TEAM SCORES -- BOYS VARSITY 5100M
PLACE SCHOOL INDIVIDUAL SCORES TOTAL
1 Cumberland Valley HS 2 5 13 26 27 73
2 Scranton Prep HS 6 10 18 25 32 91
3 St. Joseph'S Prep HS 8 11 22 31 37 109
4 Woodbridge HS - Va 1 12 16 23 57 109
5 West Allegheny HS 4 14 24 28 105 175
6 Cedar Crest HS 3 19 20 48 85 175
7 Northern York HS 21 39 46 53 108 267
8 Lower Dauphin HS 7 29 62 87 109 294
9 Lebanon HS 9 38 47 82 126 302
10 State College HS 49 55 70 75 77 326
11 Mechanicsburg HS 17 72 76 78 89 332
12 Dallastown HS 30 66 69 94 96 355
13 Lancaster Mennonite HS 54 64 81 86 93 378
14 Bishop Hafey HS 51 52 80 95 100 378
15 Upper Darby HS 34 59 63 120 124 400
16 Central Dauphin East HS 15 84 107 111 113 430
17 York Catholic HS 44 73 83 88 148 436
18 Western Wayne HS 61 67 74 122 127 451
19 Central Dauphin HS 60 65 98 116 117 456
20 Central York HS 50 68 119 130 150 517
21 Annville-Cleona HS 40 56 129 132 163 520
22 Lewistown HS 43 103 114 135 166 561
23 Field School Dc HS 71 79 131 153 164 598
24 Greencastle - Antrim HS 33 136 142 143 151 605
25 Central Columbia HS 90 133 144 149 159 675
26 Minersville HS 138 158 160 162 165 783
27 Pine Grove HS 174 175 176 178 179 882
PLACE COMPETITOR SCHOOL TIME GRADE
1 Mike Lyng Woodbridge HS - Va 16:36.96 SR
2 Mark Turner Cumberland Valley HS 16:42.89 SR
3 Pat Clark Cedar Crest HS 16:55.96 JR
4 Zack Dorman West Allegheny HS 16:58.98 SR
5 Will Springman Cumberland Valley HS 16:59.70 SR
6 Jonathan Pastore Scranton Prep HS 17:03.54 JR
7 Adam Japak Lower Dauphin HS 17:05.41 SR
8 Stephen Prybella St. Joseph'S Prep HS 17:15.90 SR
9 Jared Werth Lebanon HS 17:25.13 SR
10 Gary Malinko Scranton Prep HS 17:25.73 SR
11 Tim O'Neill St. Joseph'S Prep HS 17:30.34 SO
12 Matt Drake Woodbridge HS - Va 17:31.72 SR
13 Jeff Logue Cumberland Valley HS 17:32.60 SR
14 Joe Getsay West Allegheny HS 17:35.95 SR
15 Kyle Snyder Central Dauphin East HS 17:40.84 JR
16 Derek Grotheer Woodbridge HS - Va 17:41.77 SR
17 Steve Keefer Mechanicsburg HS 17:43.09 SR
18 Pat Mclane Scranton Prep HS 17:43.69 SR
19 Ben Clark Cedar Crest HS 17:48.47 JR
20 David Miller Cedar Crest HS 17:49.68 SR
21 John Hammell Northern York HS 17:51.22 JR
22 Christian Barlow St. Joseph'S Prep HS 17:55.50 SO
23 Galen Huling Woodbridge HS - Va 17:57.64 JR
24 Ryan Hoskins West Allegheny HS 18:01.76 SR
25 Bob Mclane Scranton Prep HS 18:04.62 JR
26 Travis Spahr Cumberland Valley HS 18:05.83 JR
27 Jason Evanish Cumberland Valley HS 18:07.09 JR
28 Will Pryslak West Allegheny HS 18:08.35 SO
29 Kevin Mcgehrick Lower Dauphin HS 18:08.74 SR
30 Ben Oberlander Dallastown HS 18:10.22 SR
31 Pat Farrell St. Joseph'S Prep HS 18:11.26 SR
32 Jon Mercuri Scranton Prep HS 18:12.75 JR
33 James Keefer Greencastle - Antrim HS 18:16.10 SR
34 Andrew Butler Upper Darby HS 18:18.24 SO
35 Colin Casella Cumberland Valley HS 18:21.10 SR
36 Nathan Kellis Cumberland Valley HS 18:22.08 SO
37 Jon Pohlig St. Joseph'S Prep HS 18:24.78 SR
38 Keith Rolon Lebanon HS 18:29.39 JR
39 Chris Arnold Northern York HS 18:29.88 JR
40 Ben Wenger Annville-Cleona HS 18:30.65 FR
41 Tim Blewitt Scranton Prep HS 18:32.25 SR
42 Pat Byrne Scranton Prep HS 18:33.12 SR
43 John Foltz Lewistown HS 18:34.66 JR
