Results courtesy of Robert Lochel
Continental Conference Championships - 5/8/2009 to 5/9/2009
Central Bucks South HS
Results
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) North Penn 232 2) Central Bucks East 209
3) Central Bucks West 179 4) Pennridge 119
5) Quakertown 99 6) Souderton Area 67.50
7) Hatboro-Horsham 38.50 8) Central Bucks South 38
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) North Penn 278.50 2) Central Bucks West 131.50
3) Hatboro-Horsham 123 4) Central Bucks South 109
5) Quakertown 97 6) Pennridge 87
7) Souderton Area 79 8) Central Bucks East 74
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ruff, Melanie North Penn 12.43Q 2
2 Evans, Alicia Quakertown 12.55Q 3
3 Eagan, Lauren Central Bucks Ea 12.60Q 1
4 Hughes, Cara Central Bucks Ea 12.84Q 4
5 Daniels, Liz Central Bucks Ea 12.53q 2
6 Smith, Kristin Souderton Area 12.80q 1
7 Rankin, Alexis Hatboro-Horsham 12.98q 3
7 Beatty, Lynn North Penn 12.98q 1
9 Ernst, Jess Central Bucks We 13.06 2
10 Guenst, Ashley Quakertown 13.13 2
11 O'Brien, Casey Pennridge 13.18 3
12 Taylor, Shelby Souderton Area 13.19 3
13 Pursel, Ali Quakertown 13.25 4
14 Taubenkraut, Brooke Pennridge 13.34 4
15 Lauro, Samantha North Penn 13.45 4
15 Scafuro, Elizabeth Central Bucks We 13.45 1
17 Edwards, Earyn Central Bucks We 13.60 3
18 Hessey, Rachel North Penn 13.63 3
19 McCleese, Latashia Hatboro-Horsham 13.75 4
20 Post, Emily Pennridge 13.78 2
21 Accurso, Jessie Central Bucks So 13.79 1
22 Dugan, Kristen North Penn 13.83 2
23 Bressler, Brittany Central Bucks So 14.00 4
24 Deckel, Lynne North Penn 14.35 1
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ruff, Melanie North Penn 12.20 10
2 Evans, Alicia Quakertown 12.27 8
3 Hughes, Cara Central Bucks Ea 12.35 6
4 Daniels, Liz Central Bucks Ea 12.37 5
5 Eagan, Lauren Central Bucks Ea 12.40 4
6 Smith, Kristin Souderton Area 12.62 3
7 Rankin, Alexis Hatboro-Horsham 12.85 2
8 Beatty, Lynn North Penn 12.87 1
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Eagan, Lauren Central Bucks Ea 25.22Q 4
2 Ruff, Melanie North Penn 25.75Q 2
3 Evans, Alicia Quakertown 25.92Q 1
4 Hughes, Cara Central Bucks Ea 26.00Q 3
5 Daniels, Liz Central Bucks Ea 25.97q 2
6 Daniels, Shannon Central Bucks Ea 26.46q 1
7 O'Brien, Casey Pennridge 26.64q 1
8 Guenst, Ashley Quakertown 26.66q 4
9 Taubenkraut, Brooke Pennridge 26.69 4
10 Ben-Joseph, Sherry Central Bucks We 26.89 2
11 Pursel, Ali Quakertown 26.97 3
12 Lauro, Samantha North Penn 27.09 3
13 Rankin, Alexis Hatboro-Horsham 27.40 2
14 Linders, Brooke Central Bucks We 27.56 3
14 Accurso, Jessie Central Bucks So 27.56 4
16 Oleshytsky, Lexi North Penn 27.58 1
17 Hessey, Rachel North Penn 27.64 1
18 Taubenkraut, Carly Pennridge 28.02 2
19 Edwards, Earyn Central Bucks We 28.04 4
20 Bressler, Brittany Central Bucks So 28.12 3
21 Dugan, Kristen North Penn 28.16 4
22 McCleese, Latashia Hatboro-Horsham 28.31 3
23 Pieczynski, Michelle Central Bucks We 28.39 1
24 Galvin, Erin Central Bucks So 28.80 2
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Evans, Alicia Quakertown 25.05 10
2 Hughes, Cara Central Bucks Ea 25.16 8
3 Eagan, Lauren Central Bucks Ea 25.21 6
4 Ruff, Melanie North Penn 25.78 5
5 Daniels, Liz Central Bucks Ea 25.81 4
6 Daniels, Shannon Central Bucks Ea 26.56 3
7 O'Brien, Casey Pennridge 27.03 2
8 Guenst, Ashley Quakertown 27.38 1
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gillen, Ali Central Bucks Ea 57.52 3 10
2 Gundry, Laura Central Bucks We 57.86 3 8
3 Ben-Joseph, Sherry Central Bucks We 59.26 3 6
4 Jordan, Maggie Pennridge 59.77 3 5
5 Renn, Sarah Quakertown 59.79 3 4
6 Flaherty, Brenda North Penn 1:00.73 3 3
7 Beatty, Lynn North Penn 1:00.94 3 2
8 Samson, Abbi Central Bucks We 1:01.19 3 1
9 Scafuro, Elizabeth Central Bucks We 1:01.52 2
10 Moyer, Kassandra Souderton Area 1:01.79 2
11 Meyer, Megan Central Bucks So 1:02.39 2
12 Roth, Ali Central Bucks We 1:02.61 2
13 Linders, Brooke Central Bucks We 1:03.27 2
14 Vasey, Caitlin Central Bucks Ea 1:03.34 2
15 Hessey, Rachel North Penn 1:04.14 2
16 Kreiling, Jaymie Hatboro-Horsham 1:04.28 1
17 Vose, Lauren North Penn 1:06.60 1
