Results

                                                                     
                                                                     
                                                                     
                                             
RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Robert Penrose, United School District



                   Heritage Conference Championships - 2012-05-08                    

                           United High School, Armagh, PA                            



                          HS Boys 1600 Meter Run                          

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Dan Croyel                10 Ligonier Valley              4:48.3    10

  2 Kyle Anderson             10 Marion Center Area           4:48.6     8

  3 Seth Knapic               11 United                       4:48.9     6

  4 Tyler Ferguson            12 Saltsburg High School        4:54.4     4

  5 Dylan Jackman             11 Ligonier Valley              4:59.3     2

  6 Jt Horwat                 10 Penns Manor                  5:01.4     1

  7 Taylor Antisdel           10 Purchase Line                5:03.2      

  8 Roman Tate                 9 Penns Manor                  5:04.8      

  9 Christopher Woodley       10 Northern Cambria             5:05.7      

 10 Dan Learn                  9 Purchase Line                5:07.2      

 11 Ryan Horchar               0 Saltsburg High School        5:10.9      

 12 Kyle Hicks                10 Marion Center Area           5:15.7      

 13 Gaige George              10 United                       5:18.7      



                          HS Boys 3200 Meter Run                          

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Seth Knapic               11 United                      10:33.2    10

  2 Kyle Anderson             10 Marion Center Area          10:36.9     8

  3 Josh Patrick              11 Ligonier Valley             10:37.6     6

  4 Jt Horwat                 10 Penns Manor                 10:45.7     4

  5 Alex Horchar              10 Saltsburg High School       10:55.7   1.5

  5 Ryan Horchar               0 Saltsburg High School       10:55.7   1.5

  7 Jim Orr                   12 Homer Center                11:00.0      

  8 Taylor Antisdel           10 Purchase Line               11:01.4      

  9 Dan Learn                  9 Purchase Line               11:02.5      

 10 Roman Tate                 9 Penns Manor                 11:04.5      

 11 Christopher Woodley       10 Northern Cambria            11:19.3      

 12 Kyle Hicks                10 Marion Center Area          11:29.5      

 13 Brian Mesteller           11 United                      11:36.7      

 14 Justin Patrick            10 Ligonier Valley             12:17.2      



                          HS Boys 800 Meter Run                           

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Bo Blose                  12 Purchase Line                1:59.2    10

  2 Shawn Lichvar             11 United                       2:03.9     8

  3 Dereck Croyle             10 Ligonier Valley              2:06.8     6

  4 Seth Goodlin              12 Purchase Line                2:09.6     4

  5 Gaige George              10 United                       2:10.4     2

  6 Mitchell Fox               0 Saltsburg High School        2:15.5     1

  7 Logan Pollack              9 Homer Center                 2:16.6      

  8 Eric Bucklin              12 Ligonier Valley              2:18.3      

  9 Andy Rietscha             12 Northern Cambria             2:21.0      

 10 Josh Hill                 12 Homer Center                 2:27.1      

 11 Anthony Kopczyk           12 Penns Manor                  2:33.6      

 12 Layton Lockhart           11 Marion Center Area           2:39.0     



                          HS Boys 110 Meter Hurdles Prelims

==========================================================================

    Name                     Yr Team                            Time    

===========================================================================

  1 Issac Cornell            12 Ligonier Valley                 16.6

  2 Eli Mack                 12 United                          16.7

  3 Jeff Smith               12 Ligonier valley                 16.9

  4 Jackie Chan               0 Saltsburg                       17.8

  5 Brent Willett            12 Saltsburg                       18.4

  6 Dalton Patterson         11 Purchase Line                   18.8

  7 Michael Sowalla          11 Northern Cambria                19.1

  8 Anthony Briscoe          12 Homer Center                    20.3
  
  9 James Currie              9 United                          20.3

 10 Joe Hildebrand           12 Penns Manor                     20.4

 11 Mitch hamilton           10 Penns Manor                     17.7

 12 Levi McCracken           12 Homer Center                    16.7

 13 Joe Frontino             10 Northern Cambria                17.6

 14 Paul Learn               12 Purchase Line                   18.3




                        HS Boys 110 Meter Hurdles Finals                        

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Eli Mack                  12 United                         16.0    10

