LVC Dutchmen Invitational 2017

Annville, PA

LVC Dutchmen Invitational 2017 vs LVC Dutchmen Invitational 2019

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes -89 344 433
Overall Average +10.59 22:02.52 21:51.93
1st-10th Place +42.04 16:47.36 16:05.32
1st-25th Place +33.21 17:03.45 16:30.25
1st-50th Place +29.90 17:29.16 16:59.26
1st-100th Place +32.58 18:13.55 17:40.96
Common Athletes -- -- 78
Ran Faster -46 16 62
Ran Season Best -21 18 39
Average Time +54.90 21:46.61 20:51.71
Median Time +1:03.08 21:42.48 20:39.40
Middle 80% Times +58.39 21:44.43 20:46.04
Top 10% Times +42.48 17:20.25 16:37.78
Top 25% Times +48.19 18:04.95 17:16.77
Top 50% Times +49.77 19:06.77 18:17.01
Bottom 50% Times +1:00.03 24:26.45 23:26.42
Bottom 25% Times +1:08.92 26:01.15 24:52.23
Bottom 10% Times +45.77 27:07.16 26:21.39
Average Difference +54.90 -- --
Median Difference +3:03.03 -- --
Middle 80% Difference +57.79 -- --
Top 10% Difference +22.30 -- --
Top 50% Difference +44.88 -- --
Top 25% Difference +33.00 -- --
Top 50% Difference +44.88 -- --
Bottom 50% Difference +1:04.92 -- --
Bottom 25% Difference +1:16.79 -- --
Bottom 10% Difference +1:19.25 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Gage Krall Northern Lebanon +2:39.57 18:27.27 15:47.70
Brandon Baxter Central York +1:18.58 17:32.28 16:13.70
Jacob Myers Central Dauphin +26.54 16:56.14 16:29.60
Matt Carroll Palmyra -0.14 16:35.16 16:35.30
Brandon Fogarty Tamaqua Area +3:14.29 20:02.89 16:48.60
Logan Cook Central Dauphin -7.02 16:48.78 16:55.80
Jack Tshudy Annville-Cleona +2:50.25 19:53.25 17:03.00
Riley Klick Lebanon +1:14.37 18:22.87 17:08.50
Ricky Raup Saint Joseph's Prep +0.53 17:10.53 17:10.00
Naveen Narasimhalu Central Dauphin +1:21.07 18:37.77 17:16.70
Logan Dillow Central York +24.27 17:43.17 17:18.90
Drew Reeser Central Dauphin +42.37 18:10.77 17:28.40
Ben Walter Northeastern +2:56.05 20:32.75 17:36.70
Peter Frazier Palmyra +27.79 18:06.19 17:38.40
Brady Reese Southern Columbia Area +27.87 18:10.67 17:42.80
Andrew Brammer Milton Hershey -1:51.13 17:49.77 19:40.90
Dontrell Jones-Tobin Milton Hershey +2:00.66 19:50.86 17:50.20
Denis Gallagher Saint Joseph's Prep +20.79 18:12.49 17:51.70
Ryan Hussey Northeastern +1:13.04 19:14.44 18:01.40
Gavin Knox Annville-Cleona -5.53 18:11.77 18:17.30
Hunter Fisher Central Dauphin +1:25.78 19:46.38 18:20.60
Brock Malone Central York +1:35.06 20:02.76 18:27.70
Gavin Nixon Central Dauphin +6.35 18:36.95 18:30.60
Marcus Murphy Saint Joseph's Prep -24.93 18:36.97 19:01.90
Tanner Wenrich Central Dauphin +3:09.94 21:48.84 18:38.90
Beck Heshler Central Dauphin +11.94 18:53.84 18:41.90
Margaret Carroll Northeastern +1:15.63 19:58.63 18:43.00
Quinton Anderson Central Dauphin East (CD East) +3:03.03 21:48.43 18:45.40
