Results - Top Eight

Results courtesy of Barbara Dzuricsko, Hickory HS, and PIAA District 10

Licensed to Hickory High School        Hy-Tek\'s Meet Manager 5/19/2007 05:08 PM
           2007 PIAA Dist10  Track & Field Championships - 5/19/2007           
                 2007  PIAA D-10 AA Track & Field Championship                 
                      Hickory High School, Hermitage, PA                       
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 11.93  1990        Jenny Kerins, West Middlesex                
                12.80  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
Finals
  1 Smith, Carnie       12 Wilmington Area          12.46 SQT               2   10  
  2 Moore, Raegan       10 Girard                   12.52 SQT               2    8  
  3 Faller, Katherine   09 Fairview                 12.91                   2    6  
  4 Preston, Kimberly   12 Reynolds                 12.91                   2    5  
  5 Montalvo, Megan     09 Greenville               13.01                   2    4  
  6 Spencer, Nicole     11 Fort LeBoeuf             13.12                   2    3  
  7 Webber, Megan       10 Greenville               13.22                   1    2  
  8 Yount, Erin         10 Harbor Creek             13.28                   1    1  
 
Girls 200 Meter Dash AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 24.90  1990        Jenny Kerins, West Middlesex                
                26.30  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Moore, Raegan       10 Girard                   26.09 SQT               2   10  
  2 Smith, Carnie       12 Wilmington Area          26.49                   2    8  
  3 McCracken, Tayler   10 Fairview                 27.19                   2    6  
  4 Spencer, Nicole     11 Fort LeBoeuf             27.23                   1    5  
  5 Kafferlin, Kaisy    12 Corry Area               27.34                   2    4  
  6 Conway, Cassi       09 Wilmington Area          27.42                   1    3  
  7 McCune, Elissa      10 Slippery Rock Ar         27.56                   2    2  
  8 Bartel, Kristy      11 Youngsville              27.62                   1    1  
 
Girls 400 Meter Dash AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 58.03  2003        Kari Hedderick, Ft. LeBoeuf                 
                59.95  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Fatica, Jenna       12 Villa Maria (Eri         58.78 SQT               4   10  
  2 Casalnova, Hanna    09 Grove City               58.79 SQT               4    8  
  3 McCracken, Tayler   10 Fairview               1:00.02                   4    6  
  4 Bartel, Kristy      11 Youngsville            1:01.27                   4    5  
  5 Krahe, Caryn        12 Iroquois               1:01.78                   4    4  
  6 Coverdale, Daniele  10 Iroquois               1:02.87                   3    3  
  7 Koller, Laura       12 Titusville             1:02.96                   4    2  
  8 Hartman, Nancy      09 Wilmington Area        1:03.20                   3    1  
 
Girls 800 Meter Run AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 2:15.79  1986        Charity Weissinger, Youngsville           
                2:20.60  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Casalnova, Hanna    09 Grove City             2:20.87                    10  
  2 Putnam, Ashley      12 North East             2:22.15                     8  
  3 Cianci, Katie       11 Kennedy Catholic       2:24.77                     6  
  4 Vicary, Hanna       11 Villa Maria (Eri       2:26.53                     5  
  5 Shorts, Ciara       10 Fort LeBoeuf           2:26.54                     4  
  6 Thomas, Mandi       12 Union City Area        2:29.09                     3  
  7 gibbens, allison    09 Seneca                 2:29.43                     2  
  8 D\'Antonio, kiera    09 Seneca                 2:30.41                     1  
 
Girls 1600 Meter Run AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 5:06.82  2001        Jessica Weston, Sharon                    
                5:18.30  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Zarger, Lauren      10 Harbor Creek           5:10.42 SQT                10  
  2 Zimmerly, Katlin    12 General McLane         5:15.98 SQT                 8  
  3 Phipps, Helen       12 Grove City             5:25.69                     6  
  4 Shorts, Ciara       10 Fort LeBoeuf           5:27.91                     5  
  5 Davis, Sarah        12 Lakeview               5:28.59                     4  
  6 Tatomirovich, Beth  12 Mercer Area            5:34.47                     3  
  7 Vicary, Hanna       11 Villa Maria (Eri       5:35.46                     2  
  8 gibbens, allison    09 Seneca                 5:36.33                     1  
 