44 Dan Javitt York Catholic HS 18:35.38 SO
45 Andrew Crouch St. Joseph'S Prep HS 18:38.07 JR
46 Sean Riley Northern York HS 18:39.77 SR
47 Jon Elder Lebanon HS 18:41.47 SR
48 Alex Stachow Cedar Crest HS 18:42.79 JR
49 Ryan Hudson State College HS 18:43.51 SR
50 Justin Fritzius Central York HS 18:46.36 SR
51 Bill Breslin Bishop Hafey HS 18:48.01 SO
52 Jonathan Evans Bishop Hafey HS 18:48.89 SO
53 Sean Pearlman Northern York HS 18:49.22 SR
54 James Mickley Lancaster Mennonite HS 18:56.47 SR
55 Tim Aydin State College HS 18:58.88 SR
56 Mike Yanchuk Annville-Cleona HS 19:05.09 SR
57 Nathan Bowers Woodbridge HS - Va 19:05.37 SO
58 Rob Roodhouse Woodbridge HS - Va 19:05.64 SO
59 Colin Wade Upper Darby HS 19:05.97 SR
60 Justin Wagner Central Dauphin HS 19:07.07 JR
61 Andy Lopatofsky Western Wayne HS 19:08.66 JR
62 Brian Davis Lower Dauphin HS 19:12.45 SO
63 Peter Arend Upper Darby HS 19:13.55 SR
64 Jere Martin Lancaster Mennonite HS 19:14.87 SR
65 Rob Hannigan Central Dauphin HS 19:16.19 SO
66 Matt Decker Dallastown HS 19:16.95 SR
67 Kevin Dustin Western Wayne HS 19:17.28 FR
68 Chris Sheaffer Central York HS 19:18.99 SR
69 Mike Kashner Dallastown HS 19:22.67 SR
70 Andrew Hanelly State College HS 19:25.30 SR
71 Patrick Mcdermott Field School Dc HS 19:27.06 SR
72 Mark Bogdan Mechanicsburg HS 19:27.61 JR
73 John Prosser York Catholic HS 19:28.71 SR
74 Josh Tedesco Western Wayne HS 19:29.31 FR
75 Spence Bruce State College HS 19:30.14 SR
76 Ian Wolfe Mechanicsburg HS 19:31.35 JR
77 Tyler Hall State College HS 19:32.11 SO
78 David Crown Mechanicsburg HS 19:33.60 JR
79 Js Taylor Field School Dc HS 19:34.86 SR
80 Bob Boesch Bishop Hafey HS 19:36.23 SO
81 Randy Keener Lancaster Mennonite HS 19:37.66 JR
82 Tony Dejesus Lebanon HS 19:38.71 SO
83 Sean Prosser York Catholic HS 19:39.03 FR
84 Joe Julian Central Dauphin East HS 19:40.24 JR
85 Dan Reist Cedar Crest HS 19:42.33 JR
86 Ryan Groff Lancaster Mennonite HS 19:43.15 SR
87 Brett Still Lower Dauphin HS 19:43.48 FR
88 Dustin Rhodes York Catholic HS 19:43.87 SR
89 Rob Panas Mechanicsburg HS 19:44.53 JR
90 Andy Braun Central Columbia HS 19:45.02 JR
91 Mike Sunderland St. Joseph'S Prep HS 19:46.07 SR
92 Zach Johnson Woodbridge HS - Va 19:47.55 SR
93 Darrin Wingard Lancaster Mennonite HS 19:48.54 JR
94 Paul Beardmore Bible Baptist HS 19:49.80 SO
95 Eric Martin Dallastown HS 19:50.18 FR
96 Mike Dougherty Bishop Hafey HS 19:50.90 FR
97 Ken Tarr Dallastown HS 19:51.50 SR
98 Scott Snair Mechanicsburg HS 19:51.83 JR
99 Don Gemmell Central Dauphin HS 19:52.60 SR
100 Brian Hamilton Mechanicsburg HS 19:52.99 SR
101 Mike Paulick Bishop Hafey HS 19:53.37 JR
102 J. R. Johnson State College HS 19:54.47 SO
103 Josh Zimmerman Dallastown HS 19:54.85 SO
104 Tony Beers Lewistown HS 19:55.07 SR
105 J. T. Sletson State College HS 19:56.83 JR
106 Doug Britton West Allegheny HS 19:57.11 JR
107 Andy Melhorn West Allegheny HS 19:59.14 SO
108 Sean Rosenkrans Central Dauphin East HS 19:59.96 SR
109 Jaron Ness Northern York HS 20:03.15 SR
110 Troy Espenshade Lower Dauphin HS 20:03.53 JR
111 Mike Baum Northern York HS 20:04.47 SR
112 Ryan Reed Central Dauphin East HS 20:05.40 JR
113 Matt Griffie Northern York HS 20:05.84 JR
