Jim Thorpe Area Results
Girls | Athlete | Place | Section | Results | |
---|---|---|---|---|---|
100 Meter Dash | |||||
14.24 | Angela Lewis | 3rd | Finals H1 | Results | |
14.50 | Marnea Wise | 4th | Finals H1 | Results | |
14.52 | Hannah Summers | 5th | Finals H2 | Results | |
14.58 | Rachel Roman | 6th | Finals H1 | Results | |
14.87 | Rhiannon Berger | 10th | Finals H1 | Results | |
14.89 | Mia Dailey | 11th | Finals H1 | Results | |
200 Meter Dash | |||||
27.95 | Lydia Wallace | 1st | Finals H1 | Results | |
29.96 | Tessa Bevilacqua | 3rd | Finals H1 | Results | |
30.38 | SB | Kylee Dulski | 4th | Finals H2 | Results |
30.79 | A'Nyhia Gentry | 7th | Finals H2 | Results | |
30.83 | Angela Lewis | 8th | Finals H1 | Results | |
31.67 | Rhiannon Berger | 11th | Finals H1 | Results | |
31.90 | Brandy Montemuro | 13th | Finals H1 | Results | |
32.06 | Hannah Summers | 14th | Finals H3 | Results | |
33.70 | Riley Solt | 18th | Finals H2 | Results | |
35.56 | Anna Shigo | 20th | Finals H3 | Results | |
400 Meter Dash | |||||
1:09.73 | Tessa Bevilacqua | 4th | Finals H1 | Results | |
1:24.53 | Hannah Summers | 10th | Finals H2 | Results | |
800 Meter Run | |||||
2:40.90 | Abigail McGinley | 3rd | Finals H1 | Results | |
3:20.20 | Isabella Acker | 9th | Finals H1 | Results | |
3:23.90 | Emma Spath | 10th | Finals H1 | Results | |
3:41.90 | Lexie Bernhard | 11th | Finals H1 | Results | |
1600 Meter Run | |||||
5:48.00 | Lydia Wallace | 1st | Finals H1 | Results | |
6:10.00 | Megan Rosahac | 3rd | Finals H1 | Results | |
6:41.00 | Isabella Acker | 6th | Finals H1 | Results | |
7:02.00 | Olivia Renode | 8th | Finals H1 | Results | |
7:21.00 | McKenzie Snyder | 9th | Finals H1 | Results | |
7:39.00 | Emma Spath | 10th | Finals H1 | Results | |
8:00.00 | Lexie Bernhard | 11th | Finals H1 | Results | |
3200 Meter Run | |||||
13:53.20 | Megan Rosahac | 1st | Finals H1 | Results | |
16:17.60 | McKenzie Snyder | 4th | Finals H1 | Results | |
100 Meter Hurdles | |||||
17.33 | Kylee Dulski | 1st | Finals H1 | Results | |
20.67 | A'Nyhia Gentry | 2nd | Finals H1 | Results | |
300 Meter Hurdles | |||||
48.60 | Lydia Wallace | 1st | Finals H1 | Results | |
54.79 | Kylee Dulski | 2nd | Finals H1 | Results | |
4x100 Meter Relay | |||||
56.35 | Relay Team | 1st | Finals H1 | Results | |
4x400 Meter Relay | |||||
5:02.47 | Relay Team | 3rd | Finals H1 | Results | |
High Jump | |||||
4-10 | Caprice Lynch | 1st | Finals H1 | Results | |
4-6 | Riley Solt | 2nd | Finals H1 | Results | |
4-6 | SB | Brandy Montemuro | 2nd | Finals H1 | Results |
Long Jump | |||||
14-10 | Abigail McGinley | 1st | Finals H1 | Results | |
14-2 | Marnea Wise | 3rd | Finals H1 | Results | |
13-3 | Caprice Lynch | 4th | Finals H1 | Results | |
Triple Jump | |||||
31-7 | Caprice Lynch | 1st | Finals H1 | Results | |
Pole Vault | |||||
8-0 | Tessa Bevilacqua | 1st | Finals H1 | Results | |
7-6 | SB | Riley Solt | 2nd | Finals H1 | Results |
7-0 | Anna Shigo | 3rd | Finals H1 | Results | |
Discus | |||||
93-1 | SB | Laura Clarke | 1st | Finals H1 | Results |
89-4 | SB | Holly Skrimcovsky | 2nd | Finals H1 | Results |
67-10 | SB | Makayla Davidson | 3rd | Finals H1 | Results |