Girls 3200 Meter Run AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 10:57.10  1982        Alane Keefer, Northwestern               
                11:35.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Zarger, Lauren      10 Harbor Creek          11:09.37 SQT                10  
  2 Smith, Melissa      11 Mercer Area           11:36.52                     8  
  3 Breese, Mary Kate   10 Mercer Area           11:50.24                     6  
  4 Stevenson, Stacie   12 Titusville            12:00.94                     5  
  5 Phipps, Helen       12 Grove City            12:05.24                     4  
  6 Markham, Kelsey     12 Harbor Creek          12:15.11                     3  
  7 Meabon, Beth        10 Seneca                12:17.26                     2  
  8 Kaltenbaugh, Britt  10 Fort LeBoeuf          12:23.23                     1  
 
Girls 100 Meter Hurdles AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 14.64  1990        Amy Perman, Hickory                         
                16.15  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
Finals
  1 Seigworth, Amanda   12 Northwestern             15.35 SQT               2   10  
  2 Moore, Raegan       10 Girard                   15.61 SQT               2    8  
  3 Lewis, Ashely       10 Lakeview                 15.76 SQT               2    6  
  4 Frank, Stephanie    11 Fort LeBoeuf             16.01 SQT               2    5  
  5 Sarra, Nikki        12 General McLane           16.13 SQT               2    4  
  6 Shaffer, Angela     10 Slippery Rock Ar         16.52                   2    3  
  7 Zinkham, Katie      12 Grove City               16.70                   2    2  
  8 Mulligan, Breanna   12 Hickory                  16.71                   1    1  
 
Girls 300 Meter Hurdles AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 43.90  1990        Amy Perman, Hickory                         
                47.64  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Seigworth, Amanda   12 Northwestern             45.25 SQT               3   10  
  2 McCune, Elissa      10 Slippery Rock Ar         47.21 SQT               3    8  
  3 Reimold, Dierdre    12 Kennedy Catholic         47.43 SQT               3    6  
  4 Lewis, Ashely       10 Lakeview                 48.13                   3    5  
  5 Henry, Lauren       11 North East               49.11                   3    4  
  6 Arnold, Jill        12 Grove City               49.34                   3    3  
  7 Unkle, Erica        11 Fairview                 49.45                   3    2  
  8 Kretzing, Maria     12 Villa Maria (Eri         50.63                   3    1  
 
Girls 4x100 Meter Relay AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 50.00  1980        Lakeview                                    
                       M. Counselman, T. Marsteller, G. Wilson, D. Doyle 
                51.30  SQT
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Fairview  \'A\'                                   51.47                   2   10  
     1) Corbin, Kristin 11              2) Corbin, Bethany 10             
     3) Unkle, Erica 11                 4) Faller, Katherine 09           
  2 Fort LeBoeuf  \'A\'                               51.76                   2    8  
     1) Spencer, Nicole 11              2) Frank, Stephanie 11            
     3) Ferrick, Jessica 10             4) Henneberry, Andrea 10          
  3 Greenville  \'A\'                                 52.00                   2    6  
     1) Landfried, Nikki 10             2) Webber, Megan 10               
     3) Weaver, Ashley 09               4) Montalvo, Megan 09             
  4 Reynolds  \'A\'                                   52.07                   2    5  
     1) Hills, Courtney 11              2) Mostoller, Kara 09             
     3) Kasbee, Chauntel 10             4) Preston, Kimberly 12           
  5 Lakeview  \'A\'                                   52.14                   2    4  
     1) Campbell, Kayla 10              2) Pears, Kelsey 11               
     3) Miller, Fawn 09                 4) Lewis, Ashely 10               
  6 General McLane  \'A\'                             52.49                   2    3  
     1) Tonda, Jessica 11               2) Hansen, Tori 12                
     3) Sarra, Nikki 12                 4) Westgate, Ashley 11            
  7 Harbor Creek  \'A\'                               52.56                   2    2  
     1) Meyer, Lindsey 12               2) Yount, Erin 10                 
     3) Dougan, Brittany 10             4) Carpin, Amanda 12              
  8 Sharpsville  \'A\'                                54.03                   1    1  
     1) Gardner, Kasey 12               2) Montone, Emily 11              
     3) Nashtock, Kayleigh 10           4) hinman, jada 09                
 
