2010 PIAA District III
Track and Field Championships
Results
Girls 100 Meter Dash AA
=================================================================================
16 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
D3 Record: # 11.90 1985 LESLIE HUMMER, Annville-Cleona
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 DIFFENDERFER, KATLYN 12 LANC CATHOLIC 12.61 12.63Q 0.3 4
2 FRONK, ELISSA 12 GREENWOOD 12.64 12.68Q 0.4 3
3 MOORE, SIERRA 10 DELONE CATHOLIC 12.75 12.75Q 1.2 1
4 KRIEBEL, LAUREN 12 CENTRAL CATHOLIC 12.81 12.84Q 1.0 2
5 JORDAN, RACHEL 10 LITITZ CHRISTIAN 12.74 12.95Q 1.2 1
6 DUNBAR, MEGAN 12 BISHOP MCDEVITT 13.01 13.01Q 0.4 3
7 WALLER, MARIAH 10 SCHUYLKILL VAL 12.68 13.05Q 1.0 2
8 NANNA, KIRSTIN 12 BISHOP MCDEVITT 12.84 13.09Q 0.3 4
9 HERR, ALLY 12 BOILING SPRINGS 13.24 13.03Q 1.2 1
10 STALLER, HARLEE 12 ANNVILLE-CLEONA 12.82 13.04Q 0.4 3
11 KRAUSS, HEATHER 12 DELONE CATHOLIC 13.27 13.10Q 1.0 2
12 LINDSEY, EMILY 12 BOILING SPRINGS 13.01 13.29Q 0.3 4
13 RITZMAN, HANNAH 11 JUNIATA 13.14 13.12q 1.0 2
14 WEBB, KAMEKO -- BISHOP MCDEVITT 13.34 13.28q 0.4 3
15 BUTLER, DARRIEN 10 SCHUYLKILL VAL 13.15 13.43q 1.2 1
16 HARRIS, TABITHA 12 BERMUDIAN 13.50 13.53q 0.3 4
17 LITSIKAS, ELENI 10 LITTLESTOWN 13.54 13.53 1.0 2
18 LYTZ, GINA 9 HOLY NAME 13.73 13.56 1.2 1
19 TWIFORD, LYDIA 11 HOLY NAME 13.58 13.59 0.4 3
20 BALASAVAGE, AMY -- LANC CATHOLIC 13.54 13.60 1.2 1
21 KAGARISE, JANELLE 12 LITTLESTOWN 13.54 13.66 1.2 1
22 KELLISON, EMALEE 11 JUNIATA 13.64 13.74 0.3 4
23 GARBER, KRISTEN 11 LANC MENNONITE 13.46 13.75 0.3 4
24 HUNT, SARAH 9 FAIRFIELD 13.53 13.76 1.0 2
25 MAHONY, CATHERINE 12 WYOMISSING 13.52 13.77 0.4 3
26 SIMON, ASHLEY 9 GREENWOOD 13.73 13.92 1.0 2
27 GEYER, HANNAH 12 WYOMISSING 14.21 14.10 0.4 3
28 HOWARD, LEINEAL 10 COLUMBIA 13.70 14.15 0.4 3
29 KERCHNER, JESSICA 10 TULPEHOCKEN 14.14 14.16 1.0 2
30 FRAZIER, SHADAY 9 COLUMBIA 13.69 14.21 0.3 4
31 WAGNER, MADISON 11 WYOMISSING 14.14 14.51 1.2 1
Girls 100 Meter Dash AA
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
D3 Record: # 11.90 1985 LESLIE HUMMER, Annville-Cleona
Name Year School Prelims Semis Wind H#
=================================================================================
Semi-Finals
1 FRONK, ELISSA 12 GREENWOOD 12.68 12.75Q -0.5 1
2 DIFFENDERFER, KATLYN 12 LANC CATHOLIC 12.63 12.76Q -1.3 2
3 MOORE, SIERRA 10 DELONE CATHOLIC 12.75 12.94Q -0.5 1
4 KRIEBEL, LAUREN 12 CENTRAL CATHOLIC 12.84 13.01Q -1.3 2
5 NANNA, KIRSTIN 12 BISHOP MCDEVITT 13.09 13.08Q -1.3 2
6 WALLER, MARIAH 10 SCHUYLKILL VAL 13.05 13.12Q -0.5 1
7 STALLER, HARLEE 12 ANNVILLE-CLEONA 13.04 13.12q -0.5 1
8 JORDAN, RACHEL 10 LITITZ CHRISTIAN 12.95 13.18q -1.3 2
9 KRAUSS, HEATHER 12 DELONE CATHOLIC 13.10 13.23 -0.5 1
10 HERR, ALLY 12 BOILING SPRINGS 13.03 13.32 -1.3 2
11 RITZMAN, HANNAH 11 JUNIATA 13.12 13.34 -1.3 2
12 DUNBAR, MEGAN 12 BISHOP MCDEVITT 13.01 13.37 -0.5 1
13 WEBB, KAMEKO -- BISHOP MCDEVITT 13.28 13.44 -0.5 1
14 HARRIS, TABITHA 12 BERMUDIAN 13.53 13.51 -1.3 2
15 LINDSEY, EMILY 12 BOILING SPRINGS 13.29 13.55 -1.3 2
16 BUTLER, DARRIEN 10 SCHUYLKILL VAL 13.43 13.78 -0.5 1
Girls 100 Meter Dash AA
=====================================================================================
D3 Record: # 11.90 1985 LESLIE HUMMER, Annville-Cleona
Name Year School Semis Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 MOORE, SIERRA 10 DELONE CATHOLIC 12.94 13.06 -4.0 10
2 DIFFENDERFER, KATLYN 12 LANC CATHOLIC 12.76 13.07 -4.0 8
3 FRONK, ELISSA 12 GREENWOOD 12.75 13.20 -4.0 6
4 STALLER, HARLEE 12 ANNVILLE-CLEONA 13.12 13.26 -4.0 5
5 NANNA, KIRSTIN 12 BISHOP MCDEVITT 13.08 13.31 -4.0 4
6 JORDAN, RACHEL 10 LITITZ CHRISTIAN 13.18 13.46 -4.0 3
7 WALLER, MARIAH 10 SCHUYLKILL VAL 13.12 13.49 -4.0 2
8 KRIEBEL, LAUREN 12 CENTRAL CATHOLIC 13.01 13.60 -4.0 1
Girls 200 Meter Dash AA
=================================================================================
16 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
D3 Record: # 24.41 5/18/2007 DEVAN COON, Schuylkill Val
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 GASTON, YANESHIA 11 BISHOP MCDEVITT 25.90 25.78Q +0.0 4
2 DIFFENDERFER, KATLYN 12 LANC CATHOLIC 26.34 26.06Q NWI 1
3 MOORE, SIERRA 10 DELONE CATHOLIC 25.91 26.06Q 0.4 3
4 FRONK, ELISSA 12 GREENWOOD 26.21 26.10Q 1.1 2
5 JORDAN, RACHEL 10 LITITZ CHRISTIAN 27.04 26.31Q 0.4 3
6 RITZMAN, HANNAH 11 JUNIATA 27.04 26.95Q 1.1 2
7 LINDSEY, EMILY 12 BOILING SPRINGS 27.15 27.00Q +0.0 4
8 WALLER, MARIAH 10 SCHUYLKILL VAL 26.55 27.19Q NWI 1
9 HERR, ALLY 12 BOILING SPRINGS 27.24 26.91Q 0.4 3
10 NANNA, KIRSTIN 12 BISHOP MCDEVITT 27.13 27.38Q +0.0 4
11 BALASAVAGE, AMY -- LANC CATHOLIC 27.34 27.77Q 1.1 2
12 HIRKO, KATIE 10 OLEY VALLEY 27.84 27.78Q NWI 1
13 ILLARZA, DAYSHA 12 YORK CATHOLI 29.41 27.82q +0.0 4
14 LYTZ, GINA 9 HOLY NAME 27.88 28.00q NWI 1
15 HUNT, SARAH 9 FAIRFIELD 28.14 28.13q 0.4 3
16 TWIFORD, LYDIA 11 HOLY NAME 28.44 28.18q 1.1 2
17 MAHONY, CATHERINE 12 WYOMISSING 28.44 28.30 0.4 3
18 ILLARZA, KENYETTA 10 YORK CATHOLI 28.88 28.36 NWI 1
19 GUISE, ASHLEIGH 12 BIGLERVILLE 28.14 28.36 +0.0 4
20 KAGARISE, JANELLE 12 LITTLESTOWN 28.34 28.49 +0.0 4
21 LONG, ALEX 12 BIGLERVILLE 28.00 28.54 1.1 2
22 CHAFFE, MADISON 10 WYOMISSING 29.18 28.60 0.4 3
23 SIMON, ASHLEY 9 GREENWOOD 28.73 28.98 NWI 1
24 EDMOND, AUDREANA 12 COLUMBIA 28.89 29.07 1.1 2
25 FRAZIER, SHADAY 9 COLUMBIA 30.73 29.37 1.1 2
26 KERCHNER, JESSICA 10 TULPEHOCKEN 29.34 29.45 +0.0 4
27 WAGNER, MADISON 11 WYOMISSING 29.46 29.55 0.4 3
28 HOWARD, LEINEAL 10 COLUMBIA 30.75 30.05 NWI 1
29 ZELLERS, MEGAN TULPEHOCKEN 30.87 30.17 NWI 1
Girls 200 Meter Dash AA
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
D3 Record: # 24.41 5/18/2007 DEVAN COON, Schuylkill Val
Name Year School Prelims Semis Wind H#
=================================================================================
Semi-Finals
1 GASTON, YANESHIA 11 BISHOP MCDEVITT 25.78 25.83Q NWI 2
2 DIFFENDERFER, KATLYN 12 LANC CATHOLIC 26.06 26.02Q NWI 1
3 MOORE, SIERRA 10 DELONE CATHOLIC 26.06 26.13Q NWI 1
4 FRONK, ELISSA 12 GREENWOOD 26.10 26.43Q NWI 2
5 JORDAN, RACHEL 10 LITITZ CHRISTIAN 26.31 26.81Q NWI 2
6 LINDSEY, EMILY 12 BOILING SPRINGS 27.00 27.01Q NWI 1
7 WALLER, MARIAH 10 SCHUYLKILL VAL 27.19 27.24q NWI 2
8 HERR, ALLY 12 BOILING SPRINGS 26.91 27.26q NWI 2
9 NANNA, KIRSTIN 12 BISHOP MCDEVITT 27.38 27.36 NWI 1
10 RITZMAN, HANNAH 11 JUNIATA 26.95 27.55 NWI 1
11 ILLARZA, DAYSHA 12 YORK CATHOLI 27.82 28.04 NWI 2
12 HIRKO, KATIE 10 OLEY VALLEY 27.78 28.12 NWI 2
13 BALASAVAGE, AMY -- LANC CATHOLIC 27.77 28.18 NWI 1
14 TWIFORD, LYDIA 11 HOLY NAME 28.18 28.56 NWI 2
15 LYTZ, GINA 9 HOLY NAME 28.00 28.67 NWI 1
16 HUNT, SARAH 9 FAIRFIELD 28.13 28.69 NWI 1
Girls 200 Meter Dash AA
=====================================================================================
D3 Record: # 24.41 5/18/2007 DEVAN COON, Schuylkill Val
Name Year School Semis Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 GASTON, YANESHIA 11 BISHOP MCDEVITT 25.83 26.39 NWI 10
2 DIFFENDERFER, KATLYN 12 LANC CATHOLIC 26.02 26.40 NWI 8
3 MOORE, SIERRA 10 DELONE CATHOLIC 26.13 26.47 NWI 6
4 FRONK, ELISSA 12 GREENWOOD 26.43 26.64 NWI 5
5 HERR, ALLY 12 BOILING SPRINGS 27.26 27.53 NWI 4
6 LINDSEY, EMILY 12 BOILING SPRINGS 27.01 27.58 NWI 3
7 JORDAN, RACHEL 10 LITITZ CHRISTIAN 26.81 27.63 NWI 2
8 WALLER, MARIAH 10 SCHUYLKILL VAL 27.24 27.67 NWI 1
Girls 400 Meter Dash AA
===================================================================================
D3 Record: # 55.39 1999 SHERI CALHOUN, Kutztown
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 GASTON, YANESHIA 11 BISHOP MCDEVITT 1:00.33 58.99 3 10
