4 Wolf, Jada                 9 Altoona             30-10.50   31-05.00                  
  5 Hicks, Emmy               11 State               29-06.00   31-00.00                  
  6 Hammaker, Rebekah         11 Hollidaysburg       34-04.00   30-09.00                  
  7 Bressler, Makenzie        12 Mifflin County      30-00.00   29-09.00                  
  8 Woodring, Sadie           12 Bellefonte          30-10.00   28-11.00                  
  9 Marucci, Madison          11 Bellefonte          31-03.00   28-07.00                  
 10 Seeland, Esther           10 State               33-09.00   28-02.00                  
 11 Pighetti, Gabrielle       10 Bellefonte          34-07.00   27-08.00                  
 12 Hallinan, Lindsey         10 Altoona             30-04.00   27-05.00                  
 13 Wright, Olivia            10 Hollidaysburg       20-11.00   23-08.00                  
 14 Rinker, Makenzie           9 Hollidaysburg       25-00.00   22-07.00                  
 15 Dickey, Alyssa            10 Central Mts         23-08.00   21-06.00                  
 16 Miller, Ashley             9 Central Mts         24-08.00   21-04.00                  
 17 Buck, Alyssa              10 Somerset            22-09.00   20-09.00                  
 -- Teenie, Shania            12 Mifflin County      30-03.00         ND                  
 -- Fritz, Alivia              9 Somerset            21-02.00         ND                  
 -- Silverstrim, Zoey         12 Central Mts         29-05.00         ND                  
 
Event 317  Girls Discus Throw
=========================================================================================
 Dist Record: R 124-07  1989        Shannon Clapper, Hollidaysburg             
                118-00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Hallinan, Lindsey         10 Altoona               114-03  118-08.00 SQS              
  2 Bair, Jordan              11 State                 120-07  118-08.00 SQS              
  3 Woodring, Sadie           12 Bellefonte             99-11  107-06.00                  
  4 Pighetti, Gabrielle       10 Bellefonte             98-05  101-03.00                  
  5 Seeland, Esther           10 State                  99-03   97-04.00                  
  6 Hammaker, Rebekah         11 Hollidaysburg          93-06   96-01.00                  
  7 Sunderland, Lauryn        11 Mifflin County        109-08   95-03.00                  
  8 Bressler, Makenzie        12 Mifflin County        100-11   94-03.00                  
  9 Silverstrim, Zoey         12 Central Mts            94-07   89-01.00                  
 10 Wright, Olivia            10 Hollidaysburg          93-10   85-06.00                  
 11 Irwin, Kierra             12 Altoona                96-04   83-01.00                  
 12 Burke, Kayley             10 Altoona                84-11   78-03.00                  
 13 Probst, Sarah             10 Central Mts            78-08   78-02.00                  
 14 Basala, Sara               9 Somerset               75-01   76-11.00                  
 15 Marucci, Madison          11 Bellefonte             79-10   74-07.00                  
 16 Bielski, Emily            11 Mifflin County         95-07   72-01.00                  
 17 Donovan, Taryn             9 Central Mts            75-00   71-10.00                  
 18 Rinker, Makenzie           9 Hollidaysburg          75-00   65-00.00                  
 19 Hicks, Emmy               11 State                  69-07   60-02.00                  
 -- Fritz, Alivia              9 Somerset               61-05         ND                  
 
Event 318  Girls Javelin Throw
=========================================================================================
 Dist Record: R 154-11  2010        Laura Loht, Indian Valley                  
                122-00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Horner, Jackie            12 State                 125-05  127-08.00 SQS              
  2 Ciccolini, Skylar          9 Mifflin County        128-09  126-04.00 SQS              
  3 Kreuz, Emma               12 Altoona               108-08  109-06.00                  
  4 Strauss, Ellie            11 State                 107-01  106-02.00                  
  5 Benton, Madison           10 Altoona               109-04  105-06.00                  
  6 Silverstrim, Zoey         12 Central Mts           107-00  100-03.00                  
  7 McConaugh, Serena         10 Mifflin County         94-09   94-00.00                  
  8 Koehle, Allison           12 Altoona               100-09   93-08.00                  
  9 Book, Jessica             12 Bellefonte             89-04   91-01.00                  
 10 Wright, Olivia            10 Hollidaysburg          92-02   83-08.00                  
 11 Laughlin, Jenn            12 Mifflin County         88-04   83-01.00                  
 12 Abramowich, Emily          9 Somerset               82-00   81-07.00                  
 13 Buckwalter, Kelsie        10 Central Mts            84-00   76-06.00                  
 14 Buck, Alyssa              10 Somerset               64-01   71-04.00                  
 15 Potson, Denaya             9 State                  69-06   70-03.00                  
 16 Ellis, Katrina             9 Hollidaysburg          79-08   63-00.00                  
 17 Dickey, Alyssa            10 Central Mts            77-00   62-04.00                  
 
