Elite Performances

81 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.36 Jayla Ellis Oakland Catholic
100 Meter Hurdles Finals 14.51 Flynn Begor Mount Lebanon
100 Meter Hurdles Prelims 14.65 Jayla Ellis Oakland Catholic
100 Meter Dash Finals 12.25 Maddie Raymond South Park High School
1600 Meter Run Finals 4:48.79 Melissa Riggins Shady Side Academy
1600 Meter Run Finals 5:01.85 Gionna Quarzo Brownsville Area
300 Meter Hurdles Finals 44.32 Molly Mangan Mount Lebanon
300 Meter Hurdles Finals 45.17 Amy Allen South Fayette High School
300 Meter Hurdles Finals 45.76 Anna Baxter Butler
300 Meter Hurdles Finals 46.06 Ellie Podojil Indian Hill
300 Meter Hurdles Finals 46.14 Macey Crawford Oakland Catholic
3200 Meter Run Finals 10:36.13 Gionna Quarzo Brownsville Area
3200 Meter Run Finals 10:37.05 Emily Carter Bethel Park
3200 Meter Run Finals 10:50.12 Hannah Schupansky Oakland Catholic
3200 Meter Run Finals 11:00.62 Grace Sisson Fox Chapel Area
3200 Meter Run Finals 11:00.94 Annie Wicker Quaker Valley
3200 Meter Run Finals 11:06.81 Hannah Lindgren North Allegheny
3200 Meter Run Finals 11:15.68 Anna Alberti General McLane
400 Meter Dash Finals 55.78 Molly Mangan Mount Lebanon
400 Meter Dash Finals 56.70 Anna Podojil Indian Hill
400 Meter Dash Finals 57.03 Hannah Seitzinger Belle Vernon
4x800 Meter Relay Finals 9:32.23 Relay Team Butler
4x800 Meter Relay Finals 9:43.31 Relay Team Fox Chapel Area
800 Meter Run Finals 2:10.75 Melissa Riggins Shady Side Academy
800 Meter Run Finals 2:16.13 Liz Simms Butler
800 Meter Run Finals 2:18.36 Aoife-Ruby Dunne Mount Lebanon
800 Meter Run Finals 2:19.23 Emma Fleck South Fayette High School
Discus Finals 138-9 Mackenna Orie Hempfield Area (7)
Discus Finals 144-5 Maura Huwalt South Park High School
High Jump Finals 5-5 Taylor Newton Elk County Catholic
Javelin Finals 124-8 Raelin Krueger Thomas Jefferson
Javelin Finals 131-10 Maryann Ackerman Slippery Rock Area
Javelin Finals 136-1 Brianna Spirnak Elizabeth Forward
Javelin Finals 137-8 Maura Huwalt South Park High School
Long Jump Finals 17-6.25 Patrice Smith Mount Lebanon
Long Jump Finals 18-0 Jessica Kolesar Norwin
One Mile Run Finals 4:57.34 Emily Carter Bethel Park
One Mile Run Finals 5:00.13 Annie Wicker Quaker Valley
One Mile Run Finals 5:01.16 Mia Cochran Moon Area
One Mile Run Finals 5:12.86 Hannah Lindgren North Allegheny
One Mile Run Finals 5:15.69 Kiki Thornton Chartiers Valley
Pole Vault Finals 10-9 Samantha Penrod Butler
Pole Vault Finals 10-9 Kendall Grossman Moniteau
Pole Vault Finals 12-0 Taylor Shriver Waynesburg Central
Shot Put Finals 39-2 Lillia Allen Penn Hills
Shot Put Finals 39-6 Isabella Gera Hempfield Area (7)
Shot Put Finals 40-6 Jean Starr Kiski Area
Shot Put Finals 41-10.5 Maura Huwalt South Park High School
Shot Put Finals 46-4 Mackenna Orie Hempfield Area (7)
Triple Jump Finals 36-2.25 Hope McQueeney Harbor Creek
Triple Jump Finals 36-7.5 Lexi Gray Norwin
Triple Jump Finals 37-10.25 Leslie Manson Obama Academy
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.73 Marlin Devonshire Aliquippa
100 Meter Dash Finals 10.76 Bryan Dworek Brookville Area
110 Meter Hurdles Finals 14.46 Daniel Layton Waynesburg Central
110 Meter Hurdles Finals 14.48 Jared Bannon Hempfield Area (7)
200 Meter Dash Finals 21.83 Marlin Devonshire Aliquippa
200 Meter Dash Prelims 21.95 Ian Thrush Brookville Area
200 Meter Dash Finals 21.98 Ian Thrush Brookville Area
3200 Meter Run Finals 9:25.61 Christian Fitch Fox Chapel Area
3200 Meter Run Finals 9:29.19 Ben Bayless Indian Hill
3200 Meter Run Finals 9:31.83 Nate Price General McLane
3200 Meter Run Finals 9:37.11 Zack Marmol Peters Township
4x800 Meter Relay Finals 8:01.32 Relay Team General McLane
4x800 Meter Relay Finals 8:05.66 Relay Team Hempfield Area (7)
4x800 Meter Relay Finals 8:06.55 Relay Team Indian Hill
4x800 Meter Relay Finals 8:07.25 Relay Team Meadville Area
800 Meter Run Finals 1:57.42 Jake Schneider Seneca
Discus Finals 150-5 Aryan Cotterman Meadville Area
Discus Finals 153-6 Ryan Marek Belle Vernon
Discus Finals 153-7 Jaxon White Central Valley HS
Discus Finals 172-9 Duane Knisely Chestnut Ridge
Javelin Finals 180-4 Scott Benco Waynesburg Central
Long Jump Finals 22-7.25 Bryan Dworek Brookville Area
Long Jump Finals 22-10.75 Gavin Mayo Hempfield Area (7)
Long Jump Finals 23-5.25 Caleb Mabins McDowell
Long Jump Finals 23-6.5 Brendan O'Malley Baldwin
Pole Vault Finals 14-4 Jack Codispot Butler
Shot Put Finals 51-8 Aryan Cotterman Meadville Area
Shot Put Finals 52-3 Duane Knisely Chestnut Ridge
Shot Put Finals 54-11.5 Bailey O'Malley Baldwin