Meet Information

Online Registration Instructions



56th Annual Butler Golden Tornado Varsity Invitational

Meet Date: Friday April 17, 2020

Entry Deadline: Wednesday April 15, 2020 at Noon - online entry thru Penn Track XC

Meet Registration: Once the meet is closed-additional entries will not be accepted. There will be "no day of the meet" additions. Scratches will be done at the coaches' meeting and at the finish line tent.

Registration/Check In begins at :  10:30 AM         Coaches' Meeting: 11:15 AM

 Field events start:  12:15 PM     Running events start: 12:15 PM.      

We will use a rolling time schedule - listen to the calls for your events. 

Meet Director:  John Williams (724) 272-3903 john@spectrum-insurances.com            

Facilities: Butler Area School District (Art Bernardi Stadium); all-weather track, turf infield, 2 jumping runways, 2 pole vault pits, 1 high jump pit, Javelin is grass surface

Entries: There will be a limit of two (2)individuals from a single school per track & field event.  You may enter a third participant if, and only if, all entrants from your school in that event are capable ofmeeting the standards below. If not - we will scratch them.

 Relays:  One (1) relay per event per school

Meet Management: Hy-Tek Meet Manager. Results posted on PennTrack XC

 Individual Awards: Top 8 finishers will receive Butler Invitational Olympic style custom medals. Individual Track MVP & Field MVP. 

Team Awards: Champion & Runner-Up



Officiating:
 Each team is asked to provide Coaches to assist in field events. A buffet dinner will be available to those volunteers and coaches.

Entry Fee:$130 per school team or $260 if both Boys & Girls Teams or $30 per Individual. 

Entry Fee Payable to:  Butler Area School District

Mail Registration Form and Entry Fee by Wednesday, April 1, 2020 to: 

Butler High School Athletic Office -

Attn: Carolee Slomers

120 Campus Lane

Butler, PA 16001

Athletic Director: Bill Mylan 724-214-3231, william_mylan@butler.k12.pa.us; Fax 724-287-8791



Meet Entry Standards for a school to enter three (3) 
in an event.

You may enter a third participant if, and only if, all entrants from your school in that event are capable of meeting the standard below. If not - we will scratch them.  Be sure to add .24 for hand times!

 



















































































Event





Girl's

Standard





Boy's

Standard





100/110

Hurdles





17.20

FAT





16.50

FAT





300

Hurdles





49.70

FAT





42.80

FAT





100

Meters





13.30

FAT





11.80

FAT





200

Meters





27.70

FAT





23.70

FAT





400

Meters





1:01.50

FAT





52.20

FAT





800

Meters





2:26.00

FAT





2:03.50

FAT





1600

Meters





5:20.00

FAT





4:32.00

FAT





3200

Meters





12:10.00

FAT





10:00.00

FAT





Shot Put





33-6





43-00





Discus





100-0





120-00





Javelin





97-00





140-00





Long

Jump





16-00





19-11





Triple

Jump





33-0





40-11





High

Jump





4-10





5-8





Pole

Vault





9-0





11-0



* FAT - Fully Automated Timing. Be sureto add .24 for hand times!

Standard have been set by reviewing 12th thru 17th place at the last few invitational's. 

Order of Events
Track Events: 12:15 PM Start


One event follows the other with one break after the afternoon sections of the 200 Dash

All events Girls then Boys, except in the preliminary rounds of the 100/110 M Hurdles

 1. 3200 Meter Relay

 2. 100/110 Meter High Hurdle Trials* - Boys then Girls (Front Stretch)

     100 Meter Dash Trials* - Girls then Boys (Back Stretch)

 3. 3200 Meter Run - Afternoon sections- top 25 times run in the evening

  4. 300 Intermediate Hurdles - Afternoon sections- top 24 times run in the evening

 5. 800 Meter Run - Afternoon sections- top 24 times run in the evening

 6. 200 Meter Dash - Afternoon sections - top 24 times run in the evening          

       - Short break to set up hurdles for Finals -

 7.  100/110 Meter High Hurdle Finals*

 8.  100 Meter Dash Finals*

 9. 1600 Meter Run

10. 400 Meter Relay 

 11. 400 Meter Dash

12. 300 Intermediate Hurdles -      Evening Sections - top 24 run in the evening

13. 800 Meter Run- Seeded -          Evening Sections - top 24 run in the evening

14. 200 Meter Dash - Seeded -       Evening Sections - top 24 times run in the evening 

15. 3200 Meter Run -                         Evening sections- top25 times runin the evening

16. 1600 Meter Relay

Note: For the 100/110 Meter High Hurdles and 100 Meter Dash - will take 12 to the finals & will have a two heat

seeded final.  200 Meter Dash will be seeded and run as a final. 

Field Events: 12:15 Start

Long Jump - Girls then Boys                                             

Pole Vault - Girls then Boys

Triple Jump - Boys then Girls                                           

High Jump - Boys then Girls

Shot Put - Girls then Boys                                                  

Discus - Boys then Girls

Javelin - Girls then Boys

Field Events: 3 trials and top 9 to finals



Discussions