Event 701  Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================================
 Dist Record: R 7:49.79  2014        State College Area High School, State Coll
                         C Golembeski, A Milligan,K Adams, M Post          
                8:02.04  SQS
    School                                               Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 State College Area High School                    7:44.74    8:20.25                  
  2 Altoona Area                                      8:09.59    8:28.23                  
  3 Mifflin County High School                        8:23.34    8:49.20                  
  4 Central Mountain                                  8:53.71    9:00.57                  
  5 Hollidaysburg Area                                9:08.95    9:06.08                  
  6 Greater Johnstown                                 9:27.09    9:18.28                  
  7 Somerset Area                                     8:57.40    9:51.55                  
 
Event 702  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================================
 Dist Record: R 14.44  1975        Jeff Shirey, J-Town Votech                  
                15.10  SQS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Gore, Julian              12 Altoona                15.96      15.87q                  1 
  2 Montano, Gino             11 Hollidaysburg          15.54      15.91q                  2 
  3 McClellan, Dylan          11 Altoona                16.04      16.03q                  2 
  4 Patterson, Malik          12 State                  17.04      16.55q                  2 
  5 Toney, Treyvaugn          10 Altoona                15.73      16.64q                  1 
  6 Holoviak, Patrick         11 State                  17.14      16.83q                  1 
  7 Nixdorf, Finn             12 Bellefonte             17.85      17.12q                  2 
  8 Tate, Michael             11 Mifflin County         16.24      17.57q                  1 
  9 Johnson, Ryan             10 Hollidaysburg          17.65      18.10                   1 
 10 Troll, Christopher        10 Somerset               18.56      18.34                   2 
 11 Suydam, Jon               10 Mifflin County         19.18      19.18                   1 
 12 Harshbarger, Zeb          10 Mifflin County         21.54      21.06                   2 
 
Event 702  Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================================
 Dist Record: R 14.44  1975        Jeff Shirey, J-Town Votech                  
                15.10  SQS
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Gore, Julian              12 Altoona                15.87      15.64                  
  2 Montano, Gino             11 Hollidaysburg          15.91      15.85                  
  3 McClellan, Dylan          11 Altoona                16.03      15.86                  
  4 Tate, Michael             11 Mifflin County         17.57      15.90                  
  5 Patterson, Malik          12 State                  16.55      16.26                  
  6 Holoviak, Patrick         11 State                  16.83      16.78                  
  7 Nixdorf, Finn             12 Bellefonte             17.12      16.91                  
  8 Toney, Treyvaugn          10 Altoona                16.64      18.11                  
 
Event 703  Boys 100 Meter Dash
============================================================================================
 Dist Record: R 10.63  2010        Alex Kenney, State Colleg                   
                11.10  SQS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Deblase, Levi             12 Somerset               10.94      11.16q                  3 
  2 Berkins, Darrian          10 Johnstown              11.30      11.19q                  3 
  3 Daman, Tristan            12 State                  10.77      11.29q                  4 
  4 Loe, Exree                11 Johnstown              11.22      11.30q                  2 
  4 Barron, Nathan            10 Somerset               11.24      11.30q                  1 
  6 Herbst, Max               11 State                  11.28      11.41q                  2 
  7 Sankey, Max               10 Altoona                11.32      11.42q                  2 
  8 McDermitt, Alec           12 Altoona                11.64      11.43q                  4 
  9 Molliver, Dylan           12 Hollidaysburg          11.22      11.43                   1 
 10 Lingafelt, Evan           12 Altoona                11.54      11.44                   1 
 11 Ealy, Phillip             12 State                  11.84      11.53                   3 
 12 Howe, Trent                9 Hollidaysburg          11.32      11.64                   3 
 13 Wolford, Joshua           10 Hollidaysburg          11.31      11.79                   4 
 14 Sechler, Malik            11 Mifflin County         11.50      11.82                   1 
 15 Gibson, Bryce             11 Johnstown              11.30      11.87                   4 
 16 Hall, Garrett             11 Mifflin County         12.11      12.03                   2 
 17 Poche, Nicholas           11 Mifflin County         12.14      12.21                   3 
 18 Fox, Jack                 11 Central Mts            12.06      12.23                   4 
 19 Torres, Dunaven           11 Central Mts            12.33      12.31                   2 
 20 Sharp, Andrew              9 Bellefonte             12.62      12.44                   1 
 21 Confer, Austin             9 Central Mts            12.57      12.62                   1 
 22 Fitzgerald, Zachary       11 Bellefonte             12.85      12.80                   2 
 