2 JORDAN, RACHEL 10 LITITZ CHRISTIAN 1:00.65 59.74 3 8
3 HIRKO, KATIE 10 OLEY VALLEY 1:00.98 59.99 3 6
4 ROEHM, JENNIFER 11 LANC CATHOLIC 1:01.40 1:00.58 3 5
5 WALLER, MARIAH 10 SCHUYLKILL VAL 1:00.79 1:00.80 3 4
6 RITZMAN, HANNAH 11 JUNIATA 1:02.89 1:00.89 2 3
7 ILLARZA, DAYSHA 12 YORK CATHOLI 1:03.84 1:01.30 2 2
8 GULICK, ISABELLE 11 LANC CATHOLIC 1:01.70 1:01.41 3 1
9 FRANKLIN, OLIVIA 12 BISHOP MCDEVITT 1:03.62 1:02.20 2
10 BROWN, LILLE 9 BOILING SPRINGS 1:02.15 1:02.47 3
11 KAGARISE, JANELLE 12 LITTLESTOWN 1:04.24 1:02.47 2
12 FULKROAD, TORI -- MILLERSBURG 1:02.34 1:02.71 3
13 SEARLE, CHARLOTTE 10 BOILING SPRINGS 1:03.22 1:02.72 2
14 TWIFORD, LYDIA 11 HOLY NAME 1:05.90 1:04.43 1
15 GUISE, ASHLEIGH 12 BIGLERVILLE 1:05.54 1:04.59 1
16 ZIMMERMAN, RILEY 10 JUNIATA 1:04.54 1:05.02 2
17 WASSER, CAROLYN 10 KUTZTOWN ARE 1:06.77 1:05.86 1
18 HLAVACIK, JULIA 10 YORK CATHOLI 1:04.30 1:06.08 2
19 CLARK, ALAYNA 9 JUNIATA 1:05.34 1:06.40 1
20 D'ADDEZIO, RACHEL 11 WYOMISSING 1:06.52 1:07.29 1
21 BONINO, JULIET 10 WYOMISSING 1:06.68 1:08.04 1
-- MAY, ANDREA 12 ANNVILLE-CLEONA 1:03.65 DQ 2
Girls 800 Meter Run AA
================================================================================
D3 Record: # 2:17.00 1984 GENA KORRELL, Greencastle
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 CASCIANO, RACHEL 11 HOLY NAME 2:26.15 2:23.71 10
2 BISCANTI, NICOLLETTE 12 HOLY NAME 2:26.72 2:24.28 8
3 ROTHERMEL, RACHEL 12 MILLERSBURG 2:25.24 2:25.43 6
4 STRAUSS, SHELBY 11 WYOMISSING 2:27.12 2:25.98 5
5 BRITO, VICTORIA 11 LANC CATHOLIC 2:29.20 2:27.46 4
6 QUEALY, KELLY 9 FAIRFIELD 2:27.74 2:27.60 3
7 GRIM, BREE 10 BIGLERVILLE 2:29.73 2:27.61 2
8 BOWERSOX, LINSEY 9 HANOVER 2:31.80 2:29.92 1
9 CAMPBELL, JEN 9 GREENWOOD 2:33.38 2:29.94
10 KAUFFMAN, JAYDE 10 OLEY VALLEY 2:30.62 2:30.45
11 EISENBERG, LYNNE 9 HANOVER 2:33.30 2:30.55
12 BARTON, SARA 9 GREENWOOD 2:37.33 2:32.38
13 GAMMON, JENNA 9 BISHOP MCDEVITT 2:33.61 2:32.69
14 SUNDERLAND, NIKKI 12 BOILING SPRINGS 2:34.00 2:36.27
15 HORST, ELIZABETH 10 LANC MENNONITE 2:37.00 2:37.60
16 CAUFFMAN, ALYSSA 12 GREENWOOD 2:25.74 2:40.00
Girls 1600 Meter Run AA
================================================================================
D3 Record: # 5:00.31 1980 DONNA MCLAIN, Eastern York
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 CASCIANO, RACHEL 11 HOLY NAME 5:15.38 5:21.67 10
2 MILLER, EMILY 12 KUTZTOWN ARE 5:20.79 5:22.58 8
3 FALVEY, TAYLOR 11 YORK CATHOLI 5:26.60 5:25.63 6
4 LEHMAN, LAUREN 11 BOILING SPRINGS 5:26.00 5:26.42 5
5 CLEARY, ZOIE 9 HANOVER 5:40.10 5:29.06 4
6 MILLER, SARAH 9 BISHOP MCDEVITT 5:32.98 5:29.90 3
7 BAER, LEAH 12 SCHUYLKILL VAL 5:41.66 5:30.38 2
8 WHITE, EMILY 10 ANNVILLE-CLEONA 5:41.24 5:32.18 1
9 REIS, PATTY 12 LANC CATHOLIC 5:30.00 5:33.95
10 RESCINITI, EMILY 11 DELONE CATHOLIC 5:35.20 5:34.99
11 SPEAKMAN, MEREDITH 10 BOILING SPRINGS 5:33.64 5:42.67
12 RIZZUTO, VICTORIA 10 YORK CATHOLI 5:45.20 5:45.01
13 SAYLOR, JADE 11 GREENWOOD 5:43.46 5:46.31
14 MILLER, JESSICA 11 BISHOP MCDEVITT 5:49.95 5:47.71
15 SITLER, REBECCA 9 YORK CATHOLI 5:43.95 5:49.73
16 SILVA, MADDIE 9 CAMP HILL 5:45.99 5:49.82
17 PIERDOMENICO, MELINDA 10 OLEY VALLEY 5:46.00 5:50.92
18 BOYER, OLIVIA 9 OLEY VALLEY 5:48.00 5:51.90
19 CHIANGO, JUNE 9 WYOMISSING 5:49.80 5:54.40
20 GREENBAUM, SHANNON 10 BOILING SPRINGS 5:51.10 6:09.12
Girls 3200 Meter Run AA
================================================================================
D3 Record: # 10:39.92 5/18/2007 KARA MILLHOUSE, Boiling Springs
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 CASCIANO, RACHEL 11 HOLY NAME 11:41.82 11:36.69 10
2 LEHMAN, LAUREN 11 BOILING SPRINGS 11:39.69 11:37.00 8
3 MILLER, EMILY 12 KUTZTOWN ARE 11:45.19 11:37.05 6
4 REIS, PATTY 12 LANC CATHOLIC 12:00.00 11:37.84 5
5 FALVEY, TAYLOR 11 YORK CATHOLI 12:01.00 11:46.76 4
6 WHITE, EMILY 10 ANNVILLE-CLEONA 12:06.00 12:20.41 3
7 PIERDOMENICO, MELINDA 10 OLEY VALLEY 12:37.19 12:26.77 2
8 RESCINITI, EMILY 11 DELONE CATHOLIC 12:17.50 12:38.80 1
9 SAFFORD, SOPHIE 10 ANNVILLE-CLEONA 12:44.60 12:42.05
10 BOYER, OLIVIA 9 OLEY VALLEY 12:47.69 12:45.39
11 MILLER, EMILY -- MILLERSBURG 12:35.24 12:47.90
12 PAHOLSKY, JESSICA 12 LITTLESTOWN 12:56.24 12:51.72
13 SILVA, MADDIE 9 CAMP HILL 12:28.10 13:09.73
14 TONER, KELLY 11 GREENWOOD 13:07.88 13:09.99
15 GREENBAUM, SHANNON 10 BOILING SPRINGS 13:05.81 13:13.30
16 WENTLING, BETHANY 10 TULPEHOCKEN 13:17.38 13:17.32
17 BISCHOFF, SARAH 9 DELONE CATHOLIC 12:59.20 13:24.44
18 NOON, KARA 11 WYOMISSING 13:09.73 13:34.68
19 MURILLO, SOFIA 9 DELONE CATHOLIC 13:13.04 14:41.57
Girls 100 Meter Hurdles AA
=================================================================================
16 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
D3 Record: # 14.68 2000 KORTO DUNBAR, Milton Hershey
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 ERBE, JANICE 12 DELONE CATHOLIC 15.46 15.42Q 0.4 3
2 ROBERTSON, MARIAH 12 DELONE CATHOLIC 15.35 15.95Q 0.4 4
3 NGUYEN, VY 12 SCHUYLKILL VAL 15.93 16.24Q 0.2 2
4 SOHMER, LAURA 12 KUTZTOWN ARE 15.93 16.27Q 1.1 1
5 FITTI-HAFER, KRISTIN 12 KUTZTOWN ARE 16.05 16.52Q 1.1 1
6 HARRIS, TABITHA 12 BERMUDIAN 16.64 16.58Q 0.4 3
7 LIGHT, TRICIA 10 ANNVILLE-CLEONA 16.90 16.91Q 0.4 4
8 BALES, ALICIA 11 BOILING SPRINGS 16.62 17.05Q 0.2 2
9 KIPP, ASHLEY 12 JUNIATA 17.04 17.00Q 0.4 3
10 TWIFORD, MADELINE 10 CAMP HILL 17.26 17.23Q 1.1 1
11 WISE, BREE 11 GREENWOOD 17.06 17.34Q 0.2 2
12 HARPER, KALI 12 JUNIATA 17.42 17.43Q 0.4 4
13 FETTERHOFF, CHEYENNE 11 GREENWOOD 17.32 17.52q 0.2 2
14 CLEARY, GEORGIA -- LANC CATHOLIC 17.50 17.63q 0.4 4
15 VAN DYKE, ERIKA 11 BIGLERVILLE 17.54 17.67q 0.4 3
16 PADEN, LARESA 11 JUNIATA 17.15 17.68q 1.1 1
17 KUHNS, KATLYNN 10 SCHUYLKILL VAL 18.54 18.04 0.4 3
18 SENSENEY, MADISON 11 LITTLESTOWN 17.94 18.22 0.2 2
19 BOSSHARD, MACY 11 HOLY NAME 17.34 18.25 0.4 3
20 CHARLESWORTH, CHRYSTAL 10 BIGLERVILLE 18.24 18.26 0.4 4
21 KOVACH, JACKIE 12 WYOMISSING 17.80 18.27 0.2 2
22 RUHLE, BEV 11 GREENWOOD 17.84 18.55 1.1 1
23 LYNDE, JESSICA -- MILLERSBURG 17.96 18.62 0.4 3
24 JACOBS, AMY 11 MILLERSBURG 18.30 18.63 0.4 3
25 DAHL, ERIKA 10 WYOMISSING 18.40 18.81 1.1 1
26 ROWAN, KATHLEEN 10 HOLY NAME 18.52 18.91 0.2 2
27 OFAK, AMANDA 11 BISHOP MCDEVITT 17.93 19.09 1.1 1
28 CAMPBELL, MACAELA HBG CHRISTIAN 18.44 19.15 1.1 1
29 RILEY, SARAH 9 HANOVER 18.10 19.26 0.4 4
30 ROSENSTEEL, SAVANNAH 10 BIGLERVILLE 18.34 19.38 0.2 2
31 BURKETT, ALEXIS 12 MIDDLETOWN 16.70 19.83 0.4 4
Girls 100 Meter Hurdles AA
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
D3 Record: # 14.68 2000 KORTO DUNBAR, Milton Hershey
Name Year School Prelims Semis Wind H#
=================================================================================
Semi-Finals
1 ERBE, JANICE 12 DELONE CATHOLIC 15.42 15.81Q -2.2 2
2 ROBERTSON, MARIAH 12 DELONE CATHOLIC 15.95 16.05Q -2.0 1
3 NGUYEN, VY 12 SCHUYLKILL VAL 16.24 16.09Q -2.0 1
4 SOHMER, LAURA 12 KUTZTOWN ARE 16.27 16.58Q -2.2 2
5 FITTI-HAFER, KRISTIN 12 KUTZTOWN ARE 16.52 16.74Q -2.2 2
6 HARRIS, TABITHA 12 BERMUDIAN 16.58 16.83Q -2.0 1
7 LIGHT, TRICIA 10 ANNVILLE-CLEONA 16.91 16.99q -2.0 1
8 KIPP, ASHLEY 12 JUNIATA 17.00 17.25q -2.2 2
9 TWIFORD, MADELINE 10 CAMP HILL 17.23 17.41 -2.0 1
10 CLEARY, GEORGIA -- LANC CATHOLIC 17.63 17.68 -2.0 1
11 WISE, BREE 11 GREENWOOD 17.34 17.74 -2.0 1
12 BALES, ALICIA 11 BOILING SPRINGS 17.05 17.79 -2.2 2
13 FETTERHOFF, CHEYENNE 11 GREENWOOD 17.52 17.86 -2.2 2
14 HARPER, KALI 12 JUNIATA 17.43 18.00 -2.2 2
15 PADEN, LARESA 11 JUNIATA 17.68 18.04 -2.2 2
16 VAN DYKE, ERIKA 11 BIGLERVILLE 17.67 18.30 -2.0 1
Girls 100 Meter Hurdles AA