Girls 4x400 Meter Relay AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 4:04.33  1982        Academy                                   
                         L. Wayne, C. Pulliam, T. Doxey, I. Williams       
                4:10.36  SQT
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Villa Maria (Erie)  \'A\'                       4:07.54 SQT               2   10  
     1) Vicary, Hanna 11                2) Kretzing, Maria 12             
     3) MacWhirter, Lauren 11           4) Fatica, Jenna 12               
  2 Fairview  \'A\'                                 4:09.95 SQT               2    8  
     1) McCracken, Tayler 10            2) Corbin, Bethany 10             
     3) Sanfrotello, Jordan 10          4) Keck, Chrissy 10               
  3 Grove City  \'A\'                               4:10.17 SQT               2    6  
     1) Arnold, Jill 12                 2) Schnelzer, Lisa 10             
     3) Zinkham, Katie 12               4) Casalnova, Hanna 09            
  4 North East  \'A\'                               4:12.76                   2    5  
     1) Putnam, Ashley 12               2) Brown, Erica 12                
     3) Maas, Tarryn 10                 4) Henry, Lauren 11               
  5 Titusville  \'A\'                               4:17.97                   2    4  
     1) Koller, Laura 12                2) Lee, Laura 09                  
     3) Ebert, Lexi 12                  4) Rapp, Maggie 10                
  6 Lakeview  \'A\'                                 4:19.09                   2    3  
     1) Powell, Alexandra 12            2) Pears, Kelsey 11               
     3) Campbell, Kayla 10              4) Slater, Eden 11                
  7 Fort LeBoeuf  \'A\'                             4:21.20                   1    2  
     1) Shorts, Ciara 10                2) Frank, Stephanie 11            
     3) Angelotti, Maria 11             4) Smith, Abby 10                 
  8 Union City Area  \'A\'                          4:21.71                   2    1  
     1) Day, Hannah 10                  2) Hunter, Heather 10             
     3) Sparks, Morgan 11               4) Thomas, Mandi 12               
 
Girls 4x800 Meter Relay AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 9:35.76  1990        North East                                
                         L. Gregg, J. Whelan, H. Bemiss, R. Raskowski      
                9:50.40  SQT
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 North East  \'A\'                               9:40.99 SQT                10  
     1) Brown, Erica 12                 2) Maas, Tarryn 10                
     3) Henry, Lauren 11                4) Putnam, Ashley 12              
  2 Union City Area  \'A\'                          9:42.63 SQT                 8  
     1) Brumagin, Sashia 10             2) Day, Hannah 10                 
     3) Sparks, Morgan 11               4) Thomas, Mandi 12               
  3 Titusville  \'A\'                               9:48.97 SQT                 6  
     1) Lee, Laura 09                   2) Pertz, DeAnn 11                
     3) Rapp, Maggie 10                 4) Koller, Laura 12               
  4 Lakeview  \'A\'                                 9:51.37                     5  
     1) Campbell, Kayla 10              2) Davis, Sarah 12                
     3) Slater, Eden 11                 4) Davis, Josie 10                
  5 Mercer Area  \'A\'                              9:58.92                     4  
     1) Breese, Mary Kate 10            2) Creasy, Claire 09              
     3) Smith, Melissa 11               4) Tatomirovich, Beth 12          
  6 Iroquois  \'A\'                                10:04.27                     3  
     1) Barry, Tricia 10                2) Burick, Colleen 12             
     3) Krahe, Caryn 12                 4) McShane, Jenny 11              
  7 Seneca  \'A\'                                  10:04.55                     2  
     1) Nies, Nora 11                   2) D\'Antonio, kiera 09            
     3) Meabon, Beth 10                 4) gibbens, allison 09            
  8 West Middlesex  \'A\'                          10:13.58                     1  
     1) Willey, Karen 09                2) Weatherby, Kelli 10            
     3) Shingledecker, Nicole 12        4) Houston, Abbie 12              
 
Girls High Jump AA
=======================================================================================
 Dist Record: #  5-09  1995        Kristy Dickson, Reynolds                    
              5-03.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Negrea, Miranda     10 West Middlesex         5-03.00 SQT                10  
  2 Gardner, Kasey      12 Sharpsville            5-01.00                     7  
  2 Shaffer, Angela     10 Slippery Rock Ar       5-01.00                     7  
  4 Morris, Claire      10 Hickory                5-01.00                     5  
  5 Fike, Taylor        12 Corry Area             5-01.00                     4  
  6 Smith, Abby         10 Fort LeBoeuf           4-11.00                     2.5
  6 Richardson, Vaness  12 Farrell                4-11.00                     2.5
  8 Hinkson, Jordan     09 Hickory                4-11.00                     1  
 
Girls Pole Vault AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 11-06  2001        Kim Stuyvesant, Fairview                    
             10-03.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Preston, Kimberly   12 Reynolds              11-03.00 SQT                10  
  2 Carpin, Amanda      12 Harbor Creek          11-03.00 SQT                 8  
  3 DeMedal, Elizabeth  12 Wilmington Area       10-09.00 SQT                 6  
  4 Kerr, Jacquelyn     11 Titusville            10-09.00 SQT                 5  
  5 Gregory, Kayla      12 North East            10-03.00 SQT                 4  
  6 Swanson, Kylie      12 Hickory                9-09.00                     3  
  7 Henneberry, Andrea  10 Fort LeBoeuf           9-09.00                     2  
  8 Degraaf, Megan      10 Grove City             9-09.00                     1  
 