18 Sassa, Amanda Souderton Area 1:06.62 1
19 Harkins, Kaitlyn North Penn 1:07.09 1
20 Goldsworthy, Taylor Central Bucks So 1:07.76 2
21 Hicks, Erica Pennridge 1:08.40 1
22 Nguyen, Amanda Hatboro-Horsham 1:09.30 1
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rhyner, Megan Quakertown 2:17.91 10
2 Selheimer, Heather North Penn 2:19.58 8
3 Gervais, Alex Central Bucks We 2:19.88 6
4 Jones, Jess Central Bucks We 2:21.78 5
5 Mckenna, Marie Pennridge 2:22.45 4
6 Galvin, Shannon Central Bucks So 2:24.25 3
7 Cameron, Kelsey Souderton Area 2:24.68 2
8 Blum, Michele Central Bucks Ea 2:25.30 1
9 Elgin, Meg Central Bucks Ea 2:25.31
10 Kerr, Bryn Erin Central Bucks We 2:25.54
11 Deming, Liz Quakertown 2:27.16
12 Brown, Rachel North Penn 2:27.50
13 Keefer, Kathleen Central Bucks We 2:27.52
14 Laurinaitis, Ashley Central Bucks So 2:28.56
15 McGarry, Jessye Pennridge 2:29.46
16 Jones, Kasey Pennridge 2:30.56
17 McGinley, Casey Central Bucks Ea 2:30.68
18 Kraske, Michelle Hatboro-Horsham 2:31.18
19 McGovern, Meghan North Penn 2:31.24
20 Rhue, Kate North Penn 2:37.78
21 Pearl, Samantha Hatboro-Horsham 2:38.78
22 Bachman, Rachel Central Bucks So 2:38.95
23 Young, Taylor Souderton Area 2:45.69
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Selheimer, Heather North Penn 5:06.54 10
2 McGovern, Meghan North Penn 5:10.66 8
3 Haering, Samantha Central Bucks So 5:12.88 6
4 Elgin, Meg Central Bucks Ea 5:15.70 5
5 Kinkead, Katie Central Bucks Ea 5:17.29 4
6 Brown, Rachel North Penn 5:25.35 3
7 Guidera, Jenny Central Bucks Ea 5:25.76 2
8 Cohick, Christy North Penn 5:26.11 1
9 Gerlach, Victoria Pennridge 5:28.48
10 Rhue, Kate North Penn 5:29.47
11 Chappell, Emily Central Bucks So 5:30.01
12 Uhrich, Casey Hatboro-Horsham 5:32.02
13 Bond, Lauren North Penn 5:33.67
14 Fergus, Carolyn North Penn 5:34.01
15 Warner, Rachel Pennridge 5:35.21
16 Parsons, Brianna Quakertown 5:38.15
17 Gould, Veronica Hatboro-Horsham 5:42.13
18 Jones, Ginny Central Bucks We 5:43.46
19 Camiolo, Vanessa Central Bucks We 5:46.00
20 Kratz, Becky Souderton Area 5:46.77
21 Wasniewski, Nicole Souderton Area 5:55.03
22 Waight, Abigail Central Bucks We 5:56.45
23 Dawson, Julie Central Bucks We 5:58.60
24 Brown, Emma Quakertown 6:02.74
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McGovern, Meghan North Penn 11:01.73 10
2 Cohick, Christy North Penn 11:14.20 8
3 Haering, Samantha Central Bucks So 11:18.23 6
4 Kinkead, Katie Central Bucks Ea 11:23.69 5
5 Guidera, Jenny Central Bucks Ea 11:28.81 4
6 Gerlach, Victoria Pennridge 11:31.45 3
7 Brown, Rachel North Penn 11:41.34 2
8 Bond, Lauren North Penn 11:46.48 1
9 Chappell, Emily Central Bucks So 11:51.00
10 Irwin, Kaylee Hatboro-Horsham 12:12.80
11 Jones, Ginny Central Bucks We 12:15.56
12 Kratz, Becky Souderton Area 12:17.22
13 Waight, Abigail Central Bucks We 12:17.59
14 Fergus, Carolyn North Penn 12:26.70
15 Camiolo, Vanessa Central Bucks We 12:28.64
16 Mehlman, Nicole Pennridge 12:34.91
17 Myers, Kirsten Central Bucks So 12:51.96
18 Bachman, Rachel Central Bucks So 13:02.60
19 Tramontina, Melanie Souderton Area 13:12.53
20 Russell, Emily Central Bucks We 13:27.85
21 Dawson, Julie Central Bucks We 13:44.85
22 Snyder, Kaitlyn Hatboro-Horsham 13:46.41
23 Dillon, Meredith Central Bucks We 14:03.46
24 Kiel, Paige Central Bucks We 14:33.28
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Adams, Porscha Central Bucks So 15.22Q 2
2 Charles, Kayla North Penn 15.46Q 1
3 Hicks, Chelsea Souderton Area 15.51Q 3
4 Krans, Briana Pennridge 16.16Q 4
5 Daniels, Shannon Central Bucks Ea 16.26q 2
5 Linke, Sara Quakertown 16.26q 4
7 Hennigan, Maura Central Bucks We 16.77q 2
8 Papinchak, Abby Central Bucks Ea 16.86q 3
9 Holland, Annie Pennridge 16.96 1
10 Samson, Abbi Central Bucks We 16.97 1
11 Sansoni, Gina Hatboro-Horsham 17.06 3
12 VanDusen, Keri North Penn 17.15 3
13 Stemler, Shannon Hatboro-Horsham 17.68 2
14 Dudas, Brittany North Penn 17.80 4
15 Vollmer, Bryanne Central Bucks So 18.03 4
16 Piscitelli, Alicia North Penn 18.05 4
17 Hennigan, Clancy Central Bucks We 18.18 1
18 Berg, Hannah Central Bucks We 18.40 4
19 Smith, Jess Quakertown 18.51 3