114 Jon Dalton Central Dauphin East HS 20:06.39 JR
115 Jeff Adams Lewistown HS 20:06.77 SR
116 Ben Hess Lancaster Mennonite HS 20:08.58 FR
117 Kyle Mccaffrey Central Dauphin HS 20:08.97 JR
118 Sean Butler Central Dauphin HS 20:09.41 JR
119 Brian Jones Lower Dauphin HS 20:10.29 SO
120 Rob Lewis Central York HS 20:12.98 SR
121 Declan Cullen Upper Darby HS 20:16.22 JR
122 John Rowe Lancaster Mennonite HS 20:17.92 SR
123 Jeremy Lutz Western Wayne HS 20:18.53 SO
124 Andrew Kuklis Bishop Hafey HS 20:19.08 JR
125 Will Mulgrew Upper Darby HS 20:19.95 JR
126 Justin Mccarthy Central Dauphin HS 20:20.78 FR
127 Pavlo Kornilov Lebanon HS 20:21.99 SO
128 Zach Haney Western Wayne HS 20:24.02 JR
129 Greg Stachow Cedar Crest HS 20:24.62 SO
130 Dan Arminavage Annville-Cleona HS 20:27.26 JR
131 Tom Meintosh Central York HS 20:29.02 SR
132 Zach Launey Field School Dc HS 20:29.40 SR
133 Mark Brinser Annville-Cleona HS 20:35.99 SR
134 Brandon Long Central Columbia HS 20:37.09 SR
135 Travis Krall Cedar Crest HS 20:37.81 SO
136 Vince Arzamendi Lewistown HS 20:38.90 SO
137 Justin Mason Greencastle - Antrim HS 20:44.56 SR
138 Joel Wagner Central Dauphin East HS 20:45.11 FR
139 Tyler Shimsky Minersville HS 20:45.49 SO
140 John Greenwood Central Dauphin East HS 20:47.75 SO
141 Andrew King Bible Baptist HS 20:49.78 SR
142 Matt Detwiler West Allegheny HS 20:50.11 SO
143 Eric Louerman Lower Dauphin HS 20:53.29 SO
144 Tyler Mowen Greencastle - Antrim HS 20:53.95 JR
145 Danny Signore Greencastle - Antrim HS 20:54.34 SO
146 Joe Demarco Central Columbia HS 20:54.94 SO
147 John Dougherty Bishop Hafey HS 20:56.75 JR
148 Long Pham Upper Darby HS 20:57.52 SO
149 Cleon Smith Upper Darby HS 20:57.85 SO
150 Ryan Bowen York Catholic HS 21:00.05 SR
151 Jeff Delcamp Central Columbia HS 21:02.47 JR
152 Nick Bianco Central York HS 21:07.96 SR
153 Brad Oliver Greencastle - Antrim HS 21:11.80 JR
154 Dan Butala Central York HS 21:16.97 SO
155 William Kelley Field School Dc HS 21:25.76 JR
156 Will Waggenspeck Dallastown HS 21:27.13 SO
157 Dominic Russo York Catholic HS 21:40.64 FR
158 Trevor Roberts Greencastle - Antrim HS 21:41.19 SO
159 Josh Defrank Greencastle - Antrim HS 21:50.14 FR
160 Kyle Aucker Minersville HS 22:05.47 SR
161 Lee Roberts Central Columbia HS 22:06.29 JR
162 Zack Skibiel Minersville HS 22:08.43 SO
163 Mike Weigman York Catholic HS 22:15.08 JR
164 Andrew Makara Minersville HS 22:29.19 FR
165 Nathaniel Martin Annville-Cleona HS 22:31.23 FR
166 Michael Smith Field School Dc HS 22:46.39 SO
167 Brandon Aucker Minersville HS 22:53.42 SO
168 Doug Zeiders Lewistown HS 23:13.68 JR
169 Mike Tomacek Lebanon HS 23:15.50 SR
170 Matt Hardock Minersville HS 23:27.03 FR
171 Josh Golgowski Lebanon HS 23:28.46 SR
172 Luke Eschelman Annville-Cleona HS 23:29.61 SR
173 Ryan Sterner Minersville HS 23:47.68 SO
174 Jeff Perez Field School Dc HS 24:02.13 JR
175 Ben Rowland Field School Dc HS 24:11.63 JR
176 Dustin White Pine Grove HS 24:31.35 JR
177 Joe Stolarik Pine Grove HS 24:32.23 SO
178 Andy Logsdon Pine Grove HS 24:45.74 SO
179 Don Kopey Central York HS 25:34.51 JR
180 Jon Merchant Pine Grove HS 25:59.67 SR
181 Kristian Stokes Pine Grove HS 26:14.39 SO