Event 703  Boys 100 Meter Dash
=========================================================================================
 Dist Record: R 10.63  2010        Alex Kenney, State Colleg                   
                11.10  SQS
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Daman, Tristan            12 State                  11.29      10.84 SQS              
  2 Deblase, Levi             12 Somerset               11.16      10.95 SQS              
  3 Loe, Exree                11 Johnstown              11.30      10.98 SQS              
  4 Berkins, Darrian          10 Johnstown              11.19      11.10 SQS              
  5 McDermitt, Alec           12 Altoona                11.43      11.23                  
  6 Sankey, Max               10 Altoona                11.42      11.26                  
  7 Herbst, Max               11 State                  11.41      11.27                  
  8 Barron, Nathan            10 Somerset               11.30      11.30                  
 
Event 704  Boys 1600 Meter Run
============================================================================================
 Dist Record: R 4:17.37  2011        Wade Endress, Altoona Area                
                4:24.22  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Milligan, Alex            12 State                4:21.79    4:16.80RSQS               2 
  2 Feffer, Nick              11 State                4:20.41    4:21.06 SQS               2 
  3 Snyder, David             12 Hollidaysburg        4:23.69    4:21.43 SQS               2 
  4 George, Brett             12 Altoona              4:28.11    4:22.59 SQS               2 
  5 Mazzariello, Dominic      10 Somerset             4:35.16    4:30.80                   2 
  6 Uliano, Joe               12 Altoona              4:30.57    4:36.12                   2 
  7 Diperna, Chris            11 State                4:42.24    4:44.41                   2 
  8 O'Donnell, Michael        12 Bellefonte           4:41.74    4:48.69                   2 
  9 Kelly, Cody               12 Altoona              4:45.41    4:52.20                   1 
 10 Green, Corbin              9 Central Mts          4:49.02    4:54.71                   1 
 11 Pickett, Sterling         12 Central Mts          4:58.90    5:03.26                   1 
 12 Young, Nick                9 Hollidaysburg        5:03.12    5:05.48                   1 
 13 Miller, Lance             10 Mifflin County       4:56.44    5:05.87                   1 
 14 Falkner, Benjamin         11 Mifflin County       4:56.82    5:07.32                   1 
 15 Fratangelo, Michael       11 Bellefonte           5:09.36    5:13.85                   1 
 16 Frank, Noah               10 Hollidaysburg        5:20.52    5:15.86                   1 
 17 Spangler, Alex            11 Bellefonte           5:27.43    5:21.98                   1 
 18 Bottorf, Chase            12 Central Mts          5:35.68    5:34.21                   1 
 
Event 705  Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================================
 Dist Record: R 41.96  2009        Altoona Area, Altoona Area                  
                       M Treese, B Gehret, D Greene, A Nadolsky          
                43.25  SQS
    School                                               Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Altoona Area                                        43.24      42.81 SQS              
  2 Greater Johnstown                                   43.20      43.25 SQS              
  3 State College Area High School                      43.04      43.76                  
  4 Somerset Area                                       43.43      43.88                  
  5 Mifflin County High School                          45.34      45.96                  
  6 Central Mountain                                    48.26      47.51                  
  7 Hollidaysburg Area                                  46.10      47.98                  
  8 Bellefonte Area                                     48.32      51.16                  
 