65-11 | SB | Macayla Almeida | 4th | Finals H1 | Results |
59-1 | Ivy Stauffer | 5th | Finals H1 | Results | |
59-0 | Taylor Craigie | 6th | Finals H1 | Results | |
57-4 | Kristen Scott | 8th | Finals H1 | Results | |
46-11 | Emma Connors | 10th | Finals H1 | Results | |
Javelin | |||||
93-1 | Kristen Scott | 1st | Finals H1 | Results | |
86-8 | Laura Clarke | 2nd | Finals H1 | Results | |
83-7 | Holly Skrimcovsky | 3rd | Finals H1 | Results | |
81-5 | Ivy Stauffer | 4th | Finals H1 | Results | |
77-5 | Taylor Craigie | 5th | Finals H1 | Results | |
70-6 | SB | Makayla Davidson | 6th | Finals H1 | Results |
57-0 | Macayla Almeida | 11th | Finals H1 | Results | |
55-5 | Anna Shigo | 12th | Finals H1 | Results | |
Shot Put | |||||
30-8 | Laura Clarke | 1st | Finals H1 | Results | |
27-9 | Kristen Scott | 2nd | Finals H1 | Results | |
25-0 | SB | Holly Skrimcovsky | 3rd | Finals H1 | Results |
24-9 | Taylor Craigie | 4th | Finals H1 | Results | |
23-9 | SB | Macayla Almeida | 5th | Finals H1 | Results |
23-3 | Ivy Stauffer | 6th | Finals H1 | Results | |
20-11 | Makayla Davidson | 8th | Finals H1 | Results | |
17-5 | Alexis Lewis | 12th | Finals H1 | Results | |
15-9 | SB | Emma Connors | 14th | Finals H1 | Results |
Boys | Athlete | Place | Section | Results | |
100 Meter Dash | |||||
11.95 | Ahmad Johnson | 3rd | Finals H1 | Results | |
12.00 | SB | Samuel Hydro | 4th | Finals H2 | Results |
12.09 | Chris Strika | 5th | Finals H1 | Results | |
12.15 | SB | James Schwartz | 6th | Finals H2 | Results |
12.20 | Dylan Dailey | 8th | Finals H1 | Results | |
12.66 | Bryan Bowen | 10th | Finals H1 | Results | |
12.76 | Brandon Fasolino | 11th | Finals H2 | Results | |
12.91 | Jason Bowen | 12th | Finals H1 | Results | |
12.92 | Kevin Jusino | 13th | Finals H1 | Results | |
12.97 | Favian Diaz | 14th | Finals H1 | Results | |
13.01 | Dominic Madera | 15th | Finals H2 | Results | |
200 Meter Dash | |||||
24.46 | SB | Samuel Hydro | 1st | Finals H2 | Results |
25.13 | Justin Ellis | 3rd | Finals H2 | Results | |
25.33 | SB | James Schwartz | 4th | Finals H2 | Results |
25.99 | Bryan Bowen | 5th | Finals H2 | Results | |
26.24 | SB | Kevin Jusino | 6th | Finals H1 | Results |
26.25 | Brandon Fasolino | 7th | Finals H2 | Results | |
26.38 | Favian Diaz | 8th | Finals H2 | Results | |
26.70 | SB | David Richards | 9th | Finals H2 | Results |
26.76 | Jason Bowen | 10th | Finals H2 | Results | |
26.88 | SB | Aiden Clements | 11th | Finals H2 | Results |
27.59 | Ahmad Johnson | 13th | Finals H1 | Results | |
400 Meter Dash | |||||
53.54 | Samuel Hydro | 1st | Finals H1 | Results | |
54.37 | James Schwartz | 2nd | Finals H1 | Results | |
55.76 | Chris Strika | 3rd | Finals H1 | Results | |
56.48 | Jarrin Geisinger | 4th | Finals H1 | Results | |
57.73 | SB | Justin Ellis | 6th | Finals H1 | Results |
59.20 | Benjamin Seachrist | 7th | Finals H1 | Results | |
59.71 | Kevin Jusino | 8th | Finals H1 | Results | |
800 Meter Run | |||||
2:11.30 | SB | Blake Kilmer | 2nd | Finals H1 | Results |
2:21.20 | Noah Rodgers | 5th | Finals H1 | Results | |
2:24.90 | Joseph Powierski | 7th | Finals H1 | Results | |
2:29.10 | John O'Toole | 9th | Finals H1 | Results | |