=====================================================================================
D3 Record: # 14.68 2000 KORTO DUNBAR, Milton Hershey
Name Year School Semis Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 ROBERTSON, MARIAH 12 DELONE CATHOLIC 16.05 15.78 -0.7 10
2 ERBE, JANICE 12 DELONE CATHOLIC 15.81 16.09 -0.7 8
3 SOHMER, LAURA 12 KUTZTOWN ARE 16.58 16.18 -0.7 6
4 FITTI-HAFER, KRISTIN 12 KUTZTOWN ARE 16.74 16.19 -0.7 5
5 NGUYEN, VY 12 SCHUYLKILL VAL 16.09 16.47 -0.7 4
6 HARRIS, TABITHA 12 BERMUDIAN 16.83 16.57 -0.7 3
7 LIGHT, TRICIA 10 ANNVILLE-CLEONA 16.99 17.23 -0.7 2
8 KIPP, ASHLEY 12 JUNIATA 17.25 17.48 -0.7 1
Girls 300 Meter Hurdles AA
===================================================================================
D3 Record: # 44.50 1989 LEANNE KLING, Shippensburg
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 ERBE, JANICE 12 DELONE CATHOLIC 46.52 46.06 3 10
2 NGUYEN, VY 12 SCHUYLKILL VAL 46.89 46.41 3 8
3 BALES, ALICIA 11 BOILING SPRINGS 48.51 47.09 3 6
4 MCCOY, AMBER 11 BISHOP MCDEVITT 47.96 47.60 3 5
5 TWIFORD, MADELINE 10 CAMP HILL 49.24 48.39 3 4
6 BURKETT, ALEXIS 12 MIDDLETOWN 49.25 48.76 3 3
7 ROBERTSON, MARIAH 12 DELONE CATHOLIC 49.24 48.78 3 2
8 HARRIS, TABITHA 12 BERMUDIAN 50.01 48.81 3 1
9 REICHART, ALYSSA 10 LITTLESTOWN 50.24 48.98 2
10 LIGHT, TRICIA 10 ANNVILLE-CLEONA 50.76 49.43 2
11 CLEARY, GEORGIA -- LANC CATHOLIC 50.90 49.83 2
12 WISE, BREE 11 GREENWOOD 50.41 50.86 2
13 PADEN, LARESA 11 JUNIATA 52.14 50.90 2
14 MAY, ANDREA 12 ANNVILLE-CLEONA 51.24 51.18 2
15 QUEALY, KELLY 9 FAIRFIELD 51.24 51.61 2
16 GRAUER, LAUREN 11 SCHUYLKILL VAL 52.15 51.87 1
17 LYNDE, JESSICA -- MILLERSBURG 52.53 51.99 1
18 CHARLESWORTH, CHRYSTAL 10 BIGLERVILLE 52.85 52.01 1
19 BOSSHARD, MACY 11 HOLY NAME 51.09 52.25 2
20 KIPP, ASHLEY 12 JUNIATA 53.14 53.08 1
21 MANGO, MARISA 11 ANNVILLE-CLEONA 52.74 53.49 1
22 BONINO, JULIET 10 WYOMISSING 53.79 53.55 1
23 ROWAN, KATHLEEN 10 HOLY NAME 53.70 54.20 1
24 SEXTON, JACKIE 9 CAMP HILL 53.05 54.89 1
Girls 4x100 Meter Relay AA
===================================================================================
D3 Record: # 49.07 5/17/2008 MILTON HERSHEY, Milton Hershey
D Riddick, K Wise, B Perkins, G Agyepong
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 BISHOP MCDEVITT 50.94 49.64 2 10
1) MCCOY, AMBER 11 2) NANNA, KIRSTIN 12
3) DUNBAR, MEGAN 12 4) GASTON, YANESHIA 11
2 DELONE CATHOLIC 50.00 50.25 2 8
1) MOORE, SIERRA 10 2) ROBERTSON, MARIAH 12
3) ERBE, JANICE 12 4) KRAUSS, HEATHER 12
3 LANCASTER CATHOLIC 51.50 50.70 2 6
1) BALASAVAGE, AMY -- 2) GULICK, ISABELLE 11
3) ROEHM, JENNIFER 11 4) DIFFENDERFER, KATLYN 12
4 KUTZTOWN AREA 51.61 50.81 2 5
1) SOHMER, LAURA 12 2) MOORE, ALEX 11
3) GEIST, HEATHER 11 4) FITTI-HAFER, KRISTIN 12
5 BOILING SPRINGS 52.53 51.70 2 4
1) LINDSEY, EMILY 12 2) HERR, ALLY 12
3) SEARLE, CHARLOTTE 10 4) BOHN, ALYSHA --
6 SCHUYLKILL VALLEY 52.24 52.15 2 3
1) NGUYEN, VY 12 2) STRICKLER, BREAH 11
3) YODER, JENNA 12 4) ELTZ, MELANY 11
7 GREENWOOD 52.68 52.41 2 2
1) FRONK, ELISSA 12 2) ADDAMS, JILL 12
3) FETTERHOFF, CHEYENNE 11 4) WISE, BREE 11
8 WYOMISSING 53.49 52.44 1 1
1) WAGNER, MADISON 11 2) MAHONY, CATHERINE 12
3) KOVACH, JACKIE 12 4) CESARZ, CHRISTINA 10
9 JUNIATA 53.84 52.80 1
1) PADEN, LARESA 11 2) HART, MARNIE 10
3) RITZMAN, HANNAH 11 4) KELLISON, EMALEE 11
10 ANNVILLE-CLEONA 53.94 53.09 1
1) STALLER, HARLEE 12 2) MAY, ANDREA 12
3) WHITE, EMILY 10 4) LIGHT, TRICIA 10
11 BIGLERVILLE 53.54 53.68 1
1) LONG, ALEX 12 2) GUISE, ASHLEIGH 12
3) CHARLESWORTH, CHRYSTAL 10 4) GRIM, BREE 10
12 MILLERSBURG 53.54 54.51 1
1) ENGLE, DANELLE -- 2) LONCAR, COLLEEN 12
3) LYNDE, JESSICA -- 4) FULKROAD, TORI --
13 READING HOLY NAME 53.20 54.76 2
1) TWIFORD, LYDIA 11 2) LYTZ, GINA 9
3) ZELLER, ABBY 9 4) HENRY, MADISON 9
14 BIBLE BAPTIST 56.12 55.10 1
1) SCHIAPPA, JENNY 12 2) ROCKEY, JASMINE 11
3) STELZER, BECCA 11 4) SONES, NICOLE 10
15 OLEY VALLEY 55.21 55.88 1
1) HIRKO, KATIE 10 2) SNYDER, NICOLE 9
3) HANE, JENNIFER 10 4) ZECHMAN, REBECCA --
Girls 4x400 Meter Relay AA
===================================================================================
D3 Record: # 4:01.60 5/20/2006 MILTON HERSHEY SCHOOL, Milton Hershey S
R Brown, A Scull, C Polite, A Johnson
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 BISHOP MCDEVITT 4:09.81 4:08.48 2 10
1) FRANKLIN, OLIVIA 12 2) MCCOY, AMBER 11
3) NANNA, KIRSTIN 12 4) GASTON, YANESHIA 11
2 SCHUYLKILL VALLEY 4:14.42 4:09.03 2 8
1) NGUYEN, VY 12 2) ROBILLARD, JUSTINE 12
3) STRICKLER, BREAH 11 4) WALLER, MARIAH 10
3 LANCASTER CATHOLIC 4:08.44 4:09.80 2 6
1) GULICK, ISABELLE 11 2) BRITO, VERONICA 11
3) BRITO, VICTORIA 11 4) ROEHM, JENNIFER 11
4 BOILING SPRINGS 4:14.27 4:10.02 2 5
1) LINDSEY, EMILY 12 2) HERR, ALLY 12
3) LEHMAN, LAUREN 11 4) BALES, ALICIA 11
5 KUTZTOWN AREA 4:13.18 4:10.21 2 4
1) GEIST, HEATHER 11 2) MILLER, EMILY 12
3) CROW, LIBBY 12 4) SOHMER, LAURA 12
6 WYOMISSING 4:19.89 4:17.40 2 3
1) WAGNER, MADISON 11 2) RIST, ERIKA 12
3) STRAUSS, SHELBY 11 4) CESARZ, CHRISTINA 10
7 MILLERSBURG 4:14.00 4:19.11 2 2
1) STEFFEN, LINDSAY 12 2) ROTHERMEL, RACHEL 12
3) STEFFEN, LAUREN 11 4) LONCAR, COLLEEN 12
8 BIGLERVILLE 4:24.74 4:22.05 1 1
1) LONG, ALEX 12 2) GUISE, ASHLEIGH 12
3) MAUE, ELIZABETH 11 4) CHARLESWORTH, CHRYSTAL 10
9 YORK CATHOLIC 4:29.60 4:23.85 1
1) FALVEY, TAYLOR 11 2) ILLARZA, DAYSHA 12
3) RIZZUTO, VICTORIA 10 4) HLAVACIK, JULIA 10
10 GREENWOOD 4:25.52 4:27.43 1
1) FRONK, ELISSA 12 2) CAUFFMAN, ALYSSA 12
3) SAYLOR, JADE 11 4) WISE, BREE 11
11 JUNIATA 4:24.24 4:28.08 2
1) PADEN, LARESA 11 2) RITZMAN, HANNAH 11
3) ZIMMERMAN, RILEY 10 4) HAUBERT, LINDSEY 12
12 READING HOLY NAME 4:30.00 4:40.28 1
1) TWIFORD, LYDIA 11 2) BISCANTI, NICOLLETTE 12
3) FOANIO, VICTORIA 12 4) CASCIANO, RACHEL 11
Girls 4x800 Meter Relay AA
================================================================================
D3 Record: # 9:38.53 5/19/2007 BOILING SPRINGS, Boiling Springs
K Dowling, C Noll, K Lobaugh, K Millhouse
School Seed Finals Points
================================================================================
1 WYOMISSING 9:59.12 9:52.97 10
1) CHIANGO, JUNE 9 2) CESARZ, CHRISTINA 10
3) RIST, ERIKA 12 4) STRAUSS, SHELBY 11
2 MILLERSBURG 10:05.48 9:56.98 8
1) STEFFEN, LINDSAY 12 2) HORCHLER, KIM 11
3) ROTHERMEL, RACHEL 12 4) STEFFEN, LAUREN 11
3 BOILING SPRINGS 10:01.24 10:06.69 6
1) BROWN, LILLE 9 2) GREENBAUM, SHANNON 10
3) SUNDERLAND, NIKKI 12 4) LEHMAN, LAUREN 11
4 GREENWOOD 10:10.10 10:08.31 5
1) CAUFFMAN, ALYSSA 12 2) WITTLE, ALYSSA 12
3) SAYLOR, JADE 11 4) CAMPBELL, KIM 12
5 YORK CATHOLIC 10:20.40 10:13.89 4
1) FALVEY, TAYLOR 11 2) RIZZUTO, VICTORIA 10
3) HLAVACIK, JULIA 10 4) SITLER, REBECCA 9
6 LANCASTER CATHOLIC 10:16.00 10:15.31 3
1) BRITO, VERONICA 11 2) BRITO, VICTORIA 11
3) REIS, PATTY 12 4) CRUZ, SHANNON 11
7 CAMP HILL 10:23.70 10:17.15 2
1) TWIFORD, MADELINE 10 2) CLARKE, LIZ 10
3) ANDERSON, DREW 9 4) SILVA, MADDIE 9
8 SCHUYLKILL VALLEY 10:23.61 10:18.29 1
1) ROBILLARD, JUSTINE 12 2) BAER, LEAH 12
3) STRICKLER, BREAH 11 4) GRAUER, LAUREN 11
9 HANOVER 10:26.20 10:22.43
1) HAMMOND, SARAH 11 2) BOWERSOX, LINSEY 9
3) CLEARY, ZOIE 9 4) EISENBERG, LYNNE 9
10 KUTZTOWN AREA 10:47.63 10:41.63
1) CROW, LIBBY 12 2) SCHUMACHER, BRITTA 11
3) WASSER, CAROLYN 10 4) STOUDT, LAURA 9
11 LANCASTER MENNONITE 10:57.00 10:54.63
1) KREIDER, KARINA 12 2) HORST, ELIZABETH 10
3) BRUBAKER, NATALIE 10 4) PEACHEY, MICHELLE 11
12 FAIRFIELD AREA 10:53.74 11:18.88
1) RUPPERT, CARRIE 11 2) WIDERA, VICKI 11
3) PEIFFER, MIRANDA 9 4) QUEALY, KELLY 9
13 OLEY VALLEY 10:56.74 11:23.47
1) PIERDOMENICO, MELINDA 10 2) FLICKINGER, ERIN 10