Event 706  Boys 400 Meter Dash
============================================================================================
 Dist Record: R 46.39  2010        Brady Gehret, Altoona Area                  
                50.09  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Woods, Noah               11 State                  50.13      49.61 SQS               3 
  2 Oesterling, Noah          12 State                  50.74      49.89 SQS               3 
  3 Molliver, Dylan           12 Hollidaysburg          51.64      51.13                   3 
  4 Lingafelt, Evan           12 Altoona                51.64      51.26                   3 
  5 Hilliard, Craig           12 State                  52.34      51.55                   3 
  6 Howe, Trent                9 Hollidaysburg          52.59      52.16                   3 
  7 George, Andrew            12 Johnstown              51.86      52.91                   3 
  8 Zolnak, Noah              10 Altoona                53.45      53.04                   2 
  9 Henry, Leroy              11 Altoona                52.84      53.11                   2 
 10 Hovis, Cole               10 Bellefonte             53.34      53.65                   2 
 11 Samay, Luke               12 Johnstown              54.39      53.89                   2 
 12 Yakut, Emre               10 Central Mts            54.76      54.16                   2 
 13 Cramer, Dakota            10 Mifflin County         58.17      55.85                   1 
 14 Galbraith, David          12 Mifflin County         56.04      56.09                   1 
 15 Dale, Ethan               12 Central Mts            56.54      57.48                   1 
 16 Bob, Alex                 11 Central Mts            60.19      59.40                   1 
 17 Ben, Charles              12 Johnstown              55.00      60.00                   2 
 
Event 707  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================================
 Dist Record: R 38.58  2010        Chris Carper, Altoona Area                  
                39.80  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Gore, Julian              12 Altoona                40.92      41.13                   2 
  2 Tate, Michael             11 Mifflin County         42.22      41.60                   2 
  3 Steiner, Bryce            12 Bellefonte             42.38      42.34                   2 
  4 Brown, Josh               11 Altoona                43.74      43.30                   2 
  5 Longenecker, Chase         9 State                  43.72      43.69                   2 
  6 Toney, Treyvaugn          10 Altoona                42.12      43.71                   2 
  7 Nixdorf, Finn             12 Bellefonte             44.94      44.17                   1 
  8 Troll, Christopher        10 Somerset               45.89      45.09                   1 
  9 Moses, Donovan            11 State                  45.14      45.18                   1 
 10 Montano, Gino             11 Hollidaysburg          44.20      45.19                   2 
 11 Suydam, Jon               10 Mifflin County         46.84      46.16                   1 
 12 Lowery, Ian                9 Bellefonte             46.74      46.86                   1 
 13 Harshbarger, Zeb          10 Mifflin County         52.55      51.67                   1 
 -- Salamy, Aziz              11 State                  41.24        DNF                   2 
 
Event 708  Boys 800 Meter Run
============================================================================================
 Dist Record: R 1:53.91  2011        Wade Endress, Altoona Area                
                1:57.32  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Milligan, Alex            12 State                1:54.79    1:55.10 SQS               2 
  2 Degleris, Anthony         12 State                1:57.01    1:55.95 SQS               2 
  3 Feffer, Nick              11 State                1:58.94    1:57.31 SQS               2 
  4 Phillips, Seth             9 Mifflin County       2:00.79    1:58.89                   2 
  5 Wolfgang, Garren          10 Mifflin County       2:06.24    1:59.81                   2 
  6 Walker, Cejay              9 Somerset             2:01.52    2:00.46                   2 
  7 George, Brett             12 Altoona              1:57.65    2:02.74                   2 
  8 Yoder, Trenton            12 Mifflin County       2:01.14    2:03.25                   2 
  9 Cowan, Matt               11 Altoona              2:04.31    2:04.57                   2 
 10 Riccardo, James            9 Central Mts          2:12.76    2:09.25                   1 
 11 McCarthy, Brady           11 Altoona              2:11.64    2:09.57                   1 
 12 Allison, Dylan            10 Hollidaysburg        2:14.87    2:11.64                   1 
 13 Whittaker, Kyle           11 Hollidaysburg        2:13.37    2:11.85                   1 
 14 Samay, Luke               12 Johnstown            2:05.00    2:13.08                   2 
 15 Snyder, David             12 Hollidaysburg        1:57.00    2:13.21                   2 
 16 O'Donnell, Michael        12 Bellefonte           2:08.81    2:14.76                   2 
 17 Dale, Ethan               12 Central Mts          2:34.06    2:16.39                   1 
 18 Fratangelo, Michael       11 Bellefonte           2:17.90    2:18.22                   1 
 19 Methven, Daniel            9 Bellefonte           2:21.18    2:19.68                   1 
 20 Hardison, Donald          12 Johnstown            2:15.00    2:20.28                   1 
 21 VanBremen, Kenny          11 Somerset             2:20.09    2:20.36                   1 
 
