Elite Performances
66 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.89 | Thomika Acie | McKeesport Area |
100 Meter Hurdles Semis | 14.94 | Layne Bagget | Moon Area |
100 Meter Hurdles Finals | 14.98 | Elizabeth Kline | Upper Saint Clair |
1600 Meter Run Finals | 5:11.60 | Kacey Gibson | Neshannock |
1600 Meter Run Finals | 5:13.30 | Stephanie Bonk | Montour |
1600 Meter Run Finals | 5:13.77 | Samantha Carl | Mount Lebanon |
300 Meter Hurdles Finals | 45.25 | Kristen Lang | West Allegheny |
300 Meter Hurdles Finals | 45.61 | Elizabeth Kline | Upper Saint Clair |
300 Meter Hurdles Finals | 45.94 | Cody McCoy | North Allegheny |
300 Meter Hurdles Finals | 46.17 | Shaina Vasquez | Belle Vernon |
300 Meter Hurdles Finals | 46.34 h | Taylor Funk | Mount Pleasant Area |
3200 Meter Run Finals | 11:06.60 | Kacey Gibson | Neshannock |
3200 Meter Run Finals | 11:14.50 | Elaina Balouris Tabb | Hampton |
400 Meter Dash Finals | 57.00 | Shannon Abraham | Norwin |
400 Meter Dash Finals | 57.89 | Jordan Lee | Penn Hills |
4x800 Meter Relay Finals | 9:24.60 | Relay Team | Greater Latrobe |
4x800 Meter Relay Finals | 9:31.40 | Relay Team | Hempfield Area 07 |
4x800 Meter Relay Finals | 9:41.70 | Relay Team | Baldwin |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.60 | Relay Team | Mount Lebanon |
800 Meter Run Finals | 2:17.10 | Erin Lopresti | Seneca Valley |
800 Meter Run Finals | 2:20.00 | Elise Farris | Hopewell |
Discus Finals | 120-1 | Erica Keto | Greensburg Central Catholic |
Discus Finals | 129-11 | Kimberly Kanala | Hempfield Area 07 |
Discus Finals | 132-0 | Alicia Dupilka | Hempfield Area 07 |
Discus Finals | 133-7 | Ashley Adams | Freedom Area High School |
Javelin Finals | 125-2 | Mallory Sanner | Uniontown Area |
Javelin Finals | 125-11 | Demi Phillipy | Laurel Highlands |
Javelin Finals | 127-1 | Lauren Butler | Kiski Area |
Javelin Finals | 129-4 | Tori Paterra | Elizabeth Forward |
Long Jump Finals | 17-6 | Katie Wise | Pine-Richland |
Long Jump Finals | 17-9 | Cameron Lewis | Union Area |
Pole Vault Finals | 11-3 | Amanda Ponsonby | Norwin |
Pole Vault Finals | 12-1 | Amanda Palenchar | Derry Area |
Shot Put Finals | 37-0.5 | Kelly Carioto | North Allegheny |
Shot Put Finals | 37-5 | Patriece Thompson | Hempfield Area 07 |
Shot Put Finals | 38-0.5 | Alicia Dupilka | Hempfield Area 07 |
Shot Put Finals | 38-11.5 | Erica Keto | Greensburg Central Catholic |
Shot Put Finals | 40-0.5 | Ashley Adams | Freedom Area High School |
Shot Put Finals | 40-7 | Carol Cress | Knoch |
Triple Jump Finals | 36-4.5 | Jacquay Hawkins | Chartiers Valley |
Triple Jump Finals | 36-5.5 | Tori Pritchard | Moon Area |
Triple Jump Finals | 36-6.5 | Brittney Edwards | Baldwin |
Triple Jump Finals | 36-6.75 | Kaitlynn Ingold | Chartiers Valley |
Triple Jump Finals | 36-7 | Katie Wise | Pine-Richland |
Triple Jump Finals | 37-5.5 | Kell Monteleone | Penn Hills |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.70 | Jonathan Baldwin | Aliquippa |
100 Meter Dash Finals | 10.70 | Rashad Kenney | Aliquippa |
1600 Meter Run Finals | 4:22.96 | Matt Molitor | Greater Latrobe |
300 Meter Hurdles Finals | 39.44 | Matt Redshaw | Hampton |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.15 | Relay Team | West Allegheny |
4x800 Meter Relay Finals | 8:04.50 | Relay Team | Baldwin |
800 Meter Run Finals | 1:55.59 | Dave Farina | Norwin |
800 Meter Run Finals | 1:57.60 | James Gnecco | Penn Trafford |
800 Meter Run Finals | 1:57.70 | Brian Tackett | Knoch |
Discus Finals | 151-2 | C.J. Clegg | Hempfield Area 07 |
Discus Finals | 152-3 | Rusty Cowher | Mohawk |
Discus Finals | 163-11 | Rodney Richter | Connellsville |
Discus Finals | 171-3 | Matt Khan | Fox Chapel Area |
Javelin Finals | 180-10 | Zane Breakiron | Laurel Highlands |
Javelin Finals | 181-3 | Zane Zebrasky | Canon-McMillan |
Javelin Finals | 186-5 | Josh Vick | Kiski Area |
Javelin Finals | 188-8 | Ryan Schleicher | Baldwin |
Pole Vault Finals | 14-3 | Mike Steffenino | Norwin |
Shot Put Finals | 56-6.5 | C.J. Clegg | Hempfield Area 07 |
Shot Put Finals | 57-0 | Rodney Richter | Connellsville |
Triple Jump Finals | 45-11 | Dan Sandrowicz | Indiana Area |