20 McEwen, Allison Souderton Area 18.95 2
21 Pick, Chelsea Central Bucks We 19.13 3
22 Ceccoli, Erin North Penn 19.22 2
23 Whisted, Niki Hatboro-Horsham 20.55 1
24 Hughes, Kelsey Central Bucks Ea 20.80 1
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Adams, Porscha Central Bucks So 14.96 10
2 Charles, Kayla North Penn 14.97 8
3 Hicks, Chelsea Souderton Area 15.08 6
4 Daniels, Shannon Central Bucks Ea 15.85 5
5 Krans, Briana Pennridge 15.89 4
6 Linke, Sara Quakertown 16.28 3
7 Hennigan, Maura Central Bucks We 16.65 2
8 Papinchak, Abby Central Bucks Ea 16.68 1
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gillen, Ali Central Bucks Ea 43.47 3 10
2 Samson, Abbi Central Bucks We 46.09 3 8
3 Adams, Porscha Central Bucks So 46.16 3 6
4 Charles, Kayla North Penn 46.17 3 5
5 Linke, Sara Quakertown 47.74 3 4
6 Hennigan, Maura Central Bucks We 48.96 3 3
7 Hughes, Kelsey Central Bucks Ea 49.24 1 2
8 Sansoni, Gina Hatboro-Horsham 49.74 3 1
9 Papinchak, Abby Central Bucks Ea 50.33 2
10 Vose, Lauren North Penn 51.22 2
11 Leahy, Rebecca Pennridge 51.26 2
12 Guldin, Alyssa Quakertown 51.48 2
13 Piscitelli, Alicia North Penn 51.73 1
14 Goldsworthy, Taylor Central Bucks So 52.00 2
15 VanDusen, Keri North Penn 52.43 1
16 McEwen, Allison Souderton Area 52.77 2
17 Pick, Chelsea Central Bucks We 53.18 1
18 Stemler, Shannon Hatboro-Horsham 53.47 2
19 Whisted, Niki Hatboro-Horsham 55.58 1
19 Perrine, Alexandra Pennridge 55.58 3
21 Hennigan, Clancy Central Bucks We 55.89 2
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Central Bucks East 'A' 48.38 10
2 North Penn 'A' 49.73 8
3 Quakertown 'A' 49.77 6
4 Pennridge 'A' 50.44 5
5 Souderton Area 'A' 50.97 4
6 Central Bucks West 'A' 51.50 3
7 Central Bucks South 'A' 52.31 2
8 Hatboro-Horsham 'A' 52.76 1
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Central Bucks West 'A' 3:58.18 10
2 Quakertown 'A' 4:01.42 8
3 Pennridge 'A' 4:04.24 6
4 Souderton Area 'A' 4:05.76 5
5 Central Bucks East 'A' 4:06.24 4
6 North Penn 'A' 4:06.34 3
7 Central Bucks South 'A' 4:09.84 2
8 Hatboro-Horsham 'A' 4:35.95 1
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Central Bucks West 'A' 9:18.01 10
2 North Penn 'A' 9:21.10 8
3 Quakertown 'A' 9:21.70 6
4 Pennridge 'A' 9:33.66 5
5 Central Bucks East 'A' 9:37.88 4
6 Central Bucks South 'A' 9:51.72 3
7 Souderton Area 'A' 10:02.86 2
8 Hatboro-Horsham 'A' 11:21.52 1
Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Kristin Souderton Area 5-06.00 10
2 Hennigan, Maura Central Bucks We 5-00.00 7
2 Maxwell, Kate Central Bucks Ea 5-00.00 7
4 Holland, Annie Pennridge J5-00.00 5
5 Brandenberger, Tracy North Penn 4-10.00 4
6 Wingen, Kelly Hatboro-Horsham 4-08.00 3
7 Zubak, Alex Central Bucks Ea J4-08.00 2
8 Monico, Steph Souderton Area J4-08.00 1
9 Berg, Hannah Central Bucks We 4-06.00
10 Connell, Julia Hatboro-Horsham J4-06.00
11 Nagele, Stacey Quakertown 4-04.00
11 Liss, Ashley North Penn 4-04.00
11 Upton, Jennie Central Bucks So 4-04.00
-- Bennett, Julia Central Bucks Ea NH
-- Kaminski, Chelsea Central Bucks So NH
-- Coopersmith, Valencia Pennridge NH
-- Cary, Rachel North Penn NH
-- Hennigan, Clancy Central Bucks We NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dudas, Brittany North Penn 10-03.00 10
2 Hreso, Christina Hatboro-Horsham 10-00.00 8
3 Mahan, Amber Central Bucks We J10-00.00 6
4 Krans, Briana Pennridge 9-06.00 5
5 DeMarco, Danielle Central Bucks We 9-00.00 4
6 Nagele, Stacey Quakertown J9-00.00 3
7 Liss, Ashley North Penn 8-06.00 2
8 Myers, Laura Souderton Area 8-00.00 0.50
8 Monaghan, Heather Hatboro-Horsham 8-00.00 0.50
9 Reibold, Nicole Hatboro-Horsham J8-00.00
9 Cooley, Liz Quakertown J8-00.00
9 Widman, Carolyn Hatboro-Horsham J8-00.00
13 Brandenberger, Tracy North Penn 7-06.00
13 Chappell, Emily Central Bucks So 7-06.00
13 Hughes, Kelsey Central Bucks Ea 7-06.00
16 Montgomery, Kaitlyn Central Bucks Ea 7-00.00
16 Clement, Molly Souderton Area 7-00.00
16 Bello, Jess Central Bucks We 7-00.00
16 Wackerman, Maddie Quakertown 7-00.00
20 Cary, Rachel North Penn 6-00.00
Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daniels, Shannon Central Bucks Ea 17-02.25 10