3) PRICE, LAUREN 11 4) KAUFFMAN, JAYDE 10
Girls High Jump AA
================================================================================
D3 Record: # 5-09 1978 SONYA SIMS, Twin Valley
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 REICHART, ALYSSA 10 LITTLESTOWN 5-02.00 5-02.00 10
2 WILLIAMS, MICHAELA 11 SCHUYLKILL VAL 5-00.00 5-00.00 8
3 MCCOY, AMBER 11 BISHOP MCDEVITT 5-00.00 5-00.00 6
4 LITSIKAS, ELENI 10 LITTLESTOWN 5-02.00 4-10.00 5
5 WILLIAMS, GEORGIA 12 BERMUDIAN 5-00.00 4-10.00 3.50
5 BURKETT, ALEXIS 12 MIDDLETOWN 5-00.00 4-10.00 3.50
7 KOWAL, JUSTINE 12 CAMP HILL 4-08.00 4-08.00 0.75
7 RYDZEWSKI, KATRINA 11 KUTZTOWN ARE 4-10.00 4-08.00 0.75
7 MONKMAN, ALLI LANC CATHOLIC 4-10.00 4-08.00 0.75
7 NDLOVU, SIPHO 12 ANNVILLE-CLEONA 4-08.00 4-08.00 0.75
10 KINGSTON, HANNAH 10 BIGLERVILLE 4-10.00 4-08.00
10 BROWN, RACHEL 9 JUNIATA 4-10.00 4-06.00
10 BALES, ALICIA 11 BOILING SPRINGS 4-08.00 4-06.00
10 ROSENSTEEL, SAVANNAH 10 BIGLERVILLE 4-08.00 4-06.00
10 DMOCHOWSKI, KRYSTEN 10 WYOMISSING 4-08.00 4-06.00
-- STEPHEN, SONYA 10 WYOMISSING 4-09.00 NH
-- MOHLER, LIZ 11 GREENWOOD 4-08.00 NH
-- AULENBACH, KATE 12 BISHOP MCDEVITT 4-08.00 NH
-- STEPHENS, KIANA 11 GREENWOOD 4-08.00 NH
Girls Pole Vault AA
================================================================================
D3 Record: # 11-00 5/17/2003 LEANDRA GOLDEN, Hanover
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 OSMOLENSKI, STACEY 12 GREENWOOD 11-00.00 10-09.00 10
2 WILLIAMS, GEORGIA 12 BERMUDIAN 11-04.00 10-03.00 8
3 RYDZEWSKI, KATRINA 11 KUTZTOWN ARE 10-00.00 10-03.00 6
4 GRISWOLD, EMILY 11 GREENWOOD 10-03.00 9-09.00 5
5 SAHD, ADRIANE 12 LANC CATHOLIC 8-06.00 9-09.00 4
6 SWISHER, REBECCA 10 LANC CATHOLIC 8-06.00 9-03.00 3
7 YOUNG, TESS 10 WYOMISSING 9-03.00 8-09.00 2
8 DIFFENDERFER, KATLYN 12 LANC CATHOLIC 9-00.00 8-09.00 1
9 BOHN, ANGEL 12 GREENWOOD 8-06.00 8-09.00
10 MOORE, ALEX 11 KUTZTOWN ARE 8-06.00 8-09.00
11 KOVACH, JACKIE 12 WYOMISSING 9-03.00 8-03.00
11 SZTUKOWSKI, KAITLYN 12 HOLY NAME 8-09.00 8-03.00
11 BOHN, ALYSHA -- BOILING SPRINGS 9-00.00 8-03.00
14 ALSPAUGH, RASHAN 12 TULPEHOCKEN 8-03.00 7-09.00
14 KENDRICK, MARY 10 DELONE CATHOLIC 8-09.00 7-09.00
14 SADLER, BOBBI 10 FAIRFIELD 8-03.00 7-09.00
14 GEORGE, BRITTANY 10 DELONE CATHOLIC 8-03.00 7-09.00
Girls Long Jump AA
=====================================================================================
D3 Record: # 18-02.25 1975 SUE SHIRK, Garden Spot
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 STALLER, HARLEE 12 ANNVILLE-CLEONA 17-04.50 17-11.75 NWI 10
2 ERBE, JANICE 12 DELONE CATHOLIC 17-03.00 17-01.00 NWI 8
3 ROBERTSON, MARIAH 12 DELONE CATHOLIC 17-01.00 16-11.25 NWI 6
4 REICHART, ALYSSA 10 LITTLESTOWN 15-04.00 16-05.50 NWI 5
5 KRIEBEL, LAUREN 12 CENTRAL CATHOLIC 15-05.00 15-09.50 NWI 3.50
5 GRISWOLD, EMILY 11 GREENWOOD 15-06.00 15-09.50 NWI 3.50
7 UGARTE, ISABELLA 9 DELONE CATHOLIC 15-11.00 15-09.00 NWI 2
8 SAHD, ADRIANE 12 LANC CATHOLIC 16-01.00 15-07.50 NWI 1
9 JACKSON, IESHA 10 BISHOP MCDEVITT 15-02.75 15-03.50 NWI
10 BURKETT, ALEXIS 12 MIDDLETOWN 15-05.25 15-02.50 NWI
10 WEBB, KAMEKO -- BISHOP MCDEVITT 15-02.00 15-02.50 NWI
12 ILLARZA, DAYSHA 12 YORK CATHOLI 14-11.50 14-11.75 NWI
13 BUTLER, DARRIEN 10 SCHUYLKILL VAL 16-04.00 14-10.75 NWI
14 FRIEDLUND, KAREN 12 KUTZTOWN ARE 15-05.50 14-09.50 NWI
15 LITSIKAS, ELENI 10 LITTLESTOWN 15-03.75 14-07.75 NWI
16 BERRY, JASMINE 9 LITTLESTOWN 14-10.00 13-03.25 NWI
17 WALLACE, AMANDA -- BIGLERVILLE 14-11.00 13-00.75 NWI
-- RILEY, MEGHAN 12 CENTRAL CATHOLIC 15-06.00 ND NWI
Girls Triple Jump AA
=====================================================================================
D3 Record: # 40-03.75 1994 RHONDA WITMER, Greenwood
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 RILEY, MEGHAN 12 CENTRAL CATHOLIC 34-10.00 36-04.75 NWI 10
2 STALLER, HARLEE 12 ANNVILLE-CLEONA 36-01.75 36-03.25 NWI 8
3 WILLIAMS, GEORGIA 12 BERMUDIAN 35-00.25 34-03.00 NWI 6
4 HUNT, SARAH 9 FAIRFIELD 32-05.00 33-11.00 NWI 5
5 REICHART, ALYSSA 10 LITTLESTOWN 33-10.50 33-09.25 NWI 4
6 OSMOLENSKI, STACEY 12 GREENWOOD 33-11.50 33-03.00 NWI 3
7 BROWN, RACHEL 9 JUNIATA 32-07.00 33-01.75 NWI 2
8 LITSIKAS, ELENI 10 LITTLESTOWN 33-05.00 32-11.00 NWI 1
9 KIPP, ASHLEY 12 JUNIATA 33-05.00 32-08.50 NWI
10 ROBILLARD, JUSTINE 12 SCHUYLKILL VAL 34-10.50 31-11.50 NWI
11 UGARTE, ISABELLA 9 DELONE CATHOLIC 32-09.00 31-06.75 NWI
12 WEBB, KAMEKO -- BISHOP MCDEVITT 32-05.25 31-05.75 NWI
13 KELLY, KAITLYN -- MILLERSBURG 32-03.00 31-05.50 NWI
14 JOHNS, TINIKA 12 HOLY NAME 32-09.00 31-03.75 NWI
15 GRISWOLD, EMILY 11 GREENWOOD 33-03.00 30-11.25 NWI
16 ROSENSTEEL, SAVANNAH 10 BIGLERVILLE 32-03.00 29-07.00 NWI
-- KINGSTON, HANNAH 10 BIGLERVILLE 32-03.00 ND NWI
-- HARTMAN, KAITLYN 12 CAMP HILL 32-04.00 ND NWI
Girls Shot Put AA
================================================================================
D3 Record: # 47-10 1998 HEATHER COLYER, East Juniata
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 RAY, AUBREE 11 MIDDLETOWN 39-08.25 39-08.00 10
2 KOTULA, RACHAEL 12 BERMUDIAN 37-09.50 37-09.00 8
3 HIBSHMAN, STORMIE 10 DELONE CATHOLIC 33-04.25 36-00.50 6
4 KOTULA, LAUREN 12 DELONE CATHOLIC 37-02.00 34-08.75 5
5 FELPEL, KENDRA 12 LANC MENNONITE 33-09.00 33-07.75 4
6 HALL, BREEANN 12 LITTLESTOWN 37-03.75 33-05.50 3
7 MIKULIC, IVONA 10 CAMP HILL 33-11.25 32-09.25 2
8 HILL, REINA 12 LANC CATHOLIC 32-10.00 32-06.75 1
9 MURREN, MAURA 11 LITTLESTOWN 36-09.75 32-01.25
10 SCHIAPPA, JENNY 12 BIBLE BAPTIST 31-03.50 30-10.75
11 SMITH, SHANNON 11 SCHUYLKILL VAL 38-04.00 30-10.00
12 DAVIS, BRIANA 10 BISHOP MCDEVITT 33-09.00 30-03.50
13 WINNS, CHARLOTTE 9 SCHUYLKILL VAL 30-03.50 29-11.75
14 LUPOLT, JANELLE 12 JUNIATA 31-01.00 29-11.25
15 KING, SAMANTHA 10 BERMUDIAN 32-02.00 29-11.00
16 FORD, DANIELLE 10 BISHOP MCDEVITT 31-04.50 29-06.00
17 VEGA, JAZMYN 12 HOLY NAME 31-02.75 28-01.00
Girls Discus Throw AA
================================================================================
D3 Record: # 158-06 1998 HEATHER COLYER, East Juniata
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 RAY, AUBREE 11 MIDDLETOWN 141-11 128-02 10
2 KOTULA, RACHAEL 12 BERMUDIAN 126-04 114-04 8
3 WILLIAMS, MARIAH 10 JUNIATA 106-03 113-10 6
4 DAVIS, BRIANA 10 BISHOP MCDEVITT 113-07 109-01 5
5 GAUDIO, ANNA 12 BIBLE BAPTIST 109-06 104-04 4
6 MRAZIK, ANNIE 11 BISHOP MCDEVITT 109-04 102-11 3
7 GERBER, RACHEL 10 BISHOP MCDEVITT 109-03 100-09 2
8 KOTULA, LAUREN 12 DELONE CATHOLIC 106-11 96-01 1
9 ULRICH, KELSEY 10 COLUMBIA 93-11 94-02
10 SMITH, SHANNON 11 SCHUYLKILL VAL 92-11 87-04
11 HOWER, VANESSA -- JUNIATA 99-00 86-05
12 UPDEGROVE, JESSI 10 OLEY VALLEY 90-02 85-04
13 NOLL, MEREDITH 12 BOILING SPRINGS 92-07 84-00
14 WINNS, CHARLOTTE 9 SCHUYLKILL VAL 101-11 81-03
15 RODRIGUEZ, KATARINA 11 WYOMISSING 91-07 80-10
16 HALL, BREEANN 12 LITTLESTOWN 96-04 76-04
-- MURREN, MAURA 11 LITTLESTOWN 91-03 ND
Girls Javelin Throw AA
================================================================================
D3 Record: # 130-04 5/21/2004 ABBY SMITH, COLUMBIA 03
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 KOTULA, RACHAEL 12 BERMUDIAN 133-03 132-02# 10
2 HIBSHMAN, STORMIE 10 DELONE CATHOLIC 134-09 128-00 8
3 BOYER, MEGAN 12 MILLERSBURG 128-05 120-07 6
4 FELPEL, KENDRA 12 LANC MENNONITE 110-01 114-08 5
5 BIEHL, JANELLE 11 OLEY VALLEY 106-06 109-09 4
6 LUPOLT, JANELLE 12 JUNIATA 114-09 109-00 3
7 OFAK, AMANDA 11 BISHOP MCDEVITT 106-00 106-05 2
8 HALL, BREEANN 12 LITTLESTOWN 98-02 105-10 1
9 BRITO, VERONICA 11 LANC CATHOLIC 113-05 105-01
10 HOWELL, SARAH 12 GREENWOOD 103-03 101-10
11 MYERS, KRISTEN 10 MIDDLETOWN 117-09 100-05
