State College Results
Girls | Athlete | Place | Section | Results | |
---|---|---|---|---|---|
100 Meter Dash | |||||
13.16 | Haley Crawford | 9th | Prelims H4 | Complete Results | |
13.53 | Monye Valentine | 20th | Prelims H4 | Complete Results | |
200 Meter Dash | |||||
26.16 | Haley Crawford | 2nd | Finals H5 | Complete Results | |
27.36 | Monye Valentine | 13th | Finals H3 | Complete Results | |
28.30 | Emma Domico | 27th | Finals H1 | Complete Results | |
800 Meter Run | |||||
2:20.19 | Natasha Fedkina | 5th | Finals H4 | Complete Results | |
1600 Meter Run | |||||
5:10.01 | Hannah Catalano | 6th | Finals H4 | Complete Results | |
5:19.16 | SB | Victoria Scutti | 10th | Finals H2 | Complete Results |
5:49.08 | Catherine Curtin | 29th | Finals H1 | Complete Results | |
3200 Meter Run | |||||
11:48.35 | Larissa Burka | 6th | Finals H2 | Complete Results | |
12:55.44 | Haley Garvin | 29th | Finals H1 | Complete Results | |
100 Meter Hurdles | |||||
15.42 | Rachel Wylie | 2nd | Finals H1 | Complete Results | |
15.65 | Rachel Wylie | 2nd | Prelims H2 | Complete Results | |
17.61 | Emily Randolph | 19th | Prelims H6 | Complete Results | |
19.17 | Sarah Wylie | 40th | Prelims H6 | Complete Results | |
300 Meter Hurdles | |||||
47.20 | Emily Randolph | 4th | Finals H4 | Complete Results | |
47.48 | Rachel Wylie | 5th | Finals H5 | Complete Results | |
50.94 | SB | Zoe Wicks | 20th | Finals H1 | Complete Results |
4x100 Meter Relay | |||||
50.19 | Relay Team | 4th | Finals H3 | Complete Results | |
4x400 Meter Relay | |||||
4:24.81 | Relay Team | 17th | Finals H1 | Complete Results | |
4x800 Meter Relay | |||||
10:09.46 | Relay Team | 6th | Finals H2 | Complete Results | |
Long Jump | |||||
17-1 | Veronika (Nika) Karpenko | 5th | Finals H1 | Complete Results | |
14-11.5 | SB | Courtney Poorman | 24th | Finals H1 | Complete Results |
Triple Jump | |||||
35-6.25 | Veronika (Nika) Karpenko | 5th | Finals H1 | Complete Results | |
33-7.25 | Courtney Poorman | 13th | Finals H1 | Complete Results | |
31-8 | SB | Najla Robinson | 31st | Finals H1 | Complete Results |
Pole Vault | |||||
11-6 | Megan Fry | 3rd | Finals H1 | Complete Results | |
11-0 | SB | Kate Nese | 4th | Finals H1 | Complete Results |
10-0 | Kinsey Thompson | 10th | Finals H1 | Complete Results | |
Discus | |||||
90-11 | Jordan Bair | 22nd | Finals H1 | Complete Results | |
84-2 | SB | Jackie Horner | 36th | Finals H1 | Complete Results |
Javelin | |||||
90-0 | Ellie Strauss | 26th | Finals H1 | Complete Results | |
82-10 | SB | Jackie Horner | 32nd | Finals H1 | Complete Results |
77-6 | SB | Kenzie Weyant | 34th | Finals H1 | Complete Results |
Shot Put | |||||
32-10 | Jordan Bair | 9th | Finals H1 | Complete Results | |
28-9 | Jackie Horner | 25th | Finals H1 | Complete Results | |
Boys | Athlete | Place | Section | Results | |
100 Meter Dash | |||||
11.21 | Tristan Daman | 3rd | Finals H1 | Complete Results | |
11.33 | Tristan Daman | 5th | Prelims H5 | Complete Results | |
11.58 | Max Herbst | 10th | Prelims H4 | Complete Results | |
200 Meter Dash | |||||
22.74 | Tristan Daman | 6th | Finals H5 | Complete Results | |
22.83 | Noah Woods | 7th | Finals H4 | Complete Results | |
23.11 | SB | Max Herbst | 12th | Finals H3 | Complete Results |
400 Meter Dash | |||||
49.54 | SB | Mason Post | 2nd | Finals H5 | Complete Results |
50.32 | SB | John Smith | 6th | Finals H4 | Complete Results |
52.79 | SB | Chris Golembeski | 23rd | Finals H3 | Complete Results |
800 Meter Run | |||||
1:59.53 | SB | Alex Milligan | 5th | Finals H4 | Complete Results |
2:02.50 | SB | Nick Feffer | 11th | Finals H3 | Complete Results |
2:03.78 | SB | Anthony Degleris | 19th | Finals H1 | Complete Results |
1600 Meter Run | |||||
4:16.71 | SB | William Cather | 1st | Finals H4 | Complete Results |
4:26.48 | SB | Kyle Adams | 9th | Finals H4 | Complete Results |
4:31.80 | SB | Matt Beyerle | 14th | Finals H2 | Complete Results |
3200 Meter Run | |||||
10:09.03 | SB | Eric Heatwole | 10th | Finals H1 | Complete Results |
10:23.75 | SB | Owen Wing | 21st | Finals H1 | Complete Results |
10:27.51 | SB | Matt Balogh | 23rd | Finals H1 | Complete Results |
110 Meter Hurdles | |||||
15.68 | SB | Alex Banerjee | 5th | Finals H1 | Complete Results |
15.91 | John Smith | 6th | Finals H1 | Complete Results | |
16.01 | John Smith | 4th | Prelims H3 | Complete Results | |
16.27 | Alex Banerjee | 5th | Prelims H2 | Complete Results | |
300 Meter Hurdles | |||||
44.21 | Tyler Smith | 20th | Finals H3 | Complete Results | |
4x100 Meter Relay | |||||
43.32 | Relay Team | 3rd | Finals H2 | Complete Results | |
4x400 Meter Relay | |||||
3:29.09 | Relay Team | 6th | Finals H3 | Complete Results | |
4x800 Meter Relay | |||||
8:08.73 | Relay Team | 2nd | Finals H2 | Complete Results | |
High Jump | |||||
5-6 | SB | Alec Aspray | 13th | Finals H1 | Complete Results |
Long Jump | |||||
22-6.25 | SB | Kellin Valentine | 1st | Finals H1 | Complete Results |
Triple Jump | |||||
47-3 | SB | Kellin Valentine | 3rd | Finals H1 | Complete Results |
46-6.25 | Bryce Williams | 4th | Finals H1 | Complete Results | |
Pole Vault | |||||
13-0 | Griffin Thompson | 2nd | Finals H1 | Complete Results | |
11-6 | Mark Henry | 16th | Finals H1 | Complete Results | |
Discus | |||||
105-6 | Andrew Miller | 27th | Finals H1 | Complete Results | |
98-4 | SB | Caleb Rogers | 32nd | Finals H1 | Complete Results |
86-1 | SB | Mark Weakland | 35th | Finals H1 | Complete Results |
Javelin | |||||
147-9 | Patrick Irwin | 13th | Finals H1 | Complete Results | |
76-2 | Alec Aspray | 33rd | Finals H1 | Complete Results | |
Shot Put | |||||
41-10.5 | Matthew Mullin | 8th | Finals H1 | Complete Results | |
41-3 | Mark Weakland | 9th | Finals H1 | Complete Results | |
40-6.5 | Sam Murphy | 14th | Finals H1 | Complete Results |