  2 Levi McCracken            12 Homer Center                   16.1     8

  3 Isaac Cornell             12 Ligonier Valley                16.2     6

  4 Jeff Smith                12 Ligonier Valley                16.7     4

  5 Mitch Hamilton            10 Penns Manor                    17.5     2

  6 Joe Frontino              10 Northern Cambria               18.0     1



                       HS Boys 300 Meter Hurdles Finals

===========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time    Pts

===========================================================================

  1 Isaac Cornell             12 Ligonier Valley                41.3     10
   
  2 Levi McCracken            12 Homer Center                   42.0      8
   
  3 Justin Piper              11 Ligonier Valley                43.2      6
   
  4 Eli Mack                  12 United                         44.2      4
   
  5 Paul Learn                12 Purchase Line                  45.7      2
    
  6 Mitch Hamilton            10 Penns Manor                    46.5      1   
   
  7 Luke Hamilton             12 Penns Manor                    46.6
    
  8 Jacki Chan                 0 Saltsburg                      47.8
         
  9 Dalton Patterson          11 Purchase Line                  48.2
    
 10 James Currie               9 United                         49.4  
   
 11 Michael Sowalla           11 Northern Cambria               50.3
            
   Anthony Briscoe            12 Homer Center                   53.7



                                 HS Boys Long Jump                                 

===================================================================================

    Name                      Yr Team                           Mark  Wind H#   Pts

===================================================================================

  1 Luke Crumrine             12 Ligonier Valley            21-01.75   NWI  2    10

  2 Russel Markosky           12 Ligonier Valley            19-04.25   NWI  2     8

  3 Cody Bytner               11 Penns Manor                18-08.00   NWI  2     6

  4 Travis Massera            11 Saltsburg High School      18-02.75   NWI  2     4

  5 Joe Capitosti             10 Homer Center               18-00.50   NWI  2     2

  6 Mason King                12 Northern Cambria           17-09.75   NWI  2     1

  7 Eli Mack                  12 United                     17-4.25

  8 Jonathan Baker               Marion Center              16-4.25

  9 Noah Hoover                  Marion Center              16-.75

 10 Alec Sunderlin               Purchase Line              15-4.25

 11 Frontino                     Northern Cambria           15-2.25

 12 Dalton Patterson             Purchase Line              15-2.25

      



                                HS Boys Triple Jump

====================================================================================

   Name                          Team                            Mark            Pts

====================================================================================

   1 Cody Bytner                 Penns Manor                 41-11.25            10

   2 Russell Markosky            Ligonier Valley             40-3.5               8

   3 Nathan Crusan               Ligonier Valley             39-11.5              6

   4 Joe Capitosti               Homer Center                39-10.75             4

   5 Sheldon Clayton             Saltsburg                   39-4                 2

   6 Travis Massera              Saltsburg                   38-1.25              1

   7 Jonathan Baker              Marion Center               38-1

   8 Eli Mack                    United                      36-10.5

   9 Noah Hoover                 Marion Center               36-7.5

  10 Louie Tate                  Penns Manor                 35-2.5

  11 Allen Bacho                 Northern Cambria            34-11

  12 Alec Sunderlin              Purchase Line               34-6

  13 Dalton Patterson            Purchase Line               33-10.5

  14 Logan Pollack               Homer Center                32-9.5



                               HS Boys High Jump

====================================================================================

   Name                          Team                           Mark             Pts

====================================================================================

  1 Tyler Olish                 Northern Cambria               6-0               10

  2 Joe Capitosti               Homer Center                   5-10               8

  3 Sheldon Clayton             Saltsburg                      5-6              2.6

  3 Luke Stolitza               Purchase Line                  5-6              2.6

  3 Nathan Crusan               Ligonier Valley                5-6              2.6

  3 Travis Massera              Saltsburg                      5-6              2.6

  3 Luke Crumrine               Ligonier Valley                5-6              2.6

  8 Dillon Potts                Marion Center                  5-2

  9 Mitch Hamilton              Penns Manor                    5-2

 10 Tyler Ofman                 United                         5-0

 

                               HS Boys Pole Vault

===================================================================================

    Name                        Team                          Mark              Pts

===================================================================================