12 HERNANDEZ, ASHLEY 10 LITTLESTOWN 110-09 98-02
13 WINNS, CHARLOTTE 9 SCHUYLKILL VAL 102-00 97-01
14 MOYER, JESSICA 12 HOLY NAME 100-10 95-03
15 SILVERMAN, AUBREY 9 WYOMISSING 92-05 93-00
16 MURREN, MAURA 11 LITTLESTOWN 98-03 91-00
17 CLORE, TYLER 10 WYOMISSING 103-08 84-10
-- VUKMANIC, ADRIANNA 10 BISHOP MCDEVITT 107-06 ND
Boys 100 Meter Dash AA
=================================================================================
16 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
D3 Record: # 10.70 1984 MIKE SPANGLER, South Western
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 WALKER, THOMAS 12 MILTON HERSHEY 10.79 10.91Q 0.5 4
2 CARE, ANTHONY 12 TULPEHOCKEN 10.96 11.27Q 0.1 2
2 ROY, ABRAHAM 12 MIDDLETOWN 11.14 11.27Q 0.1 1
4 LUTZ, NICK 12 TRINITY 11.28 11.36Q 0.1 3
5 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 11.18 11.29Q 0.1 1
6 BLACK-HEAVEN, NATIMI 12 TRINITY 11.34 11.35Q 0.1 2
7 SUTLIFF, ROBERT 10 TRINITY 11.62 11.41Q 0.5 4
8 GIDDENS, CHRISTOPHER 12 HOLY NAME 11.34 11.47Q 0.1 3
9 SUCHAVERSKI, ROBERT 12 KUTZTOWN ARE 11.24 11.45Q 0.1 2
10 DICERCHIO, JOEY 12 CENTRAL CATHOLIC 11.40 11.52Q 0.1 1
11 WILLIAMS, SALATH 12 BISHOP MCDEVITT 10.92 11.54Q 0.1 3
12 SMERIGLIO, RAY 11 CAMP HILL 11.44 11.74Q 0.5 4
13 EBERLE, ERIC 12 JUNIATA 11.54 11.65q 0.1 2
14 JONES, JAQUAN -- BISHOP MCDEVITT 11.52 11.68q 0.1 1
15 DISBROW, MARCUS 9 MILTON HERSHEY 11.64 11.68q 0.1 2
16 SCHAFFNER, TOBY -- BOILING SPRINGS 11.49 11.71q 0.1 3
17 WALLACE, BRANDON 10 BISHOP MCDEVITT 11.59 11.72 0.1 3
18 LIETO, JAMES -- BOILING SPRINGS 11.67 11.73 0.1 2
19 PETERSON, CODY 10 GREENWOOD 11.52 11.73 0.1 2
20 BLANDING, TREY 11 ANNVILLE-CLEONA 11.43 11.77 0.1 2
21 HORNBROOK, AUSTIN 11 LITTLESTOWN 11.34 11.79 0.5 4
22 STERILE, SAMUEL 12 CARSON LONG 11.40 11.80 0.1 1
23 BUCHER, JOSH 12 LITTLESTOWN 11.44 11.84 0.5 4
23 GOSHORN, ADAM 10 JUNIATA 11.64 11.84 0.1 1
25 CHAN, JEFFREY 12 CARSON LONG 11.28 11.90 0.5 4
26 BERRY, TODD 12 DELONE CATHOLIC 11.64 11.99 0.1 1
27 DAISE, JEREMY 11 COLUMBIA 11.54 12.01 0.1 1
28 HOULIHAN, RYAN 11 CARSON LONG 11.60 12.23 0.5 4
29 CARROLL, AIDEN 11 DELONE CATHOLIC 11.64 12.26 0.1 3
30 CALOIERO, GIULIANO 11 SCHUYLKILL VAL 11.44 12.53 0.1 3
Boys 100 Meter Dash AA
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
D3 Record: # 10.70 1984 MIKE SPANGLER, South Western
Name Year School Prelims Semis Wind H#
=================================================================================
Semi-Finals
1 WALKER, THOMAS 12 MILTON HERSHEY 10.91 11.03Q -1.0 2
2 BLACK-HEAVEN, NATIMI 12 TRINITY 11.35 11.26Q -0.6 1
3 CARE, ANTHONY 12 TULPEHOCKEN 11.27 11.29Q -0.6 1
4 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 11.29 11.39Q -1.0 2
5 GIDDENS, CHRISTOPHER 12 HOLY NAME 11.47 11.47Q -1.0 2
6 DICERCHIO, JOEY 12 CENTRAL CATHOLIC 11.52 11.56Q -0.6 1
7 LUTZ, NICK 12 TRINITY 11.36 11.47q -1.0 2
8 SUTLIFF, ROBERT 10 TRINITY 11.41 11.61q -0.6 1
9 DISBROW, MARCUS 9 MILTON HERSHEY 11.68 11.63 -0.6 1
10 SUCHAVERSKI, ROBERT 12 KUTZTOWN ARE 11.45 11.63 -1.0 2
11 ROY, ABRAHAM 12 MIDDLETOWN 11.27 11.71 -0.6 1
12 SCHAFFNER, TOBY -- BOILING SPRINGS 11.71 11.78 -0.6 1
13 EBERLE, ERIC 12 JUNIATA 11.65 11.83 -1.0 2
14 JONES, JAQUAN -- BISHOP MCDEVITT 11.68 11.95 -1.0 2
-- SMERIGLIO, RAY 11 CAMP HILL 11.74 DNF -0.6 1
-- WALLACE, BRANDON 10 BISHOP MCDEVITT 11.72 DNF -1.0 2
Boys 100 Meter Dash AA
=====================================================================================
D3 Record: # 10.70 1984 MIKE SPANGLER, South Western
Name Year School Semis Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 WALKER, THOMAS 12 MILTON HERSHEY 11.03 11.17 -1.1 10
2 CARE, ANTHONY 12 TULPEHOCKEN 11.29 11.43 -1.1 8
3 BLACK-HEAVEN, NATIMI 12 TRINITY 11.26 11.45 -1.1 6
4 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 11.39 11.50 -1.1 5
5 LUTZ, NICK 12 TRINITY 11.47 11.71 -1.1 4
6 SUTLIFF, ROBERT 10 TRINITY 11.61 11.72 -1.1 3
7 DICERCHIO, JOEY 12 CENTRAL CATHOLIC 11.56 11.72 -1.1 2
8 GIDDENS, CHRISTOPHER 12 HOLY NAME 11.47 11.78 -1.1 1
Boys 200 Meter Dash AA
=================================================================================
16 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
D3 Record: # 21.60 1984 MIKE SPANGLER, South Western
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 BALES, ROBERT 12 BOILING SPRINGS 22.41 22.12Q +0.0 1
2 BANGURA, ALMAMY 10 MILTON HERSHEY 21.85 22.36Q -1.1 4
3 WALKER, THOMAS 12 MILTON HERSHEY 22.30 22.50Q 0.1 2
4 CARE, ANTHONY 12 TULPEHOCKEN 22.20 22.56Q +0.0 3
5 ROY, ABRAHAM 12 MIDDLETOWN 22.71 22.64Q 0.1 2
6 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 22.59 22.74Q +0.0 1
7 BLACK-HEAVEN, NATIMI 12 TRINITY 22.82 22.78Q +0.0 3
8 CALOIERO, GIULIANO 11 SCHUYLKILL VAL 22.94 23.65Q -1.1 4
9 SUTLIFF, ROBERT 10 TRINITY 23.34 23.04Q 0.1 2
10 GIDDENS, CHRISTOPHER 12 HOLY NAME 23.10 23.52Q +0.0 3
11 PORTER, ANDREW 12 YORK CHRISTIAN 23.27 23.59Q +0.0 1
12 SCHAFFNER, TOBY -- BOILING SPRINGS 23.48 23.84Q -1.1 4
13 DAUB, BRANDON -- TULPEHOCKEN 23.14 23.15q 0.1 2
14 LIETO, JAMES -- BOILING SPRINGS 23.84 23.62q +0.0 1
15 GOSHORN, ADAM 10 JUNIATA 23.76 24.01q +0.0 1
16 ROWLAND, JON 12 FAIRFIELD 24.06 24.02q +0.0 3
17 PETERSON, CODY 10 GREENWOOD 23.93 24.05 0.1 2
18 CASTELLANO, NICK 11 SCHUYLKILL VAL 23.47 24.11 -1.1 4
19 JONES, JAQUAN -- BISHOP MCDEVITT 23.59 24.17 +0.0 3
20 MCNEIL, JOSH 12 SCHUYLKILL VAL 23.33 24.17 +0.0 1
21 WALLACE, BRANDON 10 BISHOP MCDEVITT 23.64 24.18 0.1 2
22 STERILE, SAMUEL 12 CARSON LONG 23.10 24.27 -1.1 4
23 PEGUERO, YOHAM 11 WYOMISSING 24.11 24.49 -1.1 4
24 SHOWERS, BRYCE 12 BIGLERVILLE 24.26 24.77 -1.1 4
25 BUCHER, JOSH 12 LITTLESTOWN 23.34 29.37 +0.0 3
Boys 200 Meter Dash AA
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
D3 Record: # 21.60 1984 MIKE SPANGLER, South Western
Name Year School Prelims Semis Wind H#
=================================================================================
Semi-Finals
1 BANGURA, ALMAMY 10 MILTON HERSHEY 22.36 22.08Q NWI 1
2 BALES, ROBERT 12 BOILING SPRINGS 22.12 22.47Q NWI 2
3 CARE, ANTHONY 12 TULPEHOCKEN 22.56 22.71Q NWI 2
4 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 22.74 22.80Q NWI 1
5 WALKER, THOMAS 12 MILTON HERSHEY 22.50 22.83Q NWI 1
6 ROY, ABRAHAM 12 MIDDLETOWN 22.64 23.12Q NWI 2
7 BLACK-HEAVEN, NATIMI 12 TRINITY 22.78 22.93q NWI 1
8 CALOIERO, GIULIANO 11 SCHUYLKILL VAL 23.65 23.35q NWI 2
9 SUTLIFF, ROBERT 10 TRINITY 23.04 23.68 NWI 2
10 GIDDENS, CHRISTOPHER 12 HOLY NAME 23.52 23.68 NWI 1
11 DAUB, BRANDON -- TULPEHOCKEN 23.15 23.70 NWI 2
12 PORTER, ANDREW 12 YORK CHRISTIAN 23.59 23.72 NWI 1
13 SCHAFFNER, TOBY -- BOILING SPRINGS 23.84 23.74 NWI 2
14 ROWLAND, JON 12 FAIRFIELD 24.02 23.93 NWI 1
15 GOSHORN, ADAM 10 JUNIATA 24.01 24.32 NWI 1
16 PETERSON, CODY 10 GREENWOOD 24.05 24.65 NWI 2
Boys 200 Meter Dash AA
=====================================================================================
D3 Record: # 21.60 1984 MIKE SPANGLER, South Western
Name Year School Semis Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 BANGURA, ALMAMY 10 MILTON HERSHEY 22.08 21.98 -1.2 10
2 BALES, ROBERT 12 BOILING SPRINGS 22.47 22.41 -1.2 8
3 CARE, ANTHONY 12 TULPEHOCKEN 22.71 22.65 -1.2 6
4 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 22.80 22.81 -1.2 5
5 ROY, ABRAHAM 12 MIDDLETOWN 23.12 22.88 -1.2 4
6 WALKER, THOMAS 12 MILTON HERSHEY 22.83 22.96 -1.2 3
7 BLACK-HEAVEN, NATIMI 12 TRINITY 22.93 23.05 -1.2 2
8 CALOIERO, GIULIANO 11 SCHUYLKILL VAL 23.35 23.33 -1.2 1
Boys 400 Meter Dash AA
===================================================================================
D3 Record: # 46.80 1984 MIKE SPANGLER, South Western