Event 709  Boys 200 Meter Dash
============================================================================================
 Dist Record: R 21.12  2010        Brady Gehret, Altoona Area                  
                22.50  SQS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Deblase, Levi             12 Somerset               22.36      22.57q                  3 
  2 Loe, Exree                11 Johnstown              22.77      22.71q                  1 
  3 McDermitt, Alec           12 Altoona                23.74      22.91q                  1 
  4 Simon, Gerrell            10 Johnstown              23.39      23.12q                  3 
  4 Sankey, Max               10 Altoona                22.74      23.12q                  2 
  6 Daman, Tristan            12 State                  22.21      23.26q                  4 
  7 George, Andrew            12 Johnstown              23.59      23.52q                  4 
  8 Howe, Trent                9 Hollidaysburg          23.66      23.53q                  3 
  9 Ealy, Phillip             12 State                  23.86      23.56                   2 
 10 Lawhead, Mitchell          9 Altoona                23.54      23.61                   4 
 11 Barron, Nathan            10 Somerset               24.04      23.65                   1 
 12 Wolford, Joshua           10 Hollidaysburg          23.46      24.11                   1 
 13 Hall, Garrett             11 Mifflin County         24.35      24.49                   2 
 14 Fox, Jack                 11 Central Mts            24.91      24.62                   4 
 15 Smith, Aaron              11 Mifflin County         24.59      24.66                   3 
 16 Wagner, Aaron             10 Mifflin County         25.34      25.03                   1 
 17 Hilling, Vlad             10 Hollidaysburg          24.56      25.17                   4 
 18 Sharp, Andrew              9 Bellefonte             25.53      25.21                   1 
 19 Torres, Dunaven           11 Central Mts            25.04      25.22                   3 
 20 Fitzgerald, Zachary       11 Bellefonte             25.49      25.73                   2 
 21 Confer, Austin             9 Central Mts            25.98      25.91                   2 
 
Event 709  Boys 200 Meter Dash
=========================================================================================
 Dist Record: R 21.12  2010        Brady Gehret, Altoona Area                  
                22.50  SQS
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Deblase, Levi             12 Somerset               22.57      22.38 SQS              
  2 Loe, Exree                11 Johnstown              22.71      22.47 SQS              
  3 Simon, Gerrell            10 Johnstown              23.12      22.97                  
  4 Sankey, Max               10 Altoona                23.12      23.06                  
  5 Howe, Trent                9 Hollidaysburg          23.53      23.73                  
  6 Daman, Tristan            12 State                  23.26      23.80                  
 -- McDermitt, Alec           12 Altoona                22.91         FS                  
 
Event 710  Boys 3200 Meter Run
=========================================================================================
 Dist Record: R 9:27.84  1994        Todd Malligan, Altoona Area               
                9:31.71  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Wing, Owen                11 State                9:50.91    9:47.31                  
  2 Macknair, Chayce           9 Mifflin County       9:49.75    9:54.08                  
  3 Isham, Owen                9 State               10:03.22    9:54.27                  
  4 Balogh, Matt              12 State               10:10.61    9:54.65                  
  5 Uliano, Joe               12 Altoona              9:52.37   10:03.31                  
  6 Kelly, Cody               12 Altoona             10:12.92   10:22.83                  
  7 Mazzariello, Dominic      10 Somerset             9:58.73   10:24.03                  
  8 Williams, Greg            10 Altoona             10:34.74   10:30.76                  
  9 Pope, Brett               10 Bellefonte          10:44.12   10:38.75                  
 10 Green, Corbin              9 Central Mts         10:38.41   10:47.56                  
 11 Unger, Dylan              10 Mifflin County      10:49.93   10:48.09                  
 12 Walker, Cejay              9 Somerset            10:51.00   10:59.49                  
 13 Stuck, Robert             11 Mifflin County      11:03.77   11:08.97                  
 14 Pickett, Sterling         12 Central Mts         10:40.11   11:16.26                  
 15 Elder, Michael            11 Hollidaysburg       12:08.00   11:18.21                  
 16 Pensak, Mitchell          11 Bellefonte          11:29.85   11:26.66                  
 17 Rinker, Owen              10 Central Mts         11:04.38   11:31.04                  
 18 Hoaglund, Ian             11 Bellefonte          11:48.65   11:47.64                  
 19 Wilkinson, Izaac           9 Hollidaysburg       11:40.00   11:59.59                  
 20 Young, Nick                9 Hollidaysburg       11:36.00   12:18.70                  
 21 Bowers, Billy             10 Somerset            12:43.23   13:02.71                  
 