  1 Gus Yahner                  Northern Cambria               13-9              10

  2 Jonathan Davis              Ligonier Valley                13-6               8

  3 Ryan Baird                  United                         13-0               6

  4 Devin Zayac                 Homer Center                   11-6               4

  5 Jacob Beacker               United                         11-0               2

  6 Dan Croyle                  Ligonier Valley                10-6               1

  7 Jt Horwat                   Penns Manor                     8-6

  8 Kyle Anderson               Marion Center                   8-6

  9 Matt McAdoo                 Homer Center                    7-6

 10 Kyle Hicks                  Marion Center                   7-6





                 HS Boys 4x100 Meter Relay                  

============================================================

    Team                                          Time   Pts

============================================================

  1 Ligonier Valley A                             45.1    10

      1) Levi Gaynor         2) Luke Crumrine         

      3) Russel Markosky     4) Conner Maust 

  2 Saltsburg High School A                       46.6     8

      1) Jesse Hoak            2) Deion Robenson        

      3) Tyler Frassenei       4) Colin Keller          

  3 Northern Cambria A                            46.8     6

      1) Devin Abrams          2) Allen Bacho           

      3) Mason King            4) Seth Bearer           

      5) Erick Jennings        6) Derek Bearer          

  4 Purchase Line A                               47.4     4

      1) Josh Huey             2) Paul Learn            

      3) Seth Goodlin          4) Josh Pierce           

  5 Penns Manor A                                 48.2     2

      1) Chris Aikens          2) Louie Tate            

      3) Cody Bytner           4) Nick Clevenger        

      5) Luke Hamilton         

  6 United A                                      49.7     1

      1) John Pisarcik         2) Jacob Beacker         

      3) Ryan Baird            4) Ty Ofman              





                 HS Boys 4x400 Meter Relay

============================================================

    Team                                         Time    Pts

============================================================

  1 Ligonier Valley                              3:30.6   10

      1) Justin Piper          2) Jonathan Finger

      3) Luke Crumrine         3) Ryan Knupp

  2 Purchase Line                                3:36.8    8

  3 United                                       3:40.4    6

  4 Homer Center                                 3:44.2    4

  5 Northern Cambria                             3:44.3    2

  6 Penns Manor                                  3:51.6    1





                 HS Boys 4x800 Meter Relay                  

============================================================

    Team                                          Time   Pts

============================================================

  1 Purchase Line A                             8:23.9    10

      1) Bo Blose              2) Seth Goodlin          

      3) Dustin Karadus        4) Nick Hudak            

      5) Dan Learn             

  2 United A                                    8:36.4     8

      1) Shawn Lichvar         2) Seth Knapic           

      3) Gaige George          4) Brian Mesteller       

  3 Ligonier Valley A                           8:56.4     6

      1) Dylan Jackman         2) Dan Croyel            

      3) Dereck Croyle         

  4 Saltsburg High School A                     9:14.9     4

      1) Mitchell Fox          2) Tyler Ferguson        

      3) Alex Horchar          4) Ryan Horchar          

  5 Homer Center A                              9:26.3     2

      1) Josh Hill             2) Logan Pollack         

      3) Jim Orr               

  6 Northern Cambria A                          9:39.3     1

      1) Steve Prasko          2) Tyler Olish           

      3) Christopher Woodley   4) Andy Rietscha         

  7 Penns Manor A                               9:59.2      

      1) Roman Tate            2) Jt Horwat             

      3) Brock Carrick         4) Luke Hamilton         

      5) Anthony Kopczyk       6) Joe Hildebrand        



 
                   HS Boys 100 Meter Dash Prelims

============================================================================

     Name                      Yr Team				Time

============================================================================

  1  Nick Clevenger	       12 Penns Manor		        11.5
      
  2  Derek Bearer              11 Northern Cambria              11.5
   
  3  Jesse Hoak		       12 Saltsburg  	                11.6
   
  4  Russel Markosky           12 Ligonier Valley               11.7
   
  5  Josh Huey		       11 Purchase Line                 11.8
   
  6  Anthony Thomas            10 Ligonier Valley	        11.8
   
  7  John Pisarcik	       12 United 		        11.9

  8  Tyler Frassenei	        0 Saltsburg			12.1

  9  John Blankenship	       12 United		        12.7

  10 Paul Learn		       12 Purchase Line   	        12.9




                   HS Boys 100 Meter Dash Finals

============================================================================