Girls Long Jump AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 17-11  1993        Star Rial, Cranberry                        
             16-11.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Mostoller, Kara     09 Reynolds              17-04.50 SQT                10  
  2 Ferrick, Jessica    10 Fort LeBoeuf          16-04.00                     8  
  3 Smith, Carnie       12 Wilmington Area       16-03.00                     6  
  4 Jones, Elisha       12 Eisenhower            15-11.50                     5  
  5 Ebert, Lexi         12 Titusville            15-10.50                     4  
  6 Spencer, Nicole     11 Fort LeBoeuf          15-06.50                     3  
  7 Rummel, Lottie      12 General McLane        15-06.00                     2  
  8 Amyx, Samantha      09 Slippery Rock Ar      15-04.50                     1  
 
Girls Triple Jump AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 37-00.25  1986        Cheryl Glasl, Northwestern               
                35-06.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Flower, Stephanie   11 Fairview              34-08.00                    10  
  2 Stitt, Kim          12 Hickory               34-02.00                     8  
  3 Mostoller, Kara     09 Reynolds              33-09.50                     6  
  4 Henneberry, Andrea  10 Fort LeBoeuf          33-09.50                     5  
  5 Rummel, Lottie      12 General McLane        33-05.50                     4  
  6 Fritz, Kristen      10 General McLane        33-02.00                     3  
  7 Richter, Brittney   10 Slippery Rock Ar      31-10.50                     2  
  8 Mehlenbacher, Arie  11 Titusville            31-10.50                     1  
 
Girls Shot Put AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 46-04.75  1999        Brooke Freeburg, Ft. LeBoeuf             
                37-00.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Woods, Kristy       11 Grove City            42-00.00 SQT                10  
  2 Whitman, Arin       12 Hickory               41-09.00 SQT                 8  
  3 Woods, Emily        09 Hickory               37-05.50 SQT                 6  
  4 Stitt, Kim          12 Hickory               37-04.00 SQT                 5  
  5 Neder, Emily        11 Fairview              33-05.00                     4  
  6 Beidler, Erica      12 Fort LeBoeuf          33-01.50                     3  
  7 Stafford, Kelsey    12 Reynolds              33-00.00                     2  
  8 Powell, Alexandra   12 Lakeview              31-06.50                     1  
 
Girls Discus Throw AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 151-03  1998        Brooke Freeburg, Ft. LeBoeuf               
                115-00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Woods, Kristy       11 Grove City           126-04.00 SQT                10  
  2 Whitman, Arin       12 Hickory              126-01.00 SQT                 8  
  3 Woods, Emily        09 Hickory              115-10.00 SQT                 6  
  4 Jones, Elisha       12 Eisenhower           115-01.00 SQT                 5  
  5 Sterling, Aleisha   11 Sharon               103-00.00                     4  
  6 Leuschen, Melissa   11 Iroquois             101-03.00                     3  
  7 Neder, Emily        11 Fairview              99-11.00                     2  
  8 Gilson, Carley      11 Union City Area       99-11.00                     1  
 
Girls Javelin Throw AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 140-04  2005        Elisha Jones, Eisenhower                   
                119-00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jones, Elisha       12 Eisenhower           137-09.00 SQT                10  
  2 Miller, Fawn        09 Lakeview             137-06.00 SQT                 8  
  3 Prelec, Melanie     11 Slippery Rock Ar     123-01.00 SQT                 6  
  4 Kuchcinski, Chryst  12 North East           122-09.00 SQT                 5  
  5 McCray, Bridget     11 Titusville           121-02.00 SQT                 4  
  6 Stafford, Kelsey    12 Reynolds             117-07.00                     3  
  7 Alexander, Lindsay  10 Fort LeBoeuf         113-02.00                     2  
  8 Kuhns, Alicia       11 Fort LeBoeuf         105-11.00                     1  
 