Event 711  Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================================
 Dist Record: R 3:16.61  2009        Altoona Area, Altoona Area                
                         M Treese, C Carper, A Nadolsky, B Gehret          
                3:24.03  SQS
    School                                               Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 State College Area High School                    3:23.09    3:18.19 SQS              
  2 Altoona Area                                      3:28.45    3:29.27                  
  3 Mifflin County High School                        3:36.90    3:35.24                  
  4 Hollidaysburg Area                                3:34.00    3:37.10                  
  5 Bellefonte Area                                   3:45.05    3:41.66                  
  6 Somerset Area                                     3:52.75    3:56.04                  
  7 Central Mountain                                  3:59.20    4:01.11                  
 
Event 712  Boys High Jump
=========================================================================================
 Dist Record: R  7-00  2002        Tyler Fedeli, Altoona Area                  
              6-05.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Watson, Daiquain          11 Altoona              6-04.00    6-05.00 SQS              
  2 Valentine, Kellin         12 State                6-06.00    6-05.00 SQS              
  3 Lindsey, Kyle             11 Hollidaysburg        6-02.00    5-11.00                  
  3 Graham, Shaquan           11 State                5-08.00    5-11.00                  
  5 Lynch, Connor             10 Altoona              5-10.00    5-07.00                  
  6 Paris, Oliver             11 Hollidaysburg        5-08.00    5-07.00                  
  7 Miller, Lance             10 Mifflin County       5-08.00    5-05.00                  
  8 Behnken, Kyle             11 State                5-10.00    5-05.00                  
 -- Johnson, Seth             10 Bellefonte           5-04.00         NH                  
 -- Rowe, Justin              12 Johnstown            5-10.00         NH                  
 -- Givler, Parker            11 Hollidaysburg        5-10.00         NH                  
 -- Fisher, Jordan            11 Mifflin County       6-02.00         NH                  
 
Event 713  Boys Pole Vault
=========================================================================================
 Dist Record: R 15-09  2000        Kevin Dare, State College                   
             14-03.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Thompson, Griffin         12 State               15-08.00   15-10.00RSQS              
  2 Gray, Lucas               12 State               14-03.00   14-03.00 SQS              
  3 Russo, Josh               11 Altoona             13-03.00   13-09.00                  
  4 Schrock, Hunter           12 State               12-09.00   12-09.00                  
  5 Wert, Nathan              11 Bellefonte          12-03.00   12-09.00                  
  6 Delozier, Tyler           10 Altoona             12-06.00   12-09.00                  
  7 Bielski, Michael          12 Mifflin County      12-06.00   11-03.00                  
  8 Treon, Jason              12 Hollidaysburg       11-06.00   11-03.00                  
  9 Bean, Hunter              11 Central Mts         10-03.00   10-09.00                  
  9 Reed, Jeremy              11 Altoona             11-06.00   10-09.00                  
  9 Mayes, Travis             10 Central Mts         11-00.00   10-09.00                  
 12 Moore, Joey               10 Central Mts          8-06.00    9-09.00                  
 12 Hovis, Andrew              9 Bellefonte           9-06.00    9-09.00                  
 12 Fultz, Anthony            10 Mifflin County       9-00.00    9-09.00                  
 -- Kyper, Scout              11 Mifflin County       9-06.00         NH                  
 
