Elite Performances
105 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.93 | Layne Bagget | Moon Area |
100 Meter Dash Finals | 11.92 | Cambrya Jones | Woodland Hills |
1600 Meter Run Finals | 4:56.76 | Natalie Bower | Greater Latrobe |
1600 Meter Run Finals | 5:01.05 | Lauren Zarger | Harbor Creek |
1600 Meter Run Finals | 5:06.05 | Kacey Gibson | Neshannock |
1600 Meter Run Finals | 5:07.72 | Stephanie Bonk | Montour |
1600 Meter Run Finals | 5:08.45 | Megan Powell | Seneca Valley |
1600 Meter Run Finals | 5:11.44 | Emily Dahlstrand | McDowell |
1600 Meter Run Finals | 5:13.74 | Jackie Sakulski | North Allegheny |
300 Meter Hurdles Finals | 44.15 | Kristen Lang | West Allegheny |
300 Meter Hurdles Finals | 45.34 | Elizabeth Kline | Upper Saint Clair |
300 Meter Hurdles Finals | 46.18 | Layne Bagget | Moon Area |
300 Meter Hurdles Finals | 46.32 | Shainia Vasquez | Moon Area |
300 Meter Hurdles Finals | 46.32 | Cody McCoy | North Allegheny |
3200 Meter Run Finals | 10:55.22 | Natalie Bower | Greater Latrobe |
3200 Meter Run Finals | 10:55.27 | Lauren Zarger | Harbor Creek |
3200 Meter Run Finals | 11:18.94 | Rachel Humphrey | Fox Chapel Area |
3200 Meter Run Finals | 11:19.88 | Stephanie Bonk | Montour |
400 Meter Dash Finals | 57.45 | Shannon Abraham | Norwin |
400 Meter Dash Finals | 57.78 | Jordan Lee | Penn Hills |
4x100 Meter Relay Finals | 47.38 | Relay Team | Penn Hills |
4x800 Meter Relay Finals | 9:31.07 | Relay Team | Greater Latrobe |
4x800 Meter Relay Finals | 9:34.26 | Relay Team | Seneca Valley |
4x800 Meter Relay Finals | 9:37.38 | Relay Team | Mount Lebanon |
800 Meter Run Finals | 2:13.44 | Shelby Haitz | Norwin |
800 Meter Run Finals | 2:15.34 | Erin Lopresti | Seneca Valley |
800 Meter Run Finals | 2:17.76 | Maggie Wissler | Brentwood |
800 Meter Run Finals | 2:18.21 | Elise Farris | Hopewell |
Discus Finals | 120-11 | Erica Keto | Greensburg Central Catholic |
Discus Finals | 124-0 | Kati Malia | Shaler Area |
Discus Finals | 127-6 | Ashley Adams | Freedom Area High School |
Discus Finals | 128-6 | Alicia Dupilka | Hempfield Area 07 |
Discus Finals | 129-7 | Kristy Woods | Grove City Area |
Discus Finals | 134-7 | Kimberly Kanala | Hempfield Area 07 |
High Jump Finals | 5-4 | Kelsey Mersing | Montour |
Javelin Finals | 121-3 | Maressa Guynn | Laurel Highlands |
Javelin Finals | 123-7 | Tori Paterra | Elizabeth Forward |
Javelin Finals | 128-8 | Sara Oczypok | Thomas Jefferson |
Javelin Finals | 130-9 | Lauren Butler | Kiski Area |
Long Jump Finals | 18-1 | Jessica Ferrick | Fort Leboeuf |
Long Jump Finals | 18-1.5 | Leah Presnar | McDowell |
Pole Vault Finals | 10-6 | Lauren Molchan | Laurel Highlands |
Pole Vault Finals | 10-6 | Skye Sankey | Butler |
Shot Put Finals | 37-10.5 | Kelly Carioto | North Allegheny |
Shot Put Finals | 38-1 | Lauren Butler | Kiski Area |
Shot Put Finals | 38-6.5 | Erica Keto | Greensburg Central Catholic |
Shot Put Finals | 39-5.5 | Alicia Dupilka | Hempfield Area 07 |
Shot Put Finals | 39-11 | Kimberly Kanala | Hempfield Area 07 |
Shot Put Finals | 45-0 | Kristy Woods | Grove City Area |
Triple Jump Finals | 36-3.5 | Keri Dantley | West Allegheny |
Triple Jump Finals | 36-7 | Tori Pritchard | Moon Area |
Triple Jump Finals | 36-7.75 | Katelyn Cass | Baldwin |