2 Penge, Tiffany Pennridge 16-08.25 8
3 Charles, Kayla North Penn 16-04.50 6
4 Ben-Joseph, Sherry Central Bucks We 16-02.25 5
5 Greulich, Melissa Central Bucks Ea 15-11.75 4
6 Oleshytsky, Lexi North Penn 15-11.25 3
7 Pfeil, Alix Hatboro-Horsham 15-10.75 2
8 Kuhn, Danielle Central Bucks Ea 15-08.25 1
9 Krans, Briana Pennridge 15-08.00
10 Vollmer, Bryanne Central Bucks So 15-07.00
11 Holland, Annie Pennridge 15-06.25
12 Wackerman, Carly Quakertown 15-04.50
13 Brandenberger, Tracy North Penn 15-02.75
14 Fuentes, Nedy Central Bucks We 15-01.75
15 Hughes, Kelly Central Bucks Ea 14-07.25
16 Piscitelli, Alicia North Penn 14-02.25
17 Monico, Steph Souderton Area 14-01.50
18 Wackerman, Maddie Quakertown 14-00.75
18 Berg, Hannah Central Bucks We 14-00.75
20 Zykla, Jackie Souderton Area 13-11.00
21 Bachman, Rachel Central Bucks So 13-06.25
22 Whisted, Niki Hatboro-Horsham 13-04.00
23 Hallowell, Ashley Quakertown 12-06.75
-- Ceccoli, Erin North Penn ND
Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gillen, Ali Central Bucks Ea 36-09.00 10
2 Hicks, Chelsea Souderton Area 35-07.50 8
3 Penge, Tiffany Pennridge 35-02.25 6
4 Greulich, Melissa Central Bucks Ea 35-01.25 5
5 Hennigan, Maura Central Bucks We 33-00.50 4
6 Holland, Annie Pennridge 32-09.25 3
7 Brandenberger, Tracy North Penn 32-08.75 2
8 Charles, Kayla North Penn 32-06.50 1
9 Bennett, Julia Central Bucks Ea 32-04.25
10 Ferrari, Brittney Central Bucks So 31-07.50
11 Berg, Hannah Central Bucks We 31-03.25
12 Hughes, Kelly Central Bucks Ea 31-02.75
13 Pfeil, Alix Hatboro-Horsham 31-01.00
14 Evans, Trish Hatboro-Horsham 31-00.50
15 Wackerman, Carly Quakertown 30-07.75
16 Piscitelli, Alicia North Penn 29-10.50
17 Hennigan, Clancy Central Bucks We 29-07.00
18 Zykla, Jackie Souderton Area 29-04.25
19 Ceccoli, Erin North Penn 29-03.75
20 Dudas, Brittany North Penn 28-05.00
21 Hallowell, Ashley Quakertown 28-00.25
22 Connell, Julia Hatboro-Horsham 27-11.50
22 Monico, Steph Souderton Area 27-11.50
-- Oleshytsky, Lexi North Penn ND
Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 LeBlanc, Ayanna North Penn 37-07.75 10
2 Durham, Jen Central Bucks We 35-02.75 8
3 Gavin, Colleen Quakertown 33-06.25 6
4 Broglie, Devon Central Bucks Ea 33-04.50 5
5 Carney, Janelle Quakertown 32-07.00 4
6 Baker, Amariah Hatboro-Horsham 32-03.00 3
7 Harkins, Tayler North Penn 31-00.50 2
8 Friel, Shannen Hatboro-Horsham 30-05.50 1
9 Collette, Kiersten Hatboro-Horsham 30-00.25
10 Raab, Melissa Central Bucks We 29-09.00
11 Brittany, Barish Quakertown 28-03.50
12 Smenda, Aurielle Pennridge 27-09.00
13 Adams, Samantha Souderton Area 27-07.25
14 Ryan, Julia Central Bucks So 27-02.75
15 Schwartz, Courtney Quakertown 27-02.00
16 Schlosser, Diana Souderton Area 25-06.00
17 Brown, Casey North Penn 24-09.50
18 SanFilippo, Jenna Central Bucks Ea 24-01.25
19 Cunningham, Julie Pennridge 23-10.50
19 Nelson, Kelley North Penn 23-10.50
21 Szemanek, Kaitlin Central Bucks We 23-08.25
22 Sokoloff, Allie Central Bucks So 22-10.75
23 Staudenmeier, Sarah Central Bucks We 22-00.50
Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Durham, Jen Central Bucks We 116-09 10
2 LeBlanc, Ayanna North Penn 104-00 8
3 Walley, Sabrina Souderton Area 92-03 6
4 Carney, Janelle Quakertown 91-08 5
5 Ernst, Jess Central Bucks We 90-04 4
6 Collette, Kiersten Hatboro-Horsham 86-11 3
7 Friel, Shannen Hatboro-Horsham 86-03 2
8 Jackiewicz, Kristine Quakertown 85-06 1
9 Szemanek, Kaitlin Central Bucks We 82-09
10 Maida, Christina Central Bucks Ea 82-01
11 Broglie, Devon Central Bucks Ea 81-11
12 Meschio, Biz Hatboro-Horsham 80-01
13 Monico, Jen Souderton Area 79-02
14 Pierce, Allison Souderton Area 78-06
15 Adams, Samantha Souderton Area 77-08
16 Fadden, Ann Souderton Area 77-00
17 Raab, Melissa Central Bucks We 73-10
18 Schwartz, Courtney Quakertown 73-01
18 Harkins, Tayler North Penn 73-01
20 Kee, Samantha Central Bucks So 70-03
21 Gogel, Alyssa Central Bucks So 67-03
22 Blazer, Erica Pennridge 66-06
23 Schlosser, Diana Souderton Area 65-11
24 Brown, Casey North Penn 65-01
Girls Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 LeBlanc, Ayanna North Penn 122-08 10