    Name                        Team                             Time     Pts

============================================================================

  1 Nick Clevenger	    	Penns Manor                      11.5     10

  2 Jesse Hoak                  Saltsburg                        11.5      8

  3 Derek Bearer                Northern Cambria                 11.6      6

  4 Russel Markosky             Ligonier Valley                  11.8      4

  5 Anthony Thomas              Ligonier Valley                  12.1      2

  6 Josh Huey                   Purchase Line                    12.2      1 



                   HS Boys 200 Meter Dash Prelims

============================================================================

     Name		     Yr Team				Time      

============================================================================

   1 Jesse Hoak		     12 Saltsburg			23.1 
   
   2 Ryan Knupp		     12 Ligonier Valley		        23.3
   
   3 Seth BEarer              9 Northern Cambria	        23.5
   
   4 Nick Clevenger	     12 Penns Manor			24.0
   
   5 John Pisarcik           12 United				24.2
   
   6 Deion Robenson	      0 Saltsburg			24.4
   
   7 Levi Gaynor             11 Ligonier Valley		        24.5
   
   8 Josh Huey		     11 Purchase Line		        24.6

   9 Mason King		     12 Northern Cambria	        25.2
   
  10 Aaron Berezansky	      9 Homer Center		        25.8

  11 Noah Hoover	     10 Marion Center		        26.2

  12 Tyler Ofman             11 United			  	26.5




                   HS Boys 200 Meter Dash Finals                  

============================================================================

    Name                      Yr Team                           Time     Pts

============================================================================

  1 Ryan Knupp                12 Ligonier Valley                22.3      10

  2 Jesse Hoak                12 Saltsburg High School          22.9       8

  3 Nick Clevenger            12 Penns Manor                    23.0       6

  4 Seth Bearer                9 Northern Cambria               23.1       4

  5 John Pisarcik             12 United                         24.0       2

  6 Deion Robenson             0 Saltsburg High School          24.8       1



                 HS Boys 400 Meter Dash Finals

=========================================================================

    Name                     Yr  Team                          Time   Pts

=========================================================================

Heat 1

2   Joe Hildebrand           12  Penns Manor                  1:01.3

1   Jonathan Baker           10  Marion Center Area             59.0



Heat 2

4   John Blankenship         12  United                         58.1

2   Brock Carrick            10  Penns Manor                    55.6

1   Nick Hudak               12  Purchase Line                  54.8

4   Colin Keller              0  Saltsburg                      58.1

3   Dustin Karadus           11  Purchase Line                  55.7

    Aaron Berezansky          9  Homer Center



Heat 3

6   Jonathan Finger          11  Ligonier Valley                54.3   1

3   Jesse Hoak               12  Saltsburg                      52.4   6

2   Shawn Lichvar            11  United                         51.7   8

1   Derek Bearer             11  Northern Cambria               51.5  10

5   Ryan Knupp               12  Ligonier Valley                53.4   2

4   Seth Bearer               9  Northern Cambria               53.2   4



                HS Boys Discus Final

===========================================================================

   Name                   Team                      Mark               Pts

============================================================================

 1 Mike Newhouse          Homer Center              131-9               10

 2 Joe Price              Purchase Line             129-7                8

 3 Corey Brown            Penns Manor               127-10               6

 4 Jon Long               United                    127-1                4

 5 Josh Pierce            Purchase Line             117-8                2

 6 Zach Boring            Ligonier Valley           116-0                1

 7 Lee Brennen            Northern Cambria          115-9

 8 Cody Miller            Homer Center              111-9

 9 Jake Beisel            Penns Manor               106-2

10 Stuart Urch            Ligonier Valley           100-10



               HS Boys Javelin Finals

===========================================================================

   Name                   Team                      Mark                Pts

===========================================================================

 1 Stefan Moreau	  United                    168-8                10

 2 Mitchel Yard           Saltsburg                 162-4                 8

 3 Evan Ludwig            Northern Cambria          156-4                 6

 4 Jon Long               United                    154-4                 4

 5 Isaac Cornell          Ligonier Valley           148-0                 2

 6 Josh Pierce            Purchase Line             146-2                 1

 7 Bryce Zimmerman        Saltsburg                 141-4

 8 Luke Stolitza          Purchase Line             138-4

      