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 BANGURA, ALMAMY 10 MILTON HERSHEY 50.01 48.46 3 10
2 BALES, ROBERT 12 BOILING SPRINGS 49.94 48.78 3 8
3 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 50.64 49.51 3 6
4 SAVACOOL, DONALD 11 MILTON HERSHEY 50.80 49.51 3 5
5 PAWLUSH, DEREK 11 TRINITY 51.76 50.68 3 4
6 GIORDANO, MIKE 11 TRINITY 52.14 50.80 2 3
7 KUTZ, COLBY 11 HOLY NAME 51.87 51.24 3 2
8 KOTZ, DAVID 11 BISHOP MCDEVITT 52.04 51.40 3 1
9 HALL, WESLEY 10 MILTON HERSHEY 51.10 51.44 3
10 BINGAMAN, ADAM 10 KUTZTOWN ARE 52.57 51.55 2
11 MARTIN, BRENT 12 YORK CHRISTIAN 52.22 51.57 2
12 YOUNG, JIMMY 12 MILLERSBURG 52.62 52.62 2
13 RUANE, COLIN 12 BOILING SPRINGS 52.30 52.92 2
14 CASTELLANO, NICK 11 SCHUYLKILL VAL 52.99 53.00 2
15 REDMOND, CRAIG 11 BOILING SPRINGS 53.18 53.07 2
16 SMITH, ZACH 12 GREENWOOD 53.79 53.07 1
17 MASON, BEN 9 ANNVILLE-CLEONA 52.78 53.63 2
18 KLINGER, IAN -- MILLERSBURG 53.74 54.10 1
19 ROWLAND, JON 12 FAIRFIELD 53.51 55.39 1
Boys 800 Meter Run AA
================================================================================
D3 Record: # 1:54.73 5/22/2004 ADAM SMITH, CAMP HILL 03
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 PEREIRA, IAN 12 BISHOP MCDEVITT 2:02.02 1:59.08 10
2 STANKIEWICZ, STEPHEN 12 YORK CATHOLI 2:03.00 1:59.29 8
3 MATHERNE, KYLE 12 CAMP HILL 1:58.70 1:59.40 6
4 JOHNSON, ERIK 11 BIBLE BAPTIST 1:58.33 1:59.51 5
5 PAWLUSH, DEREK 11 TRINITY 1:59.06 2:00.32 4
6 KUBIAK, JOSEPH 12 MILTON HERSHEY 1:59.20 2:00.44 3
7 MAST, KEITH 12 LANC MENNONITE 2:01.10 2:00.91 2
8 ZOOK, ZACH 11 LANC MENNONITE 2:02.34 2:00.93 1
9 HELBIG, TAYLOR 12 OLEY VALLEY 2:01.00 2:01.05
10 LEHOTSKY, NICK 11 CAMP HILL 2:04.24 2:02.09
11 SEYMORE, BRETT 11 TRINITY 2:03.73 2:03.91
12 BACHMAN, MARK 9 ANNVILLE-CLEONA 2:04.04 2:04.72
13 STURGES, CJ 9 LANC MENNONITE 2:05.84 2:05.38
14 ALEJANDREZ, ZEKIAL 9 LITTLESTOWN 2:05.70 2:09.21
15 SHOEMAKER, DARREN 10 GREENWOOD 2:07.41 2:10.84
16 GRUSCHOW, TOMMY 11 TRINITY 1:59.14 2:10.90
17 CRUZ, ALEX 12 WYOMISSING 2:06.84 2:13.22
18 JOHNSON, GREG 12 BIBLE BAPTIST 2:06.24 2:18.06
Boys 1600 Meter Run AA
================================================================================
D3 Record: # 4:18.68 1980 BARRY LOPATIC, Middletown
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 KUBIAK, BRETT 12 MILTON HERSHEY 4:25.05 4:24.30 10
2 GRUSCHOW, TOMMY 11 TRINITY 4:28.76 4:24.58 8
3 KUBIAK, JOSEPH 12 MILTON HERSHEY 4:29.70 4:26.57 6
4 NOLL, NATHAN 11 KUTZTOWN ARE 4:27.39 4:29.26 5
5 CHEN SEE, DAN 10 OLEY VALLEY 4:33.00 4:31.38 4
6 WOODWARD, BRANDON 11 CAMP HILL 4:42.49 4:34.01 3
7 WOOL, JESSE 12 BERMUDIAN 4:43.24 4:37.99 2
8 RHOADS, BEN 11 ANNVILLE-CLEONA 4:35.64 4:38.48 1
9 WELSH, STEPHEN 12 KUTZTOWN ARE 4:34.04 4:40.18
10 SHIRK, CAMERON 10 HBG CHRISTIAN 4:41.45 4:44.50
11 GORDY, BEN -- MILLERSBURG 4:41.24 4:45.79
12 WHITMORE, JOE 12 TRINITY 4:43.30 4:48.40
13 SCHATZ, JARED 10 LANC MENNONITE 4:45.54 4:48.71
14 KNOUSE, BILLY 12 BOILING SPRINGS 4:36.20 4:49.54
15 BOWERS, TYLER 12 MILTON HERSHEY 4:46.50 4:52.78
16 BOHN, SAM 10 BOILING SPRINGS 4:46.16 4:55.46
17 JOHNSON, GREG 12 BIBLE BAPTIST 4:36.66 5:04.50
Boys 3200 Meter Run AA
================================================================================
D3 Record: # 9:23.30 1990 JASON STEWART, Conrad Weiser
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 KUBIAK, BRETT 12 MILTON HERSHEY 9:28.30 9:41.47 10
2 WELSH, STEPHEN 12 KUTZTOWN ARE 9:37.17 9:44.49 8
3 JOHNSON, GREG 12 BIBLE BAPTIST 10:12.73 9:58.55 6
4 GRUSCHOW, TOMMY 11 TRINITY 10:11.32 10:02.10 5
5 SCHLONEGER, RYAN 12 LANC MENNONITE 10:11.26 10:02.69 4
6 RHOADS, BEN 11 ANNVILLE-CLEONA 10:16.24 10:04.72 3
7 SCHATZ, JARED 10 LANC MENNONITE 10:07.14 10:05.43 2
8 WHITMORE, JOE 12 TRINITY 10:19.85 10:07.47 1
9 SAUVAGEAU, XAVIER 9 LITTLESTOWN 10:26.44 10:08.63
10 WOOL, JESSE 12 BERMUDIAN 10:31.30 10:20.32
11 SCHEIB, CHRIS 11 MILLERSBURG 10:30.71 10:22.87
12 VANDERBOEGH, AARON 12 FAIRFIELD 10:36.44 10:29.96
13 DAVIS, DAKOTA 12 SCHUYLKILL VAL 10:24.36 10:35.72
14 SCHENDEL, JOSIAH 9 YORK CATHOLI 10:46.23 10:36.39
15 ZERCHER, DEREK 10 COLUMBIA 10:31.21 10:42.15
16 WOLFE, SHAWN 9 ANNVILLE-CLEONA 10:29.54 10:45.86
17 GROVE, BEN 10 BOILING SPRINGS 10:33.10 10:48.68
18 SUMMER, SAM 9 KUTZTOWN ARE 10:46.67 11:06.65
19 CLARK, JOHN 10 BOILING SPRINGS 10:24.00 11:33.02
20 GEHMAN, RYAN 11 LANC MENNONITE 10:37.24 11:36.48
Boys 110 Meter Hurdles AA
=================================================================================
16 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
D3 Record: # 14.24 1992 BRANDON FALCONER, Northeastern
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 JABATEH, AL-SHABAZZ 12 MILTON HERSHEY 14.78 15.14Q 1.2 4
2 WARNER, BRETT 11 BERMUDIAN 14.94 15.15Q +0.0 2
3 NESMITH, JOSH 11 BIBLE BAPTIST 14.89 15.43Q 0.2 3
4 MURPHY, LOGAN 10 BOILING SPRINGS 15.57 15.79Q 1.7 1
5 HORNE, JARED 9 SCHUYLKILL VAL 15.66 15.93Q +0.0 2
6 FRONK, KYLE 11 GREENWOOD 15.47 16.01Q 1.7 1
7 SMITH, TIM 11 OLEY VALLEY 15.67 16.28Q 0.2 3
8 MITCHELL, THERON 11 LANC CATHOLIC 15.84 16.63Q 1.2 4
9 JONES, JORDAN 11 ANNVILLE-CLEONA 16.02 16.37Q 0.2 3
10 ANDERSON, TYRAI 12 BISHOP MCDEVITT 16.06 16.45Q 1.7 1
11 LENZ, CHRIS 10 TRINITY 16.80 16.72Q 1.2 4
12 EBERLE, ERIC 12 JUNIATA 16.57 16.93Q +0.0 2
13 SCOTT, DANIEL 11 HOLY NAME 16.14 16.77q 1.7 1
14 HERR, RYAN 9 CAMP HILL 16.64 16.80q 0.2 3
15 HAMPTON, QUENTIN -- KUTZTOWN ARE 16.77 17.09q 1.2 4
16 KLUNK, JEREMY 11 DELONE CATHOLIC 15.83 17.19q 1.2 4
17 KROKONKO, ETHAN 12 BISHOP MCDEVITT 17.64 17.28 1.2 4
18 ZIMMERMAN, JORDAN 12 LANC MENNONITE 16.04 17.33 +0.0 2
19 NGUYEN, MICHAEL 10 SCHUYLKILL VAL 17.33 17.79 +0.0 2
20 VELASQUEZ, CHRIS 12 LITTLESTOWN 17.44 17.89 0.2 3
21 DEVOS, MARCUS 11 WYOMISSING 18.30 18.00 1.7 1
22 NGUYEN, THEO 10 HBG CHRISTIAN 18.21 18.07 1.7 1
23 HAM, GREG -- BOILING SPRINGS 17.76 18.07 0.2 3
24 ELLENBERGER, BRIAN -- MILLERSBURG 16.88 18.17 0.2 3
25 WELLS, DAVID 11 COLUMBIA 16.88 18.17 +0.0 2
26 WEISS, CHAD 11 CAMP HILL 17.14 18.18 1.7 1
27 MARAN, BRANG 10 GREENWOOD 17.14 18.38 1.7 1
28 WIRE, DYLAN 10 MILLERSBURG 18.06 18.53 +0.0 2
29 HEANEY, JOSH 11 FAIRFIELD 17.54 18.54 1.2 4
30 MILLER, LANCE 11 BIGLERVILLE 18.34 18.59 +0.0 2
Boys 110 Meter Hurdles AA
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
D3 Record: # 14.24 1992 BRANDON FALCONER, Northeastern
Name Year School Prelims Semis Wind H#
=================================================================================
Semi-Finals
1 JABATEH, AL-SHABAZZ 12 MILTON HERSHEY 15.14 14.89Q NWI 2
2 WARNER, BRETT 11 BERMUDIAN 15.15 14.96Q -1.1 1
3 NESMITH, JOSH 11 BIBLE BAPTIST 15.43 15.03Q -1.1 1
4 HORNE, JARED 9 SCHUYLKILL VAL 15.93 15.80Q NWI 2
5 FRONK, KYLE 11 GREENWOOD 16.01 15.88Q -1.1 1
6 MURPHY, LOGAN 10 BOILING SPRINGS 15.79 15.93Q NWI 2
7 MITCHELL, THERON 11 LANC CATHOLIC 16.63 16.13q NWI 2
8 LENZ, CHRIS 10 TRINITY 16.72 16.25q -1.1 1
9 SMITH, TIM 11 OLEY VALLEY 16.28 16.43 -1.1 1
10 JONES, JORDAN 11 ANNVILLE-CLEONA 16.37 16.45 NWI 2
11 ANDERSON, TYRAI 12 BISHOP MCDEVITT 16.45 16.56 -1.1 1
12 KLUNK, JEREMY 11 DELONE CATHOLIC 17.19 16.73 NWI 2
13 SCOTT, DANIEL 11 HOLY NAME 16.77 16.77 NWI 2
14 HERR, RYAN 9 CAMP HILL 16.80 16.77 -1.1 1
15 EBERLE, ERIC 12 JUNIATA 16.93 17.15 NWI 2
16 HAMPTON, QUENTIN -- KUTZTOWN ARE 17.09 17.20 -1.1 1
Boys 110 Meter Hurdles AA
=====================================================================================
D3 Record: # 14.24 1992 BRANDON FALCONER, Northeastern
Name Year School Semis Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 JABATEH, AL-SHABAZZ 12 MILTON HERSHEY 14.89 15.22 -2.3 10