2 Ernst, Jess Central Bucks We 121-02 8
3 Comfort, Jen Central Bucks We 105-07 6
4 Durham, Jen Central Bucks We 103-10 5
5 Carney, Janelle Quakertown 103-02 4
6 Wallet, Christine Pennridge 101-01 3
7 Maida, Christina Central Bucks Ea 97-04 2
8 Jackiewicz, Kristine Quakertown 97-00 1
9 White, Danielle Hatboro-Horsham 94-07
10 Walley, Sabrina Souderton Area 89-00
11 SanFilippo, Jenna Central Bucks Ea 87-06
12 Kaminski, Chelsea Central Bucks So 86-10
13 Bello, Jess Central Bucks We 86-05
14 Friel, Shannen Hatboro-Horsham 84-10
15 Montgomery, Kaitlyn Central Bucks Ea 82-07
16 Nelson, Kelley North Penn 80-01
17 Waddington, Lindsay Hatboro-Horsham 79-02
18 Wharton, Kristina Hatboro-Horsham 75-02
19 Rotanz, Brittany Central Bucks So 71-02
20 Carson, Ashlynn Pennridge 71-00
21 Pierce, Allison Souderton Area 70-01
22 McDonough, Megan Central Bucks So 69-07
23 Staudenmeier, Sarah Central Bucks We 68-00
24 Harkins, Tayler North Penn 64-04
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Akins, Ronnie North Penn 11.11Q 3
2 Dempster, Colin Hatboro-Horsham 11.19Q 1
3 Lewis, Kenny North Penn 11.21Q 2
3 Smith, Tyler North Penn 11.21Q 4
5 Knuckles, Robert Central Bucks So 11.22q 2
6 Mercer, Brandon North Penn 11.33q 1
7 Eisemann, Jon Central Bucks So 11.56q 3
8 Ernst, Dan Central Bucks We 11.70q 2
9 Needhammer, Craig North Penn 11.73 4
10 Franko, Luke Pennridge 11.76 4
10 Perry, Harry North Penn 11.76 3
12 Boyce, DaQuan Souderton Area 11.77 3
12 Herbine, Colin Hatboro-Horsham 11.77 2
12 May, Mike Central Bucks We 11.77 1
15 Zapf, Scott Quakertown 11.83 4
16 Coyle, Andrew Souderton Area 12.11 1
17 Pike, Patrick Pennridge 12.23 2
18 Wild, Sam Central Bucks We 12.24 3
19 Molon, Dan Central Bucks Ea 12.36 1
20 Cornagie, Kevin Central Bucks We 12.90 4
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Smith, Tyler North Penn 10.99 10
2 Mercer, Brandon North Penn 11.04 8
3 Knuckles, Robert Central Bucks So 11.07 6
4 Dempster, Colin Hatboro-Horsham 11.08 5
5 Akins, Ronnie North Penn 11.09 4
6 Lewis, Kenny North Penn 11.19 3
7 Ernst, Dan Central Bucks We 11.39 2
8 Eisemann, Jon Central Bucks So 11.44 1
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Burke, Tyler Quakertown 21.94Q 1
2 Akins, Ronnie North Penn 22.52Q 3
3 Heckman, Craig Souderton Area 22.66Q 4
4 Dempster, Colin Hatboro-Horsham 23.15Q 2
5 Valentine, Travis North Penn 22.88q 4
6 Knuckles, Robert Central Bucks So 23.02q 3
7 Mercer, Brandon North Penn 23.04q 1
8 Ernst, Dan Central Bucks We 23.21q 4
9 Herbine, Colin Hatboro-Horsham 23.22 3
10 May, Mike Central Bucks We 23.31 1
11 Siddique, Abu North Penn 23.37 2
12 Phelan, Andy Hatboro-Horsham 23.84 1
13 Boyce, DaQuan Souderton Area 23.90 2
14 Zapf, Scott Quakertown 23.91 2
15 Eberz, Chris Central Bucks So 23.96 4
16 Gervirtz, Dan North Penn 23.97 3
16 Reo, Mike Central Bucks Ea 23.97 4
18 Wild, Sam Central Bucks We 24.12 2
19 Council, Korrey Souderton Area 24.19 3
20 Pike, Patrick Pennridge 24.28 4
21 Injaian, Tyler Central Bucks So 24.29 2
22 Franko, Luke Pennridge 24.33 1
23 Mead, Emmet Central Bucks We 25.06 3
24 Cornagie, Kevin Central Bucks We 26.12 1
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Burke, Tyler Quakertown 22.05 10
2 Dempster, Colin Hatboro-Horsham 22.23 8
3 Akins, Ronnie North Penn 22.37 6
4 Knuckles, Robert Central Bucks So 22.88 5
5 Valentine, Travis North Penn 23.08 4
6 Ernst, Dan Central Bucks We 23.17 3
7 Mercer, Brandon North Penn 23.28 2
-- Heckman, Craig Souderton Area DQ
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Dempster, Colin Hatboro-Horsham 48.89 3 10
2 Heckman, Craig Souderton Area 49.37 3 8
3 Poiesz, Matt Central Bucks So 49.92 3 6
4 Valentine, Travis North Penn 50.04 3 5
5 Herbine, Colin Hatboro-Horsham 51.50 1 4
6 Burkhardt, Mike Pennridge 51.61 2 3
7 Phelan, Andy Hatboro-Horsham 51.71 2 2
8 Wesolowski, Mike North Penn 51.78 3 1
9 May, Mike Central Bucks We 51.88 3
10 Siddique, Abu North Penn 51.94 3
11 McGarvey, Matt Central Bucks We 52.19 2
12 Pieri, Ricky Central Bucks So 52.25 2
13 Ruggerio, John Central Bucks So 52.66 2
14 Needhammer, Craig North Penn 52.72 2