              HS Boys Shot Finals

===========================================================================

   Name                  Team                      Mark                 Pts

============================================================================

  1 Stefan Moreau        United                    50-7.25               10

  2 Joe Price            Purchase Line             47-8.75                8

  3 Mike Newhouse        Homer Center              45-2                   6

  4 Stuart Urch          Ligonier Valley           44-2                   4

  5 Tanner Rape          United                    43-2                   2

  6 Josh Pierce          Purchase Line             41-9.5                 1

  7 Tim Dunlap           Saltsburg                 40-.75

  8 Cody Miller          Homer Center              35-4





                         HS Girls 1600 Meter Run                          

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Heather Paynter            9 Homer Center                 5:28.0    10

  2 Hannah Fulton             10 Marion Center Area           5:37.1     8

  3 Amber Mattis              12 Penns Manor                  5:40.5     6

  4 Melanie Hilliard          11 Purchase Line                5:41.1     4

  5 Samantha Fether           12 United                       5:42.0     2

  6 Jen Rapach                12 Marion Center Area           5:50.1     1

  7 Katee Gresko              12 Penns Manor                  6:00.9      

  8 Leah Paronish             12 Northern Cambria             6:10.2      

  9 Gabrielle Fether          11 United                       6:13.5      

 10 Brooke Sieminkewicz        9 Ligonier Valley              6:38.5      

 11 Hannah Kappel             11 Ligonier Valley              6:40.2      

 12 Adriana Frontino           9 Northern Cambria             6:52.5      

 13 Cassie McCoy              10 Purchase Line                6:57.3      



                         HS Girls 3200 Meter Run                          

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Hannah Fulton             10 Marion Center Area          11:50.9    10

  2 Samantha Fether           12 United                      12:04.0     8

  3 Katee Gresko              12 Penns Manor                 13:06.1     6

  4 Taylor Woodrow            11 Marion Center Area          13:21.7     4

  5 Leah Paronish             12 Northern Cambria            13:38.9     2

  6 Adriana Frontino           9 Northern Cambria            14:49.5     1

  7 Cassie McCoy              10 Purchase Line               15:42.3      



                          HS Girls 800 Meter Run                          

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Amber Mattis              12 Penns Manor                  2:28.4    10

  2 Chelsey Koran              0 Saltsburg High School        2:28.7     8

  3 Melanie Hilliard          11 Purchase Line                2:33.9     6

  4 Allyson Kopera            10 Northern Cambria             2:36.7     4

  5 Mary Roach                10 Penns Manor                  2:37.8     2

  6 Gabrielle Fether          11 United                       2:38.7     1

  7 Caitlin Cogley            12 Marion Center Area           2:41.2      

  8 Gina McKlveen             10 Ligonier Valley              2:41.4      

  9 Kristina Albright          9 Homer Center                 2:43.0      

 10 Nicole Boyer               0 Saltsburg High School        2:43.9      

 11 Lauren Overdorff          11 United                       2:46.4      

 12 Maggie McLaughlin         11 Homer Center                 2:49.6      

 13 Brooke Sieminkewicz        9 Ligonier Valley              2:51.5      





                 HS Girls 100 Meter Hurdles Prelims                 

====================================================================

  Name                        Yr Team                           Time

====================================================================

Heat 1

6 Carrie Keith                10 Purchase Line		 	21.7

5 Deanna Chero   	       9 United         		19.4

1 Renee Paronish	      10 Northern Cambria 		17.6

1 Bayli Zimmerman             11 Saltsburg                      17.6

4 Kelliegh Huber              11 Ligonier                       18.9

3 Julia Snickles              11 Marion Center                  18.6

Heat 2

6 Tori Miller                 12 Penns Manor                    22.7

2 Kianna Reed                  0 Saltsburg                      18.2

4 Torri Long                  12 Homer Center                   19.1

1 Laken Pudliner              10 United                         16.9

3 Megan Crowley               12 Ligonier Valley                18.6

5 Martina Leonard             10 Northern Cambria               21.5



                    HS Girls 100 Meter Hurdles Finals                     

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Laken Pudliner            10 United                         16.5    10