2 WARNER, BRETT 11 BERMUDIAN 14.96 15.25 -2.3 8
3 NESMITH, JOSH 11 BIBLE BAPTIST 15.03 15.28 -2.3 6
4 FRONK, KYLE 11 GREENWOOD 15.88 15.99 -2.3 5
5 HORNE, JARED 9 SCHUYLKILL VAL 15.80 16.24 -2.3 4
6 LENZ, CHRIS 10 TRINITY 16.25 16.25 -2.3 3
7 MURPHY, LOGAN 10 BOILING SPRINGS 15.93 16.42 -2.3 2
8 MITCHELL, THERON 11 LANC CATHOLIC 16.13 16.78 -2.3 1
Boys 300 Meter Hurdles AA
===================================================================================
D3 Record: # 38.68 5/16/2009 CHRISTIAN KUNTZ, Trinity
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 JONES, JORDAN 11 ANNVILLE-CLEONA 39.83 39.98 3 10
2 SCOTT, TYREE 12 MILTON HERSHEY 40.46 40.07 3 8
3 WARNER, BRETT 11 BERMUDIAN 40.94 40.11 3 6
4 BRICE, MATT 12 WYOMISSING 39.77 40.21 3 5
5 JABATEH, AL-SHABAZZ 12 MILTON HERSHEY 41.19 40.28 3 4
6 NESMITH, JOSH 11 BIBLE BAPTIST 41.16 40.51 3 3
7 FRONK, KYLE 11 GREENWOOD 40.74 40.74 3 2
8 ANDERSON, TYRAI 12 BISHOP MCDEVITT 41.49 40.79 2 1
9 MCKEE, TYLER 12 BISHOP MCDEVITT 40.87 40.83 3
10 KORBETT, KENNDAL 11 JUNIATA 41.89 41.79 2
11 MURPHY, LOGAN 10 BOILING SPRINGS 41.70 41.95 2
12 SCOTT, DANIEL 11 HOLY NAME 42.09 42.14 2
13 MILLER, CODY 11 JUNIATA 43.97 42.92 1
14 NGUYEN, MICHAEL 10 SCHUYLKILL VAL 42.44 43.54 2
15 WEISS, CHAD 11 CAMP HILL 43.94 43.73 1
16 NGUYEN, THEO 10 HBG CHRISTIAN 44.48 43.85 1
17 HAM, GREG -- BOILING SPRINGS 43.14 44.06 1
18 CATAGNUS, MATT 12 OLEY VALLEY 42.08 44.07 2
19 ANAND, RACHIT 11 CAMP HILL 44.00 44.44 1
20 VELASQUEZ, CHRIS 12 LITTLESTOWN 42.94 44.72 2
21 HEANEY, JOSH 11 FAIRFIELD 44.44 44.93 1
22 WELLS, DAVID 11 COLUMBIA 44.06 45.16 1
23 KLUNK, JEREMY 11 DELONE CATHOLIC 42.34 46.24 2
-- ZIMMERMAN, JORDAN 12 LANC MENNONITE 44.54 DNF 1
Boys 4x100 Meter Relay AA
===================================================================================
D3 Record: # 42.79 1999 SCOTLAND
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 TRINITY 43.50 42.93 2 10
1) SUTLIFF, ROBERT 10 2) LUTZ, NICK 12
3) DEVLIN, PATRICK -- 4) BLACK-HEAVEN, NATIMI 12
2 MILTON HERSHEY 43.35 42.96 2 8
1) BANGURA, ALMAMY 10 2) DISBROW, MARCUS 9
3) SAVACOOL, DONALD 11 4) WALKER, THOMAS 12
3 BOILING SPRINGS 43.93 43.50 2 6
1) LIETO, JAMES -- 2) SCHAFFNER, TOBY --
3) RUANE, COLIN 12 4) BALES, ROBERT 12
4 SCHUYLKILL VALLEY 44.24 43.91 2 5
1) MCNEIL, JOSH 12 2) GAUL, DEREK 11
3) JOSEPH, JEAN 12 4) CALOIERO, GIULIANO 11
5 BISHOP MCDEVITT 43.54 44.02 2 4
1) DUCKETT, JONATHAN 12 2) SYE, AARON 12
3) MCKEE, TYLER 12 4) SMITH, DAWAN 11
6 WYOMISSING 44.92 44.16 2 3
1) PEGUERO, YOHAM 11 2) SAYDE, PETER 9
3) BRICE, MATT 12 4) TAYLOR, THOMAS 10
7 READING HOLY NAME 44.34 44.42 2 2
1) SURIEL, CHRISTIAN 12 2) BOYSON, MICHAEL 10
3) KUTZ, COLBY 11 4) GIDDENS, CHRISTOPHER 12
8 JUNIATA 45.46 44.91 2 1
1) GOSHORN, ADAM 10 2) SNEATH, AUSTEN 11
3) EBERLE, ERIC 12 4) KORBETT, KENNDAL 11
9 ANNVILLE-CLEONA 46.84 46.30 1
1) SMITH, MAX 11 2) BLANDING, TREY 11
3) MASON, BEN 9 4) JONES, JORDAN 11
10 COLUMBIA 46.09 47.26 1
1) DAISE, JEREMY 11 2) RIVERA, JOEL 11
3) WELLS, DAVID 11 4) FELUS, BRANDON 12
-- MILLERSBURG 45.54 DQ 1
1) YOUNG, JIMMY 12 2) MILLER, JIMMY 11
3) KLINGER, CHRIS -- 4) KLAWITTER, DECKER 10
-- CARSON LONG 45.50 DQ 1
1) STERILE, SAMUEL 12 2) CHAN, JEFFREY 12
3) HOULIHAN, RYAN 11 4) ARMAH, JEREMY 10
Boys 4x400 Meter Relay AA
===================================================================================
D3 Record: # 3:20.90 1990 SCOTLAND
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 TRINITY 3:26.37 3:24.94 3 10
1) GIORDANO, MIKE 11 2) BLACK-HEAVEN, NATIMI 12
3) PAWLUSH, DEREK 11 4) SEYMORE, BRETT 11
2 BISHOP MCDEVITT 3:30.04 3:26.65 3 8
1) KOTZ, DAVID 11 2) ANDERSON, TYRAI 12
3) PEREIRA, IAN 12 4) MCKEE, TYLER 12
3 BOILING SPRINGS 3:27.92 3:27.15 3 6
1) SCHAFFNER, TOBY -- 2) RUANE, COLIN 12
3) LIETO, JAMES -- 4) BALES, ROBERT 12
4 WYOMISSING 3:30.75 3:28.95 3 5
1) TAYLOR, THOMAS 10 2) BIEBER, CREIGHTON 11
3) LITTLE, SHAWN 12 4) BRICE, MATT 12
5 CAMP HILL 3:32.68 3:32.30 3 4
1) WOODWARD, BRANDON 11 2) LEHOTSKY, NICK 11
3) HERR, RYAN 9 4) SMERIGLIO, RAY 11
6 SCHUYLKILL VALLEY 3:37.54 3:32.85 3 3
1) GAUL, DEREK 11 2) CALOIERO, GIULIANO 11
3) BOWMAN, TRAVIS 12 4) CASTELLANO, NICK 11
7 KUTZTOWN AREA 3:40.41 3:34.38 1 2
1) DILTZ, ALEX 11 2) NOLL, NATHAN 11
3) HORWATH, SAM 12 4) BINGAMAN, ADAM 10
8 LITTLESTOWN 3:40.24 3:36.15 1 1
1) JUSTICE, JONATHAN 10 2) HORNBROOK, AUSTIN 11
3) STUDY, BRANDON 10 4) VELASQUEZ, CHRIS 12
9 READING HOLY NAME 3:39.54 3:36.96 2
1) LYTZ, ALAN 12 2) SCOTT, DANIEL 11
3) STOLTZFUS, NATHAN 12 4) KUTZ, COLBY 11
10 JUNIATA 3:38.11 3:37.01 2
1) GOSHORN, ADAM 10 2) HUNSBERGER, HIRAM 11
3) FRYMOYER, COREY 10 4) HAUBERT, ERIC 10
11 GREENWOOD 3:39.51 3:37.47 2
1) ROTH, ANDREW 12 2) FRONK, KYLE 11
3) CRAIG, BOB 12 4) SHOEMAKER, DARREN 10
12 MILLERSBURG 3:39.24 3:38.27 2
1) YOUNG, JIMMY 12 2) ELLENBERGER, BRIAN --
3) KLINGER, IAN -- 4) WENNER, CHRIS 10
13 LANCASTER CATHOLIC 3:39.24 3:38.74 2
1) DEPIERTO, BOB 10 2) ARENTZ, GEOFFREY 12
3) KIASER, JOE 12 4) IM, DUKE 11
14 LANCASTER MENNONITE 3:38.74 3:40.12 2
1) MAST, KEITH 12 2) SCHLONEGER, RYAN 12
3) ZOOK, ZACH 11 4) SHOFF, BEN 11
15 FAIRFIELD AREA 3:42.24 3:40.63 1
1) HEANEY, JOSH 11 2) STRATTON, JAMES 12
3) LEAMAN, EDDIE 12 4) ROWLAND, JON 12
16 ANNVILLE-CLEONA 3:34.94 3:41.35 3
1) RHOADS, BEN 11 2) SCHERER, ERIC 11
3) JONES, JORDAN 11 4) BACHMAN, MARK 9
-- MILTON HERSHEY 3:22.39 DQ 3
1) JABATEH, AL-SHABAZZ 12 2) SCOTT, TYREE 12
3) BANGURA, ALMAMY 10 4) HALL, WESLEY 10
Boys 4x800 Meter Relay AA
================================================================================
D3 Record: # 8:01.85 5/22/2004 CAMP HILL 03, CAMP HILL 03
Z Smith, M Orris, M Nagels, A Smith
School Seed Finals Points
================================================================================
1 TRINITY 8:08.84 7:57.02# 10
1) SEYMORE, BRETT 11 2) GRUSCHOW, TOMMY 11
3) GIORDANO, MIKE 11 4) PAWLUSH, DEREK 11
2 MILTON HERSHEY 8:05.70 8:04.54 8
1) KUBIAK, JOSEPH 12 2) KUBIAK, BRETT 12
3) SAVACOOL, DONALD 11 4) IRVING, BRYAN 12
3 LANCASTER MENNONITE 8:18.00 8:07.82 6
1) ZOOK, ZACH 11 2) SCHLONEGER, RYAN 12
3) SHOFF, BEN 11 4) MAST, KEITH 12
4 KUTZTOWN AREA 8:11.61 8:08.31 5
1) HORWATH, SAM 12 2) WELSH, STEPHEN 12
3) NOLL, NATHAN 11 4) DILTZ, ALEX 11
5 OLEY VALLEY 8:34.59 8:18.73 4
1) HELBIG, TAYLOR 12 2) FISHER, KEVIN 12
3) FRANGAKIS, NICK 10 4) CHEN SEE, DAN 10
6 ANNVILLE-CLEONA 8:28.00 8:20.35 3
1) RHOADS, BEN 11 2) SCHERER, ERIC 11
3) UMBLE, THEO 10 4) BACHMAN, MARK 9
7 LANCASTER CATHOLIC 8:37.24 8:27.14 2
1) KIASER, JOE 12 2) ARENTZ, GEOFFREY 12
3) GIESS, BRANDON 12 4) FREY, BEN 11
8 MILLERSBURG 8:38.80 8:28.05 1
1) SPICHER, LEVI -- 2) GORDY, BEN --
3) SCHEIB, CHRIS 11 4) KLINGER, IAN --
9 BOILING SPRINGS 8:27.16 8:29.56
1) DERK, GREG 12 2) KNOUSE, BILLY 12
3) MARSH, AARON -- 4) BOHN, SAM 10
10 LITTLESTOWN 8:43.24 8:38.08
1) ALEJANDREZ, ZEKIAL 9 2) MCLAY, BLAINE 11
3) STOLKAVICH, BILLY 9 4) HOLLENBAUGH, ROGER 10
11 FAIRFIELD AREA 8:41.24 8:40.25
1) STRATTON, JAMES 12 2) LEAMAN, EDDIE 12
3) ROWLAND, JON 12 4) VANDERBOEGH, AARON 12
12 JUNIATA 8:59.24 8:43.62
1) LOCK, MICHAEL 11 2) FRYMOYER, COREY 10
3) HAUBERT, ERIC 10 4) MILLER, CODY 11
13 WYOMISSING 8:37.27 8:45.68
1) WELLS, BRIAN 11 2) BIEBER, CREIGHTON 11
3) SCHLEGEL, ANDREW 10 4) CRUZ, ALEX 12
14 TULPEHOCKEN 9:01.34 8:53.14
1) SATTAZAHN, KEITH 12 2) SAEZ, CODY 11
3) HOLE, JAKE 12 4) REINHART, MITCHELL 9
15 YORK CATHOLIC 8:57.80 8:56.28
1) STANKIEWICZ, STEPHEN 12 2) NGUYEN, ANTHONY 10
3) PEREZ, ROLFY 12 4) TAYLOR, ALEX 9
16 SCHUYLKILL VALLEY 8:45.28 9:29.55
1) ALLAN, HUNTER 12 2) GEER, CONNER 12
3) SNYDER, JON 10 4) DAVIS, DAKOTA 12
Boys High Jump AA
