Elite Performances

45 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 12.01 Hayden Robinson Avonworth / Northgate
100 Meter Dash Prelims 12.07 Hayden Robinson Avonworth / Northgate
1600 Meter Run Finals 5:03.46 Malia Anderson Greensburg Salem
1600 Meter Run Finals 5:09.85 Haley Hamilton Our Lady Of Sacred Heart
1600 Meter Run Finals 5:11.96 Maddison Hayes Fairview
1600 Meter Run Finals 5:12.35 Rachel Harter Greater Latrobe
1600 Meter Run Finals 5:13.11 Karsyn Spears Seneca Valley
1600 Meter Run Finals 5:14.74 Lizzy White Seneca Valley
200 Meter Dash Finals 24.87 Hayden Robinson Avonworth / Northgate
300 Meter Hurdles Finals 45.39 Danielle Bryant Pine-Richland
300 Meter Hurdles Finals 46.36 Cerena McBride Canon-McMillan
800 Meter Run Finals 2:16.67 Megan Wisniewski Avonworth / Northgate
800 Meter Run Finals 2:18.29 Grace Mason Wilmington
800 Meter Run Finals 2:19.54 Corinn Brewer Greensburg Central Catholic
800 Meter Run Finals 2:19.61 Maddy Murtland Greensburg Salem
Discus Finals 122-3 Aleah Deal Wilmington
Javelin Finals 125-2 Rhianna Bates West Allegheny
Long Jump Finals 17-7 Maria Owens New Castle
Long Jump Finals 18-0 Elaina Longjohn North Hills
Long Jump Finals 18-3.75 Casey Burton North Allegheny
Pole Vault Finals 10-8 Corinn Brewer Greensburg Central Catholic
Pole Vault Finals 10-8 Kateyln Caccamo Seneca Valley
Pole Vault Finals 11-2 Jo-Michelle Huczko Franklin Regional
Shot Put Finals 37-2.5 Emma Callahan Shenango
Shot Put Finals 37-3 Carly Fattman Greenville
Triple Jump Finals 36-1.5 Carsyn Hetzler Mars Area
Triple Jump Finals 36-7 Maria Owens New Castle
Triple Jump Finals 37-4.5 Elaina Longjohn North Hills
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:17.94 Zachary Kinne North Allegheny
1600 Meter Run Finals 4:17.98 Sam Owori Seneca Valley
1600 Meter Run Finals 4:18.62 Connor Volk-Klos Seneca Valley
1600 Meter Run Finals 4:20.32 Dylan Binda Greensburg Salem
1600 Meter Run Finals 4:24.22 anthony litrenta New Castle
1600 Meter Run Finals 4:24.64 Jack Aulbach Blackhawk
3200 Meter Run Finals 9:07.99 Cameron Binda Greensburg Salem
3200 Meter Run Finals 9:15.08 Zachary Kinne North Allegheny
3200 Meter Run Finals 9:15.82 Daniel McGoey North Allegheny
800 Meter Run Finals 1:57.54 Seth Ketler Seneca Valley
Discus Finals 152-5 Josh Sanders Wilmington
Discus Finals 155-6.5 Eric Schulz Fairview
Long Jump Finals 22-9.5 Gavin Thomas Seneca Valley
Long Jump Finals 22-10.5 Joseph Kearney North Catholic
Shot Put Finals 52-4 Eric Schulz Fairview
Shot Put Finals 60-11.5 Connor Vass-Gal Wilmington
Triple Jump Finals 45-10.75 Cam Mbalo Shaler Area