Triple Jump Finals | 38-3 | Tabitha Bemis | Quaker Valley |
Triple Jump Finals | 38-6 | Laura Kosiorek | McDowell |
Triple Jump Finals | 39-1 | Kell Monteleone | Penn Hills |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1600 Meter Run Finals | 4:16.24 | T.j. Hobart | Baldwin |
1600 Meter Run Finals | 4:16.63 | David Adley | Baldwin |
1600 Meter Run Finals | 4:18.31 | Sam Havko | Fairview |
1600 Meter Run Finals | 4:18.99 | Matt Molitor | Greater Latrobe |
1600 Meter Run Finals | 4:20.96 | Cam Stauffer | Seneca Valley |
1600 Meter Run Finals | 4:23.47 | Joe Kush | North Hills |
1600 Meter Run Finals | 4:24.01 | Ethan Isoldi | Mercer Area |
1600 Meter Run Finals | 4:24.62 | Phil Yeung | Upper Saint Clair |
300 Meter Hurdles Finals | 38.82 | Nick Spino | Jeannette |
300 Meter Hurdles Finals | 38.89 | Eric Kasunich | Upper Saint Clair |
3200 Meter Run Finals | 9:22.23 | Miles Becker | Mount Lebanon |
3200 Meter Run Finals | 9:24.73 | Chris Cipro | Seneca Valley |
3200 Meter Run Finals | 9:28.80 | Matt Jacob | North Allegheny |
3200 Meter Run Finals | 9:31.22 | Kyle Gibson | Canon-McMillan |
3200 Meter Run Finals | 9:36.11 | Justin Taylor | North Allegheny |
3200 Meter Run Finals | 9:37.93 | Juris Silenieks | North Hills |
3200 Meter Run Finals | 9:39.31 | Dan Dillon | General McLane |
4x800 Meter Relay Finals | 7:52.86 | Relay Team | Baldwin |
4x800 Meter Relay Finals | 8:01.71 | Relay Team | Seneca Valley |
4x800 Meter Relay Finals | 8:02.50 | Relay Team | North Allegheny |
4x800 Meter Relay Finals | 8:06.24 | Relay Team | West Allegheny |
4x800 Meter Relay Finals | 8:06.88 | Relay Team | Penn Hills |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.38 | Relay Team | Fox Chapel Area |
4x800 Meter Relay Finals | 8:08.50 | Relay Team | Mount Lebanon |
800 Meter Run Finals | 1:56.12 | T.j. Hobart | Baldwin |
800 Meter Run Finals | 1:57.60 | Sam Havko | Fairview |
Discus Finals | 151-11 | Dan Gonzalez | Bradford Area |
Discus Finals | 153-4 | Paul Yohman | Wilmington |
Discus Finals | 160-5 | Dan Kwiatkowski | McDowell |
Discus Finals | 166-10 | Drew Hofbauer | Baldwin |
Discus Finals | 172-9 | Matt Khan | Fox Chapel Area |
Discus Finals | 173-0 | Rodney Richter | Connellsville |
High Jump Finals | 6-6 | Connor Barrett | Seneca Valley |
High Jump Finals | 6-6 | Anthony Stevenson | Albert Gallatin |
Javelin Finals | 181-0 | Zane Breakiron | Laurel Highlands |
Javelin Finals | 187-8 | Zane Zebrasky | Canon-McMillan |
Javelin Finals | 194-2 | Ryan Bell | Wilmington |
Javelin Finals | 194-3 | Josh Vick | Kiski Area |
Javelin Finals | 198-6 | Ryan Schleicher | Baldwin |
Long Jump Finals | 22-6.25 | Chris Burns | Wilmington |
Long Jump Finals | 22-7.75 | Aron Kurzinski | Hempfield Area 07 |
Long Jump Finals | 22-9.5 | Jeravin Matthews | Canon-McMillan |
Pole Vault Finals | 14-6 | Nathaniel Hensh | Laurel Highlands |
Shot Put Finals | 52-4 | Paul Yohman | Wilmington |
Shot Put Finals | 54-9 | Rodney Richter | Connellsville |
Shot Put Finals | 56-5 | C.J. Clegg | Hempfield Area 07 |
Shot Put Finals | 63-0.5 | Dan Kwiatkowski | McDowell |
Triple Jump Finals | 45-0.25 | Darius Reeves | Uniontown Area |
Triple Jump Finals | 45-3 | Aron Kurzinski | Hempfield Area 07 |
Triple Jump Finals | 45-8.5 | Logan Renwick | Butler |