15 Drozd, Nick Central Bucks So 53.39 2
16 Rhodes, Matt Central Bucks We 53.89 3
17 Craven, Austin Pennridge 54.21 1
18 Kratz, Jeff Souderton Area 54.74 1
19 Mead, Emmet Central Bucks We 54.86 2
20 Cox, Christian Central Bucks We 54.92 1
21 Bush, Mike Central Bucks Ea 55.02 1
22 Portock, Sam Souderton Area 55.99 1
23 Lowrie, William Pennridge 56.19 1
24 Mills, David Quakertown 57.33 1
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Manion, Dave Central Bucks So 1:57.15 10
2 Dickson, Jeff Central Bucks So 1:57.30 8
3 Scarpello, Nick Central Bucks We 1:57.42 6
4 Kohl, Justin North Penn 1:59.52 5
5 Portock, Jacob Souderton Area 2:00.69 4
6 DiFlorio, Kevin Hatboro-Horsham 2:00.92 3
7 Wesh, Greg Hatboro-Horsham 2:01.10 2
8 Jachwak, Alec Souderton Area 2:01.24 1
9 DiTroia, Jason Central Bucks We 2:01.45
10 Camasso, Dominic North Penn 2:01.55
11 Denno, Tom Central Bucks So 2:02.23
12 Reed, Jared Pennridge 2:02.35
13 Williams, Peter Hatboro-Horsham 2:03.12
14 Brown, Ethan Quakertown 2:06.10
15 Olindo, Nick Pennridge 2:06.67
16 Desko, Brady Pennridge 2:08.21
17 Trimble, Chris North Penn 2:09.17
18 Bee, Matt Central Bucks We 2:09.92
19 Bae, John Hatboro-Horsham 2:09.99
20 Izewski, Alex Central Bucks Ea 2:11.33
21 swasey, james Central Bucks Ea 2:11.68
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mallon, Tom Central Bucks So 4:21.20 10
2 Hibbs, Seth Hatboro-Horsham 4:23.82 8
3 Wesh, Greg Hatboro-Horsham 4:26.47 6
4 Desko, Brady Pennridge 4:27.29 5
5 Bernitt, Sam North Penn 4:27.58 4
6 Catlett, Billy Pennridge 4:30.48 3
7 Dusza, Dave Souderton Area 4:37.31 2
8 Miles, Brad North Penn 4:37.50 1
9 Holman, Peter Hatboro-Horsham 4:40.30
10 Faucette, James Pennridge 4:42.21
11 swasey, james Central Bucks Ea 4:43.51
12 Bee, Matt Central Bucks We 4:44.30
13 Hynson, Garrett Central Bucks Ea 4:47.49
14 Forget, Justin Hatboro-Horsham 4:48.49
15 Trimble, Chris North Penn 4:49.02
16 Kuntzman, Brian North Penn 4:49.29
17 Knouse, Ryan Pennridge 4:50.67
18 Gode, John Souderton Area 4:52.01
19 Rodriquez, Mike Pennridge 4:56.68
20 Detweiler, Paul Pennridge 4:57.68
21 Weiss, Eric Central Bucks So 4:58.88
22 Grbas, Bob Quakertown 5:15.46
23 Sobota, Austin Quakertown 5:15.98
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Miles, Brad North Penn 9:36.05 10
2 Noble, Donnie Souderton Area 9:37.56 8
3 Knouse, Ryan Pennridge 9:43.72 6
4 Faucette, James Pennridge 9:52.08 5
5 Dawson, Jordan Central Bucks Ea 9:54.50 4
6 Stauring, Tim North Penn 9:58.07 3
7 Gregor, Austin Central Bucks So 9:59.64 2
8 Kuntzman, Brian North Penn 10:03.69 1
9 Izewski, Alex Central Bucks Ea 10:07.01
10 Seeley, Matt Souderton Area 10:14.22
11 Comley, Keith Central Bucks Ea 10:16.92
12 Forget, Justin Hatboro-Horsham 10:16.93
13 Jones, Wyatt Central Bucks We 10:27.90
14 Renn, Connor Hatboro-Horsham 10:28.85
15 Faucette, J.Briggs Pennridge 10:37.76
16 Grbas, Bob Quakertown 10:44.37
17 Dello Buono, Alex North Penn 10:44.92
18 Delong, David North Penn 10:47.49
19 Marfatia, Rikin Central Bucks So 10:54.89
20 Montague, Chris Hatboro-Horsham 10:59.78
21 Mendrzycki, Greg Souderton Area 11:04.19
22 O'Neill, Joe Hatboro-Horsham 11:08.59
23 Paff, Bobby Souderton Area 11:35.48
24 Stine, Jacob Quakertown 12:43.97
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sutorius, Matt Central Bucks We 15.31Q 1
2 Robin, Quintin Central Bucks Ea 15.80Q 2
3 Dawkins, James Central Bucks Ea 15.90Q 4
4 Rotenberger, Luke Quakertown 16.12Q 3
5 Council, Korrey Souderton Area 16.20q 4
6 Todd, Andrew Quakertown 16.49q 4
7 Raguz, Dominic Central Bucks So 16.59q 3
8 Coyle, Andrew Souderton Area 16.63q 2
9 Cartwright, Derrick North Penn 16.72 3
10 Walker, Chris Pennridge 16.78 1
11 Quitinsky, Stephen Quakertown 17.16 1
12 Harling, Chris Pennridge 17.20 4
13 Burghart, TJ North Penn 17.36 2
14 Rolon, Jordan North Penn 17.71 4
15 Butler, Kareem Hatboro-Horsham 17.75 2
16 Cox, Christian Central Bucks We 18.02 2
17 Cluck, Morgan Pennridge 18.30 3
17 Lipshutz, Tyler Central Bucks So 18.30 2
19 Conard, Eric Souderton Area 18.35 1
20 Newsome, Derek Hatboro-Horsham 18.62 4
21 Lynch, Tim Souderton Area 19.19 3
