Elite Performances

55 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.78 Brianna Broyles William Allen
1600 Meter Run Finals 5:03.29 Meghan Burns Allentown Central Catholic
1600 Meter Run Finals 5:06.76 Marcella Sobrinski Allentown Central Catholic
1600 Meter Run Finals 5:14.39 Christina Bortz Emmaus
200 Meter Dash Prelims 24.90 Anita James Pocono Mountain West
300 Meter Hurdles Finals 42.91 Brianna Broyles William Allen
400 Meter Dash Finals 57.74 Anita James Pocono Mountain West
4x800 Meter Relay Finals 9:22.36 Relay Team Allentown Central Catholic
4x800 Meter Relay Finals 9:27.88 Relay Team Easton Area
800 Meter Run Finals 2:13.64 Chanelle Price Easton Area
Discus Finals 132-11 Lindsey Guldin North Schuylkill
Javelin Finals 120-2 Natali DeAngelo Nativity BVM
Javelin Finals 126-1 LeAnne Stover Parkland
Javelin Finals 127-1 Amber Troxell William Allen
Javelin Finals 127-7 Amy Matulewicz Easton Area
Javelin Finals 129-4 Casey Wagner Tamaqua Area
Javelin Finals 130-9 Laura Rycek Northampton Area
Javelin Finals 134-3 Lindsey Guldin North Schuylkill
Long Jump Finals 19-0.5 Anita James Pocono Mountain West
Pole Vault Finals 10-9 Mary Lawrence Liberty
Pole Vault Finals 10-9 Sarah Finn Liberty
Pole Vault Finals 11-0 Kerry McDermott Bethlehem Catholic
Pole Vault Finals 11-3 Julia Green Emmaus
Pole Vault Finals 11-9 Jacqueline Meissner Saucon Valley
Pole Vault Finals 12-3 Rebecca Frey Liberty
Pole Vault Finals 12-3 Brooke Borso Whitehall
Pole Vault Finals 12-3 Abby Schaffer Easton Area
Pole Vault Finals 12-3 Beki Finn Liberty
Pole Vault Finals 12-9 Lindsay Regan Easton Area
Shot Put Finals 40-3 Lindsey Guldin North Schuylkill
Triple Jump Finals 36-5.5 Annie Stewart Northampton Area
Triple Jump Finals 36-8 Rachael Hughes North Schuylkill
Triple Jump Finals 36-10 Casey Ord Palmerton Area
Triple Jump Finals 37-5.25 Jacqueline Meissner Saucon Valley
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:21.93 Colin Brett Easton Area
1600 Meter Run Finals 4:24.14 Tim Stepp Parkland
300 Meter Hurdles Finals 38.71 Derrick Keich Tamaqua Area
3200 Meter Run Finals 9:30.99 Brian Cullin East Stroudsburg Area South
4x800 Meter Relay Finals 8:04.37 Relay Team Liberty
800 Meter Run Finals 1:55.74 Mike Cadau Mahanoy Area
800 Meter Run Finals 1:55.74 Eric Yeager Bethlehem Catholic
Discus Finals 170-0 Andrew Fahringer Whitehall
Discus Finals 176-5 Joe Kovacs Bethlehem Catholic
Javelin Finals 185-11 Matt Sutjak Northern Lehigh
Javelin Finals 198-1 Andrew Fahringer Whitehall
Long Jump Finals 22-7 Robert Clews North Schuylkill
Long Jump Finals 22-9 Mike Edwards Liberty
Pole Vault Finals 14-0 Michael Bowyer Freedom (11)
Pole Vault Finals 14-0 Evan Nelson East Stroudsburg Area South
Pole Vault Finals 14-0 Micah Hopko Blue Mountain
Pole Vault Finals 15-0 Nick Malanka Blue Mountain
Shot Put Finals 52-3.75 Ty Tkach Northern Lehigh
Triple Jump Finals 46-2.5 Tyrone Faverey Parkland
Triple Jump Finals 46-3 Brad Lorimer Blue Mountain
Triple Jump Finals 46-9.75 Jon Carelli Parkland