Event 714  Boys Long Jump
=========================================================================================
 Dist Record: R 24-06  1988        Ron Dickerson, State College                
             22-00.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Valentine, Kellin         12 State               22-04.25   22-06.50 SQS              
  2 Heiple, Jacob             12 Somerset            21-10.50   22-00.25 SQS              
  3 Lindsey, Kyle             11 Hollidaysburg       21-01.00   21-06.00                  
  4 Watson, Daiquain          11 Altoona             21-07.00   21-00.00                  
  5 Russo, Josh               11 Altoona             20-04.00   20-08.00                  
  6 Wagner, Tyler             10 Altoona             20-06.50   20-05.50                  
  7 Clark, Brandon            10 State               19-08.50   20-04.50                  
  8 Sechler, Malik            11 Mifflin County      21-02.75   20-02.00                  
  9 Hamilton, Stanley          9 State               19-09.50   19-11.50                  
 10 Fernandez, Moryelle        9 Bellefonte          18-10.25   19-02.75                  
 11 Paris, Oliver             11 Hollidaysburg       18-03.75   17-11.00                  
 12 Curry, Wyatt               9 Hollidaysburg       18-09.00   17-04.50                  
 13 Poche, Nicholas           11 Mifflin County      17-03.00   16-04.00                  
 14 Deblase, Sam               9 Somerset            16-06.50   15-06.25                  
 -- Hefkin, Jake               9 State               18-10.00         ND                  
 -- Fisher, Jordan            11 Mifflin County      21-09.50         ND                  
 -- Rowe, Justin              12 Johnstown           18-09.00         ND                  
 -- Sherbine, Tyler           10 Somerset            16-04.00         ND                  
 
Event 715  Boys Triple Jump
=========================================================================================
 Dist Record: R 48-07.50  2014        Bryce Williams, State Colleg             
                45-00.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Valentine, Kellin         12 State               46-05.00   44-03.00                  
  2 Clark, Brandon            10 State               44-07.75   43-10.75                  
  3 Watson, Daiquain          11 Altoona             44-07.00   43-02.25                  
  4 Hamilton, Stanley          9 State               44-04.50   42-04.00                  
  5 McClellan, Dylan          11 Altoona             41-05.00   41-09.00                  
  6 Rowe, Justin              12 Johnstown           41-11.50   40-08.75                  
  7 Fernandez, Moryelle        9 Bellefonte          40-07.00   40-04.25                  
  8 Lindsey, Kyle             11 Hollidaysburg       40-00.00   40-02.00                  
  9 Wagner, Tyler             10 Altoona             43-00.00   40-01.00                  
 10 Sechler, Malik            11 Mifflin County      41-08.00   39-04.50                  
 11 Basal, Kyle               10 Hollidaysburg       37-05.50   38-08.25                  
 12 Wagner, Aaron             10 Mifflin County      34-11.00   36-06.00                  
 13 Curry, Wyatt               9 Hollidaysburg       38-11.00   34-06.00                  
 -- Sherbine, Tyler           10 Somerset            36-07.00         ND                  
 -- Furfaro, Dion             12 Bellefonte          38-10.50         ND                  
 -- Deblase, Sam               9 Somerset            36-02.50         ND                  
 -- Fisher, Jordan            11 Mifflin County      43-07.00         ND                  
 -- Heiple, Jacob             12 Somerset            38-04.00         ND                  
 
Event 716  Boys Shot Put
=========================================================================================
 Dist Record: R 58-07  1966        Robert Wyatt, Johnstown                     
             52-00.00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Ebel, Erik                11 State               51-02.00   49-11.50                  
  2 Bennett, Andrew           11 Mifflin County      48-04.00   45-01.00                  
  3 Weakland, Mark            12 State               46-05.00   43-08.00                  
  4 Swoboda, Doug             12 State               42-11.00   43-07.00                  
  5 Johnsonbaugh, Patrick     12 Bellefonte          41-03.00   42-11.00                  
  6 Arnold, Jeremiah          10 Johnstown           46-07.00   42-11.00                  
  7 Livermore, Troy           12 Altoona             46-00.75   42-06.00                  
  8 Spickler, Jacob           12 Mifflin County      46-05.50   42-02.00                  
  9 Hughey, Evan              11 Altoona             40-04.75   42-01.00                  
 10 Erb, Gavin                12 Mifflin County      43-10.00   40-09.00                  
 11 Gaus, Noah                11 Bellefonte          38-01.00   39-06.00                  
 12 Frankhouser, Zach         11 Central Mts         40-09.75   39-01.00                  
 13 Merritts, Mitchell        12 Hollidaysburg       42-04.00   38-10.00                  
 14 Kroell, Max                9 Bellefonte          35-01.00   35-07.00                  
 15 Weaver, Hunter            12 Central Mts         35-06.50   34-10.00                  
 16 Detwiler, Paul            12 Hollidaysburg       41-02.00   34-08.50                  
 17 Woodring, Bronson         11 Hollidaysburg       38-02.00   33-10.50                  
 18 Kopysciansky, Vincent      9 Central Mts         32-01.50   31-06.00                  
 -- Hayden, Nic               12 Altoona             40-08.50         ND                  
 -- Holto, Nicholas           12 Somerset            41-05.00         ND                  
 -- Funa, Ryan                10 Somerset            36-08.00         ND                  
 -- Marple, Chase             11 Somerset            35-07.00         ND                  
 