Boys 100 Meter Dash AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 10.56  1984        Tom Smith, Fairview                         
                11.20  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
Finals
  1 Deivert, Matt       12 Eisenhower               11.15 SQT               2   10  
  2 Burns, Chris        11 Wilmington Area          11.21                   2    8  
  3 Sargent, Tyler      11 Fairview                 11.28                   2    6  
  4 Altman, William     11 Sharon                   11.29                   2    5  
  5 Spencer, Justin     11 Grove City               11.34                   1    4  
  6 Snyder, Spencer     11 Greenville               11.40                   2    3  
  7 McCracken, Brock    12 Fairview                 11.45                   1    2  
  8 Donaldson, Keith    12 Grove City               11.51                   2    1  
 
Boys 200 Meter Dash AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 21.65  1994        Sam Broom, George Junior Republic           
                22.88  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Burns, Chris        11 Wilmington Area          22.93                   2   10  
  2 Sargent, Tyler      11 Fairview                 23.40                   2    8  
  3 Kennedy, Jake       10 Girard                   23.45                   1    6  
  4 Peagler, Josh       12 Hickory                  23.59                   2    5  
  5 Cummings, Bobby     12 Corry Area               23.68                   1    4  
  6 Campbell, Quentin   12 Farrell                  23.70                   1    3  
  7 Hartley, Jake       11 Farrell                  23.77                   2    2  
  8 Bryant, John        11 George Junior Re         23.91                   1    1  
 
Boys 400 Meter Dash AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 48.02  1994        Sam Broom, George Junior Republic           
                50.70  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Cummings, Cody      12 Franklin Area            50.58 SQT               4   10  
  2 Taylor, Michael     11 Fairview                 51.54                   4    8  
  3 Eck, Brandan        12 Corry Area               51.67                   4    6  
  4 Combine, Joseph     12 Reynolds                 51.73                   4    5  
  5 Henderson, Corey    10 Titusville               51.94                   4    4  
  6 Herrmann, Joe       11 Hickory                  52.76                   4    3  
  7 Moss, Jacques       11 Sharon                   52.77                   4    2  
  8 Cyphert, Shane      12 Seneca                   53.02                   3    1  
 
Boys 800 Meter Run AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 1:55.41  1980        Ray Dickerson, Academy                    
                1:59.70  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Palicia, Noah       12 Lakeview               1:58.05 SQT                10  
  2 Denne, Carter       11 North East             1:58.77 SQT                 8  
  3 Shrawder, Adam      10 West Middlesex         1:59.50 SQT                 6  
  4 Havko, Sam          10 Fairview               2:00.12                     5  
  5 Bowes, Jay          12 Titusville             2:01.01                     4  
  6 Burick, Corey       11 Iroquois               2:02.61                     3  
  7 Sigler, Shane       11 Sharpsville            2:02.85                     2  
  8 Davis, Tyler        12 Lakeview               2:06.69                     1  
 
Boys 1600 Meter Run AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 4:17.71  1981        Mark Overheim, General McLane             
                4:28.06  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Stolar, Michael     12 Mercyhurst Prepa       4:26.84 SQT                10  
  2 Lawhead, Matt       11 West Middlesex         4:34.32                     8  
  3 Tutmaher, Jake      12 Eisenhower             4:38.50                     6  
  4 Mix, Zach           10 North East             4:39.75                     5  
  5 McCray, Ian         12 Titusville             4:40.96                     4  
  6 Moder, Bill         12 Hickory                4:41.74                     3  
  7 Zimmerman, Aaron    11 Corry Area             4:42.59                     2  
  8 Gibbens, Steve      11 Seneca                 4:43.71                     1  
 
Boys 3200 Meter Run AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 9:10.54  1990        Mike McWilliams, Grove City               
                9:48.01  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Stolar, Michael     12 Mercyhurst Prepa       9:45.68 SQT                10  
  2 McLaughlin, Barry   12 West Middlesex         9:50.63                     8  
  3 Gray, Garrett       11 North East             9:54.76                     6  
  4 Desko, Alex         12 Franklin Area         10:23.69                     5  
  5 Bollinger, Tom      10 Grove City            10:29.16                     4  
  6 Zarger, Alex        12 Harbor Creek          10:33.93                     3  
  7 Wastvedt, Bjorn     11 Wilmington Area       10:34.82                     2  
  8 Merkel, Robbie      10 North East            10:40.16                     1  
 
Boys 110 Meter Hurdles AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 13.90  1999        Ben Steingrage, West Middlesex              
                15.35  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
Finals
  1 Dow, Zach           12 Corry Area               14.68 SQT               2   10  
  2 Adamaszek, Paul     12 Girard                   15.08 SQT               2    8  
  3 Podskalny, Mike     11 Harbor Creek             15.08 SQT               2    6  
  4 Dohanic, Aaron      11 Girard                   15.35 SQT               2    5  
  5 Philson, Bridger    12 Lakeview                 15.74                   2    4  
  6 Schaa, Weston       11 Mercer Area              15.91                   2    3  
  7 Peirson, Kyle       10 Northwestern             16.12                   2    2  
  8 Foley, Trevor       09 Titusville               16.12                   1    1  
 