  2 Bayli Zimmerman           11 Saltsburg High School          17.3     8

  3 Julia Snickles            11 Marion Center Area             17.9     6

  4 Kiana Reed                 0 Saltsburg High School          18.1     4

  5 Martina Leonard           10 Northern Cambria               21.2     2





                 HS Girls 300m Hurdles Finals

===========================================================================

    Name                       Yr Team                          Time    Pts

===========================================================================

Heat 1

1   Tori Miller                12 Penns Manor                    58.2    

2   Carrie Keith               10 Purchase Line                1:02.6 

Heat 2 

2   Renee Paronish	       10 Northern Cambria               54.9

3   Danielle Fulmer            11 Marion Center			 55.3

1   Jaimie Rura                11 Homer Center                   52.5   1.5

5   Torri Long                 12 Homer Center                   55.9

4   Deanna Chero                9 United                         55.6

Heat 3

3   Jasmine Connor              9 Ligonier Valley                51.8     6

6   Jesse Harper                0 Saltsburg                      59.9

2   Laken Pudliner             10 United                         48.6     8

1   Liz Cunningham             12 Northern Cambria               47.6    10

4   Julia Snickles             11 Marion Center                  52.2     4

5   Michaela Long              11 Ligonier Valley                52.5   1.5





                 HS Girls 4x100 Meter Relay

============================================================

    Team                                        Time     Pts

============================================================

   1 Homer Center                                 52.7    10

       1) Jill Overman     2) Breanna Rossi

       3) Halie Townley   4) Angel Piccirillo     

   2 Penns Manor                                  52.9     8

   3 Saltsburg                                    54.5     6        

   4 United                                       55.3     3

   5 Ligonier Valley                              55.3     3

   6 Marion Center                                55.6     1

   7 Purchase Line                                59.1

   8 Northern Cambria                             59.3

   

   

   

                 

   



                 HS Girls 4x400 Meter Relay

============================================================

    Team                                         Time    Pts

============================================================

  1 Homer Center                                 4:15.3   10

     1) Jaime Rura            2) Breanna Rossi

     3) Heather Paynter       4) Angel Piccirillo

  2 Ligonier Valley                              4:21.0    8

  3 United                                       4:28.0    6

  4 Penns Manor                                  4:29.3    4

  5 Marion Center                                4:31.9    2

  6 Saltsburg                                    4:37.0    1







                 HS Girls 4x800 Meter Relay                 

============================================================

    Team                                          Time   Pts

============================================================

  1 Homer Center A                             10:08.1    10

      1) Maggie McLaughlin     2) Heather Paynter       

      3) Kristina Albright     4) Angel Piccirillo            

  2 Penns Manor A                              10:23.4     8

      1) Amber Mattis          2) Maddy Spiaggi         

      3) Katee Gresko          4) Mary Roach            

  3 United A                                   10:24.2     6

      1) Gabrielle Fether      2) Samantha Fether       

      3) Lauren Overdorff      4) Maggie Slawson        

  4 Marion Center Area A                       10:39.4     4

      1) Lexie Cornman         2) Caitlin Cogley        

      3) Jen Rapach            4) Hannah Fulton         

      5) Taylor Woodrow        

  5 Purchase Line A                            11:03.0     2

      1) Melanie Hilliard      2) Anna Harkleroad       

      3) Jenna Neff            4) Cassie McCoy          

      5) Ashley Prugh          

  6 Ligonier Valley A                          11:39.0     1

      1) Gina McKlveen         2) Hannah Kappel         

      3) Brooke Sieminkewicz   4) Miranda Campbell      

  7 Northern Cambria A                         12:34.6      

      1) Leah Paronish         2) Adrienne Tubo         

      3) Adriana Frontino      4) Chelsea Brady         





                    HS Girls 100 Meter Dash Prelims                    

=======================================================================

    Name                      Yr Team                           Time H#

=======================================================================

  1 Caitlyn Bence             11 Penns Manor                    12.9  1

  2 Katie Knupp               12 Ligonier Valley                13.2  1

  3 Jill Overman              10 Homer Center                   13.4  1

  3 Corrine Moore              0 Saltsburg High School          13.4  1

  5 Phebe Cornell             10 Ligonier Valley                13.9  1

  5 Kariann Mano              12 Marion Center Area             13.9  1

  7 Tara Miller               10 Penns Manor                    14.2  2

  8 Anne Schmidt              11 Homer Center                   14.5  2

  9 Marissa Risbon            11 Northern Cambria               15.0  2

  9 Jenna Neff                10 Purchase Line                  15.0  2

 11 Brianna Riva              10 Purchase Line                  15.3  2



                      HS Girls 100 Meter Dash Finals                      

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Caitlyn Bence             11 Penns Manor                    13.0    10