Matthew Inman Annville-Cleona +32.18 19:34.98 19:02.80
Dakota Cox Garden Spot +10.37 19:21.17 19:10.80
Christopher Osenbach Tamaqua Area -30.83 19:24.77 19:55.60
Neil Waldhausen Annville-Cleona +45.55 20:10.75 19:25.20
Angelo Bracero Lebanon +1:27.84 20:53.44 19:25.60
Delaney Line Central Dauphin East (CD East) +10.13 19:40.83 19:30.70
Chase Derk Southern Columbia Area +1:43.90 21:20.50 19:36.60
Ian Carrillo Central York -54.85 19:44.55 20:39.40
Sam Seibert Milton Hershey +3.57 19:53.27 19:49.70
Ben Fortuna Annville-Cleona +31.98 20:33.68 20:01.70
Olivia Acri Central Dauphin -3:20.98 20:06.52 23:27.50
Frances Kabana Tamaqua Area +48.92 21:09.62 20:20.70
Alex White Annville-Cleona +2:43.74 23:21.94 20:38.20
Dylann Olmo Northeastern +2:40.36 23:26.56 20:46.20
Chase Petro Southern Columbia Area +1:20.12 22:15.92 20:55.80
Olivia Gemma Central York +5.92 21:04.62 20:58.70
Devin Carrigan Central Dauphin +37.54 21:51.24 21:13.70
Michael Patterson Central Dauphin East (CD East) +31.57 21:45.77 21:14.20
Brianna Dumond Tamaqua Area +1:43.60 23:13.10 21:29.50
Raechel Bonner Central Dauphin -8.82 21:42.48 21:51.30
Cloe Martin Garden Spot +1:58.42 24:03.42 22:05.00
Devon Kennedy Central Dauphin +4:06.85 26:14.45 22:07.60
Makenna Thrush Central Dauphin +33.19 22:43.59 22:10.40
Luke Nissley Central Dauphin -10.56 22:11.34 22:21.90
Andrew Fiorilla Tamaqua Area +1:01.58 23:14.48 22:12.90
Jacob Poyer Central Dauphin +1:48.13 24:07.93 22:19.80
Mariel Miller Central Dauphin +1:08.32 23:35.52 22:27.20
Lottie Mateyak Tamaqua Area -30.75 22:27.25 22:58.00
Christina Voltz Central Dauphin East (CD East) -44.39 22:28.61 23:13.00
Jessica Gutekunst Annville-Cleona +1:04.70 23:40.60 22:35.90
Mary Ryer Central York +26.80 23:32.10 23:05.30
Emily Pringle Central York +3:49.83 27:03.83 23:14.00
Gabrielle Cameron Greenwood +1:36.92 25:01.32 23:24.40
Ethan Zarek Central Dauphin East (CD East) +2:49.83 26:16.83 23:27.00
Amanda Coblentz Garden Spot +1:42.70 25:18.40 23:35.70
Danny Leach Palmyra +0.09 23:43.29 23:43.20
Emma Murphy Central Dauphin +2:51.45 26:48.45 23:57.00
Lexi Gibo Central Dauphin -24.19 23:57.51 24:21.70
Madelyn Jones Tamaqua Area +16.85 24:24.25 24:07.40
Madison Angle Palmyra +49.18 25:01.88 24:12.70
Kylee Danglovitch Southern Columbia Area +37.98 24:54.78 24:16.80
Renee Dubaich Greenwood +2:08.58 26:54.78 24:46.20
Emilee Baskette Northeastern +40.33 25:40.33 25:00.00
Katrina Firth Central York +54.34 25:55.84 25:01.50
trevor hess Greenwood +2:48.29 27:59.19 25:10.90
Samantha Davis Garden Spot +1:25.38 27:22.88 25:57.50
Denise Colon Olivencia Lebanon -2:13.03 26:26.37 28:39.40
Lauren Greenawalt Garden Spot +2.85 26:42.75 26:39.90
Lily Perry Palmyra -4.32 26:54.98 26:59.30
Abigail Heller Newport -12.18 27:10.42 27:22.60