Boys 300 Meter Hurdles AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 37.76  1990        Gary Martin, Greenville                     
                40.80  SQT
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Altman, William     11 Sharon                   39.62 SQT               3   10  
  2 Dohanic, Aaron      11 Girard                   40.09 SQT               3    8  
  3 Adamaszek, Paul     12 Girard                   42.15                   3    6  
  4 Foley, Eric         12 Titusville               42.54                   3    5  
  5 Foley, Trevor       09 Titusville               42.89                   3    4  
  6 Yohman, Luke        10 Wilmington Area          43.10                   3    3  
  7 Edminson, Kevin     12 George Junior Re         43.57                   2    2  
  8 Rossman, Jake       12 Greenville               43.63                   2    1  
 
Boys 4x100 Meter Relay AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 43.48  2002        Wilmington                                  
                       M. Krawchyk, B. Boron, D. Hoare, B. Whiting       
                44.31  SQT
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Fairview  \'A\'                                   43.85 SQT               3   10  
     1) McCracken, Brock 12             2) McCann, Jack 12                
     3) Zieja, Andrew 12                4) Sargent, Tyler 11              
  2 Greenville  \'A\'                                 44.00 SQT               3    8  
     1) Reasbeck, Phil 12               2) Snyder, Spencer 11             
     3) Fragapane, Clyde 12             4) Youngblood, Nick 12            
  3 Titusville  \'A\'                                 44.77                   3    6  
     1) Proano, John 10                 2) Tarr, Luke 12                  
     3) Foley, Trevor 09                4) Barker, Nick 12                
  4 George Junior Republic Sch  \'A\'                 44.80                   3    5  
     1) Wise, Quenton 10                2) Bryant, John 11                
     3) Featherstone, Chris 12          4) Ellis, David 10                
  5 Wilmington Area  \'A\'                            44.82                   3    4  
     1) Yohman, Luke 10                 2) Burns, Chris 11                
     3) Burns, Derrick 09               4) Riggall, Nick 11               
  6 Grove City  \'A\'                                 45.18                   2    3  
     1) Spencer, Justin 11              2) Burk, Mike 10                  
     3) Burk, Justin 11                 4) Donaldson, Keith 12            
  7 Corry Area  \'A\'                                 45.46                   3    2  
     1) Hunt, Travis 11                 2) Cummings, Bobby 12             
     3) Ugino, Joe 12                   4) Eck, Brandan 12                
  8 Farrell  \'A\'                                    45.72                   2    1  
     1) Campbell, Quentin 12            2) Hartley, Jake 11               
     3) Hyman, Marcus 11                4) Jackson, Ron 09                
 
Boys 4x400 Meter Relay AA
==========================================================================================
 Dist Record: # 3:23.81  1984        Erie East                                 
                         R. Price, D. Thomas, G. Burns, T. Hollingsworth   
                3:29.87  SQT
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Lakeview  \'A\'                                 3:29.88                   2   10  
     1) Davis, Tyler 12                 2) Switzer, Jon 12                
     3) Koontz, Adam 11                 4) Palicia, Noah 12               
  2 Fairview  \'A\'                                 3:30.07                   2    8  
     1) Taylor, Michael 11              2) Zieja, Andrew 12               
     3) Havko, Sam 10                   4) Meeder, Zane 12                
  3 Titusville  \'A\'                               3:31.64                   2    6  
     1) Henderson, Corey 10             2) Bowes, Jay 12                  
     3) Foley, Trevor 09                4) Foley, Eric 12                 
  4 Greenville  \'A\'                               3:34.07                   2    5  
     1) Reasbeck, Phil 12               2) Pickering, Tom 12              
     3) Hanna, Chad 11                  4) Snyder, Spencer 11             
  5 North East  \'A\'                               3:34.57                   2    4  
     1) Carniewski, Jeff 10             2) McCord, Neil 10                
     3) Denne, Carter 11                4) Elchynski, Bryan 12            
  6 Hickory  \'A\'                                  3:35.08                   2    3  
     1) DiBartolomeo, Bobby 11          2) Moder, Bill 12                 
     3) Herrmann, Joe 11                4) Peagler, Josh 12               
  7 George Junior Republic Sch  \'A\'               3:38.83                   1    2  
     1) Wise, Quenton 10                2) Hamption, Jordan 11            
     3) Edminson, Kevin 12              4) Featherstone, Chris 12         
  8 Girard  \'A\'                                   3:40.43                   2    1  
     1) Etter, Nick 10                  2) Kennedy, Jake 10               
     3) Weidler, Seth 11                4) Dohanic, Aaron 11              
 