Event 717  Boys Discus Throw
=========================================================================================
 Dist Record: R 180-09  1999        Tom Carey, Altoona Area                    
                153-00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Ebel, Erik                11 State                 159-02  156-03.00 SQS              
  2 Miller, Andrew            12 State                 155-10  152-02.00                  
  3 Johnsonbaugh, Patrick     12 Bellefonte            131-06  135-03.00                  
  4 Bennett, Andrew           11 Mifflin County        136-03  128-07.00                  
  5 Weatherwalk, Brad         11 Altoona               134-10  127-08.00                  
  6 Boland, James             10 Bellefonte            131-01  122-03.00                  
  7 Frankhouser, Zach         11 Central Mts           112-00  121-02.00                  
  8 Spickler, Jacob           12 Mifflin County        122-04  118-00.00                  
  9 Reed, Isaiah              11 Mifflin County        118-08  117-00.00                  
 10 Woodring, Bronson         11 Hollidaysburg         127-00  112-03.00                  
 11 Weakland, Mark            12 State                 136-04  112-00.00                  
 12 Hughey, Evan              11 Altoona               113-05  111-01.00                  
 13 Merritts, Mitchell        12 Hollidaysburg         123-05  109-08.00                  
 14 Miller, Landon            12 Central Mts           108-08  107-06.00                  
 15 Blackie, Ethan            12 Altoona               116-07  102-03.00                  
 16 Wochenfuss, Spencer       11 Central Mts            99-04   91-04.00                  
 17 Marple, Chase             11 Somerset               98-01   82-08.00                  
 18 Detwiler, Paul            12 Hollidaysburg          90-01   68-10.00                  
 -- Lambert, Luke             10 Bellefonte            116-07         ND                  
 
Event 718  Boys Javelin Throw
=========================================================================================
 Dist Record: R 223-11  2010        Chris Carper, Altoona Area                 
                178-00  SQS
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Ebel, Erik                11 State                 181-07  182-00.00 SQS              
  2 Hayden, Nic               12 Altoona               159-05  170-02.00                  
  3 Wagner, Davis             10 Mifflin County        158-06  158-06.00                  
  4 Gibson, Brad              12 Somerset              158-04  156-07.00                  
  5 Shoemaker, Cade           10 Mifflin County        161-00  155-07.00                  
  6 Gray, Lucas               12 State                 142-06  153-04.00                  
  7 Merritts, Mitchell        12 Hollidaysburg         157-10  153-03.00                  
  8 Scheaffer, Hunter         11 Mifflin County        147-11  148-04.00                  
  9 Folcarelli, Michael        9 Altoona               140-01  139-05.00                  
 10 Shope, Ryan               11 Altoona               162-06  137-06.00                  
 11 Marple, Chase             11 Somerset              133-05  124-07.00                  
 11 Byrnes, Dalton            10 Hollidaysburg         116-08  124-07.00                  
 11 Lindsey, Kyle             11 Hollidaysburg         115-09  124-07.00                  
 14 Haines, Brennan           11 Central Mts           140-02  120-03.00                  
 15 Thompson, Titus            9 State                 130-10  118-02.00                  
 16 Gaus, Noah                11 Bellefonte            104-06  115-06.00                  
 17 Frankhouser, Zach         11 Central Mts           120-07  114-03.00                  
 18 Wasilko, Jacob             9 Central Mts           127-03  106-02.00                  
 -- Boland, James             10 Bellefonte            133-01         ND                  
 -- Holto, Nicholas           12 Somerset              118-00         ND                  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) State College Area High Sc 268        2) Altoona Area               96   
    3) Hollidaysburg Area          91.50     4) Central Mountain           81.50
    5) Mifflin County High School  70.50     6) Bellefonte Area            47.50
    7) Somerset Area               23        8) Greater Johnstown          20   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) State College Area High Sc 263.50     2) Altoona Area              156   
    3) Mifflin County High School  78        4) Hollidaysburg Area         56.50
    5) Somerset Area               52        6) Greater Johnstown          44   
    7) Bellefonte Area             35        8) Central Mountain           12