================================================================================
D3 Record: # 6-09.25 1993 ROBERT STEVENSON, Scotland
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 SYE, AARON 12 BISHOP MCDEVITT 6-06.00 6-06.00 10
2 PEARSON, CHRIS 11 KUTZTOWN ARE 6-04.00 6-04.00 8
3 WATSON, SPEED 12 BOILING SPRINGS 6-01.00 6-02.00 6
4 MORROW, ZACH 11 BISHOP MCDEVITT 6-02.00 6-00.00 5
5 KUTZ, COLBY 11 HOLY NAME 6-02.00 6-00.00 4
6 LUTZ, NICK 12 TRINITY 6-04.00 6-00.00 3
7 COMLY, SAM 12 DELONE CATHOLIC 6-00.00 6-00.00 2
8 DELL, SAM 11 BOILING SPRINGS 6-00.00 5-08.00 1
9 LEYVA, ANDRES 9 LITTLESTOWN 5-08.00 5-08.00
9 HESS, KELLER 10 ANNVILLE-CLEONA 5-10.00 5-08.00
9 GILBERT, CHRISTOPHER 12 JUNIATA 5-10.00 5-08.00
9 HORNE, JARED 9 SCHUYLKILL VAL 5-10.00 5-06.00
9 FRY, STEVEN 12 JUNIATA 5-08.00 5-06.00
-- MYERS, JARED 10 GREENWOOD 6-00.00 NH
-- JOSEPH, JEAN 12 SCHUYLKILL VAL 6-02.00 NH
Boys Pole Vault AA
================================================================================
D3 Record: # 14-07 1979 DARRYL MILLER, Northern Lebanon
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 BRADY, KEVIN 12 DELONE CATHOLIC 14-00.00 14-01.00 10
2 NEASE, JEREMY 12 BERMUDIAN 12-06.00 13-00.00 8
3 JOHNSTON, CODY 12 FAIRFIELD 12-07.00 12-06.00 5.50
3 SCHOBER, ZACH 12 LANC CATHOLIC 13-00.00 12-06.00 5.50
5 MATHIAS, ADAM 12 LANC CATHOLIC 13-04.00 12-06.00 4
6 LOEB, JORDAN -- TULPEHOCKEN 12-03.00 12-00.00 3
7 SCHAFFER, STEVEN 10 HANOVER 11-09.00 12-00.00 2
8 SANCHEZ, SANDRO 10 WYOMISSING 12-03.00 11-06.00 1
9 SHANNON, DANNY 10 BERMUDIAN 11-07.00 11-06.00
9 COLOSIMO, JAC -- TRINITY 11-00.00 11-06.00
9 FOWLER, MATT 11 BERMUDIAN 11-03.00 11-00.00
9 GRUMBINE, BRANDO 11 TULPEHOCKEN 11-00.00 11-00.00
9 FOX, NATE 11 ANNVILLE-CLEONA 12-00.00 11-00.00
9 MCSHEA, MARTY 12 LANC CATHOLIC 11-06.00 11-00.00
9 BIXLER, MATT 10 GREENWOOD 11-03.00 10-06.00
9 SHANK, BEN 10 CAMP HILL 12-03.00 10-06.00
9 MOSER, JARED 11 SCHUYLKILL VAL 12-00.00 10-06.00
-- HEBBERT, NATHANIEL 10 TULPEHOCKEN 12-00.00 NH
Boys Long Jump AA
=====================================================================================
D3 Record: # 24-00.75 1973 BARRY STEBBINS, Oley Valley
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 GAUL, DEREK 11 SCHUYLKILL VAL 23-03.50 22-07.50 NWI 10
2 TAYLOR, THOMAS 10 WYOMISSING 21-03.50 21-07.25 NWI 8
3 SYE, AARON 12 BISHOP MCDEVITT 20-11.50 20-11.00 NWI 6
4 FABER, RYAN 11 DELONE CATHOLIC 21-01.25 20-05.00 NWI 5
5 HARCHAK, ELIJAH 11 BISHOP MCDEVITT 20-10.00 20-04.50 NWI 4
6 PETERS, KYLE 9 BERMUDIAN 20-06.50 19-10.75 NWI 3
7 JABATEH, AL-SHABAZZ 12 MILTON HERSHEY 20-10.00 19-10.75 NWI 2
8 MILLER, JIMMY 11 MILLERSBURG 19-05.00 19-05.75 NWI 1
9 CORNELIUS, JEREMY 12 BISHOP MCDEVITT 19-07.50 19-05.50 NWI
10 BROWN, JEROD 11 MILTON HERSHEY 19-08.75 19-03.00 NWI
11 BRAUN, NICK 9 DELONE CATHOLIC 20-09.00 19-02.75 NWI
12 ILLARZA, DESHI 12 YORK CATHOLI 19-06.00 19-00.00 NWI
13 MYERS, JARED 10 GREENWOOD 19-08.50 18-10.50 NWI
14 DELL, SAM 11 BOILING SPRINGS 20-06.00 18-08.00 NWI
15 HESS, KELLER 10 ANNVILLE-CLEONA 19-05.00 18-02.50 NWI
16 GROVE, JAKE -- BOILING SPRINGS 19-06.00 17-08.50 NWI
-- BLANDING, TREY 11 ANNVILLE-CLEONA 21-05.25 ND NWI
-- BUCHER, JOSH 12 LITTLESTOWN 21-03.50 ND NWI
-- NAJAC, BRAD 10 SCHUYLKILL VAL 19-05.75 ND NWI
Boys Triple Jump AA
=====================================================================================
D3 Record: # 47-02.50 2000 DAVID MAGILL, Greenwood
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 SCOTT, TYREE 12 MILTON HERSHEY 45-03.00 44-03.00 NWI 10
2 JOSEPH, JEAN 12 SCHUYLKILL VAL 43-11.50 43-11.25 NWI 8
3 NAJAC, BRAD 10 SCHUYLKILL VAL 42-09.75 43-04.75 NWI 6
4 SNYDER, RAY 12 LANC CATHOLIC 42-03.00 43-01.00 NWI 5
5 HORNBROOK, AUSTIN 11 LITTLESTOWN 42-08.00 42-07.00 NWI 4
6 ROGERS, ANDRE 12 MILTON HERSHEY 41-04.50 42-02.00 NWI 3
7 HARCHAK, ELIJAH 11 BISHOP MCDEVITT 40-08.25 41-10.00 NWI 2
8 BLANDING, TREY 11 ANNVILLE-CLEONA 41-05.50 41-06.00 NWI 1
9 SHEETZ, KASEY -- BOILING SPRINGS 40-01.50 40-11.25 NWI
10 GROVE, JAKE -- BOILING SPRINGS 41-02.00 40-10.00 NWI
11 VALENTIN, RALPH 12 SCHUYLKILL VAL 39-04.50 40-07.50 NWI
12 FABER, RYAN 11 DELONE CATHOLIC 41-02.50 40-04.00 NWI
13 SHINGARA, ANTHONY 10 BISHOP MCDEVITT 39-04.50 38-05.00 NWI
14 HESS, KELLER 10 ANNVILLE-CLEONA 39-10.00 38-01.00 NWI
15 TRINKAUS, COLIN 10 KUTZTOWN ARE 39-05.00 37-07.00 NWI
16 MYERS, JARED 10 GREENWOOD 39-06.75 36-10.00 NWI
Boys Shot Put AA
================================================================================
D3 Record: # 65-04.50 5/18/2001 JEREMY SILVERMAN, Annvil-Cleon
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 BRENZA, JAKE 12 TRINITY 58-07.75 55-07.00 10
2 DUCKETT, JONATHAN 12 BISHOP MCDEVITT 53-11.25 52-11.00 8
3 HALL, ROSS 12 LANC CATHOLIC 50-08.00 47-06.75 6
4 RAMIREZ, CRISTOPHER 12 MILTON HERSHEY 46-10.00 47-03.00 5
5 STUTZMAN, TREVOR 11 KUTZTOWN ARE 46-00.00 46-10.50 4
6 SOBOTTA, NICK 12 TRINITY 44-05.25 46-04.75 3
7 MONAHAN, BRIAN 11 DELONE CATHOLIC 44-09.50 45-09.75 2
8 LEYVA, RAUL 10 LITTLESTOWN 44-00.25 44-08.25 1
9 NARUS, PATRICK 10 BISHOP MCDEVITT 43-01.50 43-04.50
10 LASH, SKYLAR -- WYOMISSING 46-04.50 42-04.00
11 KOUTROULELIS, STELIOS 12 HOLY NAME 44-01.00 41-11.25
12 MCNALLY, GARRETT 11 TRINITY 47-02.00 41-06.00
13 SMITH-CHANT, RAY 12 MILTON HERSHEY 48-05.00 41-04.50
14 LANDGRAF, SETH 12 MILLERSBURG 44-09.75 41-03.75
15 FELTON, MATT 10 HANOVER 42-03.25 40-09.50
16 JOHNSON, BRANDON 11 MIDDLETOWN 42-04.50 40-08.00
17 VEUNEPHACHAN, STORM 11 GREENWOOD 42-03.50 38-05.50
Boys Discus Throw AA
================================================================================
D3 Record: # 174-07.50 1960 GENE MCCLEARY, Cornwall
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 BRENZA, JAKE 12 TRINITY 174-03 163-05 10
2 DUCKETT, JONATHAN 12 BISHOP MCDEVITT 155-01 152-04 8
3 STUTZMAN, TREVOR 11 KUTZTOWN ARE 149-02 149-03 6
4 NINNI, JOE 12 OLEY VALLEY 153-07 140-09 5
5 LANDGRAF, SETH 12 MILLERSBURG 146-04 139-06 4
6 BRADLEY, NATE 12 MIDDLETOWN 152-01 136-00 3
7 ROUSE, CHRIS 12 LITTLESTOWN 121-11 130-00 2
8 SOBOTTA, NICK 12 TRINITY 131-10 128-11 1
9 FELUS, BRANDON 12 COLUMBIA 127-02 124-00
10 BINGHAM, JAKE 10 CAMP HILL 132-01 122-08
11 CHAN, JEFFREY 12 CARSON LONG 121-10 119-00
12 DEVLIN, PATRICK -- TRINITY 124-04 118-08
13 LASH, SKYLAR -- WYOMISSING 124-08 115-09
14 RITTER, EVAN 12 JUNIATA 141-08 114-05
15 FLOOK, CAMERON 12 BIGLERVILLE 123-07 113-06
16 FRY, STEVEN 12 JUNIATA 121-08 109-05
-- SMITH-CHANT, RAY 12 MILTON HERSHEY 138-09 ND
Boys Javelin Throw AA
================================================================================
D3 Record: # 197-04 2003 JON HART, Wyomissing
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 SMITH, KYLE 12 LANC CATHOLIC 207-07 200-00# 10
2 STUTZMAN, TREVOR 11 KUTZTOWN ARE 162-10 170-02 8
3 DOSTER, ROBERT -- MIDDLETOWN 178-05 169-09 6
4 MACARTHUR, JOEL 10 OLEY VALLEY 158-09 163-09 5
5 RAMIREZ, CESAR 12 MILTON HERSHEY 164-01 163-05 4
6 LIPMICKY, CAMERON -- TRINITY 160-04 159-07 3
7 EBERLE, ERIC 12 JUNIATA 161-07 154-11 2
8 FAUST, HAYDEN 11 KUTZTOWN ARE 145-08 153-08 1
9 ANATER, DAVID 12 LANC CATHOLIC 160-06 152-06
10 DUCKETT, JONATHAN 12 BISHOP MCDEVITT 158-01 146-09
11 ASHBY, GRAHAM 12 TRINITY 160-03 146-07
12 DELL, SAM 11 BOILING SPRINGS 166-08 144-02
13 RELKEN, BRETT -- MIDDLETOWN 145-07 143-05
14 FELTON, MATT 10 HANOVER 144-00 141-11
15 GONZALEZ, JAKE 12 WYOMISSING 148-05 141-03
16 SMITH, WES 12 DELONE CATHOLIC 148-02 139-03
17 NARUS, PATRICK 10 BISHOP MCDEVITT 143-08 138-10
18 CHAN, JEFFREY 12 CARSON LONG 151-00 131-03
19 FERRARI, KEN 12 CAMP HILL 144-00 130-00