Boys 4x800 Meter Relay AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 7:57.58  1983        Greenville                                
                         K. Hazlett, B. Herrick, T. Manes, S. Snyder       
                8:15.55  SQT
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Lakeview  \'A\'                                 8:07.40 SQT                10  
     1) Davis, Tyler 12                 2) Switzer, Jon 12                
     3) Koontz, Adam 11                 4) Palicia, Noah 12               
  2 Fairview  \'A\'                                 8:08.71 SQT                 8  
     1) Havko, Sam 10                   2) Babcock, Jordan 11             
     3) Hirst, Ryan 09                  4) Taylor, Michael 11             
  3 North East  \'A\'                               8:10.28 SQT                 6  
     1) Gray, Garrett 11                2) Mix, Zach 10                   
     3) Denne, Carter 11                4) Swan, David 11                 
  4 Mercer Area  \'A\'                              8:18.83                     5  
     1) Isoldi, Ethan 11                2) Harrington, Ross 12            
     3) Creasy, Seth 12                 4) Smith, Joe 12                  
  5 Iroquois  \'A\'                                 8:18.99                     4  
     1) Burick, Corey 11                2) Byers, Zach 11                 
     3) Hall, David 11                  4) Blake, Nick 11                 
  6 Greenville  \'A\'                               8:28.99                     3  
     1) Rossman, Jake 12                2) Lewis, Justin 12               
     3) Lauffer, Joel 11                4) Summerlin, Ed 09               
  7 Hickory  \'A\'                                  8:31.49                     2  
     1) Boardman, Mike 10               2) Burger, Andrew 11              
     3) Herrmann, Joe 11                4) Moder, Bill 12                 
  8 Harbor Creek  \'A\'                             8:36.13                     1  
     1) Sanford, Jeff 11                2) Tirabassi, Cameron 10          
     3) Mazza, Tony 11                  4) Zarger, Alex 12                
 
Boys High Jump AA
=======================================================================================
 Dist Record: #  7-00  1992        Matt Benson, Sheffield                      
              6-04.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Schaa, Weston       11 Mercer Area            6-08.00 SQT                10  
  2 Meeder, Zane        12 Fairview               6-04.00 SQT                 8  
  3 O\'Leary, Matt       11 North East             6-02.00                     6  
  4 Atha, Cameron       10 Titusville             6-02.00                     5  
  5 Cantino, Chris      12 George Junior Re       6-02.00                     4  
  6 Reasbeck, Dave      12 Greenville             6-00.00                     3  
  7 Holland, Caleb      12 Lakeview               6-00.00                     2  
  8 Widdowson, Richie   11 Seneca                 6-00.00                     1  
 
Boys Pole Vault AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 15-03  2005        Eric Sparks, Hickory                        
             13-03.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Palicia, Noah       12 Lakeview              14-03.00 SQT                10  
  2 Graves, Kevin       12 Fort LeBoeuf          13-09.00 SQT                 8  
  3 Waite, Steve        12 Fort LeBoeuf          13-03.00 SQT                 6  
  4 Du, Jon             12 Hickory               13-03.00 SQT                 4.5
  4 Moore, Ryan         11 West Middlesex        13-03.00 SQT                 4.5
  6 Barker, Nick        12 Titusville            13-03.00 SQT                 3  
  7 Ugino, Joe          12 Corry Area            12-03.00                     2  
  8 Kocan, Parker       11 Titusville            12-03.00                     1  
 
Boys Long Jump AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 24-01.50  1995        Brian Polk, Girard                       
                21-06.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Burns, Chris        11 Wilmington Area       21-03.50                    10  
  2 Holland, Caleb      12 Lakeview              21-02.25                     8  
  3 Corbin, Keefe       11 George Junior Re      21-00.75                     6  
  4 Donaldson, Keith    12 Grove City            20-06.25                     5  
  5 Motley, Devin       12 Sharon                20-05.50                     4  
  6 Sargent, Tyler      11 Fairview              20-05.00                     3  
  7 Wood, Andy          12 Harbor Creek          20-04.50                     2  
  8 Bermudez, Domenic   10 Hickory               20-01.75                     1  
 