-- Kerr, Ian Central Bucks We DQ 3
-- Alston, Blair North Penn DQ 1
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sutorius, Matt Central Bucks We 14.97 10
2 Rotenberger, Luke Quakertown 15.37 8
3 Dawkins, James Central Bucks Ea 15.44 6
4 Robin, Quintin Central Bucks Ea 15.70 5
5 Council, Korrey Souderton Area 15.98 4
6 Todd, Andrew Quakertown 15.99 3
7 Coyle, Andrew Souderton Area 16.20 2
8 Raguz, Dominic Central Bucks So 16.42 1
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cameron, Drew Central Bucks So 39.46 3 10
2 Rotenberger, Luke Quakertown 39.90 3 8
3 McGarvey, Matt Central Bucks We 41.15 3 6
4 Walker, Chris Pennridge 41.55 3 5
5 Burkwit, Nick North Penn 41.71 3 4
6 Alston, Blair North Penn 41.78 3 3
7 Torsitano, Chris Hatboro-Horsham 41.80 2 2
8 White, Matt North Penn 42.04 2 1
9 Harling, Chris Pennridge 42.11 1
10 Rhodes, Matt Central Bucks We 42.18 3
11 Raguz, Dominic Central Bucks So 42.26 3
12 Injaian, Tyler Central Bucks So 42.53 2
13 Kerr, Ian Central Bucks We 42.58 2
14 Gallagher, Brian Pennridge 42.96 1
15 Newsome, Derek Hatboro-Horsham 43.70 2
16 Cox, Christian Central Bucks We 43.76 1
17 Lynch, Tim Souderton Area 43.90 1
18 Butler, Kareem Hatboro-Horsham 43.93 1
19 Quitinsky, Stephen Quakertown 44.65 1
20 Sutorius, Matt Central Bucks We 44.72 2
21 Cartwright, Derrick North Penn 44.80 2
22 Conard, Eric Souderton Area 46.93 1
23 Blase, Nick Pennridge 48.10 1
24 McElwee, Joey Souderton Area 51.46 2
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 North Penn 'A' 42.69 10
2 Central Bucks South 'A' 43.68 8
3 Quakertown 'A' 43.82 6
4 Central Bucks East 'A' 44.47 5
5 Souderton Area 'A' 45.50 4
6 Central Bucks West 'A' 45.91 3
7 Pennridge 'A' 46.21 2
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 North Penn 'A' 3:24.45 10
2 Central Bucks South 'A' 3:25.25 8
3 Souderton Area 'A' 3:25.62 6
4 Central Bucks East 'A' 3:28.66 5
5 Quakertown 'A' 3:31.17 4
6 Central Bucks West 'A' 3:31.44 3
7 Pennridge 'A' 3:35.93 2
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 North Penn 'A' 7:53.74 10
2 Hatboro-Horsham 'A' 7:54.92 8
3 Souderton Area 'A' 7:55.77 6
4 Central Bucks West 'A' 8:05.03 5
5 Pennridge 'A' 8:06.26 4
6 Central Bucks East 'A' 8:41.20 3
7 Central Bucks South 'A' 8:42.03 2
8 Quakertown 'A' 9:15.15 1
Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gentry, Sean North Penn 6-06.00 10
2 Robin, Quintin Central Bucks Ea 6-00.00 8
3 Taggart, Dominic North Penn 5-10.00 6
4 Weber, Riley Central Bucks Ea J5-10.00 5
5 Kane, Matt Hatboro-Horsham J5-10.00 4
6 Letts, John Central Bucks We J5-10.00 3
7 Zapf, Aaron Quakertown 5-08.00 2
8 Swan, Nicholas North Penn 5-06.00 0.50
8 Sutorius, Matt Central Bucks We 5-06.00 0.50
10 Soto, Mike Pennridge 5-04.00
10 Eister, Steve Pennridge 5-04.00
-- Fairman, Brendan Central Bucks We NH
-- Conard, Eric Souderton Area NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Weiss, James Quakertown 14-06.00 10
2 Todd, Andrew Quakertown 13-06.00 8
3 Vanek, Chris North Penn 13-00.00 6
4 Montague, Jim Hatboro-Horsham 12-06.00 5
5 Shaiman, Domenic North Penn 12-00.00 4
6 Anderson, Rob Hatboro-Horsham 11-06.00 3
7 McCullough, John North Penn J11-06.00 2
8 dos Santos, Matt Pennridge 11-00.00 1
9 Worthington, Bryn Pennridge 10-06.00
9 Mondonedo, Brian North Penn 10-06.00
11 McPherson, Daniel Souderton Area 10-00.00
11 Miola, Joe North Penn 10-00.00
11 Fairman, Brendan Central Bucks We 10-00.00
11 Robin, Quintin Central Bucks Ea 10-00.00
15 Seelaus, Justin Souderton Area 9-06.00
15 Torsitano, Chris Hatboro-Horsham 9-06.00
15 Chilson, Nick Central Bucks Ea 9-06.00
15 Shumock, Joe Central Bucks We 9-06.00
-- Bee, Matt Central Bucks We NH
-- Letts, John Central Bucks We NH
-- Butler, Kareem Hatboro-Horsham NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gentry, Sean North Penn 22-05.00 10
2 Smith, Tyler North Penn 21-08.25 8
3 Lewis, Kenny North Penn 21-00.75 6
4 Cardona, Ryan North Penn 20-09.50 5
5 Wallace, Chris North Penn 20-08.25 4
6 Zapf, Aaron Quakertown 20-05.50 3
7 Gervirtz, Dan North Penn 20-04.00 2
8 Zerdoum, Yacine Central Bucks So 19-10.25 1
9 Eister, Steve Pennridge 19-02.50