  2 Katie Knupp               12 Ligonier Valley                13.2     8

  3 Jill Overman              10 Homer Center                   13.2     6

  4 Corrine Moore              0 Saltsburg High School          13.3     4

  5 Phebe Cornell             10 Ligonier Valley                13.9     2

  6 Kariann Mano              12 Marion Center Area             14.2     1



                  HS Girls 200 Meter Dash Prelims

=======================================================================

   Name                       Yr Team                           Time

=======================================================================

Heat 1

5  Brianna Riva		      10 Purchase Line			32.3

4  Anne Schmidt               11 Homer Center                   30.9

2  Liz Cunningham             12 Northern cambria               28.4

1  Caitlyn Bence              11 Penns Manor                    26.8

3  Phebe Cornell              10 Ligonier Valley                29.6

Heat 2

4  Danille Fulmer             11 Marion Center                  30.0

2  Courtney Greene            12 Marion Center                  28.8

1  Katie Knupp                12 Ligonier Valley                27.4

3  Tara Miller                10 Penns Manor                    29.5

Heat 3

4  Julie Pawlikowski          12 Northern Cambria               30.6

3  Ashton Battistelli         10 Saltsburg                      29.7

1  Jill Overman               10 Homer Center                   28.0

2  Corrine Moore               0 Saltsburg                      29.4



                  HS Girls 200 Meter Dash Finals                  

==========================================================================

    Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

  1 Caitlyn Bence             11 Penns Manor                    26.4    10

  2 Katie Knupp               12 Ligonier Valley                27.1     8

  3 Jill Overman              10 Homer Center                   27.4     6

  4 Liz Cunningham            12 Northern Cambria               28.0     4

  5 Courtney Greene           12 Marion Center Area             28.3     2

  6 Corrine Moore              0 Saltsburg High School          30.0     1



                 HS Girls 400 Meter Dash Finals

============================================================================

    Name                      Yr  Team                          Time    Pts

============================================================================

Heat 1

5  April Koffman               0  Saltsburg                     1:38

1  Miranda Campbell           11  Ligonier Valley               1:05.0    2

4  Lexie Cornman              12  Marion Center                 1:08.1

2  Jamie Rura                 11  Homer Center                  1:06.5

3  Allyson Kopera             10  Northern Cambria              1:07.5

Heat 2

5  Maddy Spiaggi              11  Penns Manor                   1:05.2    1

1  Liz Cunningham             12  Northern Cambria              1:02.0   10

2  Breanna Rossi              12  Homer Center                  1:03.6    8

4  Krissy Yeomans             12  Marion Center                 1:04.3    6

3  Stephanie Heming           10  Ligonier Valley               1:03.8    4



                 HS Girls Long Jump Finals

===========================================================================

    Name                          Team                      Mark        Pts

===========================================================================

 1 Jennifer Knezovich             Penns Manor              16-6          10

 2 Michaela Long                  Ligonier Valley          14-7           8

 3 Courtney Greene                Marion Center            14-5.75        6

 4 Megan Crowley                  Ligonier Valley          14-5.25        4

 5 Halie Townley                  Homer Center             14-2.25        2

 6 Krissy Yeomans                 Marion Center            13-11.75       1

 7 Leah Plowman                   United                   13-10.5 

 8 Melissa Pascoe                 Saltsburg                13-6.5

 9 Maggie Slawson                 United                   13-1.5

10 Karissa Steiner                Northern Cambria         12-10.75

11 Nicole Boyer                   Saltsburg                12-10.5

12 Emily Small                    Purchase Line            11-10.75

13 Maura Ribson                   Northern Cambria         10-10.25

14 Tara Miller                    Penns Manor              10-9.75

15 Kristina Albright              Homer Center             10-9.75





                 HS Girls Triple Jump Finals

===========================================================================

    Name                          Team                      Mark        Pts

===========================================================================

 1 Jennifer Knezovich             Penns Manor               35-10.75     10

 2 Leah Plowman                   United                    33-2.25       8

 3 Ashton Battistelli             Saltsburg                 32-9          6

 4 Michaela Long                  Ligonier Valley           32-4.75       4

 5 Megan Crowley                  Ligonier Valley           32-.25        2

 6 Caitlyn Bence                  Penns Manor               31-9.75       1

 7 Lisa Prenni                    Saltsburg                 30-9.75

 8 Courtney Greene                Marion Center             30-1

 9 Emily Small                    Purchase Line             28-6.75

10 Melissa Bender                 Northern Cambria          27-4

11 Cheyenne Behune                Marion Center             26-7



                  HS Girls High Jump Finals

===========================================================================