Boys Triple Jump AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 46-07.50  1992        Lonnell Phelps, George Junior Republic   
                44-00.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Schaa, Weston       11 Mercer Area           44-00.50 SQT                10  
  2 Holland, Caleb      12 Lakeview              42-05.50                     8  
  3 Slater, John        12 Titusville            42-03.50                     6  
  4 Quattlebaum, Tim    12 George Junior Re      41-08.50                     5  
  5 Cummings, Bobby     12 Corry Area            41-05.25                     4  
  6 Vincent, Ben        12 Titusville            40-09.50                     3  
  7 Corbin, Keefe       11 George Junior Re      40-03.50                     2  
  8 Donaldson, Keith    12 Grove City            40-00.25                     1  
 
Boys Shot Put AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 64-11  2004        Auston Papay, Sharon                        
             50-03.00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Reiber, Greg        11 Grove City            53-03.50 SQT                10  
  2 Yohman, Paul        11 Wilmington Area       52-09.50 SQT                 8  
  3 Falvo, Josh         10 Wilmington Area       51-01.50 SQT                 6  
  4 Ferguson, Ron       11 Lakeview              46-06.00                     5  
  5 Heubel, Jesse       12 Seneca                46-06.00                     4  
  6 Williams, Josh      11 Fort LeBoeuf          46-01.50                     3  
  7 Griffin, Tim        12 Seneca                45-01.00                     2  
  8 Johnson, Robert     12 North East            44-10.00                     1  
 
Boys Discus Throw AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 189-03.50  1990        Brian Milne, Ft. LeBoeuf                
                   148-00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Bush, Greg          12 North East           146-00.50                    10  
  2 Yohman, Paul        11 Wilmington Area      143-03.50                     8  
  3 Reiber, Greg        11 Grove City           140-03.00                     6  
  4 Repoff, Ryan        10 Harbor Creek         126-10.00                     5  
  5 Polesnak, Pete      12 Kennedy Catholic     125-04.50                     4  
  6 Wojtalik, Travis    11 West Middlesex       123-02.00                     3  
  7 McInturf, Kody      11 Greenville           121-07.00                     2  
  8 Heubel, Jesse       12 Seneca               120-04.00                     1  
 
Boys Javelin Throw AA
=======================================================================================
 Dist Record: # 192-01  2006        Nick Erdesky, Hickory                      
                176-00  SQT
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Angermeier, Justin  11 Mercer Area          178-08.00 SQT                10  
  2 Erdesky, Nick       12 Hickory              170-07.00                     8  
  3 Senak, Nick         12 Sharon               168-10.00                     6  
  4 Smith, Ryan         12 Corry Area           167-10.00                     5  
  5 Slater, John        12 Titusville           166-06.00                     4  
  6 Bell, Ryan          11 Wilmington Area      161-03.00                     3  
  7 George, Cody        12 Union City Area      158-00.00                     2  
  8 Polesnak, Pete      12 Kennedy Catholic     157-11.00                     1  
 
                 Women - AA - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Grove City                  60        2) Fort LeBoeuf               59.50
    3) Fairview                    54        4) Hickory                    51   
    5) Reynolds                    41        6) North East                 36   
    6) Lakeview                    36        8) Harbor Creek               34   
    8) Wilmington Area             34       10) Titusville                 31   
   11) Slippery Rock Area          29       12) Villa Maria (Erie)         28   
   13) Girard                      26       14) General McLane             24   
   15) Mercer Area                 21       16) Northwestern               20   
   16) Eisenhower                  20       18) Union City Area            13   
   18) Iroquois                    13       20) Kennedy Catholic           12   
   20) Greenville                  12       22) West Middlesex             11   
   23) Corry Area                   8       23) Seneca                      8   
   23) Sharpsville                  8       26) Youngsville                 6   
   27) Sharon                       4       28) Farrell                     2.50
 
                  Men - AA - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Lakeview                    68        2) Fairview                   66   
    3) Wilmington Area             62        4) Titusville                 56   
    5) North East                  47        6) Mercer Area                38   
    7) Corry Area                  35        8) Girard                     34   
    8) Grove City                  34       10) Hickory                    29.50
   10) West Middlesex              29.50    12) Sharon                     27   
   12) George Junior Republic Sch  27       14) Greenville                 25   
   15) Mercyhurst Preparatory Sch  20       16) Fort LeBoeuf               17   
   16) Harbor Creek                17       18) Eisenhower                 16   
   19) Franklin Area               15       20) Seneca                     10   
   21) Iroquois                     7       22) Farrell                     6   
   23) Kennedy Catholic             5       23) Reynolds                    5   
   25) Union City Area              2       25) Sharpsville                 2   
   25) Northwestern                 2