2:37.60 | Luis Traverzo | 11th | Finals H1 | Results | |
1600 Meter Run | |||||
5:07.10 | Jacob Lippincott | 3rd | Finals H1 | Results | |
5:07.40 | Noah Rodgers | 4th | Finals H1 | Results | |
5:39.70 | Bradyn Thompson | 8th | Finals H1 | Results | |
5:51.60 | Jacob Holt | 9th | Finals H1 | Results | |
5:55.30 | Blake Kilmer | 10th | Finals H1 | Results | |
6:09.20 | Luis Traverzo | 11th | Finals H1 | Results | |
3200 Meter Run | |||||
12:01.40 | Jacob Lippincott | 2nd | Finals H1 | Results | |
12:16.90 | Bradyn Thompson | 3rd | Finals H1 | Results | |
110 Meter Hurdles | |||||
17.36 | David Richards | 1st | Finals H1 | Results | |
17.89 | Justin Ellis | 2nd | Finals H1 | Results | |
18.66 | Dawson Schriner | 3rd | Finals H1 | Results | |
300 Meter Hurdles | |||||
47.18 | Dawson Schriner | 2nd | Finals H1 | Results | |
49.59 | Jonah Coit | 3rd | Finals H1 | Results | |
4x100 Meter Relay | |||||
49.60 | Relay Team | 2nd | Finals H1 | Results | |
4x400 Meter Relay | |||||
3:52.93 | Relay Team | 1st | Finals H1 | Results | |
4x800 Meter Relay | |||||
9:07.78 | Relay Team | 1st | Finals H1 | Results | |
High Jump | |||||
5-4 | Christopher Condly | 2nd | Finals H1 | Results | |
5-2 | David Richards | 4th | Finals H1 | Results | |
Long Jump | |||||
20-6 | Jarrin Geisinger | 1st | Finals H1 | Results | |
17-2.5 | SB | Chris Strika | 3rd | Finals H1 | Results |
16-1 | SB | Dominic Madera | 5th | Finals H1 | Results |
15-9 | Sean Bevilacqua | 6th | Finals H1 | Results | |
Triple Jump | |||||
39-9.5 | SB | Jarrin Geisinger | 1st | Finals H1 | Results |
37-11 | Dylan Dailey | 3rd | Finals H1 | Results | |
33-8 | Christopher Condly | 5th | Finals H1 | Results | |
33-5.5 | Dominic Madera | 6th | Finals H1 | Results | |
31-10 | Dawson Schriner | 7th | Finals H1 | Results | |
29-0 | Jonah Coit | 8th | Finals H1 | Results | |
Pole Vault | |||||
10-6 | Aiden Clements | 1st | Finals H1 | Results | |
10-0 | Jason Walck | 2nd | Finals H1 | Results | |
8-0 | SB | Jonah Coit | 3rd | Finals H1 | Results |
Discus | |||||
128-4 | William Munson | 1st | Finals H1 | Results | |
103-1 | Alexander Strauss | 2nd | Finals H1 | Results | |
98-5 | Thomas Sehnuk | 3rd | Finals H1 | Results | |
97-2 | Allan Bailor | 4th | Finals H1 | Results | |
72-2 | Beau Strika | 11th | Finals H1 | Results | |
53-10 | Jayden Downs | 15th | Finals H1 | Results | |
Javelin | |||||
144-8 | William Munson | 1st | Finals H1 | Results | |
117-6 | Jason Walck | 4th | Finals H1 | Results | |
104-5 | Alexander Strauss | 7th | Finals H1 | Results | |
96-9 | Bryan Bowen | 9th | Finals H1 | Results | |
94-1 | Beau Strika | 10th | Finals H1 | Results | |
85-9 | Thomas Sehnuk | 15th | Finals H1 | Results | |
85-1 | Matthew Stauffer | 17th | Finals H1 | Results | |
77-1 | SB | Jayden Downs | 19th | Finals H1 | Results |
Shot Put | |||||
48-2 | William Munson | 1st | Finals H1 | Results | |
47-1 | Allan Bailor | 2nd | Finals H1 | Results | |
42-10 | Dylan Dailey | 3rd | Finals H1 | Results | |
29-9 | Thomas Sehnuk | 10th | Finals H1 | Results | |
29-2 | Alexander Strauss | 12th | Finals H1 | Results | |
28-5 | Beau Strika | 14th | Finals H1 | Results | |
26-4 | Jayden Downs | 15th | Finals H1 | Results |