10 Soto, Mike Pennridge 18-06.50
11 Kwon, Soon Central Bucks So 18-04.75
12 Pike, Patrick Pennridge 18-03.25
13 Perrine, Nick Quakertown 18-01.50
14 Hynes, Ryan Central Bucks So 17-09.00
15 Ho, Vince Central Bucks We 17-06.25
16 Heintz, Jon Central Bucks Ea 17-02.25
17 Letts, John Central Bucks We 16-00.75
18 Lewis, Ryan Central Bucks We 15-11.00
19 Lowrie, William Pennridge 15-01.50
-- Densmore, Devon Souderton Area ND
Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gentry, Sean North Penn 44-02.25 10
2 Zapf, Aaron Quakertown 42-06.50 8
3 Wallace, Chris North Penn 41-09.50 6
4 Eister, Steve Pennridge 41-05.25 5
5 Kwon, Soon Central Bucks So 40-11.75 4
6 Lewis, Kenny North Penn 40-06.00 3
7 Zerdoum, Yacine Central Bucks So J40-06.00 2
8 Gervirtz, Dan North Penn 38-11.50 1
9 Heintz, Jon Central Bucks Ea 38-09.00
10 Nguyen, David Central Bucks So 38-04.00
11 Butler, Kareem Hatboro-Horsham 38-02.50
12 Harling, Chris Pennridge 37-11.50
13 Densmore, Devon Souderton Area 37-04.75
14 Soto, Mike Pennridge 36-08.50
15 Ho, Vince Central Bucks We 35-06.00
16 Abramson, Robert Quakertown 35-03.50
17 Lowrie, William Pennridge 34-11.50
18 Campbell, Dave Souderton Area 34-09.00
19 Conard, Eric Souderton Area 34-03.25
20 Lewis, Ryan Central Bucks We 32-01.00
Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McMurdo, Matt Central Bucks We 56-05.25 10
2 Mayes, Jon Pennridge 47-11.00 8
3 Farmer, Irvin North Penn 47-03.50 6
4 Skowronski, Joe Central Bucks Ea 46-07.75 5
5 Kirby-Steward, Tevin Hatboro-Horsham 46-06.00 4
6 Dovidio, Nick Hatboro-Horsham 43-10.25 3
7 Hessenius, Ryan North Penn 43-07.00 2
8 Maconaghy, Tyler Central Bucks We 42-08.25 1
9 Black, Chris Hatboro-Horsham 42-00.25
10 Moyer, Jake Pennridge 41-02.25
11 Kircher, Brian Pennridge 39-08.00
12 Muldalel, Andrew Central Bucks So 38-01.50
13 Godshall, Gregory Quakertown 38-01.00
14 Knipe, Ben Pennridge 37-11.50
15 Gerhart, Ray North Penn 37-10.25
15 Varichione, Chris Quakertown 37-10.25
17 Wise, Blake Central Bucks So 35-10.00
18 Greisser, Joe Souderton Area 35-05.00
19 Kita, Mike Central Bucks So 34-11.50
20 Rodas, Carlos Souderton Area 34-05.25
21 Gambone, Adam Souderton Area 33-02.75
22 Smith, Justin Central Bucks We 32-11.00
23 Womack, Deshea Central Bucks We 32-09.00
Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Romanowski, Cory Souderton Area 143-01 10
2 McMurdo, Matt Central Bucks We 140-05 8
3 Meraz, Jesus Quakertown 132-06 6
4 Black, Chris Hatboro-Horsham 125-05 5
5 Skowronski, Joe Central Bucks Ea 122-01 4
6 Maconaghy, Tyler Central Bucks We 121-01 3
7 Millar, Brett Central Bucks Ea 119-04 2
8 Hessenius, Ryan North Penn 116-03 1
9 Burns, Matt Hatboro-Horsham 115-07
10 Custodia, Julian Hatboro-Horsham 114-05
11 Kemmerer, Sterling Pennridge 114-03
12 Farmer, Irvin North Penn 113-04
13 Kirby-Steward, Tevin Hatboro-Horsham 112-06
14 Lonergan, Paul North Penn 111-01
15 Supplee, Ryan Hatboro-Horsham 110-03
16 Slater, Eric North Penn 109-11
17 Myerov, Micah Pennridge 105-00
18 Sariego, Bob Pennridge 102-11
19 Varichione, Chris Quakertown 102-04
20 Becker, Andrew Hatboro-Horsham 101-05
21 Knipe, Ben Pennridge 100-07
22 Moyer, Jake Pennridge 98-08
23 Taggart, Dominic North Penn 89-11
24 Vo, Phuoc Souderton Area 86-04
Boys Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Millar, Brett Central Bucks Ea 195-05 10
2 McMurdo, Matt Central Bucks We 189-03 8
3 Lonergan, Paul North Penn 158-09 6
4 Slater, Eric North Penn 150-05 5
5 Coyle, Andrew Souderton Area 142-01 4
6 Cope, Brandon Pennridge 139-09 3
7 Habib, Jude Central Bucks Ea 139-06 2
8 Matje, Brian Hatboro-Horsham 137-02 1
9 Treadway, Mike Pennridge 133-10
10 Zak, Tyler Central Bucks Ea 132-04
11 Romanowski, Cory Souderton Area 128-05
12 Dovidio, Nick Hatboro-Horsham 127-02
13 Conboy, Tim North Penn 126-06
14 VanHorn, Erik Central Bucks Ea 120-05
15 Stockwell, John Central Bucks So 119-01
16 Lichtner, Graham Central Bucks So 113-09
17 Seelaus, Justin Souderton Area 104-06
18 Vo, Phuoc Souderton Area 100-04
19 Womack, Deshea Central Bucks We 99-03
20 Fairman, Brendan Central Bucks We 86-01
21 Harmon, Chris Central Bucks Ea 80-04