   Name                           Team                      Height      Pts

===========================================================================

  1 Jennifer Knezovich            Penns Manor                4-10        10

  2 Lisa Prenni                   Saltsburg                  4-10         8

  3 Chelsey Koran                 Saltsburg                  4-10         6

  4 Aneshia Henderson             Homer Center               4-8          4

  5 Krissy Yeomans                Marion Center              4-6          2

  6 Eden Bloom                    United                     4-6          1

  7 Emily Small                   Purchase Line              4-6

  8 Tori Miller                   Penns Manor                4-4

  9 Allyson Kopera                Northern Cambria           4-4

 10 Maggie Slawson                United                     4-2

 11 Ashley Smith                  Ligonier Valley            4-2



                  HS Girls Pole Vault Finals

===========================================================================

    Name                          Team                      Height      Pts

===========================================================================

 1 Samantha Spitzer               Ligonier Valley            10-4        10

 2 Devon Bratton                  Penns Manor                 8-6         8

 3 Adrienne Tubo                  Northern Cambria            8-0         5

 3 Tori Miller                    Penns Manor                 8-0         5

 5 Jamie Rura                     Homer Center                8-0       1.5

 5 Phebe Cornell                  Ligonier Valley             8-0       1.5

 6 Cheyenne Behune                Marion Center               7-6

 7 Laura Brilhart                 United                      6-6


                 HS Girls Shot Put Finals
============================================================================

    Name                          Team                       Mark        Pts

============================================================================

 1 Samantha McGaha                United                     36-6         10

 2 Jessica Galasso                Homer Center               35-0.25       8

 3 Leah Skedel                    United                     33-10.5       6

 4 Megan Ruddock                  Marion Center              32-6.75       4

 5 Olivia Misner                  Penns Manor                31-8.5        2

 6 Kamaya McFarlin                Saltsburg                  30-9.75       1

 7 Courtney Boyer                 Purchase Line              30-2.5

 8 Alexandra Trout                Northern Cambria           24-11.75





              Hs Girls Discus Finals

=============================================================================

   Name                           Team                        Mark        Pts

=============================================================================

  1 Kennedy Fletcher              United                     105-2         10

  2 Olivia Misner                 Penns Manor                105-0          8

  3 Leah Skedel                   United                     98-3           6

  4 Courtney Boyer                Purchase Line              97-8           4

  5 Sarah DeBella                 Penns Manor                96-0           2

  6 Kamiya McFarlin               Saltsburg                  93-2           1

  7 Jessica Galasso               Homer Center               88-6

  8 Morgan Scalese                Purchase Line              87-6

  9 Kearsten Brocious             Marion Center              84-0

              

              HS Girls Javelin Finals

=============================================================================

    Name                          Team                       Mark         Pts

=============================================================================

  1 Leah Skedel                  United                     117-9         10

  2 olivia Misner                Penns Manor                113-10         8

  3 Megan Ruddock                Marion Center              103-8          6

  4 Renee Paronish               Northern Cambria           103-0          4

  5 Sarah DeBella                Penns Manor                102-10         2

  6 Kennedy Fletcher             United                     98-10          1

  7 Kamiya McFarlin              Saltsburg                  94-7

  8 Courtney Boyer               Purchase Line              91-2

  9 Leah Paronish                Northern Cambria           89-2

 10 Morgan Scalese               Purchase Line              87-0





              HS Girls Team Scores (18 Events Scored)               

=====================================================================

    Team                        Pts     

=====================================================================

  1 Penns Manor                 131      

  2 United                      96        

  3 Homer Center                77      

  4 Ligonier Valley             73       

  5 Marion Center Area          68        

  6 Saltsburg High School       54        

  7 Northern Cambria            42       

  8 Purchase Line               16        





               HS Boys Team Scores (18 Events Scored)               

=====================================================================

    Team                        Pts     

=====================================================================

  1 Ligonier Valley            146.2     

  2 United                     103       

  3 Saltsburg                   63.2       

  4 Purchase Line               61.6    

  5 Northern Cambria		61       

  6 Homer Center		56      

  7 Penns Manor                 49        

  8 Marion Center Area          16